Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Čo na zápal močových ciest a močového mechúra – domáca liečba


Print Friendly, PDF & Email

infekcie močových ciest a močového mechúra

Zápaly močových ciest a močového mechúra sú pomerne bežným zdravotným problémom. Trpia na ne tak muži, ako aj ženy, no u žien sa vyskytujú častejšie.

Dochádza k nim hlavne vtedy, keď sa v močovom mechúre a močovej trubici usadia škodlivé baktérie.

Medzi najčastejšie príčiny patria pohlavná aktivita, zadržiavanie moču, tehotenstvo, menopauza, cukrovka a prechladnutie.

Dnes si viac povieme o príznakoch tohto nepríjemného ochorenia a tiež o tom, ako by mala vyzerať účinná domáca liečba pomocou byliniek a iných prírodných látok.

Príznaky zápalov

Typické prejavy zápalov močových ciest sú:

 • časté močenie
 • malé množstvo moču
 • pálivé pocity pri močení
 • zmena farby moču
 • bolesti v oblasti panvy
 • horúčka
 • nevoľnosti a zvracanie

Pri týchto zápaloch je nutná okamžitá akcia, aby sa zápal nerozšíril aj do obličiek.

Okrem konvenčnej liečby predpisovanej urológom existuje aj množstvo prírodných receptov, ktoré dokáže zápalom močových ciest tak predchádzať, ako ich aj vyliečiť.

Domáca liečba zápalov močových ciest

Takže v tejto časti vám ponúkneme 10 prírodných receptov rýchlej domácej pomoci pri zápaloch močových ciest a močového mechúra.

1. Jablčný ocot

Jablčný ocot je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálov, ktoré dokážu zabrániť baktériám sa v močových cestách usádzať a rozmnožovať.

Ak vás trápi tento typ zápalu, môžete použiť jablčný ocot ako prírodné antibiotikum proti vzniknutej infekcii.

 1. Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu do pohára vody. Môžete pridať aj čerstvú citrónovú šťavu a prichutiť to medom. Dobre zamiešajte a vypite.
 2. Pite to dva krát denne, počas niekoľkých dní.

2. Indické egreše (Amla)

Indické egreše obsahujú látky, ktoré obmedzujú rast baktérii.

 1. Vezmite pohár s vodou.
 2. Pridajte čajovú lyžičku prášku z indických egrešov a jednu čajovú lyžičku prášku z kurkumy (tú dostať kúpiť v Tescu za 50 centov v medzi koreninami).
 3. Varte vodu, až dokým sa polovica neodparí.
 4. Zbytok roztoku pite 3 krát denne počas 3 až 5 dní.

Môžete tiež konzumovať viac ovocia ako citróny, pomaranče, banány, guava, kivi, melón, maliny, paradajky či papáju.

Obsahujú totiž vysoký podiel vitamínu C, ktorý je na tento typ infekcie pomerne účinný.

3. Brusnicový džús

Isté látky nachádzajúce sa v brusniciach, konkrétne proantokyanidiny, bránia baktériám zachytiť sa na stenách močového mechúra. Brusnicový džús má tiež mierne antibiotické účinky.

 • Pite polovicu pohára (1 dcl) brusnicového džúsu denne na predchádzanie infekcie.
 • Ak už infekciou trpíte, potom by ste mali vypiť 3 až 4 poháre brusnicového džúsu denne. Tým zabránite aby sa rozšírila a poškodila obličky.

Musíte však konzumovať neprisladený brusnicový džús. Pre zlepšenie chute ho môžete zmixovať s jablčným džúsom.

Upozornenie: Nepite brusnicový džús, ak ste mali alebo máte problémy s obličkovými kameňmi.

4. Jedlá sóda (sóda bikarbóna)

Jedlá sóda zvýši acidobázickú rovnováhu kyslého moču, čím vám uľaví od bolesti.

Neutralizácia kyslosti moču tiež napomôže zrýchliť čas rekonvalescencie.

Jednoducho pridajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy do pohára vody a pite to 1 až 2 krát denne do pominutia ťažkostí.

5. Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Čajovníkový olej má antibakteriálne vlastnosti, ktoré napomáhajú boju s baktériami pri infekciách, vrátane infekcií močového mechúra.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spôsob použitia č.1

a) Pridajte 10 kvapiek oleja z čajovníka do kúpeľa a použite takúto vodu na umývanie vyústenia otvoru močovej trubice.

b) Prípadne zmiešajte čajovníkový olej s rovnakým množstvom jalovcového oleja a oleja zo santalového dreva a natierajte si touto olejovou zmesou pokožku oblasť panvy v blízkosti močového mechúra. Je to veľmi efektívne na znižovanie bolesti spojenou so zápalom.

c) Vykonávajte tento recept denne počas 3 až 4 dní.

