Nahraďte škodlivé rastlinné oleje týmito zdravými alternatívami


Print Friendly, PDF & Email

Nahraďte škodlivé rastlinné oleje týmito zdravými alternatívami

(Olivia Cook, Natural News) Priemyselne vyrábané rastlinné oleje zo semien sú škodlivé pre vaše zdravie, pričom tieto produkty sú na trhu etablované už dlho. Našťastie, existujú viaceré zdravé náhrady, ktorými môžete tieto škodlivé oleje pri príprave jedál nahradiť.

Ako presne priemyselne pestované semená a z nich vyrábané rastlinné oleje podkopávajú vaše zdravie?

Podľa štúdie publikovanej v časopise Open Heart (Otvorené srdce) na vine je kyselina linolová v rastlinnom oleji, pretože ľahko oxiduje a mení sa na zoxidované metabolity kyseliny linolovej (OXLAMS).

Tieto OXLAMS látky vyvolávajú aterosklerózu (kôrnatenie ciev) a srdcové choroby. Z toho vyplýva, že zníženie spotreby rastlinných olejov tiež zníži množstvo vznikajúcich OXLAMS látok.

Certifikovaná odborníčka na výživu Kerry Torrensová zdieľala niekoľko alternatív k rastlinným olejom, ktoré okrem zdravotnej neškodnosti ponúkajú navyše aj ďalšie zdravotné prínosy pre vás a vašu rodinu.

Avokádový olej

Tento olej lisovaný z plodov avokádového stromu sa často prirovnáva k olivovému oleju. Je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA), najmä kyselinu olejovú, ktorá zvyšuje stabilitu oleja pri vysokých teplotách.

Štúdia publikovaná v roku 2019 v časopise Molecules uviedla, že takmer 70 percent avokádového oleja pozostáva z kyseliny olejovej, ktorá je zdravá pre srdce a tiež mononenasýtenej omega-9 mastnej kyseliny.

Vysoký bod horenia rafinovaného aj nerafinovaného avokádového oleja ho robí ideálnym na varenie. Jeho jemná chuť tiež umožňuje, aby vo vašom recepte vynikli aj ostatné suroviny.

Olivový olej

Olivový olej sa vyrába zo šťavy olív a je známy svojimi mnohými zdravotnými prínosmi – od ochrany pred srdcovými chorobami až po zníženie rizika vzniku cukrovky 2. typu.

Kyselina olejová, prevládajúca mononenasýtená mastná kyselina (MUFA) nachádzajúca sa v olivovom oleji, má 50-krát menšiu pravdepodobnosť oxidácie ako kyselina linolová, prevládajúca polynenasýtená mastná kyselina (PUFA) nachádzajúca sa v rastlinných olejoch, ako sú kukuričný, repkový alebo slnečnicový olej.

Panenský olivový olej je dobrý na varenie pri teplotách medzi 180 až 190 stupňov Celzia. Okrem toho, že vašim jedlám dodáva jedinečnú chuť, panenský olivový olej obsahuje antioxidanty, ako je vitamín E a ďalšie.

Uvádza sa, že extra panenský olivový olej má najnižšiu mieru oxidácie zo všetkých olejov na varenie.

Tento olej sa vyrába z čistých, za studena lisovaných olív a je ideálnou voľbou pri domácom varení – dávajte si však pozor na prepálenie, pretože má pomerne nízky bod horenia nachádzajúci sa medzi 200 až 240 stupňami Celzia, podľa druhu olivového oleja.

Maslo

Maslo je súčasťou ľudskej stravy už odpradávna, viac-menej od času domestikáciie cicavcov (kravy, kozy, ovce). Získava sa z mútenia mlieka alebo smotany a najskôr sa pripravovalo z ovčieho mlieka. V súčasnosti sa maslo vyrába prevažne z mlieka od kráv.

Maslo obsahuje množstvo živín rozpustných v tukoch, ako sú vitamíny K2, A, D a E. Slúži ako dokonalý nosič týchto vitamínov, pretože poskytuje tuk potrebný na ich vstrebávanie.

Maslo tiež obsahuje kyselinu maslovú, ktorá podľa štúdie publikovanej v Journal of Dairy Science dokáže potláčať rast nádorov v prsníku.

Liečba osteoporózy

Ghí

Ghí sa bežne používa v indickej kuchyni a vyrába sa pomalým varením masla, kým sa z neho neodparí všetka vlhkosť (v masle je okolo 20% vody) a odstránením mliečnej sušiny, kým nezostane číry zlatý olej.

Nízka vlhkosť a vysoký obsah nasýtených tukov dáva ghí vysoký bod horenia a dlhú trvanlivosť. Neobsahuje ani laktózu a bielkovinu kazeín, vďaka čomu je ghí dobrou voľbou pre ľudí s intoleranciou na laktózu alebo alergiou na mlieko.

