Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Veda potvrdila, že kurkuma je účinnejšia ako 15 druhov liekov


Print Friendly, PDF & Email

Veda potvrdila, že kurkuma je účinnejšia ako 15 druhov liekov

Kurkuma patrí v súčasnosti medzi najviac skúmané rastliny. Medicínske účinky v nej obsiahnutých látok (primárne kurkumín) boli analyzované vo viac ako 5600 vedeckých štúdiách.

Jeden z výskumov tejto priam posvätnej rastliny odhalil vyše 600 potenciálnych preventívnych a terapeutických aplikácií, ako aj ďalších 175 prospešných psychologických efektov.

Celá databáza s vyše 1 600 vedeckými abstraktmi o kurkume je možné stiahnuť v pdf formáte z tohto miesta.

Vzhľadom na množstvo a hustotu výskumov vykonaných na tomto pozoruhodnom korení neprekvapí, že stále viac štúdií ju označuje za účinnejšiu, ako mnohé konvenčné lieky.

Nasleduje zoznam liekov, ktoré kukurma svojimi účinkami výrazne predčila.

1. Lipitor/Atorvastatin (liek na cholesterol)

Štúdia z roku 2008, publikovaná v denníku Drugs in R&D (Lieky vo výskume a vývoji) zistila, že štandardizovaný extrakt kurkuminoidov bol účinnejší, ako liek Atorvastatin.

Ten je určený na liečbu ciev pri ateroskleróze.

Kurkuminoidy dosahovali lepšie výsledky pri znižovaní zápalov a odstraňovaní oxidačného stresu u cukrovkárov 2. typu.

2. Kortikosteroidy (steroidné lieky)

Štúdia z roku 1999 publikovaná v denníku Phytoterapy Reasearch (Výskum Fytoterapie) zistila ďalší pozoruhodný účinok primárneho polyfenolu v kurkume, farebného pigmentu kurkumínu.

Ten sa ukázal účinnejší v porovnaní so steroidnými liekmi na chronickú atreriálnu unveitídu (zápalové ochorenie oka).

Tiež mal silnejší efekt ako steroidy na komplikácie spôsobené transplantáciou pľúc.

3. Prozac/Fluorexetine a Imipramín (antidepresíva)

Štúdia z roku 2011 publikovaná v žurnáli Acta Poloniae Pharmaceutica ukázala kurkumín v priaznivejšom svetle ako klasické antidepresíva pri potláčaní depresívneho správania v testovacom modeli na zvieratách.

4. Aspirín

Pri štúdii z roku 1986 vykonanej tak v skúmavkách, ako aj priamo na živých tkanivách, publikovanej v denníku Arzneimittelforschung (Výskum liečiv) sa zistilo, že kurkumín má účinky proti zrážanlivosti krvi podobné ako aspirín.

Jeho použitie u pacientov s rizikom trombózy sa tak javí nielen prospešné, ale aj bezpečnejšie ako aspirín.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

5 – 13. Protizápalové lieky

(ibuprofen, sulindac, fenylbutazón, naproxen, indometacín, diklofenac, dexametazón, celecoxib a tamoxifén)

Štúdia z roku 2004 publikovaná v žurnále Oncogene (Rakovinvý gén) odhalila, že kurkumín, rovnako ako resveratrol, boli efektívnymi alternatívami uvedených liekov pri potláčaní zápalov a aktivity delenia nádorových buniek.

14. Oxaliplatin (chemoterapia)

V roku 2007 bola v časopise International Journal of Cancer (Medzinárodný denník rakoviny) publikovaná zaujímavá štúdia.

Tá zistila, že kurkumín mal lepšie výsledky v potláčaní rastu buniek kolorektálnej rakoviny v porovnaní s oxaliplatinom.

15.Metformin (liek na cukrovku)

Štúdia z roku 2009 publikovaná v denníku Biochemistry and Biophysical Research Community (Vedecká komunita biochémie a biofyziky) objavila, ako kurkumín môže byť prospešný pri liečbe cukrovky.

Konkrétne tým, že aktivuje AMPK (ktorý zvyšuje zužitkovanie glukózy) a potláča expresiu špecifického génu zodpovedného za znižovanie produkcie glukózy v pečeni.

Dokonca je kurkumín 500 až 100 000 krát potentnejší ako metformín pri aktivácii AMPK a jeho konečnom cieli – acetyl carboxylázy (ACC).

Ďalšie terapeuticke prínosy kurkumínu

Medzi ďalšie pozoruhodné vlastnosti kurkumínu partia jeho účinky na typy rakoviny odolné voči chemoterapii a rádioterapii.

