Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Podľa vedcov môžu železo a rastlinné oleje znamenať smrtiacu kombináciu


Print Friendly, PDF & Email

Podľa vedcov môžu železo a rastlinné oleje znamenať smrtiacu kombináciu

Hromadia sa ďalšie dôkazy o tom, že pre ochranu vášho zdravia je nevyhnutné vyhýbať sa priemyselne spracovaným semenným olejom, často označovaným ako „rastlinné oleje“.

Súčasný výskum pridáva medzi zvýšené zdravotné riziká aj potravinové železo, najmä pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

Ktoré oleje sú problémové

Príkladom semenných olejov, obsahujúcich priveľa omega-6 polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), sú:

  • sójový
  • bavlníkový
  • slnečnicový
  • repkový (kanolový)
  • kukuričný
  • svetlicový olej

Omega-6 mastné kyseliny sa považujú za prozápalové kvôli svojmu najbežnejšiemu druhu, kyseline linolovej, ktorá radikálne zvýši oxidačné voľné radikály a spôsobí mitochondriálnu dysfunkciu.

Kyselinu linolovú však majú všetky semenné oleje, ešte aj tie „zdravé“, ako sú avokádový či olivový olej. Problém je, že väčšina komerčne dostupných produktov sú pančované inými semennými olejmi s ešte vyššími hladinami kyseliny linolovej.

Kupujte preto len overené značky, ktorým dôverujete a keď ich máte, dávajte olej do chladničky. Kyselina linolová zostane tekutá. Ten olej jednoducho vylejte rovno do odpadu. Váš olivový alebo avokádový olej tak bude zdravší.

Príjem omega-6 semenných olejov môže tiež vyvolať zápal prostredníctvom kyseliny arachidonovej tým, že zvyšuje tvorbu prozápalových zložiek.

Okrem toho, ako uviedli výskumníci v časopise Nutrients, „Navyše, niekoľko štúdií naznačilo, že omega-6 PUFA súvisia s chronickými zápalovými ochoreniami ako sú obezita, nealkoholické tukové ochorenie pečene a kardiovaskulárne ochorenia.“

Železo zasa, hoci je nevyhnutné pre dopravu kyslíka, transport mitochondriálnych elektrónov, syntézu DNA a podobne, môže vytvárať oxidačný stres, ktorý vedie k poškodeniu tkanív.

Predchádzajúci výskum zistil, že príjem železa v potrave môže mať súvis s rizikom cukrovky. Výskumníci teraz demonštrovali spojitosť medzi príjmom železa a PUFA s diabetickou periferálnou neuropatiou (DPN) u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Zistená spojitosť medzi PUFA, príjmom železa a DPN

Diabetická periferálna neuropatia (DPN) je forma nervového poškodenia, ktorá sa môže objaviť u ľudí s cukrovkou. K poškodeniu dochádza najčastejšie vo vašich nohách a chodidlách a u tejto populácie je významnou príčinou pádov a zlomenín.

Okrem dlhodobej cukrovky sú ďalšími rizikovými faktormi pre DPN inzulínová rezistencia, vysoký krvný tlak, obezita a vysoká hladina krvného cukru. Za kľúčový prispievajúci faktor je považovaný oxidačný stres.

Pri uvedenej štúdii sa kórejskí výskumníci pozreli na súvislosť príjmu železa a pomeru medzi príjmami železa a PUFA (železo/PUFA) s DPN u 147 ľudí s cukrovkou 2. typu.

S DPN súvisel tak vysoký príjem železa v potrave, ako aj zvýšený pomer železa k PUFA, čo naznačuje „dôležitosť stravovacieho modelu príjmu železa a PUFA u jednotlivcov s cukrovkou 2. typu.“

Už predtým bolo zistené, že príliš veľké dávky železa v prítomnosti vysokých koncentrácií cukru zhoršujú oxidačný stres v neurónoch a výskumníci naznačili, že za spojitosťou medzi železom a DPN by mohla byť inzulínová rezistencia a dysfunkcia beta buniek pankreasu.

Štúdia však mala nedostatky, najmä čo sa týkalo PUFA, keďže výsledky neinterpretovala osobitne vo vzťahu k omega-6 a omega-3 mastným kyselinám. Omega-3 mastné kyseliny majú antioxidačnú a protizápalovú rolu, ktorá je spájaná s mnohými zdravotnými benefitmi.

Mnohí ľudia prijímajú príliš veľa omega-6 a príliš málo omega-3 mastných kyselín, čo má za následok nevyvážený pomer a tento pomer má vplyv na zdravie.

V ideálnom prípade by sa tento pomer približoval 1:1. Pre zlepšenie pomeru však nie je hlavné nevyhnutne zvýšiť omega-3 mastné kyseliny, ale znížiť omega-6 mastné kyseliny.

Uvedená štúdia posudzovala príjem omega-6 a omega-3 mastných kyselín dovedna, uviedla však, že významnú súvislosť s DPN preukázal pomer železa k omega-6 mastným kyselinám.

Dôležitosť karnozínu, najmä ak ste vegán

Jeden zo spôsobov, ako pomôcť zastaviť oxidačné poškodenie spôsobované príjmom železa za prítomnosti priveľkého množstva omega-6 mastných kyselín, je užívať karnozín, alebo jeho hlavný prekurzor beta-alanín.

Ak ste vegetarián alebo vegán, budete mať vo svaloch nižšie hladiny karnozínu. To je dôvod, prečo mnohí prísni vegáni, ktorí tento a ďalšie výživové deficity patrične nekompenzujú, zvyknú mať problém s budovaním svalstva.

Samotný karnozín ako výživový doplnok nie je veľmi užitočný, lebo sa pôsobením istých enzýmov rýchlo rozkladá na aminokyseliny, ktoré ho vytvárajú. Vaše telo potom tieto aminokyseliny vo vašich svaloch znova reformuluje na karnozín.

Ďalšou účinnou alternatívou je výživový doplnok s aminokyselinou beta-alanín, ktorej nedostatok obmedzuje rýchlosť stavby karnozínu.

Je známe, že konzumácia hovädziny účinne zvyšuje hladiny karnozínu vo vašich svaloch, čo je dôvod, prečo môže byť užívanie tohto doplnku pre vás obzvlášť dôležité, ak ste vegetarián alebo vegán.

Chronické ochorenie má pôvod v dlhodobej konzumácii rastlinných olejov

Zdá sa, že mnohé chronické ochorenia sú výsledkom katastrofickej kaskády zhoršovaní zdravia vyvolaných dlhodobou konzumáciou omega-6 mastných kyselín zo semenných olejov (omega-6).

Dr. Chris Knobbe, oftalmológ a zakladateľ a prezident neziskovej Nadácie Cure AMD, zameranej na prevenciu s vekom súvisiacej makulárnej degenerácie, je napríklad presvedčený, že s vekom súvisiaca makulárna degenerácia (AMD) by sa mala nazývať skôr so stravou súvisiaca makulárna degenerácia.

Stop Candida

Knobbe skúmal toxické aldehydy, ktoré sa objavujú v dôsledku omega-6 mastných kyselín.

Keď skonzumujete omega-6 mastnú kyselinu, reaguje najprv s hydroxylovým alebo peroxidovým radikálom, vytvárajúc lipidový hydroperoxid.

Tento lipidový hydroperoxid sa potom rýchlo rozkladá na toxické aldehydy, ktorých sú stovky, čo zase vedie k cytotoxicite, genotoxicite, mutagenicite, karcinogenicite a podobne. Zároveň sú obezogénne, pri veľmi nízkych dávkach.

Zložitý proces vysvetlil Knobbe vo svojej prezentácii na výročnom stretnutí ALLDOCS v roku 2020:

 „V spôsobe stravovania západného typu robí nadbytok omega-6 mastných kyselín toto: vyvoláva nutričné deficiencie, spôsobuje katastrofickú kaskádu lipidovej peroxidácie…

 Toto poškodzuje fosfolipid zvaný kardiolipid v membránach mitochondrií. A to vedie k zlyhaniu transportného reťazca… čo spôsobuje mitochondriálne zlyhanie a dysfunkciu.

A toto vedie najprv k druhu reaktívneho kyslíka, ktorý spätne pôsobí na túto kaskádu peroxidácie. A tak svoje tukové bunky a membrány svojich mitochondrií zanášate omega-6 mastnými kyselinami a tie budú peroxidovať kvôli faktu, že sú polynenasýtené.

Dobre, ďalšie, čo nastane, je inzulínová rezistencia, ktorá vedie k metabolickému syndrómu, cukrovke 2. typu, nealkoholickému tukovému ochoreniu pečene. Keď zlyhajú mitochondrie, zníži sa vám mastná kyselina, beta oxidácia, čo znamená, že neviete patrične spaľovať tieto tuky na palivo.

Takže teraz ste… závislí na sacharidoch a smerujete k obezite. A cítite sa unavení. Priberáte. Vaše mitochondrie zlyhávajú v spaľovaní tuku na palivo… toto je silný mechanizmus pre obezitu.

Takže, výpadok energie na bunkovej úrovni vedie k mutáciám jadrovej mitochondriálnej DNA a to vedie k rakovine.

Tri týždne stravy s vysokým obsahom PUFA spôsobujú u potkanov chorobu srdca – tri týždne. A vedú aj k apoptóze a nekróze. A takto, samozrejme, získate aj poruchy ako sú AMD, Alzheimerova choroba.“

Problém s kyselinou linolovou

Pri koreni škodlivých biochemických reakcií, vyvolaných semennými olejmi, je kyselina linolová, ktorá je omega-6 mastnou kyselinou s 18 uhlíkmi.

Ako už bolo zmienené, kyselina linolová je hlavná mastná kyselina nachádzajúca sa v PUFA a tvorí okolo 80% zloženia mastných kyselín v rastlinných olejoch. Aby omega-6 mastné kyseliny neboli škodlivé, musia sa vyvažovať omega-3 mastnými kyselinami, čo však nie je prípad väčšiny ľudí západného sveta.

Aby to bolo ešte horšie, väčšina ľuďmi konzumovaných omega-6 mastných kyselín bola počas spracovania poškodená a zoxidovaná.

