Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

10 častých zlozvykov, ktoré nepozorovane poškodzujú vaše obličky


Print Friendly, PDF & Email

10 častých zlozvykov, ktoré nepozorovane poškodzujú vaše obličky

Hlavnou funkciou obličiek čistiť krv od metabolických toxínov prostredníctvom tvorby a vylučovania moču.

Ich druhou hlavnou úlohou je odvádzať z tela nadbytočnú vodu. Dokážu tiež zadržať vodu v tele v prípade jej nedostatku.

Okrem toho majú zopár ďalších funkcií, ako:

  • regulácia minerálov vápnika a fosforu
  • tvorba hormónov na udržiavanie krvného tlaku
  • vplyv na tvorbu červených krviniek pre transport kyslíka
  • mnohé iné

Aby ste ostali zdraví, je dôležité udržiavať obličky v dobrom stave.

Príznaky ich zhoršenej funkcie zahŕňajú napríklad zmena vo farbe a objeme moču, závraty, vracanie, anémia, problémy s dýchaním, pocity chladu, únava, svrbenie kože, pach z úst a náhle bolesti v rôznych častiach tela.

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek z uvedených symptómov, mali by ste si nechať obličky vyšetriť u lekára.

Pre zhoršenú činnosť obličiek existujú mnohé dôvody. Veľký vplyv na ne má často aj nasledovných desať zlozvykov.

1. Zadržiavanie moču

Chodenie s plným močovým mechúrom po dlhú dobu alebo odsúvanie močenia je jedným z hlavých dôvodov poškodenia obličiek.

Keď sa moč zdržuje vo vašom močovom mechúre príliš dlhú dobu, môže v ňom dôjsť k rozmnožovaniu baktérii. Tieto baktérie potom spôsobujú zápaly močových ciest a infekcie obličiek.

Okrem toho, zadržiavanie moču zvyšuje tlak na obličky a môže dokonca viesť k až zlyhaniu zvierača močového mechúra a následnej inkontinecii.

Ak zvyknete robiť tieto chyby, mali by ste sa pokúsiť ich napraviť. Bez ohľadu na to, aký ste zaneprázdnený, keď príroda volá, nasledujete jej hlas.

2. Nedostatočný príjem tekutín

Ak nedodržiavate pitný režim, tiež si tým môžete privolať poškodenie svojich obličiek. Ich hlavnou úlohou je vyplavovanie toxických látok z tela a regulácia produkcie červených krviniek.

Keď telo nemá dostatok vody, obmedzuje sa prietok krvi obličkami, pretože tá sa stáva viac koncentrovaná. To vytvára prekážky pre odstraňovanie toxínov z tela. Ich vyššia koncentrácia je potom predzvesťou ďalších zdravotných problémov.

Podľa oficiálnych údajov by mal človek vypiť denne 10 až 12 pohárov tekutín, aby sa udržal správne hydratovaný.

Nezabúdajte tiež na to, že pitie priveľa vody môže takisto predstavovať pre obličky záťaž. Preto to s ňou nepreháňajte.

3. Vysoká konzumácia soli

Pravidelná konzumácia vysokých dávok soli môže taktiež privodiť obrovské poškodenie obličiek a ďalšie ochorenia.

Pri vysokom príjme soli musia obličky o to viac pracovať, aby ju dostali von z tela. To vedie časom k ich zníženej funkcii a zadržiavaniu vody v tele. Voda v tele môže zapríčiňovať výkyvy krvného tlaku a prispieť k rozvoju chronického ochorenia obličiek.

Štúdie tiež ukázali, že vysoká konzumácia soli zvyšuje úroveň bielkovín v moči. To je považované za jednu z najčastejších príčin rozvoja ochorenia obličiek.

Odporúčaná dávka soli je nie viac ako 5 gramov za deň. Väčšie množstvo je už pre vaše obličky aj celkové zdravie škodlivé. Jedna čajová lyžička soli je približne 6 gramov.

Netreba zabúdať tiež na to, že aj množstvo iných potravín v sebe obsahuje nejakú soľ. Pre zistenie celkového množstva soli vo vašej strave (respektíve sodíka) môžete použiť našu nutričnú kalkulačku.