V najmenej 54 štúdiách je zdokumentovaná schopnosť kurkumínu navodiť smrť rakovinových buniek.

Keď si vezmeme do úvahy históriu kurkumy a jej použitie ako jedla i ako lieku veľkým množstvom kultúr počas tisícok rokov, opodstatňuje to jej použitie pri alternatívnej liečbe rakoviny.

Alebo ešte lepšie – konzumujte kurkumu každý deň v malých množstvách v podobe príchute do jedál. Takto neskôr v živote nebudú potom potrebné jej vysoké dávky pri ťažkých ochoreniach, ktorým dokáže predísť.

Do kurkumy si pridávajte aj štipku čierneho korenia. Čierne korenie totiž obsahuje piperín, ktorý uľahčuje vstrebávanie kurkumínu a tým jeho silu niekoľkonásobne zväčšuje.

Pravidelne vyživovať svoje telo, namiesto následného liečenia, by malo byť konečným cieľom zdravého stravovania.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Science Confirms Turmeric As Effective As 14 Drugs

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Som onkologická pacientka a aj vďaka Vám sa liečim alternatívne. Vaše rady mi veľmi pomohli. Vďaka za hodnotné informácie. Chcem sa spýtať, čítala som, že kurkuma v tele synergicky oveľa lepšie pôsobí s čiernym mletým korením (pepř) až toľko, že nie je výhodné kapsule naplnené kurkumou brať samotné. Chcela som to vyskúšať, autor nepísal koľko toho korenia má byť. Dala som si do prázdnej kapsule trochu korenia a neskôr ma pálilo v žalúdku. Tak som to vzdala. Kurkumu užívam samotnú. Srdečná vďaka Vám za odpoveď.

 2. Posielam Vam link na veľmi zaujmavu stranku kde je aj vysvetlene ako treba kurkumu užívať aby sa vstrebalo čo najviac 🙂

  http://alternativnicesta.cz/kurkumin/

  zdraviu zdar 🙂

 3. Ak už chcete argumentovať vedeckými článkami a hrať sa na vedu, tak sa aspoň správajte vedecky! Odkazujte na konkrétne štúdie, napíšte jej autora, názov článku, rok vydania a názov časopisu (a seriózne – videli ste niekedy prekladať názvy vedeckých časopisov?). A nie štúdia z roku X ukázala…
  Odkazujete miesto toho na nejakú pochybnú nevedeckú stránku, z ktorej si ľudia majú zaplatiť a stiahnuť abstrakty? Ďalšia vec, informácie z abstraktov sú veľmi všeobecné a často nič nehovoriace.
  Z vášho článku som sa dozvedel to, že niektoré látky extrahované z kurkumy podali lepšie výsledky ako niektoré konkrétne liečivá. Ale nič o metodike, v akom množstve sa daná látka v kurkume, aké množstvo bolo účinnejšie atď. Skrátka má to veľa nedostatkov a zaváňa to podvodom. Mnohé liečivá boli vyvinuté tak, že boli objavené v rastlinách alebo mikroorganizmoch v stopových množstvách a reálne použiteľné boli iba pri umelej výrobe.
  Konzumácia kurkumy môže mať dobré preventívne účinky ale tvrdiť, že dokáže sama o sebe liečiť je z vedeckého pohľadu nezmysel.

  • ferdo mravec

   Ja nechápem len jednej veci, pán doktor. Za ten čas, čo ste strávili písaním Vášho komentára, ste si mohli všetky tie štúdie aj sami vygúgliť…