Štúdia výskumníkov z Univerzity Putra v Malajzii skúmala ghí a rastlinné oleje, keď boli vystavené teplote 180 stupňov Celzia. Zistilo sa, že ghí vytvára menej škodlivých akrylamidov v porovnaní s rastlinnými olejmi.

Akrylamidy sú chemikálie, ktoré sa tvoria, keď sa škrobové potraviny ako zemiaky a pečivo pečú alebo vyprážajú pri teplotách nad 120 stupňov Celzia.

Bravčová masť

Bravčová masť sa vyrába škvarením – varením, parením alebo suchým teplom – bravčového tuku zo zvyškov živočíšneho tkaniva. Neoxiduje pri vysokých teplotách a má pomerne vysoký bod horenia až 190 stupňov Celzia.

Na rozdiel od tvrdení, že bravčová masť je nezdravá, obsahuje druhé najvyššie množstvo mononenasýtených mastných kyselín (MUFA), a to 48 percent. Iba olivový olej má viac, a to 77 percent.

Zloženie bravčovej masti pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a udržiavať bunky zdravé. Bravčová masť je tiež skvelým zdrojom cholínu – živiny, ktorú váš mozog a nervový systém potrebujú na reguláciu pamäte, nálady, svalovej kontroly a ďalších telesných funkcií.

Bravčová masť obsahuje od 102 do 399 miligramov cholínu na šálku, v závislosti od toho, ako bola ošípaná chovaná.

Bravčová masť vyrobená z prasiat chovaných podľa zásad ekologického chovateľstva bude pravdepodobne obsahovať podstatne viac cholínu ako tie, ktoré sa chovajú konvenčným spôsobom.

Loj

Zatiaľ čo bravčová masť sa vyrába z bravčového mäsa, loj sa vyrába z loja (hovädzieho tuku), ktorý bol sčírený a vyškvarený.

Loj sa môže pochváliť vysokým bodom horenia až 204 stupňov Celzia, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou na vyprážanie, dusenie a opekanie mäsa. Keďže je z hovädzieho mäsa, loj dodá vašim jedlám viac chuti.

(Súvisiace: Podvod s nasýtenými tukmi na pretláčanie toxických rastlinných olejov trvá už celé desaťročia… tu je dôvod, prečo by ste mali jesť loj namiesto repkového oleja.)

Loj je bohatý na živiny rozpustné v tukoch, ako sú vitamíny A, D, E a K. Je tiež zdravšou a stabilnejšou alternatívou k priemyselne spracovaným rastlinným olejom, ktoré spôsobujú v tele zápaly.

Záver

Viac podobných správ nájdete na stránke Food.news.

Pozrite si tiež video certifikovaného odborníka na výživu a naturopatického lekára Dr. Brucea Fifea, ktorý vysvetľuje, prečo sú rastlinné oleje pre vás zlé:

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor: Olivia Cook, naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  • Israismael

   Bože môj ,toľko humusu ,toľko zloby ,toľko zrudnosti čo spôsobili nacisti a neonacisti z UKr v tej Odese,,A svet mlčal a mlčí …Dodnes mlčí

   • Ono to v tom dome odborov nebolo živelné ale sakramentsky dobre pripravená akcia aby tí ľudia tam zostali a nemali kam ujsť…a tam na nich podľa pripravovaného scenára ešte pred upálením „pracovali“.

    Valentina Ivanovna Matvijenková o tribunále pre podrobné vyšetrenie kyjevského prevratu a zločinu v dome odborov.

    ZAČÍNA TO 45:10

    A pořád jim to nedochází (viz obrázek): Cíle SVO budou splněny – Projev V.V.Putina na inauguraci aj.

    https://m.youtube.com/watch?v=-zyL2QMMkC4

    alebo (MP3 na voľné stiahnutie)

    https://odysee.com/@ProudN%C3%A1rodn%C3%ADHrdosti:4/2024-05-10-Evropa:0

    • Najdesivejšie na tom sú tie satanské slniečkárky – stredoškoláčky, ktoré plnia fľaše molotovmi. Že ťa idú zabiť upáliť DETI!

    • Na Komsomolské pravdě psali,že ti lidé byli zřejmě otráveni nějakým plynem.Seděli třeba za stolem a nesnažili se před ohněm schovat.
     Tím vůbec nechci ta zvěrstva zlehčovat,ale trochu se uklidňuji,že před smrtí snad tolik netrpěli.