„Väčšina tejto linolovej kyseliny, keď zoxiduje, vytvára lipidové hydroperoxidy a tieto sa potom rýchlo  rozkladajú na… zoxidované metabolity kyseliny linolovej,“ hovorí Knobbe.

Tieto zoxidované metabolity kyseliny linolovej vytvárajú dokonalú búrku, pretože sú, podľa Knobbeho, cytotoxické, genotoxické, mutagénne, karcinogénne, aterogénne a trombogénne.

Obzvlášť znepokojujúca je ich aterosklerózne a trombogénne pôsobenie, lebo môžu vytvárať mŕtvice a zrazeniny, no môže dôjsť aj k metabolickej dysfunkcii.

Počas kaskády lipidovej peroxidácie spôsobenej nadmernou konzumáciou omega-6 semenných olejov sa vo vašich bunkových membránach akumulujú PUFA, čo vedie k peroxidačnej reakcii.

Ako bolo zmienené, množstvo existujúcich druhov reaktívneho kyslíka vedie k vzniku inzulínovej rezistencie na bunkovej úrovni.

Dr. Paul Saladino, lekár a novinár, v podcaste tiež vysvetlil, že kyselina linolová „narušuje citlivosť na inzulín na úrovni vašich tukových buniek“, čím ich v podstate robí na inzulín citlivejšími – a keďže vaše tukové bunky riadia inzulínovú rezistenciu vo zvyšku vášho tela vylučovaním voľných mastných kyselín, nakoniec skončíte s inzulínovou rezistenciou.

Nanešťastie však je problematická aj konzumácia tradičným spôsobom chovaných kureniec, ktoré sú kŕmené kukuricou, keďže mäso potom obsahuje veľa omega-6 kyseliny linolovej.

Ako poukazuje Saladino, konzumácia množstva kurčiat sa pripočítava k vašej konzumácii rastlinného oleja a ďalej vychyľuje váš pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín.

Vyhýbanie sa spracovaným olejom vám ochráni zdravie

Pre ochranu vášho zdravia je dôležité, aby ste čo najviac, ako sa dá, obmedzili svoj príjem priemyselne spracovaných rastlinných olejov.

To znamená vylúčiť všetky nasledovné oleje:

  • sójový
  • repkový (kanolový)
  • slnečnicový
  • kukuričný
  • svetlicový
  • arašidový

Ešte aj priveľa organického, biodynamického olivového oleja môže vychýliť vás pomer nesprávnym smerom, pretože aj olivový olej je zdrojom omega-6 linolovej kyseliny, preto určite používajte mnou vyššie uvedený trik na zníženie obsahu kyseliny linolovej v olivovom oleji.

Tiež je dôležité vyhýbať sa takmer všetkým spracovaným potravinám a jedlám z rýchleho občerstvenia, keďže prakticky všetky z nich tieto toxické oleje obsahujú. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je pripravovať si väčšinu stravy doma, aby ste vedeli, čo jete.

Ak chcete vedieť, koľko kyseliny linolovej konzumujete, navštíviť stránku cronometer.com a zadať svoje jedlo, ktoré predtým presne odvážite. Pre optimálne zdravie sa snažte držať svoj príjem pod 10 gramov denne.

Liečba osteoporózy

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme, že ste nám preložili tento dôležitý článok. Ja podľa tohto žijem lebo Dr. Mercola veľmi ovplyvnil môj život. Áno, ja sem vypisujem lebo o tomto vo svojom okolí sa už bojím prehovoriť, už som sa „unavila“ zo slova „konšpirátorka“. Lenže ja „konšpirátorka“ beriem nula liekov na starobu a som štíhla (ale pochopiteľne tiež neskoro zobudená).
    Nesmiem „padať“ musíme ísť ďalej.
    Kto vie angl. nech každý deň vypočuje 2 krátke videa od Dr. Eric Berg. Každý deň má dve cca 5 minútové videa na rôzne choroby. Ja ho roky počúvam.

    • Ahoj mohla by si sa mi prosim ozvat,? Dakujem Danka

      • Pani Danka, neviem ako sa Vám ozvať. Svoj email sa neopovážim sem uviesť. Už aj tak som „konšpirátorka“. Svoje vedomosti som tiež naberala postupne. Podľa mňa Dr. Mercola je neskutočný, nepresadzuje svoje vedomosti hlava nehlava ale s pokorou hovorí s lekármi s celej zemegule.
        Na webe Bádateľa je chvála Bohu preložených veľa článkov od tohto lekára.
        Na youtube.com sú mnohí lekári čo liečia aj alternatívne.

        • Ahoj mohla by si sa mi prosim ozvat,? Dakujem Danka daniela. [email protected] budem rada ak mi napisete. Dakujem

          • Danka, malá rada z historie…….nositeľ Nobelovej ceny O.H.Warburg
            by ti poradil, čo máš robiť………..v súčasnosti ide o acidobazickú rovnováhu na báze kvantovej fyziky a chémie, s excitovaným
            práškovým hydrogenuhličitanom sodným z lekárne…….niečo o tom viem, je to aj
            model zo starovekej egyptskej medicíny a chrámu KARNAK …Jozeft

  2. Prebehla som týmto článkom, neviem či plakať alebo sa smiať:
    https://www.naturalnews.com/2021-01-09-mainstream-media-freeze-sperm-coronavirus-vaccine-infertility.html#
    Mainstream media telling men to freeze their sperm before receiving coronavirus vaccine
    Mienkotvorné média hovoria mužom, aby si zamrazili svoje spermie predtým ako príjmu koronavírus vakcínu.
    https://www.naturalnews.com/2020-12-08-pfizer-coronavirus-vaccine-no-breastfeeding-getting-pregnant.html
    Pfizer coronavirus vaccine warning: No breastfeeding or getting pregnant after being immunized… it might damage the child
    Pfizer koronavírus vakcína varuje: Nemáte kojiť alebo otehotnieť potom ako budete imunizovaní… môže to poškodiť dieťa.

    Už aj ja musím byť „ironická“ – nie je to mňamka – no nedať si ju. Musíme byť „in“ a nie byť zaostalé.

    • Však preto ten ohromný nárast potratov do 21 dní po očkovaní ne-vakcínou mRNA – experimentálnou tekutinou injekčne podávanou naivkám o humánnosti zo západu, keď „demokracia“ rímskeho práva riadi svet ! Avšak Rím vďaka Attilovi dávno skončil, mal ho plné zuby ! Západ sa stane umiernenejším keď riadenie prevezmú ešte umirnenejší muslimovia ?

  3. Zaujímavý článok:
    https://zemavek.sk/pacientov-vyliecenych-z-covidu-doma-nechcu-preto-obsadzuju-lozka-v-nemocnici/
    Pacientov vyliečených z covidu doma nechcú. Preto obsadzujú lôžka v nemocnici.
    Prekopírovala som záver článku:
    K mnohým ľuďom sa podobné články o testoch ani nikdy nedostanú, lebo za svoj jediný zdroj informácií považujú práve televíznu obrazovku. Politikom vyhovuje, že sa ľudia boja, môžu tak presadzovať ďalšiu „atómovú zbraň“, ktorá po testoch naplní ich peňaženky a peňaženky ich sponzorov a tou je vakcína – spása sveta.

  4. Tento článok nepatrí úplne sem – ale všetko so všetkým súvisí:
    https://zpravy.dt24.cz/zahranicni/toto-je-nemozne-svycari-nebudou-davat-imigrantum-davky-rozhodli-v-referendu/
    Toto je nemožné, Švýcaři nebudou dávat imigrantům dávky, rozhodli v referendu….
    Momentálne vo Švajčiarsku nie sú uzavreté malé prevádzky, malé obchody…nemusia nosiť rúška na ulici…
    No comment – bez komentára

  5. Definitiva

    Vynikajúci článok, ktorý doplním. Vaše telo funguje bez problémov aj vtedy, keď nebudete konzumovať žiadne tuky. Ľudia žijú v omyle, že tuky sú nutné pre život, sú zavádzaní reklamami o zdravých tukoch, to je blud. Žiadne tuky, telo si vytvorí všetko, čo potrebuje.
    Priemyselne spracované potraviny, nekonzumovať ich z rýchleho občerstvenia. To je málo, to vás nezachráni. Nesmiete konzumovať žiadne priemyselne spracované potraviny. Priemyselné spracovanie koncentruje živiny, bielkoviny, tuky, cukry, škrob, odoberá z potravín vitamíny a minerály a vlákninu /obilné šupky/. Krásnym príkladom je spracovanie pšenice, na site sa odlúčia obaly zrna a klíčky, to najzdravšie na obilí. To čo ostane, škrob, to sa melie na bielu múku, konzumujete ju x krát denne, zabíjate sa.
    Vláknina je základom zdravého čreva a imunity človeka. Bez vlákniny nie je imunity.
    Mäso obmedziť na minimum.
    Mlieko a mliečne výrobky vylúčiť úplne, mliečna bielkovina zapína a vypína rakovinové gény, dokázané pri rakovine prsníka, je veľmi ťažko stráviteľná. Mliečny cukor je u väčšiny dospelých nestráviteľný, nafukovanie, hnačky. Mliečny tuk pri dnešnom prebytku energie vo výžive je nežiadúci!
    Mlieko patrí len do výživy mláďat a len prvé mesiace života.
    Pri rakovine prsníka bolo dokázané, že rastlinná strava zastavuje rast nádoru v prvom štádiu vývoja, ten sa aj zmenšuje.

    Všetko je popísané v Makrobiotikou ke skutečnému zdraví, Kushi. Kushi tvrdí, že nie je potrebné brať žiadne pro a prebiotiká, ani vitamíny a minerály, nutné je , aby strava bola pestrá, denne toľko druhov potravín, ako je možné. Pozor, sto pekárenských a mäsových výrobkov nie sú sto druhmi potravín. sú to dva druhy, vyrobené z bielej pšeničnej múky a bravčového mäsa.
    Konzumujte len celozrnné obiloviny a všetky rastlinné druhy.
    Makrobiotika lieči všetky civilizačné ochorenia, chorých lieči a u zdravých pôsobí preventívne.

