Štúdia zistila, koľko kávy denne vás dokáže urobiť šťastnejšími


Štúdia potvrdila, že káva vás dokáže urobiť šťastnými

Je veľa dôvodov, prečo ľudia pijú kávu. Väčšina tento nápoj obľubuje preto, lebo im dodáva energiu.

To však nie je všetko, čo káva dokáže. Okrem toho je dobrá aj pre mozog, obzvlášť pamäť, nakoľko predchádza rozvoju demencie v staršom veku.

Prírodná liečba osteoartritídy

Postupne s pribúdajúcimi štúdiami sa zoznam prospešných účinkov kávy na ľudský organizmus rozširuje.

No a teraz k nim môžete pridať aj robenie človeka šťastným.

Čo zistila štúdia Harvardskej univerzity

Podľa štúdie vykonanej Fakultou verejného zdravia pri Harvardskej univerzite, káva pomáha ľuďom stať sa v živote viac pozitívnymi.

Štúdia objavila súvislosť medzi kofeínom a nižšou mierou depresií a dokonca výrazným znížením výskytu samovrážd. Pre získanie tohto účinku je podľa autorov štúdie potrebné vypiť 2 až 4 šálky denne.

V prípade, že kávu nemáte radi, môžete si namiesto nej zvoliť čaj (čierny/zelený) alebo čokoládu, ktoré tiež obsahujú kofeín.

Je však potrebné prijať alikvotné množstvo kofeínu ako aspoň 2 šálky kávy denne, čiže zhruba 180 mg.

Toto množstvo kofeínu obsahujú zhruba 3 šálky čierneho čaju, respektíve 200 gramov 70% čokolády. To je pomerne veľa čokolády, preto by asi bolo lepšie čokoládu skombinovať s čajom – napríklad 2 šálky čaju a 70 gramov čokolády.

Vedci tvrdia, že dodržiavanie uvedenej zásady znižuje u ľudí riziko samovrážd až o 50%.

Liečba osteoporózy

Ako výskum prebiehal a čo ďalej zistil

Kofeínová štúdia Fakulty verejného zdravia pri Harvardskej univerzite zahŕňala 3 predošlé štúdie, ktoré skúmali minimálne 40.000 mužov a 150.000 žien.

Podľa zistení funguje kofeín nielen ako stimulant, ale dá sa tiež porovnať so stredne silným antidepresívom. Kombinácia týchto dvoch účinkov robí z kávy pomerne silnú drogu (droga v zmysle lieku).

Hoc boli uvedené zistenia publikované v Svetovom žurnále biologickej psychológie (World Journal of Biological Psychology), presné dôvody, prečo káva znižuje riziko samovrážd, neboli dostatočne popísané.

Vedci sa domnievajú, že jeden z dôvodov je zapájanie sa kofeínu do takmer každého z „mechanizov odmien“ v mozgu. Účinky kofeínu prirovnávajú dokonca k účinkom marihuany.

Kofeín tiež stimuluje centrálny nervový systém pomocou produkcie prenášačov nervových vzruchov (neurotransmiterov) ako sú noradrenalín, serotonín a dopamín.

Pár vecí, na ktoré je dobré pamätať

Hoci veda potvrdila, že káva znižuje samovražedné sklony, netreba sa na ňu výhradne spoliehať pri liečbe ťažších stavov depresie.

Síce depresii pomáha, no zrejme ju nedokáže úplne vyliečiť. Ani ľudia so psychickými problémami by nemali piť viac ako 2 až 4 šálky denne, lebo aj priveľa kofeínu môže mať škodlivé účinky.

Navyše, kofeín skracuje spánok a nedostatok spánku môže u človeka zvyšovať podráždenosť. Preto, ako sa zvykne hovoriť, všetkého s mierou.

Každopádne, napriek istým nevýhodám kofeínu, jeho celkový vplyv na pozitívne myslenie môže dodať viac pozitivity do vášho života.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: stethnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Tlamka

    Mám po 80 r. veku a vďaka 2x denne pitiu kávy začínam iba v súčasnosti starnúť
    bez pamäťových a iných zmyslových ťažkostí … mám to však ale: “ sáčik s kávou pred otvorením aktivujem /kvantová excitácia/ pyramidálnou energiou v stolovej
    medenej pyramíde min.24 hod.“
    Možno výsledný efekt zvyšuje súčasná konzumácia 1x denne ráno na lačno lyžica medu od včelára posypaná sodou bikarbonou z lekárne na alkalický impulz,
    ktorý optimalizuje funkčnosť epifýzy …ale je to na dlhšiu reč…Jozef

Pridajte komentár

*