Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Štúdia zistila prečo ženy potrebujú viac spánku. Muži ostali šokovaní


Print Friendly, PDF & Email

pracujúci mozog

Najnovšia štúdia vykonaná výskumníkmi z Duke univerzity zistila, že ženy potrebujú viac spánku ako muži.

Prvotným impulzom k tomuto výskumu bolo pozorovanie, že v prípade nedostatku spánku, ženy ťažšie znášajú následky mentálnej a fyzickej vyčerpanosti.

Čo napokon vedci zistili, mužov veľmi nepoteší…

Okrem vhodnosti dlhšieho spánku, môžu zistené poznatky viesť aj k novým zdravotným odporúčaniam pre ženy, ktoré majú vyššie riziko srdcovocievnych ochorení, depresie a psychologických problémov.

Klinický psychológ a expert na spánok Michael Breus viedol výskum, ktorý sa snažil odhadnúť potreby spánku u mužov a žien. Konkrétne sa usiloval odhadnúť ich kapacitu na zvládanie následkov nedostatočného odpočinku.

Jeho experiment odhalil, že medzi pohlaviami je dramatický rozdiel.

Zistili sme, že ženy mali viac depresie, viac hnevu a viac nevraživosti v skorých ranných hodinách“, konštatoval Breus.

nedostatok spánku

Kto potrebuje koľko spánku?

Rozdiel v potrebe spánku vyplýva z mnohých biologických faktorov. Aj napriek tejto skutočnosti sa mnohí experti zhodujú v tom, že primárnym určujúcim faktorom je spotreba mentálnej energie.

Liečba osteoporózy

Tvrdia, že ženy proste používajú svoj mozog viac ako muži.

Jim Horne, riaditeľ Výskumného centra spánku pri Loughborough univerzite v Anglicku, vysvetľuje pre austrálske noviny:

Jednou z najhlavnejších funkcií spánku je umožniť mozgu zotavenie a regeneráciu. Počas hlbokého spánku sa mozgová kôra (ktorá je zodpovedná za myslenie, pamäť a jazyk) odpojí od zmyslov a podstupuje regeneračný proces.

Čím viac používate mozog počas dňa, tým viac regenerácie si vyžaduje v noci a teda tým viac spánku potrebujete.

Ženy zvyknú vykonávať multitasking, teda viacero vecí naraz a sú tiež flexibilnejšie. Výsledkom potom je, že ženy používajú svoj mozog viac ako muži.

Týmto sa naznačuje, že aj muži by potrebovali viac spánku, ak by intenzívnejšie využívali svoj mozog počas dňa.

Muži, ktorí majú náročné povolania, vyžadujúce si veľké množstvo rozhodovania a postranného rozmýšľania, budú vyžadovať viac spánku ako priemerní muži – hoci zrejme stále nie tak veľa, ako ženy“, uvádza Horne.

Veda o spánku

Táto štúdia vykonaná Breusom a jeho kolegami odštartovala niekoľko vedeckých bádaní ohľadne dôsledkov nedostatku spánku.

Napríklad výskumníci z Lekárskej fakulty na Case Western Reserve Universite objavili spojitosť medzi nedostatkom odpočinku a zrýchleným starnutím pokožky.

Iné štúdie spájajú spánkové zlozvyky so zvýšeným rizikom psychiatrických ochorení, chorôb srdca, embóliou a mozgovou mŕtvicou.

Dnes sa už všeobecne vie, že až 80% ľudí v západných krajinách majú menej spánku ako sa tradične odporúča (teda 7 až 9 hodín každý deň).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Study: Women Need More Sleep Because They Use their Brain More

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. O tom zenskom multitastingu by sa dalo dlho polemizovat. 3 veci na raz ani jedna poriadne….
  Zeny viac pocas dna rozmyslaju , ale nepridu na nic. Len im ten mozog bezi zbytocne. Muz zapne mozog vtedy ked to treba. Nie je efektivnejsi stroj ktory bezi viac, (aj viac paliva minie) ale ten co vykona viac prace.

 2. Neviem sice kolko mas rokov ale urcite ti vsetko casom dojde,,je jasne, ze sa musis este vela ucit….
  Mam pocit, ze si asi narazil na nejaku..domacu putku,,,a nemas ponatia o rozmyslani inych zien….
  Muz, akoze ty konkretne zapnes mozok vypnuty, ani nemas potuchy o com je rec, chces vsetko vyriesit, ale bohuzial si nevsimnes, ze uz je vsetko davno vyriesene, len tam chyba tvoj suhlas,,a dokazes to obkecat, tak dlho, ze nakoniec to vypada tak, akoze si to vyriesil ty….
  takze 3 veci naraz nepodcenuj u zien.,,,je to pravda a bude,,,, vzdycky bola a bude…
  zdravim vsetkych, co citaju komentare

Pridajte komentár

*