    Zásada je, pri akýchkoľvek príznakoch choroby sa v prvom rade musí zmeniť výživa, je nutné začať s makrobiotikou, bez ohľadu na to, či veríte, alebo neveríte liekom. Lieky len potláčajú príznaky ochorenia. Telo sa lieči samo, ak mu vytvoríte vhodné podmienky.
    Neexistujú štatistiky vyliečených na civilizačné ochorenia, lieky vás nikdy nevyliečia, prejdete do chronicity a doživotne budete potláčať príznaky liekmi.

    To čo tu píšem mám overené rokmi, funguje to. Budete fyzicky aj psychicky vo výbornej kondícii. Nutnou súčasťou života je pohyb. Bez pohybu srdce atrofuje, zmenšuje sa a stráca funkčnosť. Pohyb, potenie a rýchle a hlboké dýchanie rozprúdi krv ku každej bunke, odvedú sa z tela škodliviny a bunky dostanú nové živiny a kyslík. Dostupné pre všetkých, aj srdciarov, je rýchla chôdza s paličkami, 30 min, 2x týždenne, to je minimum, ideálne denne a do kopca.

    Teraz korona: Covid je falošná vlajka na zavedenie elektronického koncentráku.
    Bude tedy zapotřebí síly /rozumej štátu so zradcovskými politikmi/, včetně policie a dokonce i armády (!), aby přinutila „disidenty“ přejít na stranu „světlých zítřků“. Rozumej nechať sa vakcinovať za účelom elektronického ovládnutia, až zmeny genetického kódu.

    https://www.protiproud.cz/politika/5555-lockdown-uz-navzdy-spiknuti-proti-lidstvu-se-jiz-ani-netaji-kontury-velkeho-resetu-nevolnictvi-a-svetovy-digitalni-koncentrak-vse-probiha-za-kourovou-clonou-vykonstruovane-pandemie.htm

    Tiež pozrite toto, planetárny lockdown:

    https://www.facebook.com/otevrisvoumysl/videos/3566362613476827/

    Sme odsúdení na otroctvo, alebo smrť. Nemáme čo stratiť, ide nám o život. Nič nie je horšie, ako sa podriadiť vládnucej moci. Nitra, podvodníka riaditeľa mali dávno odvolať, umelo zahltil nemocnicu, dostal ju do krízy. Hattas je podliak, alebo totálny blbec. Testovanie v Nitre, 2,8% pozitívnych, zase sú bez príznakov, čiže pozitívni, ale zdraví. Počet zomretých neprekračuje bežný štatistický priemer. Ľudia zomierajú len na Covid, ostatné choroby prestali existovať. Kde sú tie desiatky tisíc chorých a tisíce mŕtvych? Ľudia, verte svojim zmyslom a nie RTVS a médiám.

    • Ale co potom jest ak tuky nie? Sacharidy? Ved oriesky su tuk prevazne. Su zle? Olivovy olej je zly? Suhlas s mliecnym. Vyradil som no rozdiel nepoznam ale uz nezaradim naspat. Co papate vy? Zelenina je problem v zime na Slovensku. Dik za reakciu

      • Ja som už za svoj život zažila veľa „zdravého spôsobu stravovania“. Preto mám trochu nadhľad.
        Niečo preberám zo „zdravé Keto“ čo počúvam videa od Dr. Eric Berg. Aj Dr. Mercola sa k tomu približuje. Lenže aj to viem, že napr. starší človek kde už aj žalúdok je slabší nesmie príliš experimentovať.

      • Uskladnenie oleja v chladničke na oddelenie omega 6? Vyskúšali ste si niekedy v remoske udusiť a dopiecť 3 kg kuracích krídiel na bravčovej masti? Po vychladnutí sócu – až sa na spodku utvorí huspenina z kožiek, je len rovnomerná vrstva zmiešaného oleja slepačieho a bravčového. Oddeliť môžete len polárnu časť – bielkovinu s vodou – a tuk. Detto – ak zmiešate naftu s benzínom a necháte podchladiť – hore sa vám usadí benzín? Si to niekto poplietol s frakčnou destiláciou! V tej fľaši oleja v chladničke sa akurát tak objavia ťažšie kondenzné jadrá voskov prítomných v oleji – vločky. Tie sa pri rafinácii olejov – kvôli chladničkovému – pre zákazníka komerčne nepríjemnému efektu – odstraňujú tzv. vinterizáciou – winter = zima, vymrazovanie a následne vypranie špeciálnymi detegentmi.

        Keďže sa väčšina priemyselne spracovávaných olejov rafinuje a z nich vypierajú voľné mastné kyseliny tzv. zmydelňovaním lúhom – z takýchto olejov sa sa odstraňujú aj dôležité v olejoch rozpustné zložky, ktoré sa lúhmi degradujú. Fakticky všetky vitamíny = kyseliny. Následne sa oleje obohacujú o syntetické vitamíny a farbivá. A to je ten problém. Treba si uvedomiť, že voľné mastné kyseliny spôsobujú problém všeobecne, pretože za tukovú molekulu sa považuje len spojenie jednej molekuly alkoholu glycerolu a troch molekúl konkrétnych – druhovo špecifických mastných kyselín! Čiže – ak nejaký tuk obsahuje určitý pomer „olejov“ – je to viazaný pomer druhovo špecifických mastných kyselín s glycerolom – jeden celok. Zmes olejov dosiahnete len zmiešaním druhovo špecifických olejov. Naše múdre staré mamy vyprážali vždy buď na masti, alebo na masti s olejom, aby masť chránila olej pred prepražením.

        V domácnosti používam len 2 druhy olejov – 1/ hrozienkový ako liek, a 2/ repkový – na zatieranie rán na stromoch po odrezaných konároch. Stačí mi 1 liter na 3 roky – držím ho v tme. Vyprážam a pečiem zásadne na bravčovej masti. Staršie dedinské cukrárky robievali lístkové prekladané cesto vždy počas domácej zabíjačky z listov vnútrobrušného tuku prasiatka.

        Pre nás je najdôležitejší tuk zo zvierat, ktoré majú rovnakú tukovú bázu ako človek, t. j. – špecificky rovnakú tukovú molekulu tvorenú molekulou glycerolu a s PRESNE zhodnými špecifickými mastnými kyselinami spoločnými pre tieto druhy – prímáty – človek /preto indiáni lovia aj opice/, turovité všetky /krava, ovca, koza/, ošípané a divé prasatá, kone. Chuť týchto jednotlivých tukov je len vecou látok obsiahnutých v potrave a ich špecifickým strávením a uložením do tuku.

        Pes, zajac, mačka, hydina, ryby – nemajú spoločnú tukovú bázu s človekom. Jesť sa dajú kvôli bielkovinám, ale ich tuk viac-menej len prechádza črevami.

        Človek potrebuje ďalšie tuky hlavne zo semien tvoriacich jeho prirodzenú potravu – orechy a jedlé semiačka – ľan, konope. Slnečnica je druhový dovoz pre výrobu oleja a potrava hlavne pre vtáky. Repka – prirodzene s jedovatou kyselinou erukovou bola pôvodne len technickou olejninou – aby bola vhodná aj pre človeka – lebo je úrodou výnosná – museli vyšľachtiť tzv. bezerukové = nízkoerukové repky, ktoré na poliach decimujú divú zver ako sú srny a diviaky. Tento repkový „bezerukový“ olej je konzumovatelný až po prísnej rafinácii a prísnom nízkom čísle voľných mastných kyselín. Výhodou pri varení je, že sa menej prepaľuje ako slnečnicový a na rozdiel od vinterizovaného slnečnicového oleja – vinterizovaný repkový má lepšiu kvalitu ako rafinovaný olivový olej.

        Tu v tomto článku je pre mňa záhadou, ako mohli jeho autori „zabudnúť“ na stužené tuky! Na rozdiel od tekutých tukov používaných ako tepelné médium pri vyprážaní a pečení, prípadne pri príprave majonéz – stužený tuk bol vyvinutý pre potreby armády, t. j. – ak prežiješ vojnu – margarín je to menšie nebezpečenstvo. Ale ľudia sa aj v čase mieru ládujú týmto svinstvo – vrátane mňa v minulosti – tiež som prešiel tzv. potravinovou doktrínou o blahodárnosti stužených tukov, „keďže sa na rozdiel od škodlivej masti a masla“ – KTORÝCH SME MALI MÁLO – vyrábajú sa z „bezpečných“ olejov! LEBO SME BOLI V STUDENEJ VOJNE A POD ŇU SPADALA AJ POTRAVINOVÁ VOJNA! A dnes sme vo vyhľadzovacej chemickej-potravinovej vojne. Na stužených tukoch je paradoxne to „najzdravšie“ – odpadový tuk vyrábaný zo živočíšneho odpadu, ako sú rôzne odrezky a vnútornosti vyvárané na bitúnkoch! V branži sa tomu hovorí „márga“. Viete aký rozdiel je medzi potravinárskou márgou a kafilérnou márgou, ktorá „BY SA MALA“ dodávať /priemyselný kanibalizmus hospodárskych zvierat/ „len“ do kŕmnych zmesí /a nápojových zmesí pre teliatka a prasiatka/ určený LEN pre zvieratá. Chápete – Gojímovia? Lebo olejová rafinérka dokáže dokonale vyčistiť a dezodorizovať akýkoľvek tuk! Toto keby poznali nacisti počas ww2, tak by si väzni v koncentrákoch natierali chlieb z pilín tukom vlastných súdruhov – ešte kým tí nejaký tuk na sebe /a v kostiach/ ešte mali.

        Takže je hádam jasné, čo do huby a čo nie! Aj keď to bude voňať ako to najvoňavejšie vianočné maslové pečivo. Potravinová doktrína je doktrína, ktorá má presvedčiť ľud v čase krízy, a tentoraz aj za iným účelom, že je normálne zožrať aj vlastné hovno! a taký pes – domáci miláčik – to vaše hovno s chuťou aj zožerie, takže mu nemusíte za miliardy USD kupovať granule z bohvie akého odpadu – stačí mu ten váš – „zdravý“ odpad! Brú chuť!

