Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Jim Carrey a jeho dôležitý odkaz pre každého, kto trpí depresiou


Print Friendly, PDF & Email

Jim Carrey a jeho dôležitý odkaz pre každého, kto trpí depresiou

V dnešnej dobe si už asi len ťažko spomeniete na jeden jediný deň, kedy ste nezačuli slovo depresia, alebo kedy ste sa nejakým spôsobom nedozvedeli o epidémii depresie.

Možno váš známy zdieľal na sociálnej sieti nejaký článok pojednávajúci o depresii, prípadne ste v televízii videli reklamu na antidepresíva, alebo ste len začuli rozhovor ľudí niekde v kaviarni.

Jedno je isté – zdá sa, že s duševným zdravím populácie to ide z kopca.

Je zrejmé, že spoločnosť bude musieť skôr či neskôr s týmto rastúcim problémom niečo urobiť. Mnohé oblasti fungovania spoločnosti sa budú musieť radikálne zmeniť. Nevedno ale, kedy k tomu dôjde.

A žiaľ, medzičasom bude nespočetne veľa ľudí dennodenne zvádzať ťažký boj so svojou oslabenou, deprimovanou mysľou. Najsmutnejšie je, že sú prípady, kedy ľudia tento dennodenný boj nakoniec prehrajú.

Sú prípady, keď nie každý vyjde z tohto boja živý. O to dôležitejšie je, aby ohľadom depresie prebiehala konštruktívna celospoločenská diskusia.

Depresia je v porovnaní s inými duševnými poruchami pomerne ľahko liečiteľná

Mnohým ľuďom s psychickými problémami sa veľmi často nedostáva potrebnej a dostatočnej pomoci, pretože ohľadom duševných porúch a chorôb máme stále mnoho predsudkov, a to aj napriek tomu, že sa považujeme za modernú spoločnosť.

Treba však podotknúť, že v porovnaní s inými duševnými poruchami je depresia relatívne ľahko liečiteľná.

Z výsledkov štúdie z roku 2013 vyplýva, že ak liečime depresiu pomocou terapeutických metód, vzniká oveľa nižšia pravdepodobnosť recidívy, ako keby sme depresiu liečili prostredníctvom liekov a antidepresív.

V období 1 až 2 rokov po ukončení liečby depresie u osôb, ktoré sa liečili nejakou formou terapie, došlo k recidíve v 26,5 % prípadov, zatiaľ čo u osôb, ktoré sa pri liečbe spoliehali iba na lieky, došlo k recidíve až v 55,6 % prípadov.

Je celkom pochopiteľné, že určité percento osôb trpiacich depresiou bude pri svojej liečbe potrebovať oba prístupy.

V mnohých prípadoch depresie býva tiež nutné vykonať zmeny v životnom štýle osoby – zmena stravovacích návykov, zaradenie pravidelného cvičenia, dbanie o pravidelný a kvalitný spánok či aktívnejšie socializovanie sa s priateľmi.

V prípade, že depresiou trpíte práve vy, prosíme vás o jedno – uvedomte si, že nie je nutné, aby ste týmto ťažkým problémom prechádzali sami a na vlastnú päsť. Bude len správne, ak sa obrátite na niekoho, komu dôverujete a požiadate ho o pomoc.

Musíte si však uvedomiť, že ak sa chcete z depresie vyliečiť, ten prvý krok budete musieť vykonať vy. Veľmi účinným momentom tiež je, ak sa dozviete o niekom, kto s depresiou bojoval a tento boj nakoniec aj vyhral.

V takom prípade je pravdepodobné, že názor tejto osoby budete rešpektovať a jej radu brať vážne práve preto, lebo depresiu zažila na vlastnej koži.

Takouto osobou je aj známy herec Jim Carrey. V tomto článku vám prinášame jeho rady a odporúčania ako zvládať život s depresiou. Mohli by vás zaujímať, keďže vychádzajú z jeho vlastnej skúsenosti s depresiou.

„Každý jeden človek v sebe nosí aj svoje tajné žiale, o ktorých okolitý svet nič nevie; a často niekoho nazývame chladným, hoci v skutočnosti je len smutný.“– Henry Wadsworth Longfellow

Jim Carrey má dôležitý odkaz pre každého, kto trpí depresiou

Aj keď ako herec a komik dosiahol monumentálny úspech, Jim Carrey sa v priebehu svojej kariéry musel často prebojovávať obdobiami depresie.

Podľa jeho oficiálneho vyhlásenia síce už depresiou viac netrpí, no priznáva, že v určitom období na jej liečbu užíval liek Prozac.

Ohľadom obdobia, keď na liečbu svojej depresie užíval lieky, sa však vyjadril, že „celý čas mal pocit, ako keby žil v zúfalstve nízkej intenzity“ a že už nechce užívať žiadne látky, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú stav mysle.