  • Pán MuDr,
   Vaša príspevok je typickou ukážkou hrdopyšného „vyštudovaného“ doktora. Žiaľ stretávam sa s tým často a všímam si reakcie vašich kolegov. Väčšina lekárov ktorí sa vyskytujú na Slovensku podľahla totiž chorobe z povolania – stali sa z nich „nadľudia“. Je to dané aj prístupom pacienta k lekárovi, ktorý sa dá charakterizovať takto: „na kolenách Vás prosím PÁN DOKTOR pomôžte, pomôžte lebo to bolí“.
   (Nasleduje obálka do vrecka alebo aspoň košíček vajec od domácich sliepočiek:-)
   Keď to počúvate každý deň viac rokov tak to musí meniť vašu psychiku – dosiahnete pocit nadradenosti a pozeráte na ostatných „laikov“ zvrchu, pyšne a povýšene.
   V tejto vašej pozícii vás podporuje legislatíva ( EÚ dokonca zakázala informácie o liečivých bylinkách),
   podporuje vás vaša Farmalobby, ktorá vám natlačí do používania najnovšie zaručene účinné lieky a očkovacie vakcíny (odporúčam prečítať knihu „J. Virapen: Nežiaduci účinok: Smrť – priznanie bývalého riaditeľa farmaceutického priemyslu)
   a pocit že ste vyštudovali takú ťažkú vysokú školu a museli ste absolvovať dve atestácie – to všetko vo vás vyvoláva pocit že ste niečo viac, ako ostatní.
   ŽIAĽ.
   Liečiť sa dá aj inak. Existujú homeopatiká, bylinky, akupunktúra, MMS, zapper, Rifeho generátor na 96 % úspešnosť likvidácie nádorov a iné metódy. Ale to by vás obralo o výsady, že ? NIE SÚ LEGE ARTIS !
   A preto sa staviate k novým poznatkom (vynález lietadla) tak ako ten člen slávnej akadémie vied v roku 1895:
   „Létající prostředky těžší než vzduch jsou čirým nesmyslem.“ Lord Kelvin, president Royal Society, 1895.

   • Pán Majo – veľmi dobre ste to opísali. Sama som prečítala asi 5 kníh o biznise vo farmaceutickom priemysle. Aj v časopise Zem a vek je vždy niekoľko článkov o biznise vo farmácii a o alternatívnom prístupe k liečeniu choroby. A kto vie angl. je dobré každý deň prebehnúť http://www.mercola.com http://www.naturalnews.com http://www.naturalsociety.com http://www.preventdisease.com. Mnohé videa na http://www.tv.naturalnews.com sú veľmi dobré – ja osobne veľmi rada počúvam napr. videa MUDr. Saputo + jeho manželky – dávajú dobré rady, odhaľujú podvody vo farmácii, radia ktoré vyšetrenia si nemáme dať urobiť, nedať sa zaočkovať proti chrípke atď.

   • Majo, tvoj prispevok je typickou ukazkou nastrbeneho ega a jeho naslednej zurivej obrany.
    1. Nepovedal si vobec nic k veci k tomu, o com pisal MuDr
    2. Nic o nom nevies a pritom si mu hned urobil psychoanalyzu (hrdopysny doktor atd.)
    3. Cely tvoj prispevok bol len jeden velky ad hominem
    4. Aby si si utvrdil svoje ego, hodil si tam aj zopar alternativnych metod s uzasnymi vysledkami (ktore nikto nikdy neoveril)

   • Majo, súhlasím s vami v jednom…liečiť sa dá aj inak. Ale na otázky, ktoré kladie MuDr. ani jedna relevantná odpoveď. Aj ja si so záujmom prečítam alternatívne články a smejem sa často nad nimi. Taktiež, každý jeden lekár by vám mohol argumentovať príkladmi, koľko pacientov prišlo za tým hrdopyšným lekárom, lebo alternatíva dodrbala ich zdravie. Ale prosím, stráňte sa objektivity, buďte zahľadený do bio, ak budete mať akútny zdravotný problém, nevolajte lekára, ale dajte si „overenú“ medicínu z bio predajne, k tomu si zaspievajte mantru a uvidíte, ako budete fit :D. Cituje z článku, že jeden výskum potvrdil (z 5600) prítomnosť zdraviu prospešných látok. Aj imelo biele, ktoré je jedovaté obsahuje zdraviu prospešné látky. No akurát tých jedovatých je viac. Presna ako popísal MuDr. nielen prítomnosť, ale aj množstvo je dôležité a tie mnohé výskumy sa len tvária, že sú výskumami (to platí aj naopak). Aj ja tu môžem napísať, že podľa vedeckej štúdie kloktanie piva napomáha pri bolestiach hrdla. Má to takú istú výpovednú hodnotu ako mnohé články na tejto stránke, ktoré sú poplatné jednému: neverte lekárom a reálnym výskumom, objektívnym faktom, ale verte blábolom o bio a eko… Takže ak si zlomíte končatinu, nieže vás napadne lekár, ale dajte si kurkumu, možno zaberie. Ak nie, tak ste jej požili málo, alebo bola GM, alebo niečo iné sa dá vymyslieť….

   • bielu magiu ako homeopatika sem prosim netahaj ak si nechces uplne doriadit zivot. Treba byt objektivny, nie je vsetko o tom ze teraz su vsetci lekari zapredanci, nesirme konspiracie.