        He! „VYSERTE SA DO MISKY SVOJHO PSA A UŠETRENÉ EURÁ A DOLÁRE POŠLITE MAFIÁM HLADNÝCH NÁRODOV V AFRIKE!“ Lebo celosvetová mafia a tzv. jej „elity“ zlikvidovali Afričanom tradičné poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť na to, aby nás biele „zvieratá“ mohli kŕmiť monokultúrami technických plodín, ako je napr. palmový olej. Ani o ňom nie je v článku reč. Badateľ – nejako vám v poslednom čase unikajú súvislosti.

        • Ad „Ďakujeme, že ste nám preložili tento dôležitý článok. Ja podľa tohto žijem lebo Dr. Mercola veľmi ovplyvnil môj život. “

          Ja Mercolu nepovažujem za absolútne dôveryhodný zdroj a je úlohou redakcií – ktoré sa snažia šíriť pravdu – takto neúplné zdroje korigovať. Ešte že to môžeme korigovať v komentároch. Toto sa nedá napr. v Tadesco. Takže som zvedavý na váš vývoj a postoj k týmto „absolútnym“ článkom.

          Čo článok Mercolu tu – to poďakovanie Jean redakcii za to tu. Ako verklík. Tadesco má tiež svojich úprimných pochlebovačov – za túto cenu sa môžu prejavovať v komentároch s rovnakou „pravdou“ ako tamojšia redakcia.

          Za odmenu nás potom Jean zásobí všetkými deštruktívnymi informáciami, ktorej sa jej – „počítačovo negramotnej dôchodkyni“ – podarí za deň vyhrabať. Keď treba – 20 za deň – bez ich zhrnutia – vyhodnotenia. Čo to znamená? Že keď vás Jean dostane na „svoju“ vlnu informácií – na ostatné zdroje potom nemáte čas – tak ako nemá čas ten, ktorý čumí celý deň na telku. A toto sa mi vôbec nepáči! Akosi mi to začína pripomínať Tadesco. Namiesto „Marného“ nás tu o márnosti našej existencie urputne presviedča a desí Jean. A to sa mi vôbec nepáči! Pretože takto vytvára informačné pole, ktoré vytvára desivú realitu! Strach paralyzuje všetko pozitívne tvorivé! Ha! Takže TU „už sme všetci múdri, že vieme“, že vláda nás desí preto, aby nás mohla ovládať! Ano?! Tak sa pýtam, prečo iné nás tu denne desí „milá“ Jean?! Odpoveď – lebo sme idioti, ktorých treba kopať do zadku aby sa od strachu nezastavili, pretože ak sa idioti zastavia – možno začnú uvažovať, ako sa nenechať kopať do zadku.

        • He – len technický dodatok – nie je problém vyniesť psovi plný šerbeľ – problém je predstava, že keď ho vylíže – od vďačnosti vám oblíže ruku aj tvár! Šerbeľ je „orientálny“ názov /šerbet = pohár, šerbel – hanlivá nadávka na pokrývku hlavy Turkov v podobe pohára/, a v Oriente veľmi v láske psov nemajú. Tam sa s kŕmením psov „neserú“. Tak funguje aj sprevádzanie rôznych ľudských výprav psami – si myslíte, že niekto niesol zásobu žrádla aj pre psy? No – jedine vo vlastných črevách. Tie mrazené ryby pre mašérov sú nevyhnutnosť, pretože jedno zmrznuté ľudské hovno nenasýti celý psí záprah. Poznáte výraz – vylízať niekomu riť – môžeš mi oblízať riť? No – je to presne o tomto. A vraj žiaden pes na toto ešte neumrel. Ani tí ľudskí podlizovači.

      • dusan, treba prijímať bielkoviny, aj tuky, aj cukry – no v PRIRODZENOM ( = pôvodnom) stave a v správnych pomeroch (riadiť sa podľa ajurvédy či makrobiotiky).
        Takže oriešky jednoznačne áno – samozrejme surové (nie pražené, ani sušené v mikrovlnke).
        Oleje – ak zjete denne za pol hrste surových orechov alebo rôznych jadier či semien, nepotrebujete už žiadny olej.
        Zásada: Jesť iba prirodzené a čerstvé potraviny: nájdem, odtrhnem / vytrhnem a zjem. Čím viac času zabijem prípravou (čiže devastáciou) potravín, tým viac diagnóz si postupne privodím.
        Kombinovať čo najmenej potravín v jednom jedle, a v správnych pomeroch: menej bielkovín, viac škrobov a veľa surovej zeleniny s niekoľkými kvapkami panenského oleja (brokolicový, pupalkový…).
        Piť čistú odstátu vodu. Minerálne vody nie – je tam množstvo anorganických minerálnych látok, ktoré organizmus nevie spracovať ani využiť.

        • Kešu „oriešky“ bez praženia sú jedovaté… Pražené vlašské orechy a tepelne upravená plnka z nich je pre mnohých stráviteľnejšia – a treba mať na pamäti možnú hygienickú závadu – za akých podmienok boli skladované a kto ich čistil pred predajom. Sušené ovocie a tony skladovaných orechov a „orieškov“ sú zdrojom nebezpečných plesní! Až tak zdravé to z tohto dôvodu nie je – nehovorím o plodoch samotných ale ako o tovare. Detto kávové body – často riadny mikotoxický humus zakrytý pražením. Turecké figy sušené na slnku – prelezené muchami mäsiarkami. Ale aj tak si ich dám, lebo to nevidím. Kto vie, koľko mäsiarok býva na plodoch dozrievajúcich moruší – nech si predstaví túto masu, z ktorej Afgánci na strechách vyrábajú sušené musli – kalorické placky na cesty – predchodcov našich známych vlákninových ODPADOV zo spracovania ovocia na šťavy. Stačí doktrína o zdravej vláknine – a zožeriete aj piliny.

          • Maroš, dvakrát čítaj, raz komentuj.
            Spomínam kešu „oriešky“? Hovorím o PRIRODZENÝCH zdrojoch energie, kam patria aj slovenské škrupinovité plody – no asi nie pražené. A za prirodzené potraviny už vôbec nemožno považovať kúpené sušené plody z infrasušičky či akokoľvek tepelne spracovaný tovar dovezený skade-tade a v plastovom obale.
            Keď už rád chytáš za slovo: …“oriešky“ – ešte nikdy si nepočul o slovenských lieskovcoch?

          • Emily cize kesu vobec nie? Ani kvalitne raw?
            Vlasske su fajn ale su take no horke a menej chutne (moha napravitelna chyba).
            Lieskovce tiez horke. No co neurobime pre zdravie vsakze

          • Emily – netrafené husy leteli na sever – bude oteplenie. Oriešky v úvodzovkách nie sú orechy. Oproti kokosovému orechu je aj orech kráľovský len oriešok. Lieskovce tuším poznám, a poznám ich ako ťažko skladovatelné. Jeden zo spôsobov je naložiť ich do medu. Na tony orechov by si potrebovala tony medu. Na vlastné oči som videl tony veľkoplodých lieskových orieškov – ozaj veľkoplodých – vyiiezali mi z nich oči. Do jedného plesnivé. Neviem, či ich takto zakúpili ako odpad čokoládovne, ale skončili na olejárskej linke a po rafinovaní oleja skončili v čokoláde. Ja svoje lieskovce vždy zožeriem surové ako sezónne plody – inak by som ich možno už zatuchnuté musel vyhodiť.

            Vieš v čom spočíva problém?

            Na jar, ak nájdeš myšami NEzožraté lieskovce – teda po zime a vystavené rose, dažďu, snehu – budú ako čerstvé! Prečo? Pretože človek sa snaží ich uskladňovať maximálne vysušené, z čoho si plesne nerobia problém. A pretože každé pôvodne živé rastlinné pletivo zbavené nevyhnutného množstva vody je mŕtve pletivo a mŕtve pletivo je už len potrava pre reducentov – takto človek doslova zabije usušením aj lieskovce. Potom stačí jedna spóra a už to ide. Preto je nakladanie do medu je tak efektívne – jednak med je antimikrobiálny, jednak obsahuje cca 50% vody. Len takto lieskovce – ani zakrechtované vo veľkoskladoch nikto skladovať nebude. Živé- klíčenia schopné lieskovce majú významný obsah vitamínu C. Mŕtve lieskovce – pokiaľ nie sú už zatuchnuté, majú význam len ako zdroj oleja významného pre mozog – keď sú zatuchnuté – je aj tento olej v rozklade a lieskovce sa nedajú použiť ani na zlepšenie chuti pečených sladkostí. Čiže pri nadúrode lieskovcov treba vedieť čo s tým. Lieskovce z obchodu zásadne nekupujem do zásoby.

      • Dušan- mliečny tuk – konkrétne kravský, je neskutočne užitočný, a práve preto tak drahý! Správne by sa mal – kvôli potrebnému odstráneniu kazeínových biekovín a zbytku cukrov používať ako tzv. prepúšťaný, to znamená maslo treba zohriať na denaturačnú teplotu tak, aby sa na jeho vrchu usadili hnedasté soplíky skaramelizovaných bielkovín, ktoré treba odobrať vhodným sitkom. Takýto tuk má liečivé vlastnosti používané našimi predkami aj ájurvédou /priamo do očí/ – Tifla /Triphala/ – Matka liekov – a pri vhodnej teplote a v tme je skladovatelný dlhšie ako bravčová masť. Tým, že sa privádza do „varu“ sa odstraňuje voda, ktorá by mohla hydrolyzovať tuk a uvoľňovať volné mastné kyseliny, čo je v podstate starnutie tuku – viď vločkovanie starej masti a jej zatuchnutie. Čiže – treba len správny prístup. Problém je, že gazdiná, ak mali doma kravu, toho tuku nazhromaždila dosť, aby si ho vedela uskladniť – na dobu, keď teliatko skonzumovalo väčšinu mlieka – ty dnes môžeš kúpiť zo dve štvrťky masla za veľa peňazí, a s tým sa nikomu chce babrať s prepúšťaním. Čiže – pátraj správnym smerom! Aj do zákuskov a plniek by malo ísť vždy len prepúšťané maslo.