  • Toto je pravdivé r.2014, to by si mali premietnuť v Európskom parlamente na veľkej obrazovke aby uverili, ale možno európske elity by povedali že je to zinscenované, že sú to konšpiácie. Strašné od začiatku ako toho chlapca ako mučili, podpaľačstvo……

   • Israismael

    Aj mňa to napadlo aby sa to pustilo v EU parlamente ,že až by sa náhodou podarilo vytesniť terajšie vládne frakcie a prídu tam iní ľudia .. Tiež ma napadla taká vec ,že by to mohli dat aj do Tv ako dokument v RTVS v hlavnom vysielacom čase o 20h ,až sa tam v televízii zmenia podmienky,..Ľudia boli prakticky viac ako vyše dvoch rokov ovplyvňovaní MSM ibabo agresii akoze Ruska a nič nevedia o Tom ako sa to všetko stalo na Ukrajine ,a že to nebol iba tok 2022 , ale začalo sa to omnoho skôr.. A práve tento dokument to pekne ukazuje v autenticite …Ja som to zavesil aj na iných stránkach a už sa tam dopracovali na stránku viacerí ľudía aby to videli ..
    Dik patrí Marosovy , že to tu zavesil ako link…Myslím úprimne dik ,lebo otvára to oči ľuďom ..

    • Vyhľadajte si sériu 4 častí série z roku 2014/15?/ – ešte to je na You Tube, z Uložto sa nedá, na Odysee to nie je – treba stiahnuť a uložiť – titul

     Teror kyjevských sionistů proti lidu Donbasu pokračuje You Tube

 1. Mlieko a maslo z obchodov (väčšina) je ofarbená biela voda. Máloktorý výrobca má pravé mlieko. Keď som okoštoval olivový olej v Grécku alebo Taliansku, tak sa to ani nedalo porovnať, čo predávajú u nás v obchodoch.

  Fungovali sme od mala na bravčovej masti a mlieku a boli sme v pohode.

  • Seneca ako chutí ten pravý olivový olej v čom je rozdiel?

   • Mali takú akokeby jemnejšiu a lahodnejšiu chuť, aj samozrejme hustejšie boli a aj aróma taká výraznejšia. Nejaký chlap to tu vozí priamo piksle veľké odtiaľ, tak to kupujeme od neho.

  • Najlepší olivový olej je chorvátsky.

  • „najlepšie“ bolo keď kamošova sestra pozvala priateľa z Talianska na Slovensko na pizzu a nejaké cestoviny do talianskej reštaurácie.
   Vraj keď mu to priniesli tak povedal, že také cestoviny a všetko okolo nich nikdy v Taliansku nevidel a tá pizza no to už neviem..ale že to nemalo nič spoločné s tým čo ponúkajú v Taliansku.

 2. Šéf NATO jako spojenec homosexuálů

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek prohlásil, že se bude zasazovat o práva LGBTQ osob.

  https://aktax.cz/sef-nato-jako-spojenec-homosexualu/

  • Americký/Washintonský poskok Soltenberg má pomýlenú svoju funkciu v NATO. Už by mal dodať, že jeho LGBTI agenda vyhrá NATO-spojencom vojnu/ŠVO na Ukrajine. To nevymyslíš, to je proste KoZa.

 3. Evropská komise se ohradila proti plánům nové Nizozemské koaliční vlády odstoupit od migračního paktu EU.

  https://aktax.cz/evropska-komise-odmitla-wildersuv-plan-na-odstoupeni-od-migracniho-paktu-eu/

 4. Ďalšia rešerš vo veci atentátu na Fica. Čím viac to vyzerá na spiknutie našich bezpečnostných zložiek so zahraničnými. Má to aj svoju logiku majdanistického rozvratu, ktorý by bez tohoto – zapojenia vnútorných zložiek a „spiaščich“ do prevratunebol možný. A toto teraz musia vyriešiť Kaliňák s Eštokom.

  2024-05-18 Ozvěny – Atentát na Roberta Fica
  https://www.svobodny-vysilac.cz/2024-05-18-ozveny-atentat-na-roberta-fica/

 5. Předseda Ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin v komentáři k nejnovějšímu zákazu Ruských médií ze strany Bruselu obvinil EU z cenzury alternativních názorů a omezování svobody slova s cílem klamat občany.

  https://aktax.cz/rusko-kritizuje-eu-za-porusovani-svobody-slova-a-medii/

 6. Skôr ma na tej stránke zaujalo vyjadrenie R.Grigorova, to je autentické, pravdivé.
  https://www.youtube.com/watch?v=9luyW-lcXac

 7. Ian Carroll: V USA právě schválili zákon zakazující „projevy antisemitismu” (CZ DABING)
  https://odysee.com/@otevrisvoumysl:7/ian-carroll-v-usa-prave-schvalili-zakon-zakazujici-projevy-antisemitismu-cz-dabing:4

  Kontext: Ako Danko predbehol „Ameriku“.

  https://www.ta3.com › clanok › 138759 › dankov-navrh-uspel-plenum-odobrilo-definiciu-antisemitizmu
  Dankov návrh uspel, plénum odobrilo definíciu antisemitizmu
  Poslanci národnej rady majú povinnosť vyriešiť problém s definíciou holokaustu a antisemitizmu. Presvedčený je o tom predseda NR SR Andrej Danko, ktorý v parlamente presadil uznesenie k pracovnej definícii antisemitizmu. Jeho text v stredu 112 hlasmi odobrili poslanci.

Pridajte komentár

*