Spôsob použitia č.2

Ďalší jednoduchý spôsob ako sa popasovať s infekciou močových ciest je dať si kúpeľ vo vode s rozpustenými dvoma čajovými lyžičkami čistého jogurtu a 6 kvapkami čajovníkového oleja.

Robte to každý deň 10 minút počas približne 10 dní.

Kvalitný čajovníkový olej kúpite na Slovensku TU a v Čechách zasa TU.

6. Čučoriedky

Čučoriedky obsahujú látky obmedzujúce rast baktérii, vrátane tých spôsobujúcich zápaly močových ciest.

Antioxidanty v čučoriedkach k tomu ešte posilňujú imunitný systém.

 • Zjedzte zopár čerstvých čučoriedok každé ráno na raňajky.
 • Môžete si pripraviť aj čerstvý čučoriedkový džús a piť ho každý deň ráno aj večer. Výsledok tak bude o to rýchlejší. Do džúsu nepridávajte žiadne umelé sladidlá.

Zahrnutie čučoriedok do každodennej stravy je výborným spôsobom, ako infekciám močových ciest účinne predchádzať.

7. Ananás

Ananás obsahuje enzým nazývaný bromelain, ktorý má silné protizápalové vlastnosti.

Pravidelná konzumácia 100 až 150 gramov ananásu dokáže infekciám močového mechúra predísť. Tiež si môžete z neho pripraviť čerstvo odšťavený džús.

Nepoužívajte ananás z plechovky, ani pasterizované ananásové džúsy, pretože tie už po priemyselnom spracovaní žiadne enzýmy neobsahujú.

8. Uva Ursi (arctostaphylos, medvedica lekárska)

Uva Ursi je bylinka obsahujúca protizápalové látky, vrátane látok s antiseptickými vlastnosťami.

Túto rastlinku by malo byť možné zohnať v lekárňach alebo v obchodoch s doplnkami stravy (napríklad TU na Slovensku alebo TU v Čechách).

Po požití, jej antiseptické vlastnosti zabijú baktérie a tiež mierne podporia močenie.

Upozornenie: Ľudia s ochoreniami obličiek alebo pečene, tehotné ženy a dojčiace ženy a deti by Uva Ursi nemali užívať.

9. Obklady s horúcou vodou

Pravidelné prikladanie gumených vakov s horúcou vodou pomôže minimalizovať tlak v močovom mechúre a poskytne vám úľavu od bolesti spôsobenej infekciou.

Horúci zábal tiež zmierni zápal a zamedzí rastu infekcie spôsobujúcim baktériám.

 • Nalejte do gumeného vaku horúcu vodu. Vak (fľašu) položte na spodnú časť panvy na niekoľko minút.
 • Namiesto fľaše s vodou môžete použiť aj iné hrejivé náplasti či podušky.

10. Voda

Pri ťažkostiach s močovými cestami pite dostatok vody. Pokúste sa vypiť aspoň 8 až 10 pohárov čistej nebublinkovej vody denne.

Dostatok tekutín zvýši tvorbu moču. Častejšie močenie je pri tomto type infekcií veľmi dôležité. Moč sa vtedy stáva menej koncentrovaný, čo napomáha vyplavovaniu škodlivých baktérií a rýchlejšej liečbe.

Okrem vody je vhodné piť aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, ktoré vám dodajú potrebné vitamíny a minerály pre boj s infekciou.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Home Remedies for Urinary Tract Infection

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Tak tak…, odporúčam vytlačiť článok a ak budete mať zápal močových ciest a lekár vám naordinuje ATB, tak sa na to vykašlite, zjedzte pol kila sódy bikarbóny, zapite šťavou z kila brusníc, kusnite do ananásu, kým sa nevyzvraciate, tak si ústie močovej trubice potierajte čajovníkovým olejom, potom si dajte teplé obklady, poniektorí nezabudnite na odriekanie mantry, vraj to zaberá…a určite budete fit (alebo sa poseriete)…., minimálne kým nepôjdete na urgentný príjem. Vážení, toto všetko je fajn len ako prevencia, prípadne podporná liečba. Liečiť akútny zápal močového mechúra týmto tu je zdraviu škodlivé…

  • Však aj ako prevencia sa to hodí, len aby ju ludia vyuzivali- hlavne tí. kt. sú na toto náchylní.

