Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Vyhnite sa operácii: Liečivá bylinka, čo rozpúšťa obličkové kamene


Print Friendly, PDF & Email

Existuje jedna bežne používaná liečivá rastlina na celom svete, a špeciálne v ajurvédskej medicíne, na rôzne zdravotné problémy.

Dôkaz o jej sile a účinnosti v pomoci pri liečbe alebo zmenšovaní veľkosti bolestivých obličkových kameňov prináša štúdia na 60 pacientoch.

Obličkové kamene a prírodné lieky

Obličkové kamene postihujú v západnom svete asi 10 % ľudí,[i]pričom ročné náklady zdravotnej starostlivosti napríklad len v USA prevyšujú čiastku 2 miliardy dolárov.[ii]

K prírodným terapiám na tento bežný stav patria čierne ríbezle, brusnice a omega-3 mastné kyseliny, no jedna rastlina svojím potenciálom v boji proti obličkovým kameňom vyniká.

Je ňou Nigella sativa (N. sativa), alebo tiež čierna egyptská rasca, ktorej semená majú dlhú históriu používania ako potraviny aj lieku.

Sativa, ktorá pochádza z čeľade iskerníkovitých a jej domovom sú oblasti ako južná Európa a severná Afrika, má bohaté historické a náboženské pozadie. Jej semená [iii]a olej z nich sa už celé storočia vo veľkom používajú na liečbu rôznych ochorení.

Napríklad medzi moslimami sa N. sativa považuje sa zázračný liek na všetky ochorenia, vďaka čomu si našla vážené miesto v Tibb-e-Nabwi, čiže Prorockej medicíne.

Účinnosť čiernej rasce proti obličkovým kameňom

Štúdia uverejnená v časopise Phytotherapy Researchsa snažila posúdiť jej účinnosť pri rozpúšťaní obličkových kameňov.

V náhodnom, dvojito-slepom, placebom kontrolovanom klinickom pokuse, podávali 60 pacientom dvakrát denne po dobu 10 týždňov buď placebo, alebo liek, obsahujúci 500 miligramov (mg) čiernej rasce.

Získaní dobrovoľníci boli vo veku 20 až 60 rokov a mali obličkové kamene väčšie než 5 milimetrov (5 mm). Prostredníctvom sonografie posudzoval tím u pacientov veľkosť obličkových kameňov pred a po skúmanom období.

Zistili, že v skupine s čiernou rascou 44,4 % jej členov vylúčilo svoje obličkové kamene úplne, u 3,7% zostala veľkosť kameňov nezmenená a u pozoruhodných 51,8% sa zmenšila.

Naopak, v skupine s placebom svoje obličkové kamene úplne vylúčilo len 15,3%, 11,5%  zaznamenalo zmenšenie ich veľkosti a u 57,6% k žiadnej zmene veľkosti kameňov nedošlo.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Čierna rasca bola skúmanou skupinou vo všeobecnosti dobre znášaná. Výrazne zvýšila sérový vápnik a ukázala sa byť účinnejšia na menšie kamene, najmä tie s priemerom menším ako 7 mm.[v]

Výskumníci videli medzi dvoma skupinami významný rozdiel vo veľkosti obličkových kameňov, čo ich viedlo k záveru, že čierna rasca môže byť účinná pri zmenšovaní obličkových kameňov, či dokonca ich úplnom odstránení.

Soľ a riešenie problému obličkových kameňov

Pri hľadaní prírodných riešení na obličkové kamene neslávi úspechy len čierna rasca.

Ako dobrá voľba pre pacientov s hypocitraturickounefrolitiázou (druh obličkového kameňa),[vi]sa javí byť citronádová terapia, zatiaľ čo dlhodobé dopĺňanie omega-3 mastných kyselín môže prispievať k tvorbe kameňov zo šťavelanu vápenatého.[vii]

Obličkové kamene postihujú 10 až 12% populácie, opakovane sa vyskytnú u 50% a pomer mužov voči ženám predstavuje 3:1.[viii]

Asi 60% týchto kameňov je zo šťavelanu vápenatého, 20% z fosforečnanu vápenatého a 9 až 10% z kyseliny močovej. Obličkové kamene zvyšujú riziko zlyhania a obštrukcie obličiek a súvisiacich stavov.

Podľa toho, čo je známe, by ľudia s rizikom obličkových kameňov, alebo tí, čo ich už majú, mali radšej obmedziť svoj príjem soli.

Už desaťročia je ale známe, že soľ vlastne u zvierat znižuje riziko obličkových kameňov, lebo zvyšuje ich príjem vody, ktorá moč riedi a radikálne tak znižuje riziko vyzrážania obličkového kameňa.

To isté sa deje u ľudí: väčší príjem soli znamená väčší príjem tekutiny, čo potom vedie k redšiemu moču a menšiu riziku vytvorenia obličkových kameňov.

Záver

Na vaše riziko obličkových kameňov môže vplývať aj konzumácia ovocia a zeleniny, keďže konzumácia čerstvých plodov dokáže znižovať kyselinu v moči a tým zmenšovať vaše riziko tvorby kameňov.

Súčasne vám môže soľ pomáhať vyťažiť viac zo zeleniny. Ešte viac prírodných terapií na obličkové kamene môžete nájsť v databáze stránky GreenMedInfo.com.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: greenmedinfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. co keby ste ten sialeny vyraz& rozdelili a vysvetlili? hypocitraturickounefrolitiázou
    hypo citraturickou nefrolitiázou

  2. Tlamka Jozef

    Čierna rasca – čierne zlato faraónov bola v egyptskej chrámovej medicíne v kombinácii s medom atď. po
    pyramidálnej excitácii – nabudení, zázračnou medicínou egyptských lekárov a kňazov a je aj
    „zázračným“ potencionálnym liekom nášho storočia v rámci systémovej kvantovej kognitívnej biologie…..tajomstvá života a zdravia človeka…..Jozef

  3. Odporuje si to, čítajte pozorne: Podľa toho, čo je známe, by ľudia s rizikom obličkových kameňov, alebo tí, čo ich už majú, mali radšej obmedziť svoj príjem soli.

    Už desaťročia je ale známe, že soľ vlastne u zvierat znižuje riziko obličkových kameňov, lebo zvyšuje ich príjem vody, ktorá moč riedi a radikálne tak znižuje riziko vyzrážania obličkového kameňa.

    To isté sa deje u ľudí: väčší príjem soli znamená väčší príjem tekutiny, čo potom vedie k redšiemu moču a menšiu riziku vytvorenia obličkových kameňov.

    • Neodporuje. Prečítajte si to ešte raz a zamyslíte sa nad tým.

      • odporuje, ved v prvom odstavci píšete, že pri obličkových kameňoch treba ZNIŽIT prijem soli a v ostatných píšete ,že väčší príjem soli je vhodnješí lebo budeme viac piť vody a tým redší moč budeme mať a tým menšie riziko obličkových kameňov.

Pridajte komentár

*