        • Prepustené maslo čiže ghee. Ajurvéda má neskutočne prepracované prírodnú liečbu očí.

        • Hm. No pride mi ze napr mascarpone ci syr je velmi lacny mliecny tuk. Ten je tiez dobry?
          Kesu.. Namocenim sa jed nezneutralizuje? Kesu mam rad. Robim si z neho mlieko a drt jem s napr kokosom a kakaom. Vsetko raw resp do 42c.. Neviem ci ale robim zle.
          Mast mam rad.
          Ale kde zohnat bio mast. Kde prasa nemalo stresujuci zivot atd.
          Kurence by som vedel odchovat kvalitne len tam si uz pisal ze nemaju tuk podobny ludom hm co je skoda.
          Inak kosti planujem kompistovat resp robit bone meal.

          • Kurence chované na kukurici sú naozaj chutné. Pokiaľ chceš chovať kúpenými zmeskami – vždy je tam prímes GMO. Ono – ich vyvážená potrava nie je nič iné ako zmes presne vypočítaných kŕmnych ingrediencií hlavne rastlinného pôvodu. Ak sa vieš ešte vyhnúť GMO kukurici – nevyhneš sa sóji. Preto ma nikto nepresvedčí o zdravých domácich vajciach. Je to fuk – každý chovateľ dnes prikrmuje. Teraz o inom. Hydina pri dospievaní často padá z nôh, keď nemá v potrave čo potrebuje. Voľne chované zvieratá s dostatočným prístupom k prirodzenej potrave týmto netrpia. Hovorím o slimákoch, hmyze, semenách rôznych bylín, červoch. Väčšina farmárov, ktorí chovajú kurence, z toho chcú do 3 týždňov vytrieskať peniaze – chovajú na lieskach kanibalistické kriple dýchajúce vlastný amoniak, ktoré alebo nevedia poriadne stáť na nohách, a ak, tak obžierajú ostatné kurence. Videl som také chovy a nikto ma nepresvedčí, aby som také niečo kúpil ako zdravú hydinu. Z detstva si pamätám fantastickú chuť domácich sliepok a kohútov. Polievka pre bohov, paprikáš detto. To GMO už je v tých zmeskách cítiť – za socíku nebola v zmeskách západná pesticídová GMO sója – maximálne naše obilniny a kafilérne živočíšne múčky. Čo s tým. Ja osobne nevidím rozdiel v stratách voľne sa pohybujúcich mláďat a v stratách spôsobených novodobými krmivami. Teda – ak človek potrebuje mäso pre seba a nie na predaj – kurence by som nechal voľne do veku, keď už majú vyvinutú kostru a základnú svalovinu a z prirodzenej potravy rezervu na mesiac v „base“. Čiže odchytiť a vykrmovať pri obmedzenom pohybe uzavreté až do porážky. Ak začnú skôr znášať – pár ich vyradiť pre ďalší chov a znovu vypustiť. Toto ustajnené vykrmovanie je ideálne urobiť potom s mladými kohútmi, keďže kuriatka už nepredávajú vysexované ako kedysi a aj kto to pozná – asi vám pri predaji na objednávku konkrétneho množstva nikto ich sexivanie – či majú malý penis alebo len kloaku – nedovolia. Pre zdravý výbeh mláďat treba mať porasty, na ktorých sa ukrýva hmyz, slimáky a ktoré produkujú dôležité semená – teda taký láskavec – čo znamená strpieť „burinu“ – z čoho budú nadšení všetci zmagorení golfoví trávnikári – tí z mesta určite.

            Kompostovanie kostí sa neodporúča kvôli namnoženiu mäsožravých plesní, ktoré dokážu napadnúť aj oslabené zvieratá, vrátane človeka. Kosti treba aj s vnútornosťami zakopať „ako psa“ – „pod marhuľu“ – ale určite nerecyklovať v komposte. Na sanáciu nebezpečných plesní treba používať pythium oligandrum – pleseň ktorá likviduje ostatné plesne a je pre živočíchy a rastliny priateľská. Mäsožravé plesne pri určitej vlhkosti rozložia v zemi mladé kosti v priebehu roka a tieto plesne zase zlikvidujú iné plesne – hlavne p. o.
            https://www.chytra-houba.eu/15,polyversum-biogarden-5g.html

            Ešte dôležitá poznámka – dospievajúce kurčatá si aj vonku vybudujú sociálnu hierarchiu a odstupy, takže ak ich potom uzavrieš – bude to chcieť vlastnú kobku a pre zdravý rast a „psychiku“ aj dostatok slnečného svetla. Pozor na úpal. Kobky treba správne vymyslieť – tienené hniezdisko, resp bidielko a slnečný priestor s krmítkom a napájačkou. „Hrabať“ budú aj v klietkach. To slnko je dôležité, aby nestrácali perie – čo je potom strata bielkovín, termo izolácie, vstupná brána pre plesňové a roztočové infekcie. Čiže niečo ako králikáreň.

            Ešte poznámka k tým tukom iných živočíchov nie s rovnakým zložením ako u človeka. Všetky konzumovateľné tuky, ktoré organizmus nespotrebuje ako zdroj energie sú významné ako doplnkové tuky – viď rybí tuk, alebo ako médiá iných významných látok – viď vitamíny rozpustné v tukoch, viď špecifické liečivé látky, ako je masť zo psa a z jazveca na liečenie ťažkého zápalu pľúc napr.

        • Mam velku dilemu ohladom mliecneho. Jednak ten biznis a druhak teoria ze mlieko ma hormon rastu. Tretia teoria je ze europania nevedia stravit sacharidy. Potom je tu veganstvo ale aj carniwore (pardon za hlaskovanie ak je zle) a potom low carb a potom kombo vsetkeho kde clovek je len vzduch a vodu.. Piznam ludi ktori su roky na menovanych styloch stravovania a chvalia si. Ale ci sa pomaly zabijaju to neviem….

          • dušan, s tými „rôznymi štýlmi“ je to vždy tak trochu riziko. Je to neprebádané, a hlavne neprirodzené. Tie najťažšie diagnózy si vyrábame aj niekoľko desaťročí. Kedysi, v minulosti, v takejto miere neboli.
            Mlieko – a ešte v dospelom veku – vôbec nie! A mliečne výrobky vrátane syrov už tobôž nie. Mlieko aj mliečne výrobky sú tepelne spracované, a teda oskalpované o potrebné enzýmy. Prehriatím mlieka človek-odborník zničí enzým laktÁzu, ktorého úlohou je štiepiť mliečny cukor laktÓzu. A potom že alergia na mlieko! Figu alergia – všetky cicavce ako mláďatá pijú mlieko a alergiu naň nemá ani jedno z nich. Nekontrolovaná konzumácia tepelne zdevastovaného „mlieka“ a výrobkov z neho je hlavným pôvodcom zápalov, osteoporózy…až po rakovinu. Takže ak mlieko – tak čerstvo podojené od domácej, pasúcej sa, neočkovanej kozy, občas za pohár, alebo vôbec nie. Syr ani kozí – je silno hypoglykemický a u ľudí s nízkou hladinou krvného cukru môže spôsobiť anafylaktický šok. Možno občas nepasterizovanú bryndzu (ale nie s haluškami) – čistú, alebo so zeleninou.
            Biomasť – áno, od spoľahlivého súkromníka z domáceho neočkovaného prasiatka. Maslo – prečírené – úplne najlepší tuk, liečivý. Zastudena lisované oleje – iba tie s nízkym obsahom omega 6 mastných kyselín – na pokvapkanie zeleniny (surovej, samozrejme) a pridať aj za lyžičku jablčného bio octu (dostať ho v drogérii). Rafinované oleje a stužené rastlinné tuky sú najhoršie.
            Mak. Samozrejme surový. Orechy takisto. Vlašské vydržia až do ďalšej úrody – liečia mozog a bojujú proti Alzheimerke. Kúpiť chia semená, aj iné semená a klíčiť…
            Vyradiť chlieb, pečivo… Jesť iba celé varené zrná, a to bezlepkové: ryža, pšeno, pohánka (po konzumácii sa vyhnúť slnku – je fototoxická, ale inak je zdravá), quinoa, amarant.
            Denne kvantum domácej surovej zeleniny, namiesto mäsa strukoviny. Plus korenie – kurkumu vždy spolu s piperinom.
            Žiadne jedlo nezapíjať.
            Ak docielite dlhodobo, že stolica bude bez zápachu, potom ste na dobrej ceste.

          • Stolica najviac páchne od strachu a stresu! V podstate vylučované exozómy.

            Mak treba namočiť kvôli obrovskému množstvu prachu – čím menšie semeno /detto chias – tie hneď prepláchnuť, než stačia pustiť sliz/, tým väčšia vnútorná plocha. Mak obsahuje v šupke veľké množstvo kadmia – treba ho vyluhovať! Najväčší bonus maku je obsah bielkovín podobných mlieku! Výživa pre mozog!

            Vylúhovaný mak často naklíči a vtedy je aj sladší. Lenže aj rýchlo splesnivie. Treba ho precediť a prepláchnuť na vhodnom jemnom sitku – nechať odkvakať a hodiť do mixéru. Pridať možno prepláchnuté odcedené hrozienka. Z nahrubo /na tekvicovom, či mydlovom struháku/ nastrúhaných jabĺk aj so šupou, pár vajec, trochy špaldovej hladkej múky, štipky soli, prepláchnutých hrozienok, trošky medu na ľahké dosladenie a štipky muškátového kvetu urobiť cesto na jablkové placky – na lievancovej panvici alebo na normálnej ako polmesiačiky upiecť do zlatova na prepustenom masle – v núdzi na repkovom oleji, masť nie je chutná ak to vychladne. A makovú pastu šup natrieť na to.

            Popravde robil som to kedysi takto – cesto s cukrom a pšeničnou múkou.