Nakoniec sa vzdal aj alkoholu, a dokonca aj kávy, pretože látky obsiahnuté v týchto nápojoch majú taktiež za následok pozmenený stav mysle.

Toto je jeden z najlepších výrokov Jima Carreyho o depresii:

„Ľudia dnes stále rozprávajú o depresii. Rozdiel medzi depresiou a smútkom je v tom, že smútok pramení len z nejakých náhodných vonkajších okolností – z toho, čo sa vám stalo, alebo aj naopak, čo sa vo vašom prípade ešte neudialo, prípadne z vášho zármutku, skrátka z čohokoľvek.

Naproti tomu depresia sa objavuje vtedy, keď vám vaše telo hovorí: Choď do čerta! Už nechcem byť viac touto postavou! Už viac nechcem hrať túto úlohu, ktorú si mi vo svete pridelil! Je toho na mňa jednoducho príliš!“

Jim Carrey na vyjadrenie svojej myšlienky používa zaujímavú slovnú hračku. Slovo „depressed“ (voľný preklad ako „trpiaci depresiou“ alebo „depresívny“) sa vyslovuje skoro rovnako ako slovné spojenie „deep rest“ (voľný preklad ako „hlboký oddych“) a pokračuje:

„Pod slovom „depresia“ si skúste vždy predstaviť slová „hlboký oddych“. Vaše telo si samo vyžiada depresiu. Urobí to preto, aby si mohlo poriadne a hlboko oddýchnuť od úlohy, ktorú ste sa snažili celý čas hrať.“

Jim Carrey je jednou z tých známych osobností, ktorá o sebe tvrdí, že za svojho života prešla veľkým duchovným prebudením. Najmä po tom, ako si uvedomil, že peniaze a sláva mu nepriniesli trvalé šťastie a celkom isto mu nepomohli vyliečiť sa z depresie.

Drvivá väčšina ľudí v každodennom uponáhľanom živote, najmä v modernej spoločnosti, trávi väčšinu svojho času tým, aby si „vytvorili“, „vybudovali“ svoju identitu.

No zdá sa, že málokto je naozaj šťastný s tým, čo dosiahol. Jim Carrey je presvedčený o tom, že hľadanie identity vedie iba k posilneniu ega, a to nemôže viesť nikam inam len k zúfalstvu a k pocitom izolovanosti a odlúčenosti od sveta a vesmíru ako celku.

„Pocit celistvosti je úplne iný než pocit, ktorý zažívame vtedy, ak trváme na tom, že sme oddelené, separované a izolované „ja“.

Ak chceme pociťovať túto celistvosť, ak chceme cítiť, že sme v jednote s vesmírom, ktorého sme neoddeliteľnou súčasťou, budeme sa musieť vzdať predstavy, že sme nejaké oddelené, samostatné „ja“ a nesnažiť sa držať tejto predstavy za každú cenu.“ – Jim Carrey

Takýto odlišný pohľad na život môže osobám, ktoré trpia depresiou, poslúžiť ako cesta vedúca k uzdraveniu. Ľudia trpiaci depresiou sa cítia byť bezvýznamní, bezcenní a odlúčení od života.

Depresia a sebaúcta človeka

Depresia môže mať tiež veľmi negatívny dopad na sebaúctu človeka, ako aj na jeho vzťahy s druhými. Mnoho ľudí, ktorí majú depresiu, majú pocit, že život je len väzením, že sa v živote stratili a často strácajú záujem o činnosti, ľudí alebo miesta, ktoré im kedysi prinášali radosť.

Samozrejme, keď len tak jednoducho zaujmeme k životu akýsi odstup, určite nám to neprinesie úplne všetky odpovede. Avšak, ak sa vzdáme určitých nárokov a očakávaní, ktoré na život kladieme a ak začneme so životom viac harmonizovať a len tak s nim plynúť, je isté, že sa nám v mnohom uľaví.

Takúto úľavu a vánok slobody o to viac ocenia práve ľudia trpiaci depresiou. Napokon, čo také sa môže stať, ak sa jednoducho vzdáte predstavy o sebe, ktorú nosíte vo svojej mysli a namiesto toho zaujmete k životu o niečo bezstarostnejší postoj?

To samozrejme neznamená, že sa máte vo vašom živote zbaviť akejkoľvek zodpovednosti. Treba sa však snažiť nájsť tú zlatú strednú cestu, ktorá vás povedie k rovnováhe a väčšiemu pokoju.

Mohli by sme to vyjadriť aj tak, že to, čo robíte vo vašom živote, sa nemusí nutne stať vašou identitou.

Liečba osteoporózy

Môžete sa zmeniť, kedykoľvek si zmyslíte. Doslova ako chameleón. Vždy sa môžete vyhnúť tomu, aby ste v živote uviazli a hocikedy sa môžete vymaniť z úlohy, ktorú ste hrali dookola možno po celý váš doterajší život.