 2. Nedávno som čítala článok MUDr. Mercolu ktorý písal, že v USA je nárast zápalu močových ciest. Pridáva k tomu aj to, že dobytok je kŕmený antibiotikami. Dosť veľa žien na toto v Amerike zomrie. Takže ak sa podpíše TTIP medzi USA a EÚ môžeme sa tešiť na mäso krmené antibiotikami, rastovým hormónom, gmo, a neviem koľko pred zabitím zvieraťa sa mu podá liek, ktorý zmení tuk na mäso. Tento liek je rakovinotvorný.
  Okrem toho MUDr. Mercola spomínal, že keď už musíme užívať antibiotiká na zápal močových ciest máme sa vyhnúť antibiotikám z radu fluoroquinole (Cipro, Lequin, Avelox) – sú to jedy, veľa ľudí z toho ochrnulo, mnohí sa stali nesebestatočnými – odkázanými na iných ľudí). Tieto ťažkosti nemusia prísť ihneď ale až po určitom čase a ľudia to ani nedajú do súvislosti s antibiotikami z radi fluoroquinole.

  • Ještě bych doplnila, že Dr. Mercola doporočuje i D-manosu! Dokonce to bylo i na Primě, že d-manosa funguje a pomáhá tam, kde antibiotika už nezabírají…Je potřeba brát aspoń 2gramy denně…

 3. Pri zápaloch močových ciest treba SUCHE HREJIVE TEPLO -vyborny je oblickovy pas z pravej ovcej vlny-vhodny aj pri zapaloch, najlepsie aplikovat aj na ladviny aj na mocovy mechur aj na den aj na noc, pocas 24 hodin. Tiez nosit preventivne teple papuce, hrube ponozky na noc a dobra hrejiva obuv, aby ste od noh neprechladli. Ale davat pozor aj na prechladnutia napriklad z chladneho auta….Nosit aj teplu spodnu bielizen z cistej bavlny alebo merina. Ak by boli povodom zapalu kvasinky, tak necukrit cukrom,..pozor na stres-aj ten moze byt spustacom,.
  Sedacie kupele v REPIKOVOM odvare, pit repikovy caj a cajove viac-druhove bylinkove zmesi na LADVINY/ OBLICKY a MOCOVY MECHUR.
  Cajova zmes:
  ZLATOBYL …………………………..30g
  Lubovnik / Trezalka ……………….25 g
  Ihlica trnista/ Jehlica trnita………15 g
  Alchemilka/ Kontryhel…………….30g
  Natrznik husi/ Mochna husi……..25 g

  Vsetko premiesat…a na 1 liter vody 30g zmesi, pit behom dna po duskoch, teple.
  Konzumujeme plody BAZY ciernej, cucoriedkova stava, brusnice,…
  Dobre su aj cajiky z Praslicka rolna, koren pyru plaziveho, caj z petrzlenovej vnatky

 4. Take je dobre vypit obden dvanacku plzen

 5. Po 4-ročnom trápení v boji so zápalom obličiek – 4 krát do roka som objavila z firmy ENERGY kvapky Renol. Berú sa 3 týždne a týždeň pauza. Odporúčam a dúfam, že už nikdy sa mi zápal nevráti a samozrejme treba pozitívne myslenie.
  Pekný deň

  • Bohužiaľ sa Vám vráti, ak si sadnete na studené alebo sa zabudnete dosť napiť… Osobná skúsenosť. Ne Renole som už asi rok a teraz som po 9 mesiacoch znova dobrý zápal nachytala. Studená sedačka v aute…

 6. Dakujem pekne, velmi mi to pomohlo… Na cajovnik nedam dopustit, ale ze vylieci aj toto som ani netusila… Po par dni tazkosti som vyskusala vasu radu a zabralo po 1 dni… Este raz dakujem.. zijem v zahranici a ked si mam predstavit ucet u lekara tak amen.. Pozdravujem a posuvam dalej…

 7. Pri zápaloch močového mechúra je dôležité napred zistiť PRÍČINU. Inak sa postupuje ak zápal vznikol v dôsledku infekcie baktériami inak ak zápal vznikne v dôsledku podchladenia napr. sedením na snehu a úplne inak ak je zápal v dôsledku autoimunitnej reakcie. Pokiaľ máte baktérie v MM môžete piť hektolitre čajov, pojedať brusnice a čučoriedky a pod. Aj to nie donekonečna lebo si ublížite, teda, ublížite ľadvinám, tiež nie sú zo železa. Namiesto umelých ATB budete piť silný odvar z Kapucínky väčšej (česky Lichořeřišnice větší) táto bylina je skutočne silné prírodné antibiotikum a nebudete jesť ani piť všetko v čom je cukor! Teda nič čo končí na „-óza“ vrátane medu. Pokiaľ máte zápal od prechladnutia bez baktérií nebudete pojedať brusnice, čučoriedky a piť hektolitre tekutín. Práve naopak budete sa vyhýbať všetkému čo je močopudné a budete sa orientovať na silné protizápalové potraviny a nápoje. V malom množstve. Porúchané tkanivo potrebuje pokoj na reparáciu. A v tomto prípade platí dvojnásob – nohy v teple!Pokiaľ sa vám močový mechúr zapáli alebo sa začne jeho tkanivo samovoľne zmršťovať a strácať elasticitu ako následok nejakej autoimunitnej reakcie zmeníte od základu životný štýl. V tomto prípade nepomôžu ani ATB ani čaje, brusnice či čučoriedky len dôkladná zmena, niečo ako resetovať organizmus. Inak autoimunitnú reakciu nezastavíte a skončíte na plastike MM.