Pre konverziu – 1 gram soli obsahuje približne 0,39 gramu sodíka (zvyšok je chlór). Čiže nemali by ste prijať denne viac ako 2 gramy sodíka.

4. Pravidelné užívanie analgetík (liekov proti bolesti)

Mnohí z nás majú vo zvyku užívať analgetiká z lekárne bez predpisu (nurofén, paralén a podobne) pre potláčanie bolestí, znižovanie horúčky či zápalov.

Tieto lieky však môžu poškodiť rôzne telesné orgány, vrátane obličiek.

Výskum ukázal, že analgetiká znižujú prietok krvi cez obličky a zhoršujú ich správne fungovanie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Okrem toho, nadmerné alebo dlhotrvajúce používanie liekov proti bolesti môže privodiť akútne zlyhanie obličiek alebo ich chronické ochorenie známe pod názvom chronická intersticiálna nefritída.

Ak máte zníženú funkciu obličiek, neužívajte lieky proti bolesti bez dozoru lekára.

Dokonca aj pri normálnej funkcii obličiek by mali byť analgetiká užívané podľa predpísaného dávkovania. Podľa možností na najnižšej možnej úrovni a počas najkratšej možnej doby.

5. Vysoko proteínová strava (napríklad paleo diéta)

Bielkoviny (proteíny) sú dobré pre vaše zdravie, no ich nadmerná konzumácia zvýšuje riziko rozvoja ochorenia obličiek.

Jednou z úloh obličiek je spracovanie a vylúčenie dusíkatých metabolitov zo strávených bielkovín.

Strava bohatá na bielkoviny zvyšuje zaťaženie obličiek tým, že chronicky zvyšuje glomerulárny tlak a hyperfiltráciu. To následne zvyšuje riziko ďalších zdravotných komplikácií.

Preto by ste mali limitovať svoj príjem červeného mäsa. Ak už trpíte nejakým ochorením obličiek, červenému mäsu je vhodné sa vyhnúť úplne.

6. Nadmerná konzumácia alkoholu

Pitie s mierou je v poriadku, no nadmerné pitie dokáže spôsobiť výrazné poškodenie vašich obličiek. Alkohol je toxín a nadmerne preťažuje nielen pečeň, ale aj obličky.

Keď konzumujete alkohol vo veľkom množstve, nastáva nadmerné usádzanie kyseliny močovej v obličkových trubiciach, čím dochádza k ich upchaniu. Takéto upchanie hrozí dokonca aj úplným zlyhaním obličiek.

Okrem toho, alkohol spôsobuje aj dehydratáciu, čím narúša normálnu funkciu obličiek tak, ako je to popísané v bode 2.

7. Fajčenie

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) je fajčenie škodlivé pre takmer každý telesný orgán. Viaceré štúdie tiež poukázali na spojitosť medzi fajčením a ochorením obličiek.

V podstate, fajčenie je podľa americkej Asociácie pacientov s ochoreniami obličiek hlavným faktorom za konečným štádiom ich chronického ochorenia (ESRD).

Fajčenie zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje tep srdca, znižuje prietok krvi a zužuje cievy v obličkách. Môže dokonca zrýchliť úplnú stratu ich funkcie alebo zhoršiť ich existujúce ochorenie.

8. Vysoká konzumácia kofeínu

Príliš vysoká konzumácia kofeínu má za následok vysoký krvný tlak, čo obratom zaťaží vaše obličky. V dlhšom časovom horizonte tak dôjde aj k ich poškodeniu.

Podľa štúdie publikovanej v roku 2012 Medzinárodnou organizáciou pre obličky má vysoká konzumácia kofeínu silnú súvislosť s obličkovými kameňmi. Je to kvôli tomu, že kofeín zvyšuje vylučovania vápnika v moči.

Konzumácia kofeínu v rozumnom množstve nespôsobí u väčšiny ľudí zdravotné ťažkosti. Môžete kľudne vypiť 1 až 2 šálky kávy a 3 poháre čaju denne.

Tiež limitujte ďalšie zdroje kofeínu vo vašej strave, ako napríklad kolové alebo energetické nápoje, čokoládu, kakao a niektoré druhy liekov.

