Triky ako zaspať keď nemôžem, lebo mi myseľ neustále pracuje


Print Friendly, PDF & Email

Triky ako zaspať keď nemôžem, lebo mi myseľ neustále pracuje

Občas sa zdá, že si svet okolo nás vyžaduje našu plnú a nepretržitú pozornosť. Postupom času, ako sme sa vyvíjali, dostali sme sa od zvierat s jednoduchým životom až do dnešnej komplexnej spoločnosti médií a komunikácií.

Daň za to však býva strata schopnosti ako zaspať, prípadne nemožnosť udržať si nepretržitý spánok počas celej noci.

Prírodná liečba osteoartritídy

Predtým, ako naša moderná spoločnosť začala objavovať rôzne technológie, zvykli naši predkovia spávať aj 12 hodín denne v dvoch samostatných časových úsekoch.

Predstava toľkého množstva spánku nám, modernej spoločnosti, pripadá absurdná – máme predsa toľko práce na stole a toľko spoločenských aktivít, ktoré musíme stíhať.

Priemerný človek dnes spáva približne 6 až 8 hodín denne. Problém, ktorý nastal počas vývoja nášho druhu je, že sme si vytvorili sklon k nespavosti. Veľakrát nevieme zaspať, pretože máme hlavu plnú myšlienok.

V tomto článku vám ponúkneme pár tipov a trikov, ktoré vám určite pomôžu zaspať aj napriek tomu, že máte myseľ zavalenú myšlienkami.

Prečo vlastne existuje nespavosť?

Samozrejme, nespavosť môže byť zapríčinená liekmi, vekom či stravovaním. Často ju však spôsobujú faktory, ktoré nám prináša moderný spôsob života, ako napríklad:

  • Úzkosť a stres zo spoločenského života, dramatických udalostí a pracovného vyťaženia.
  • Depresia, ktorú prináša nepravidelný spánok, vyššie spomenuté príčiny stresu či pocitov úzkosti a ako vedľajší účinok aj niektoré druhy liekov.
  • Lieky na predpis určené na prekonanie depresie, kolísavého krvného tlaku, alergií a ADHD (hyperaktivity a neschopnosti sa sústrediť).
  • Návykové látky, ktoré sú konzumované v osobnom, ale i spoločenskom živote ako káva, tabakové výrobky, alkohol a drogy.

Nespavosť je stav, ktorého riešenie je dosť náročné – môže ísť o dočasný alebo pravidelne sa opakujúci problém.

Prieskumy organizácie The National Sleep Foundation (Národná nadácia pre spánok) ukazujú, že takmer 60% dospelých vo veku 18 až 29 rokov trpí určitým spôsobom poruchy spánku.

To je v rozpore s tvrdením, že problémy so spánkom sú častejšia u starších (iba 44% ľudí nad 65 rokov uviedlo, že trpí nespavosťou).

Keďže pravidelný spánkový režim je dôležitý pre naše celkové zdravie, oplatí sa vyvinúť trochu snahy a pokúsiť sa nespavosť prekonať. Pomôžete tým vrátiť telo do vyrovnaného stavu.

Čo teda robiť, keď nemôžem v noci zaspať?

Každý z nás to už aspoň raz v živote zažil. Mrvíte sa a prehadzujete v posteli aj celú noc, zatiaľ čo vaše telo je zúfalo unavené z náročného dňa. Vaša myseľ však protestuje a vzdoruje odpočinku i spánku.

Ani v dnešnej hektickej spoločnosti by sme však nemali žiť odsúdení na život bez kvalitného spánku.

Našťastie, existuje zopár trikov, ktoré dokážu zatiahnuť brzdnú páku a vy sa na konci dňa spokojne odoberiete do ríše snov.

1. Relaxujte pred spaním

Čas pred spaním býva často hektický a väčšina ľudí je preto ešte stále plná energie, aj keď sa už rozhodnú ľahnúť si do postele a ísť spať.

Ak sa už nejaký čas pred spaním dostanete do oddychovej nálady, bude pokojné zaspávanie pre vás omnoho jednoduchšie. Niektorí odborníci odporúčajú dopriať si aspoň hodinu pred spaním.

Verím, že na uvoľnenie a prípravu na oddych by neuškodili ani dve hodiny. Čo počas tohto času budete robiť, je len na vás.

Niekto robí pokojné relaxačné cvičenia ako sú strečing a joga, prípadne medituje.

Ďalší si spokojne sadne do kresla so šálkou harmančekového čaju a pustí si pokojnú hudbu.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Iní zas čítajú knihy, vďaka čomu vypúšťajú z hlavy vonkajší svet plný stresu a svoju myseľ pripravujú na fiktívny svet snov.

Robte čokoľvek, pri čom zrelaxujete a skúste sledovať, ako to zlepší váš spánok.

2. Sledujte čo jete

Niekedy ide o zdanlivo neškodné návyky, ktoré nás oberajú o pokojný spánok. Kofeín je samozrejme jednou z hlavných príčin nespavosti.

Ak pijete kávu alebo iný nápoj obsahujúci priemernú či vysokú dávku kofeínu vo večerných hodinách, s veľkou pravdepodobnosťou to predĺži aktivitu vášho mozgu počas noci.

Keď máte pocit, že kofeín má vplyv na váš spánok, skúste si stanoviť čas, po ktorom už kávu piť nebudete. Pite čistú vodu, tá aspoň pomôže prečistiť organizmus alebo skúste potraviny s obsahom trypofánu.

