Ako dokáže joga zmeniť váš mozog (k lepšiemu!)


Print Friendly, PDF & Email

Ako joga mení váš mozog (k dobrému!)

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vám joga mení mozog? Ukazuje sa, že ten pocit šťastia po cvičení, ktorý pociťujete, nie je len vo vašej hlave.

Za použitia snímkovania mozgu vedia teraz vedci dokázať, že joga skutočne mení chémiu vášho mozgu. A k dobrému.

Práve tak ako cvičenie pohybov tai-či, aj používanie jogy ako formy cvičenia a meditácie môže pomáhať prirodzene liečiť celý rad zdravotných problémov, predovšetkým tých, ktoré majú pôvod v mozgu a súvisia s pamäťou.

Ako joga mení váš mozog

Zatiaľ čo prírodné terapie, medzi ktoré patrí aj joga, nemajú v porovnaní s farmaceutickým priemyslom a priemyslom biotechnológií množstvo financií na veľké štúdie, začíname byť svedkami vynárania sa presvedčivých vedeckých údajov.

Niektoré z najlepších doterajších vedeckých poznatkov ukazujú, ako joga mení váš mozog, a tiež jej vplyv na úzkosť, depresiu a toleranciu bolesti.

Joga uvoľňuje látku GABA

Vedeli ste, že joga je prírodným liekom proti úzkosti? To preto, lebo pôsobí na hladiny GABA vo vašom mozgu.

GABA je skratka pre kyselinu gama-aminomaslovú, o ktorej sa niekedy hovorí ako o inhibičnom neurotransmiteri vášho tela. Je veľmi dôležitá pre potláčanie nervovej aktivity.

Vaše GABA neurotransmitery vytvárajú podobný upokojujúci efekt ako pitie alkoholu (bez škodlivých vedľajších účinkov).

A, samozrejme, upokojujúce účinky alkoholu sú iba dočasné, po opadnutí opitosti často narastá úzkosť.

Joga zvyšuje vo vašom mozgu tvorbu prirodzenej GABA bez tradičných liekov proti úzkosti, ktorých úlohou je pomáhať vášmu telu uvoľňovať GABA. Problém však je, že vysadenie týchto benzodiazepínových liekov môže viesť k závažným abstinenčným syndrómom.

Joga znie lepšie než nespavosť, záchvaty a, ironicky, ďalšia úzkosť súvisiaca s vysadením lieku.

Zapojte ásany!

Hoci chôdza na chudnutie skutočne zaberá, nemusí byť vašou najlepšou ochranou pred úzkosťou.

Podľa štúdie z roku 2010, uverejnenej v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, uvoľňuje cvičenie jogy v mozgovom talame viac upokojujúcej GABA než chôdza.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

V porovnaní s hodinu trvajúcim príjemným čítaním zvyšuje 60-minútové cvičenie jogy hladiny GABA viac až o 27 %. Kvôli svojej kombinácii dýchania, meditácie a pohybu by tak joga mohla byť jedným z najlepším cvičení na potláčanie úzkosti.

Joga vytvára v mozgu zdravšiu sivú hmotu

Podľa Národného ústavu zdravia dokáže joga skutočne predchádzať účinkom chronickej bolesti na mozog alebo bolesti dokonca aj zvrátiť. Ľudia trpiaci depresiou môžu mať vlastne v dôsledku chronickej bolesti znížené množstvo sivej hmoty.

Sivá hmota sa nachádza v cerebrálnom kortexe a subkortikálnych oblastiach mozgu. Jej úbytok môže viesť k zhoršeniu pamäti, emocionálnym problémom, horšiemu znášaniu bolesti a zníženej kognitívnej činnosti.

Joga a meditácia však majú na mozog opačný účinok než chronická bolesť.

A viete čo? Ľudia, ktorí pravidelne cvičia jogu, majú vo svojich mozgoch, v oblastiach, ktoré sú zainteresované do tlmenia bolesti, hrubšie vrstvy sivej hmoty.

To značí, že joga by mohla byť účinným liekom na isté druhy depresie – a jedným z najlepších prírodných liekov proti bolesti, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

U tehotných žien náchylných k depresii môže joga dokonca pôsobiť ako prírodné antidepresívum.

Štúdia z roku 2012, uverejnená v časopise Complementary Therapies in Clinical Practice, zistila, že u ohrozených žien meditačná joga výrazne znižovala príznaky depresie.

Záverečné úvahy o tom, ako joga mení váš mozog

Vďaka svojim jedinečným dychovým, meditačným a naťahovacím cvičeniam, ktoré človek zavedie do svojej praxe, by mohla byť joga najdôležitejšou formou cvičenia pre boj s úzkosťou.

Existuje síce veľa rôznych foriem jogy, ja vám však odporúčam začať s tou miernou a experimentovať s hľadaním druhu, ktorý vám najviac vyhovuje.

Lekársky výskum nám hovorí, že joga úžasnými spôsobmi mení náš mozog. Patrí k nim zalievanie nášho mozgu upokojujúcou GABA a rast sivej hmoty v oblastiach, ktoré nás robia schopnými znášať bolesť.

Toto je veľmi dôležité pre tých, ktorí žijú s chronickou bolesťou. Až príliš veľa lekárov vám veľmi rýchlo predpíše lieky proti bolesti. Vyskúšajte namiesto nich radšej jogu. Váš mozog sa vám poďakuje.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: draxe.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*