  • MuDr., nie som doktor, ale si myslim, ze mate pravdu (mam skusenosti s vedeckou cinnostou a viem ake je dolezite vsetky tvrdenia podlozit faktami). Skoda, ze vela takychto alternativnych stranok straca na dovere, pretoze nie su spravne vedecky spracovane (podlozene). Nechapem, ze sa tolko ludi citi napadnutych vasim prispevkom.

   • plný súhlas, je choré, ako ľudia prestávajú používať vlastný rozum, sedliacky úsudok a rýchlo prepadnú častokrát nevedeckým pamfletom. Nie je vôbec dôležité, či niekoho alternatíva vyliečila, ale percento úspešnosti (ak už) pri takejto liečbe, lebo jedného to vylieči, sto nevylieči, ale jasné, alternatíva berie potvrdenie teórie toho jedného a neakceptuje silu stovky…, aj to je alternatíva…

  • Mnohe odborne clanky jsou dostupne jen po zaplaceni licence nebo pres velke knihovny, u kterych si koupite permanentku. Obvykle jsou zdarma jen abstrakty, takhle si casopisy vydelavaji na zivobyti, je to znama praxe a nema smysl za to karat clanek. Dulezite je, ze druhy clanek byl plny odkazu a prislusne studie lze pak (slozite, ale lze) dohledat pres knihovny.

  • Doma pri príprave jedál používam rôzne koreniny,sú užitočné a prospešné pre organizmus, kúpte si knihu od MUDr. Igora Bukovského -PhD hneď to bude- sú tam recepty na rôzne typy BIO jedál, fakt dobrá kniha , odporúčam vám ju, tiež sa riadim svojím rozumom, neliečim sa farmaceutickým priemyslom už 12 rokov, varím si bylinné čaje a prikladám si obklady a to mi POMAHA, prepáčte pán doktor,ale farmaceutickému priemyslu neverím,neuznávam tabletky, pretože tabletky sú chémia, sú to chemické prípravky a to pre človeka nemôže byť dobré,spomínané byliny a obklady nežiaduce účinky nemajú, presne tu to začína – lekári predpisujú tabletky a zničia tak organizmus človeka, to takto majú liečiť lekári? V iných krajinách liečia AJ prírodnými prostriedkami nielen tabletkami a infúziami ako tu u nás. To len tu tak lekári liečia,lebo by skrachoval farmaceutický priemysel. A čo je na ňom dobré? Že vyrába syntetické prípravky , bohatne na nich a človeku to ešte aj poškodí. No nehnevajte sa , ale toto snáď už nie. Takto sa už ďalej ísť nedá. Je to HROZNE , aké máme nemocnice, zdravotnú starostlivosť, nedostatok materiálu… Nebudem porovnávať SR s inými krajinami, zbytočne,nemá to význam. My sme na tom úboho napr. oproti Rakúsku a to nielen medicína ale i ostatné veci. Vlády tu na SR by si už konečne mohli vstúpiť do svedomia a niečo začať robiť pre ľudí. Myslieť na seba viem aj ja, áno,to je jednoduché. Pozerať sa iba na svoje výhody a druhý človek nech aj skape s prepáčením. Raz sa vám všetko vráti, nie som zlomyseľný človek,ale život je taký. Vráti vám všetko ako bumerang a ešte v horšej podobe.