Tryptofán je aminokyselina, ktorá vás pripraví na dobrý spánok. Telo si z nej totiž vytvára spánkový hormón melatonín.

3. Žite tu a teraz

V tomto modernom uponáhľanom svete máme tendenciu neustále sa snažiť pripraviť na budúcnosť. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa dobrovoľne oberáme o kvalitný spánok.

Neustále uvažovanie o tom, čo príde ďalej, zvyšuje pocit nepokoja a stresu, ktorý nás permanentne udržuje v obavách a očakávaniach.

Tento stav je možné dosiahnuť nie len kvôli negatívnemu, ale i pre pozitívny pohľad na budúcnosť. Mnoho ľudí sa pýta, ako majú vlastne zaspať, keď majú na mysli tak veľa vecí.

Pozitívnym postojom sa môže chápať napríklad situácia, keď sa dieťa nevie dočkať Vianoc alebo nasledujúceho dňa, pretože má narodeniny. Sú tak vzrušené a plné očakávaní, že jednoducho nedokážu zažmúriť oka.

Častejší však býva negatívny a stresujúci výhľad na budúcnosť, ktorý od nás očakáva život na tej najmodernejšej úrovni.

Skúste nemyslieť na to, čo na vás čaká zajtra. Znie to jednoducho. Pravdou však je, že vo svete, kedy už máme myseľ akoby nastavenú na očakávaný úspech, sa takýto krok robí naozaj ťažko.

Hľadajte preto spôsob, akým svoju myseľ zamestnáte prebiehajúcim momentom a nebudete sa viazať na budúcnosť. Čo tak rátať ovečky, počúvať relaxačné zvuky prírody alebo sa nechať zahltiť spomienkami? Samozrejme, iba v prípade, že sú to príjemné spomienky.

Ďalšou možnosťou je napísať si zoznam vecí, ktoré potrebujete počas zajtrajška alebo najbližších dní urobiť. Takto si môžete všetko naplánovať a pustiť veci z hlavy, vďaka čomu sa vám určite bude lepšie zaspávať.

Ak je aj napriek všetkému jasné, že nezaspíte, vylezte z postele, choďte do inej izby a skúste sa pri tlmenom svete venovať niečomu pokojnému. Vylezenie z postele môže v konečnom dôsledku nekončiaci tok myšlienok zastaviť.

O čom svedčí zamestnaná myseľ, keď ležíte v posteli?

Naučili ste ju myslieť si, že posteľ je miesto, kde môže hlava naďalej pracovať. To je presne to, čomu sa chcete vlastne vyhnúť.

Pár slov na záver

Je veľa toho, čo prispieva k zníženej kvalite spánku alebo dokonca k rozvoju chronickej nespavosti. Vo väčšine prípadov sú to všetko veci, ktorým sa správnymi zvykmi môžeme vyhnúť.

Ak trpíte chronickou nespavosťou a už si naozaj neviete rady, oplatí sa zájsť k lekárovi a hľadať prípadné skryté zdravotné dôvody.

Avšak predtým, než sa k lekárovi vyberiete, skúste vyššie spomenuté triky ako zaspať. Sami uvidíte, či sa vám s nimi podarí na konci dlhého a stresujúceho dňa svoju myseľ vypnúť a spokojne zaspať.

Stop Candida

Zdroje: slumberwise.com, mayoclinic.org, sleepfoundation.org

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Svoje myšlienky upokojte dobrou knihou od Louise Hayovej – Meditácie, Napoleon Hill – Tajomstvo Prosperity, Eckhard Tolle – Sila prítomného Okamihu, – čítajte ich vždy, nevadí ak ste ich prečítali, tieto knihy obsahujú slová a myšlienky, aké potrebuje vaše vnútro počuť a cítiť. Dobrý je Medovkový čaj ktorý treba pokojne popíjať – vyluhovaný a vlažný. Slovenský čaj Medovka lekárska je lacnejší a účinnejší čaj. Treba piť pred spaním alebo ked sa cítite ako bomba. Myslím že vás poučovať netreba, teda čítajte si a lahšie sa vám zaspí, ale predsa: komunikujte z ludmi,( nevadí že sa nepoznáte ) o normálnych veciach aj ked je to v tejto dobe vraj ťažké 🙂

  2. Ďalšie tipy ako predísť nespavosti – toto doporučuje MUDr. Mercola:
    http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/10/02/secrets-to-a-good-night-sleep.aspx

  3. Jednoznacne najlepsie je spanok je tzv.. Brain wave …. alebo white noise
    sam to pouzivam kazdy den ked idem spat ak matte smart fone tak je vela applikacii na markete ktore su zdarma napr. mind Droid

  4. Pred spaním vypnem mobil,počítač,aby ma nič nerušilo. Snažím sa spať tých 7-8 hodín .Dôležité je ísť spať čo najskôr pred polnocou,lebo vtedy sa človek ponorí do najhlbšieho spánku,samozrejme,že nie o 18:00 alebo o 19:00 ale ideálne je ísť spať možno o tej 20:30 – 21:00 hod, u každého je to individuálne.Ja chodím takto spať a cítim sa odpočinutý, oddýchnutý. Stačí tých 7-8 hodín spánku.

  5. Špekulant

    Mne svojho času pomáhalo prepnúť myseľ na snahu predstaviť si, v akej polohe je Zem a Slnko 3. januára, že prečo práve vtedy vychádza Slnko u nás najneskôr v roku. Zaspala som vždy do pár minút, skôr, ako som „uvidela“ riešenie.

Pridajte komentár

*