9. Ignorovanie bežných infekcií

Ignorovanie bežných infekcií ako nádchy, chrípky, prechladnutia, zápaly hltana, angíny a podobne, môže tiež vašim obličkám spôsobiť veľké poškodenie.

V podstate, ľudia, ktorí trpia ochorením obličiek, majú históriu neodpočívania, keď boli chorí. Dokonca ľudia s obličkovými ťažkosťami sú viac citliví na zmeny počasia a častejšie ochorejú.

Baktérie a vírusy, ktoré zapríčiňujú spomenuté bežné infekcie, dokážu bez adekvátnej liečby poškodiť aj obličky.

Ak užívate antibiotiká, užívajte ich správne alebo ešte lepšie, užívajte silné prírodné antibiotiká ako cesnak, zázvor, med či kurkumu. Veľmi dôležitý je aj oddych počas choroby.

10. Nedostatok spánku

Kvôli rýchlemu životnému štýlu, mnoho ľudí ignoruje dôležitosť spánku. Spánok 6 až 8 hodín denne je dôležitý pre vaše celkové zdravie.

V noci, keď spíte, dochádza k regenerácii vašich orgánov. Pri nedostatku spánku sa tento proces narúša, výsledkom čoho je potom poškodenie obličiek, ale aj iných orgánov.

Štúdie tiež naznačujú, že noci bez spánku prispievajú k vysokému krvnému tlaku a arterioskleróze (upchávaniu artérii). To následne vedie k poškodeniu obličiek.

Snažte sa preto rozvíjať zdravé spánkové zvyky a dodržiavať dobrú rovnováhu medzi prácou a odpočinkom. To výrazne dopomôže k ochrane vašich obličiek pred problémami a umožní vám žiť dlhý a zdravý život.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Top 10 Common Habits that Damage Your Kidneys

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Pre Bádateľa:

    Paleo nieje vysoko proteínová diéta. Sacharidy sa nahrádzajú zeleninou a tukmi. Nie mäsom. Možno dávnejšie to tak bolo. V súčastnosti sa odporúča jeden gram bielkovín na kilogram aktívnej hmotnosti. Ináč som trochu prekvapený tým tvrdením, lebo na druhej strane máte inú mienku o nutričnej ketóze. Čo je z pohľadu stravy, to isté ako paleo, len príjem sacharidov je ešte nižší. Klasické paleo je pod 150g denne, ketogenické pod 50g/deň. Rozdiel je hlavne v tom, že klasické paleo naštartuje tukový metabolizmus, čiže telo spaľuje ako primárny zdroj tuky (85% buniek môže spaľovať tuky), a pri ketogenickom pečeň začne vyrábať z tukov ketóny a posielať ich do celého tela. Ketóny sa stávajú palivom pre bunky (tiež 85%). 15% buniek potrebuje výlučne sacharidy.
    Snáď som trochu pomohol 🙂

    • Pre laika tazsie pochopitelne. Co su to ketony?
      Bielkoviny z rastlinnych zdrojov tiez prilis namahaju oblicky? Moja mama ma mat nizkobielkovinovu dietu a k tomu dostala Ketosteril – vraj akoby uz stravene bielkoviny – aminokyseliny, aby sa oblicky setrili. Neviem, ci to suvisi, ale odkedy ho uziva, chudne. A vraj tie aminokyseliny v Ketosterile nie su vsetky. Z toho mi vyplyva, ze jej mozu nejake chybat. Existuje nejaky usporiadany zoznam bielkoviny obsahujucich potravin s vplyvom na oblicky?

  2. z pohladu laika : ak je kofein v kave mocopudny, cize diureticky a na znizovanie krvneho tlaku sa podavaju diuretika, tak asi konzumacia velkeho mnozstva kofeinu skor znizi krvny tlak. Tak to mam vypozorovane i na sebe a to mam so svojimi oblickami vselijake skusenosti. Ze mozu byt oblicky zodpovedne za nizky krvny tlak, s tym mozem suhlasit. Zasa sudim z vlastnych skusenosti.
    Inak clanok prinosny, aj ked by sa zislo pripojit nieco z alternativnej mediciny ( Ayurveda, TCM ..)

Pridajte komentár

*