            Maková nátierka – základ chute sú prepláchnuté a napučané hrozienka osmahnuté do zlatova na masle neprepustenom kvôli super vôni. Toto pridať do vodou podliateho maku variaceho sa aj s trochou cukru v kastróliku – treba furt miešať, lebo vystreľuje horúce bubliny a prihára. Na záver pridať celý balíček sušenej citrónovej kôry, docukriť podľa chuti a miešajúc odstaviť. Med teda nie – nebudem predsa variť med. Mak tepelne upravujem, pretože za studena je to bakteriologická bomba z ktorej sa normálny človek kŕčovito poserie! Jediný bezpečný surový mak je priamo na poli z odtrhnutých hlavičiek – pokiaľ nie je plný lariev! A zároveň – makovú plnku treba jesť zásadne vychladenú – aj keď s horúcimi palacinkami.

            Pražený hrozienkový základ na masle je základom chute aj do tvarohovej plnky – najprv spojenej vaječnými žĺtkami vymiešanými s vanilkovým-vanilínovým cukrom do peny a s citrónovou kôrou. Tvaroh plnotučný jemný – nie hrudy kazeínu „na gombíky“ – takto sa dodrbe tvaroh, keď sa varí aj po zovretí kyslého mlieka – lepšie nehnať to do varu vôbec! Do oboch plniek samozrejme štipka soli – pre zvýšenie pocitu sladkosti. Obe plnky sú samozrejme tak do palaciniek, ako aj do koláčov – čiže znovu zapečené. Kto má rád makový lapoš – skúste namiesto maku moruše! Jedno či biele či čierne. Ak budete spracovávať figy, tak vždy s vanilkou! Popravde – odkedy som sa zbavil cukrovky – tieto veci podľa starého receptu sú už pre mňa tabu a nové som neskúšal – špaldu zjem jedine s rezňami alebo syrom v cestíčku, takže múčniky z bielej múky už nerobím. Ale plnky sa dajú ošáliť cukrom z hrozienok a medu a ten sa dá dať aj do chladnúceho uvareného medu – ak by som veľmi chcel niečo sladké. Ani bublaninu si neviem predstaviť s medom a zo špaldy. Asi už som dospelý? Plánujem vyskúšať základ tureckého medu – sneh z bielok v kašičkovare s kokosovým olejom a než to stuhne – pridať hrozienka, kakao a med. Za socíku vyrábali tyčinky z penového tureckého medu s hrozienkami a kandizovaným ovocím potiahnuté čokoládou /Turmed?/ – za padoš – bol som na tom závislý. Dnes sa tomu približujú Deli tyčinky. Detto šťavnatý kokosový kmeň /rolka/ s čokoládou a rumom.

          • Oprava „plnky sa dajú ošáliť cukrom z hrozienok a medu a ten sa dá dať aj do chladnúceho uvareného medu“ – MAKU!

      • Áno, ghí je super potravina a superliek. Maslo prečírujem pravidelne – nie je s tým takmer žiadna robota a zaberie to minimum času.
        Do väčšieho skleného hrnca (ak už niečo varím alebo pečiem, tak jedine v skle) dám 4 veľké maslá a na najmenšej platničke plynového sporáka na najslabšom ohni ich nechám pomaly sa spúšťať. „Spraví“ sa to celé úplne samo. Nemiešam. Vďaka tomu, že cez sklo dovidím až na dno, maslo nemá šancu pripáliť sa. Keď začne prskať, tmavnúť a voňať, odstavím ho, lyžicou stiahnem z jeho povrchu vyzrážanú bielkovinu (v zime ju dávam na loggiu pre sýkorky – zacítia ju okamžite a idú sa ňou zadrhnúť). Čistý tuk potom vylejem do porcelánových hrnčekov. Môže zostať v miestnosti pri izbovej teplote – nekazí sa. (Moja stará mama po vojne záhrade vykopala 4 roky v zemi ukryté, v sklených pohároch uzavreté pretopené maslo – a bolo úplne čerstvé.)
        Ako väčšina činností, aj prepúšťanie masla podlieha cyklom mesiaca – výrobu ghí si treba naplánovať na obdobie cúvajúceho mesiaca (čím bližšie k novu, tým lepšie, AVŠAK NIE v čase, keď náš životodarný satelit prechádza znamením panny.)

        • Emily! Nacúvaj! Mesiac v tvare C – cúva od splnu, mesiac v tvare D dochádza k splnu. C fáza smeruje k novu – takže tma ako v prdeli – čo si pri chemtrailsovej oblohe a svetelnom smogu ani nevšimneš. Čakať kvôli takémuto bosoráctvu na Temnotu kvôli prepúšťaniu masla je čistý satanizmus, keďže satanisti – a ty tiež odkopaná – uctievajú Mesiac ako zdroj ich okultnej sily. Ako často má krava mesiačiky?

          „Protože k ovulaci dochází přibližně 8 hodin po říji inseminujeme večer plemenice, které vykazují příznaky říje ráno a u plemenic u kterých se projeví říje večer inseminujeme druhý den ráno. Tato známá a stará zkušenost se dnes bohužel obecně opomíjí.“ – čiže ktoré sú to kravy „večernice“ – podľa času ruje, alebo podľa času zapúšťania? Čiže – ako s maslom „nadojeným“ ráno, a ako s maslom z mlieka nadojeného večer? Čiže – smotanu okolo splnu nehromadiť?
          https://www.agropress.cz/reprodukcni-soustava-a-pohlavni-cyklus-krav/

          Môj životodarný satelit je Oskar – Slnko a denné svetlo. Nemám pocit, že bez neho by tvoj satanistický „zdroj života“ dokázal dokázal uživiť to, na čom je život na tejto planéte závislý – na zelených rastlinách a fytoplanktóne. Ale – možno váš názor – žien, spočíva na skúsenosti, že Mesiac ovplyvňuje tak ako príliv a odliv aj ločkanie plodovej vody. A decko sa potom hýbe ako loďka v prístave uviazaná k mólu pupečnou šnúrou. Samozrejme – príliv a odliv má veľký význam pre život na planéte. Príliv materského mlieka tiež.

          „neznámy
          neznámy | 27.7.2014 12:35
          Našla som zaujímavý graf, v akých dátumoch sa celosvetovo rodí najviac detí.
          Zaujalo ma, že vianočná pohoda a pokoj sú čas, keď sú pôrody najzriedkavejšie, ale pár dní po, Silvester, to už frčí naplno.
          Alebo koniec novembra, tak isto útlm.
          A teraz sme v období, keď bábätká vyskakujú z brušiek jedna radosť. 😀

          Nájdite sa. 🙂

          http://calendar.zoznam.sk/ktore-datumy-narodenia-su-najcastejsie.php

          Poznámka – toto hore neplatí zvlášť pre severnú pologuľu ale pre celú Zem a naznačuje určité zjednotenie cyklu rodenia ľudských potomkov, čo by mohol byť argument pre Terra Convexa! Čiže Slnko nie vo vzťahu ku guľatej Zemi? Alebo vplyv iného vesmírneho telesa? Ktorého? Tie cykly by sa potom museli prekrývať. Cyklus vody trvá tisíc rokov. Cyklus vzduchu? Cyklus určitých rastlín? „Svetová burza“? Inak – ani naše sliepky v novembri neznášajú kvôli krátkosti dňa a preperovaniu. Skúmal niekto celoplanetárnu znášku sliepok – napriek umelo vytváraným cyklom vedúcim k stabilnej znáške – dĺžka svetla, teplo, výživa. ??? Čiže – aký je graf – cyklus znášok sliepok v Austrálii?

          • Ktože by pretápal maslo uprostred noci a – vonku?? – keďže potme… A celkovo – čo je to celé za nezmyselný zmot?? Mesiac prechádza každým zverokruhom dva až tri dni (nielen noci), tak o čom píšeš? Vyjadruj sa len k tomu, o čom si presvedčený, že sa k tomu vyjadriť treba a čo máš dlhoročnou praxou a skúsenosťami preverené. Z Bádateľa netreba robiť bulvár.
            Skús na vodnára umútiť maslo. A potom daj vedieť, či sa ti to podarilo. Alebo cez spln a súčasne na barana skús z dákej steny zdriapať dolu tapetu alebo si odstráň fľaky z dačoho od farby, a potom oznám, ako ti to šlo, o.k.? A potom oboje skús urobiť za novu počas rýb, a voľačo uvidíš. Hádam si nemyslíme, že vesmír má sprostejšieho autora, ako je človek. Alebo áno? Asi preto bývajú lunárne kalendáre na nasledujúci rok beznádejne vypredané už dva mesiace pred skončením sa starého roka, lebo sú v nich samé „satanistické“ drísty, však? Dávať do súvislosti so satanizmom prastaré poznanie, tisícročiami preverené… No teda!