  • Vesna, zaujíma ma ten odvar z kapucínky. Robí sa z listov? kvetov? semien? celej rastliny?

  • A ako sa dá zistiť, či ide o autoimunitnú reakciu moč.mechúra ? Ja mám posledný rok opekované zápaly moč. mechúra, neriešim to už ATB, len prírodne – od kapucínkovej tinktúry, brusníc, bylinných výťažkov z prasličky, medvedice atď…momentálne nemám nález bakteriálny, len leukocyty hodne zvýšené, občas stopy krvi, nie vždy. Ako mám vedieť o aký typ zápalu ide ? Raz som si robila v minulosti naparovačku nad prasličkou a na druhý deň o 100% zhoršenie stavu. Teraz si robím sedacie kúpele aj naparovačky, ale zatiaľ to posúdiť neviem. Pri močení nemám pálenie, rezanie, len občasné svrbenie a moč je zakalený. Skôr navštevujem WC častejšie, akoby moč zostával v mechúri. Čo v tomto prípade ? Vďaka za rady

 8. Jarmila moricová

  páčia sa mi príspevky

 9. Jano súhlasím s tebou. Článok bol myslený dobre, prevencia je veľmi doležitá, ale ak už ide naozaj o akut, vyhladala by som lekara. Ale podporné látky by som určite brala, ak sa problém opakuje častejšie. Riešiť to zakaždým ATB tiež nie je výhra pre organizmus. Ja mam overený uroval akut + teplo na nohy a bedra + urologicky čaj a za par dni som ok 🙂

 10. úplne najsamlepšia je kapucínka. nedám na ňu dopustiť a máme ju vždy doma. Varia sa plody (vypadá to ako nové korenie). denne vypiť pol litra čaju a je super a po zápale močových ciest – mám odskúšané

 11. Aj cesnak je vyborny, ako silne prirodne antibiotikum, pomaha aj od kvasiniek. +caj z praslicky rolnej, sedacie kupele v praslickovom a zelerovom odvare ( vnat). Chlapom sa lahko odporuca brat ATB, ale my zeny vieme svoje. Ja napriklad do jedneho-dvoch dni po sexe mam problem s mechurom. Treba okamzite konat, da sa to behom 4 hodin liecby caj a spol. rozohnat aj bez ATB. Doktor mi to odsuhlasil. Ina moznost by bola postkoitalna liecba ATB, vzdy par tabletiek Biseptolu, ale ak je tych bakterii malo, sam urolog povedal ze pokial sa dokazem liecit prirodne, tak je to super a ak by boli vacsie tazkosti hned prist.

 12. Někde jsem před pár dny četl, že na zničení bakterii E-coli je dobré vypít ráno 1 litr 100% jablečné štávy do které přidáme 1 čajovou lžičku ceylonské skořice. Následně bylo zjištěno, že 99,5% bakterii E-coli bylo zničeno. Nástup účinku je za 45 minut po požití.

 13. kapky z lichořišnice větší (kapucínka tuším slovensky)

 14. Článok je už staršieho dáta, ale vyjadrím sa. Pán Jano, nehaňte prírodnú medicínu. Pri akútnom zápale antibiotiká pomôžu, ale chorobu úplne nevyliečia, a o tom je reč. Predstavte si, že mne lekári s 99% pravdepodobnosťou „diagnostikovali“ rakovinu močového mechúra, no histológia určila (lekári boli tým šokovaní), že je to „iba“ chronický zápal. Príčinu nepoznajú – nevedia zistiť, prečo sa mechúr správa tak, ako sa správa. Takže som určitý čas konzumoval medicínu Dr. Johanny Budwigovej (mix tvarohu, ľanového oleja a ľanového semiačka), konzumoval brusnice, pil bylinkové čaje. Dnes beriem 1 výživový doplnok, sem-tam si pripravím čaj z vlastoručne trhanej žihľavy alebo urologický čaj, ako aj ten tvaroh. Brusnice len z mierou (žiadne obchodné džúsy). Fungujem v pohode, urologická kontrola raz za rok.

Pridajte komentár

*