  • Načo sú vam vedecke študie. Staci to vyskusat uzivat aspon 2 tyzdne poctivo a vysledky sa dostavia same. Budete sa citit ovela lepsie a zdravsie. No treba vsak dodržat 2 zásady. čital som si o tom viac bo ma kurkuma zaujima teda najma jej učinky. Mala by sa podávať s čiernym korením nakolko čierne korenie ulahčuje a predlžuje vstrebávanie do tela. čiže dlhšie a učinejšie posobi s kurkumou. Pri podani len samotnej kurkumy kurkuma tak ako prichádza tak rýchlo odchádza z tela. Množstvo bolo dane asi na polku lyžičky čajovej čo je asi 0.5g 500mg sa má dať štipka čierneho korenia. To je jedná dôležitá zásada. Druhá zásada je aby sa podávala spolu so zdravým tukom alebo do zdraveho tuku. čiže može sa dať do zdraveho masla alebo aj kokosového oleja. Ja osobne si dávam kurkumu do kávy pred zálevom asi polku lyžičky kurkumy a na špičku noža čierneho korenia. Po zaliati kávy a odstati asi po 5-10 minut pridám za 1 čl asi 1 g kokosového oleja panenského. Kto nemá môže dať aj dobré kvalitne maslo živočíšne, (nie Rajo samozrejme.) píšu zdravý tuk. Výsledky u mna su také že mám menej zápalov po tele, zlepšenie trávenia, menej bývam unavený nakolko kurkuma detoxikuje aj pečen a posilnuje imunitný a kardiovaskulárny system preto je dobrá aj pre tých ktorí maju horsi cholesterol alebo srdciari s cievami. Kokosový olej posobi v tele hlavne na mozog kde ocistuje a vytláca s tela toxický hliník ktorý sa nachádza vo vacsine liekov. Otec to zacal uzivat tiez maval zle výsledky krvi lieci sa na zvyseny krvny tlak a asi po 1 mesiaci siel na kontrolu a povedali mu ze ma výsledku uz v poriadku predtým ich nemal v norme. Takže pre mna to staci ako dokaz o ucinkoch aj na srdce a cievy. Mne robi kurkuma dobre a odporucam to aj iným ludom ktori maju problemy rozneho typu. Uzivam a budem ju uzivat nadalej. Co sa týka kvality kupil som si kurkumu v bio kvalite pred tým z obchodu ako Kotanyi korenie ale teraz zo zdravej výzivy asi za 1.75e 100g bio raw pravej cistej kurkumy. Odporucam.

 4. Je nutné dodať že kurkuma ma uspokojive ucinky vo velkych mnozstvach.Mam odskusany napr. Od doctor’s best silny vytazok kurkumy+bioperine(bioperine je ten spominany vytazok z cierneho korenia ktory ulahcuje vstrebavanie) a je naozaj protizapalovy.Napr. na bolesti reumatickeho charakteru.Daval som si tak 3x 1500 mg kurkuminu(vytazok) denne.Ale trvalo nejaky čas kym som to pocítil..

 5. Majo Says mas pravdu su aj taky lekary ktory cakaju ze im niekto hodi nieco do vrecka,ale bo sa najdu taki arogantni povisenecky lekary takim by som naplul do ksichtu

 6. Mily Stevo,
  nasla som diskusiu az dnes a neda mi nereagovat.
  Ak si precitas Tvoje 3 riadky – sama hrubka. Najskôr dostuduj aspon gramatiku a potom pluj do „ksichtu“ niekomu.
  Zdravím.

 7. Srdečná vďaka všetkým za cenné rady, ktoré mi napísali, za osobný čas, ktorý venovali, aby mi pomohli. Ďakujem 🙂

 8. Ak chcete vyskúšať nejaký výživový doplnok z kurkumy a nemáte nazvyš peňazí, nechajte si ho kúpiť priamo v USA. Väčšinou označovaný ako Tumeric (Curcuma longa). Cena oproti produktom dostupným na Slovensku alebo v ČR je neporovnateľne nižšia.

 9. Helen jaso

  Poznám aj slušných doktorov ktorí naozaj ľuďom pomáhajú. To sú tí ľudia,ktorí milujú svoje povolanie ale aj majú ľudské srdce. Tá druhá skupina, ktorá si myslí ,že sú nadludia sú obyčajní primitívci,bez srdcia. Robia to len pre peniaze. To sú tí hajzli doktori,ktorí si myslia,že ich hovno vonia. Bohužiaľ. Smrdí rovnako ako všetkým. Tí by na Západe svoje povolanie stratili. Hneď by ich vyhodili.

 10. Pri pohľade na účinnosť kurkumy nemôžete mať čierno-biele videnie,
  zdravie konkrétneho človeka je plné tajomstiev za hranicami všedných dní…
  Chce to nový systémový pohľad na človeka a úlohu epifýzy v jeho živote, zdraví aj smrti……už som Vám viackrát navrhoval urobiť seriózny vedecký výskum
  u ľudí , ktorí prežili klinickú smrť 3.stupňa…….je to východisko pre synergickú symbiózu „VEDY a VIERY“ na báze vesmírno-pozemských kódov A.Einsteina, N.Teslu, J.Bekensteina , J.Šimútha atď…………….možno pre tento článok východiskom účinnosti kurkumy pre ľudské zdravie môže byť egyptská chrámová medicína Karnak , ajurvéda a potencionálne v súčasnosti napr.
  impulzná epifýzna embryonálna apiterapia resp. najnovšie systémová kognitívna biologia a funkčná kvantová medicína ……..ale je to na dlhšiu reč…….bez predsudkov a vzájomných názorových konfliktov…….Jozef

Pridajte komentár

*