            V súčasnosti sa popiera všetko to, čo naši predchodcovia považovali za účinné a liečivé – zákony a rytmy prírody, na ktoré sa v priebehu niekoľkých desaťročí jednoducho zabudlo, alebo sa ich skrátka len začalo ignorovať…
            Cit, pozeranie a skúsenosť sú kľúčom k mnohým veciam v prírode, ktoré veda nevie odhaliť, aspoň nie svojimi obmedzenými prostriedkami a z postoja nadradenosti, ktorý rada zaujíma. Veda totiž prehliada jednu základnú skutočnosť: Že všetko skutočné a podstatné je od prírody jednoduché a prístupné každému človeku na svete.
            Mesiac, holý, guľatý kus skaly, osamotene a vytrvalo oblieha našu materskú Zem. Odstredivá sila jeho preletu zasahuje každý bod na Zemi – a tým každého človeka, každé zviera, každú rastlinu, každý atóm na našej planéte. Táto energia má také mnohoraké a ďalekosiahle účinky…
            Početné kalendáre minulosti sa orientovali podľa dráhy Mesiaca, pretože sily ohlásené fázou Mesiaca a postavením Mesiaca vo zverokruhu majú pre náš všedný deň oveľa väčší význam, ako sily vzniknuté postavením Slnka.
            Naši predkovia vedeli, že nič v prírode nie je len svojvoľným pokrokom a zrážkou slepých, nezmyselne pôsobiacich síl. Nič nie je náhoda.
            Nespočetné generácie žili a konali podľa tohto poznania. A to dovtedy, kým človeku nevnútili nový pohľad na skutočnosť. Objaviteľský duch človeka, veda – najmä západná – sa totiž pri štúdiu prírody svojvoľne rozhodla pre určitý náhľad, metódu, a zároveň vyhlásila všetky ostatné spôsoby poznávania za neplatné. Súčasne objavila, ako by sa dalo oddelene skúmať množstvo síl, ktoré majú podiel na dianí v prírode; podarilo sa jej spútať tieto sily, zopakovať určité udalosti a presne povedať určité výsledky.
            Zdanlivo cez noc už nebolo vo vesmíre miesto pre vyššiu moc. Vedci sa videli ako stvoritelia novej budúcnosti ľudstva, nového svetového poriadku: vyváženého, rozumného, osvieteného, bez povier, bez viery. A to, čo sa nedalo dokázať chladnými, bezcitnými nástrojmi vedy, neexistovalo. Navyše, takpovediac na „dôkaz“ ich platnosti, by mohla realizácia, praktizovanie tejto ochudobnenej vedy poukázať na obrovské úspechy, najmä v medicíne. My všetci sme hrali túto hru tým, že sme sa utvrdili v presvedčení, že profesorský titul v chémii dáva každému slovu jeho nositeľa váhu a platnosť – nech by bolo akokoľvek nezmyselné a odtrhnuté od reality. Tak postupne nastalo to, čo sa dnes nazýva krátkozrakosť voči chybám prevádzky – „to, čo nesmie byť, to nemôže byť“.
            Pri jednostrannosti svojho pohľadu na svet však veda vyliala s vodou z vaničky aj dieťa: správa sa ako človek, ktorý si hovorí: „Včera som úspešne zatĺkol svoj prvý klinec. Týmto kladivom sa predsa musia dať opraviť aj tieto hodinky…“

            Všetko v prírode je rytmus, zvuk, svetlo a vibrácia. Keďže nám dnešná výchova – z neznalosti, na základe neprirodzených a nezmyselných učebných plánov a falošných vedeckých a mediálnych interpretácií – zatajuje také množstvo životne dôležitých informácií a napcháva nás zbytočnými vedomosťami, poznáme lepšie vnútro a fungovanie áut a supermarketov, ako úlohy svojich vnútorných orgánov.

            Názorovo som absolútne stotožnená s objavmi, so smerovaním a stanoviskami spoluautorov množstva kníh o pôsobení Mesiaca na všetko živé aj neživé – Johanny Paunggerovej a Thomasa Poppa. S tematikou, ktorá by sa dala označiť ako Cesta k zdraviu v harmónii s rytmami prírody a Mesiaca. Som zjednotená s ich pohľadom na spoločenské dianie a potvrdzujú to aj moje celoživotné skúsenosti, že i správne konanie v nesprávnom momente sa môže skončiť neúspešne.

      • My z tukov jeme olivový olej.maslo,mast / obmedzene /,občas slnečnicový olej za studena lisovaný,mlieko vobec,ovčí syr,jogurt,bravč.maso 2-3 x do týždna,jablčka domáce,zavarené broskyne domáce,med,trstinový cukor v obmedzenom množstve,stéviu,cigorku,domáce víno,zeleninu doma pestovanú uskladnenú,múku celozrnnú špaldu doma mletú a výrobky doma pečené,občas jačmen,ryžu hnedú,skrátka strava ako pred pár desatročiami.

    • štatistické údaje posledných desaťročí s rokom covidovým , teda 2020 sú takmer porovnateľné. Teda, akáže pandémia??? Ďalej, netestujte sa a nebudú pozitívni , pretože tí, čo sú pozitívni sa neliečia, len sedia doma a tak sa vyliečia. Pozoruhodné, čo poviete. Financie na testy by sa mali dať na zdravotníctvo takou formou, aby neboli zneužívané, napr. na platy zdravotníkov, vybavenie nemocníc atd, čo poviete? Liečiť treba tých, čo majú príznaky a na poriadok!!! V minulých rokoch boli desaťtisíce ľudí na pn s vírusom takým, či takým…došlo vám to?… Štátne rezervy a zdroje by sa mali bezvýhradne venovať najmä skvalitneniu imunitného systému človeka, ovšem nie takto, zatváraním prevádzok, ruškarením a pod…

  6. Niečo som prekopírovala ohľadne nosenia rúšok:
    MUDr. Fischer : “Toto už nie je o medicíne, ale o novej forme regulácie spoločnosti. Kovidovú ideológiu „tlačíme“ už aj do školákov, čo je s ohľadom…

    Kardiochirurg profesor Fischer ; “Citujem web stránku WHO: „V súčasnej dobe neexistuje žiadny priamy dôkaz o tom, že by nosenie rúšok chránilo zdravých ľudí pred vírovou nákazou. Chirurgické rúška chránia menej ako 40 %-mi, domácky vyrobené, bežne nevymieňané, nedezinfikované a obchytávané, dychom vlhké a znečistené sú zdrojom pre plesne, víry a baktérie, ktoré sa následne vdychujú“.

  7. https://www.hlavnespravy.sk/kratko-po-ockovani-vakcinou-pfizer-doslo-v-opatrovatelskom-dome-v-norsku-k-dvom-umrtiam/2401328
    Krátko po očkovaní vakcínou Pfizer došlo v opatrovateľskom dome v Nórsku k dvom úmrtiam
    Nórska agentúra pre lieky v utorok oznámila, že po podaní očkovacej látky došlo v ošetrovateľskom dome k dvom úmrtiam. Malo sa tak stať len pár dní po podaní vakcíny Pfizer/Biontech

  8. Ďalší veľmi dobrý blog musím prekopírovať:
    Vakcína je dar od Boha, čím skôr si ju dáme, tým skôr ho uvidíme.

  9. Maros, a kde kupujes lieskovce? Vakuovo balene nie je vhodne na skladovanie?
    Co odporucas ako „energeticku bombu“ na zimu? Aky olej, alebo pokojne porad, rad si to precitam. Extra panensky olivovy olej priamo od pestovatela asi tiez zalezi od sposobu spracovania, vsakze? Ono potom konzument nema velmi na vyber, potom sa mi zda, ze je vyhodnejsie urobit si vyhrievany foliovnik a mat co to zo zahrady aj v zime..

    • Milý pán Dušan, treba navštíviť bio obchod (nejaký väčší) a tam všetko dostaneme. bio bravčovú masť, bio maslo Raw – z nepasterizovaného mlieka, kvalitné bio oleje, oriešky…
      Ja napr. orechy večer prelejem horúcou vodou, premyjem a dám do chladničky a až na druhý deň jem. Takto to robím aj s tekvicovými jadierkami, prebieha tam neviem čo, neviem čo sa uvoľňuje a takto je to omnoho ľahšie stráviteľné – pred pár rokmi som to prečítala a odvtedy to takto robím.

      • Nooo. Kde mam zaruku ze bio obchod ma bio mast? Neverim nikomu a nicomu. Ono tak to robim ale niet nad mohe bio mrkvicky (este stale zive v zemine).
        Napr bio kurca. Ako overim ze ich potrava nie je gmo a alebo postrekovane? Rychlene kurcata napr.. Radsej si vychovam vlastne kurcata, pretoze kam sa mam ponahlat? Jedine do hrobu. Tam kde je zisk je risk. Jedno bio kura stoji cca 20e s dph v bio obchode. Inak naco horuca voda ked to pojde do chladu? Urychly to proces na zaciatku? Ja to nechavam pri izbovej ale nie horucu pretoze uchovam ziviny ak tam su.

        • Horúcou vodou sa preto vraj majú preliať orechy (tým myslím rôzne) lebo tým odstránime plesne a iné neduhy, potom opláchnuť a potom dávam do chladničky a až na druhý deň jem. Dá sa to aj pomlieť na kávovom mlynčeku (niekedy to robím) alebo len rozhrísť.

          • Plesne – pokiaľ sú len na povrchu ako výtrusy, teda nie už so zapusteným podhubím v orechu – OK, inak mykotoxíny prežívajú teploty aj cez 130 st. C – z tohoto dôvodu sa konzervy vyrábajú zásadne len v autoklávoch – pri vysokom tlaku sa dá tých 130 st. dosiahnuť, inak vás konzerva zabije – a nielen clostridioum botulinum. To obarenie orechov aj niektorých semien – makových napr. má význam kvôli vyplavovaniu ťažkých kovov – mak /aj šošovica/ sú zvlášť kadmio filné. Ryžu treba zbaviť arzénu dlhším namáčaním a opakovanou výmenou vody. Pokiaľ je semeno živé – výhodnejšie je namáčanie vo vlažnej vode – klíčením získame dôležité enzýmy. Zaplesnieť, a často, zvyknú tzv. „domáce“ klobásy vyrábané pre supermarkety, a zaplesnejú preto, pretože ich namáčajú do údiarenskej vodičky kvôli chuti, takže nie sú konzervované dymom! Ja do zásoby kupujem zopár štanglí trvanlivej malokarpatske salámy /nitrana – vždy keď sú zľavy/ – treba ju zavesiť do prievanu a treba odstrániť aj nálepku – inak tam začnú plesnivieť. Pokiaľ vám zaplesnia klobásy a pleseň je biela a stieratelná – pravdepodobný druh je ten istý, ako na uheráku – ono sú tie plesne v mäsiarenských výrobniach prítomné všade. Takáto chytená údenina by mala mať tú správnu mydlovú chuť – to je potom OK. Zeleňajúca pleseň je už problém, ale dá sa vyriešiť umytím a klobásy treba uvariť v octovej vode – vodu vyliať a potom ich uvariť s kyslou kapustou.

            Naši starí dočasne uskladňovali mäso v konopnej – z podstaty protiplesňovej handre /a hlavne tak chlieb/ namočenej do octu a zviazaný balíček zavesili do prievanu a chladu do komory. Takto to tiež nelákalo potkany. Dá sa tak zachrániť len nemrazené mäso /a divina/, ktoré nepustí vodu.

            Pre zaujímavosť – z časopisu 100 plus 1 ešte z konca 60-tych rokov poznám návod na výrobu svetielkujúceho dreva – aké býva v močiaroch. Kúsok mäsa treba na niekoľko dní – až začne posmrdkávať – zabaliť do bavlnenej handričky napustenej octom a nechať ležať zahnívať. Po určitom čase sa tam vytvorí specifický sliz. A týmto slizom treba natrieť starý kus mäkkého nie ihličnatého dreva – trúchnivejúci konár vŕby – tiež pár dní namočený vo vode. A drevo by potom malo v noci a vo vlhkom prostredí pekne svetielkovať. Ako decko som to skúsil, ale v byte činžiaka mi to vyschlo kvôli nízkej vlhkosti vzduchu – robil som to v zime, keď sa kúrilo. To treba urobiť skoro na jeseň a v prírode.

            Teraz vás upozorňujem na sezónu výpredaja jedlých gaštanov v supermarketoch!!! Práve koncom januára a vo februári kvôli ich klíčeniu vypredávajú krásne „marone“, väčšinou z Talianska – kde začína teplo tiež, a tak sa toho zbavujú. A práve klíčiace gaštany sú tie sladké! A zdravé bez plesne. Naše gašany v skladoch 100% vyschnú a zaplesnia. Pred týždňom som ich kúpil suché v COOPe – s dutinkami na omak. Ani po pol dni namáčania nenasiakli. Do vody ich treba namáčať, aby lepšie praskala šupa, ktorú treba rozrezať na „pyšteku“ – v mieste klíčka „do úsmevu“ – potom sa šupa prirodzene odškerí ako pri klíčení. Blbci to na jarmoku narezávajú naprieč chrbátom a je problém gaštan odšúpať bez toho, aby šupa bolestivo nezaliezala pod nechty. Tie coopácke boli mŕtve – upečené pod pokrievkou na podliatej panvici boli zvnútra šedomodré – mali by byť žlté, mali pachuť stariny. Možno boli aj dvojročné.

            Lieskovce kupujem ak tak len na jeseň – ak nemám vlastnú úrodu. Vlašské orechy najlepšie vydržia v cibuľovom vreci niekde zavesené vonku, lieskovce mi doma vždy cez zimu splesniveli. Už to neskúšam. Namiesto lieskovcov kupujem v zime ak tak mandle. S tými je najmenej problémov. Navyše majú vysoký obsah B 17.

            https://www.badatel.net/prekvapive-zdravotne-prinosy-masla-medicina-sa-opat-raz-mylila/

            Video /ak vás svine Aktualiy pustia bez…/
            https://najmama.aktuality.sk/clanok/274370/bravcova-mast-je-vraj-najzdravsia-potravina-ale-aj-pre-deti/

            Masť je najlepšia škvarená, teda zbavovaná hydrolyzačnej vody! Navyše má peknú vôňu! Parou vytápaná masť na márgu je vždy potom spracovávaná rafináciou, teda prejde procesom zmydelňovania voľných mastných kyselín, a tým aj ďalších užitočných látok a vitamínov, navyše nemáte istotu, že neobsahuje tuk z vnútorností. Škvarená masť je spracovaná pri takej vysokej teplote, že pri nej hynú všetky mikróby.
            COOP Jednota predáva výbornú škvarenú masť. Vždy sa pozrite, akým spôsobom je masť vyrábaná! Parenú nekupujte! Netreba sa báť „karcinogénov“ pri škvarení – masť odoláva najvyšším teplotám pri tepelnom spracovaní tukov. Parená masť je rafinovaný hydrolizovaný bordel z bitúnka.

            Jednou z najväčších chýb pri domácom spracovaní – výrobe masti je jednak počiatočná vysoká teplota – jednak podlievanie odrezkov vodou. Treba byť trpezlivý a intenzívne miešať, aby sa tukové tkanivo rovnomerne zohrialo a začalo púšťať tuk. Je to robota, ktorá sa oplatí – zvlášť na zabíjačke. Výroba karcinogénu začne v okamihu, keď oškvarky „tradične“ podlejte mliekom, aby mali tú správnu farbu!!! Ďalšia blbosť je oškvarky hneď posoliť! Soľ rozkladá tuk!

            Správny spôsob výroby domácej masti je vybrať oškvarky ešte svetlé, ale z tuku odpustené – mali by byť „suché“ a nechať ich nezakryté vychladnúť. Osoliť si vždy len tie určené na najbližšiu konzumáciu – soľ viaže vodu – suché oškvarky tak zmäknú, ale tuk sa ešte nezačne rozkladať. Oškvarky neskladujeme v odmrazovacích a vlhčiacich chladničkách – zatuchnú! Vyškvarenú masť treba pri zníženej teplote ohňa ešte zbaviť vody, čo poznáte podľa toho, že prestane škvŕkať. Ešte horúcu masť potom treba poprelievať do smaltovaných nádob na masť určených a nezakrývať, aby sa veko neorosilo zbytkom vody na veku a voda nenatiekla dole do masti – pár kvapiek dodrbe celý hrniec masti! Nádobu zakryť až vychladnutú a uložiť na chladnom suchom mieste. V sklenených pohároch uložená masť držíme zásadne v tme!

        • Istotu bio máš len na zazmluvnených biofarmách. Systém funguje tak, že záujemcovia i bio produkty si obzrú technológiu takejto farmy a s farmárom sa dohodnú na zazmluvnenom objeme s farmárom. Platí sa dopredu na celé vegetačné, alebo chovné obdobie. Farmár má istotu, že mu produkty odoberú za zmluvnú cenu – zákazník, že bude mať zásoby. Farmár sa poistí pre prípad mimoriadnej situácie, kvôli ktorej by nemohol dodať produkty – nákaza, povodeň a pod.

          Bio obchody sú len predražený medzičlánok, ktorý odovzdáva štátu dane. Samotné balenie produktov je potom technologická záťaž producenta a ďalší článok kontroly a buzerácie. Odbočím – na hnojarine sme mali dôležitý predmet – Spracovanie a skladovanie poľnohospodárskych predmetov. Treba ovládať, inak vyrábaš „na hnoj“. Skladovacie podmienky rozhodujú, koľko toho, s čím si sa natrápil ti zostane, než to zúžitkuješ.

    • Vákuové balenie má význam tak na 2 týždne pri teplote okolo nuly – v chladiacich boxoch. Čo je to vákuum, ak niečo zabalená obsahuje vodu a vákuum si to vycucne a zruší sa zvnútra? Tomuto verím len pri skladovaní textilu / na zmenšenie objemu svetrov a pod./

      Energetická bomba na zimu sú riadne zaúdené klobásy a salámy. sušené figy a datle, zásoba konzerv „bravčové vo vlastnej šťave“ – dá sa z nich urobiť výborné rizoto = 330 g cez noc máčanej DLHOZRNEJ ryže, jedna 400 g konzerva aj s masťou plus ešte masť, zeleninové ochucovadlo bez glutamátu, paprika, mletý kmín. Do toho čerstvá hliva – ak rastie. 4 porcie pre veľkého chlapa. Kilo ryže a 3 konzervy – jedlo na tri dni. Dobre skladovatelné suroviny. Figy aj datle – majú veľa vlákniny, takže fruktóza nevadí. Navyše dobré na žalúdok a upokoja.

      Významné sú koreniny pre vnútorné ohrievače – mleté čierne aj biele korenie, mletý zázvor /kari/, kurkuma, štiplavá paprika. Z nášho ovocia hrušky – citrusy ochladzujú. 100% jablková šťava do čaju! Zelenina – čerstvá hlávková biela kapusta. Vyskúšaj – ak varíš klobásu a je už uvarená – do hrnca nahádž na pár minút natrhané listy kapusty – uvariť len do sklenena. Keď to zleješ, máš hodnotnú plne výživnú teplú zeleninovú prílohu ku klobáse. Iný variant a ozaj šmak je zajedať surovú klobásku kúskami surových listov kapusty – ak sa potrebuješ stravou zvnútra schladiť, ale nie veľmi. Obidve varianty sú pre liečených cukrovkárov – keto so zeleninou. A salám na Bukovského antiklobásové tézy!

      Rizoto sa dá v zime urobiť aj s listami skorocelu kopijolistého /ako s kelom ružičkovitým/ – jeho zelené ružice prežívajú mrazy. Dôležité pre sliepky a morky chované vonku cez zimu – treba si to navliecť do záhrady a určitú dobu – keď semení – vyhnúť sa tomu kosou.

      Rum! Ja kupujem COOPácku výčapnú tuzemskú liehovinu 38% za 3,99 eura pol litra – má na rozdiel od klasik rumu – s novou EU arómou – tú pravú arómu tuzemáku – už sa ku tom vracajú, lebo tuzemák bol úplne out. Ten nový tuzemák je pre mňa nepitný – čaj s tým o ničom.

      Keď čaj, tak „ruský“ – gruziňák sypaný v klasickej zlatočervenej plechovej krabičke – ak zoženieš. Inak aj zelený čaj s tým jablčným džúsom je chutnejší ako s citrónom a príjemnejší pre žalúdok. Na dušu čínsky zlatý čaj s jazmínom! Pozor na Yerba Maté – kedysi krásne dymový /údené lístky – sušený dymom/ čaj dnes pančujú zeleným jačmeňom a citrónovou trávou – nechutná zmes!

  10. HELENA TICHÁ, ALE MŮJ MAIL JE [email protected]

    NECHÁPU, PROČ JE MŮJ MAIL UZAVŘEN , PROSÍM, ABY BYL BRÁN JAKO SPRÁVNÉ PŘIHLÁŠENÍ K ODEBÍRÁNÍ VAŠICH ODBORNÝCH LÉKAŘKÝCH ČLÁNKŮ NA MÉM MAILU, DĚKUJI HELENA TICHÁ

  11. Jednoduchá

    …presne tak p.Vlado, to sa už pápež nevyjadril………………..

Pridajte komentár

*