Jim Carrey v rozhovore pre internetové noviny inewspovedal:

„Môžem povedať, že v terajšom období môjho života už nemám depresiu. Nepociťujem žiadne stavy alebo emócie, ktoré by bolo možné považovať za prejavy depresie.

Stavy a emócie súvisiace s depresiou som zažíval po mnoho rokov. Dnes som už na tom oveľa lepšie. Keď na mňa príde smútok, tak sa zdrží len chvíľu a odíde tak ako prišiel.

Pocity smútku už u mňa trvajú oveľa kratšie, určite nie dosť dlho na to, aby ma úplne premohli a ťahali niekam dole.“

Rozlišovanie medzi skutočnosťou a myšlienkami

Ľuďom s depresiou robí veľký problém rozlišovať medzi svojimi myšlienkami a skutočnosťou; títo ľudia sa často stávajú obeťami čierno-bieleho myslenia.

To znamená, že všetko vnímajú buď len ako úplne dobré, alebo ako úplne zlé a nechcú vidieť, že väčšina vecí sa v skutočnosti nachádza niekde uprostred medzi týmito dvoma extrémami.

Ak sa však naučíme odpútať sa od nášho ega a život a všetko v ňom začneme považovať skôr za určitý typ skúsenosti, môže nám to veľmi pomôcť na našej ceste životom, po ktorej budeme potom kráčať s väčšou ľahkosťou a ladnosťou.

Dnes už Jim Carrey považuje depresiu len za predstavy, myšlienky v našej hlave. Keď sa uňho začnú takéto myšlienky vynárať, nepripisuje im už taký význam ako kedysi.

Ako to sám vysvetľuje, najlepšie, čo môžeme v takej chvíli urobiť, je, keď sa rozhodneme, že sa s takýmito myšlienkami nebudeme stotožňovať a odmietneme v ne uveriť.

Nával týchto zväčša pochmúrnych myšlienok vychádzajúcich z ega je najlepšie nechať tak – nech prehrmia ako búrka. Mnohým sa môže zdať nemožné dostať sa až do tohto bodu.

Veľmi nám tu ale môže pomôcť, ak budeme sami seba vnímať ako „tichého pozorovateľa“. Ak len pokojne spočinieme v pozícii tichého pozorovateľa, je veľmi pravdepodobné, že sa nám podarí vydržať aj veľmi silný nápor depresívnych myšlienok.

Napríklad, vždy keď budeme cítiť, že nás vír temných myšlienok ťahá dole do depresie, pousilujme sa v takých chvíľach od týchto myšlienok odpútať, resp. odosobniť. Keď sa nám to bude aspoň trochu dariť, potom už len pozorujme naše reakcie a správanie.

Táto relatívne jednoduchá a účinná metóda – hoci pre niekoho s depresiou môže byť veľmi náročné ju použiť – nám pomôže začať si uvedomovať nezdravé vzorce myslenia a tiež uvedomiť si, že o svojom živote rozhodujeme v prvom rade my, a nie naše myšlienky.

My rozhodujeme o tom, na čo sa zameriavame

Okrem negatívnych myšlienok ku vzniku depresie silne prispieva aj veľmi rozšírená predstava, podľa ktorej na dosiahnutie šťastia potrebujeme niečo zvonku, niečo, čo je mimo nás.

Táto predstava je veľmi rozšírená a zakorenená z celkom pochopiteľného dôvodu – narodili sme sa do spoločnosti, ktorá nám túto predstavu podsúva od prvého dňa.

Preto je mimoriadne ťažké zmeniť, mohli by sme povedať „deaktivovať“ tento program, ktorému sme boli vystavení po celý doterajší život. Od útleho detstva a celkom určite hneď od prvého dňa v škole sa nám snažili vštepiť celú kopu predstáv a návodov, ktoré sú podľa niekoho iného dôležité pre náš úspešný život.

V podstate, už od samého začiatku prichádzame do tohto sveta s podvedomým pocitom fragmentovanosti a neúplnosti, pretože sa zdá, ako keby nás spoločnosť presviedčala o tom, že musíme stále niečo dosahovať a navzájom sa pretekať a neustále sa snažiť dosiahnuť viac, inak vraj nikdy nedosiahneme pocit úplnosti, spokojnosti a šťastia. 

Avšak zdá sa, že takéto predstavy a presvedčenia nás len ďalej rozdeľujú.

Ako povedal aj sám Jim Carrey:

„Niekedy mám dojem, že som sa mal stať stelesnením tých predstáv, aké máme o známych alebo slávnych osobnostiach, predstáv, aké máme o úspechu, asi som mal dosiahnuť všetky tie veci, o ktorých ľudia snívajú a ktoré len vyzerajú ako úspech – a to všetko len na to, aby som sa zobudil a vzdal sa pripútanosti a lipnutia na týchto veciach.“

Jim Carrey ďalej vysvetľuje, že po tom, ako dosiahol úspech v kariére, ktorý mu otvoril dvere k vysnívanému materiálnemu bohatstvu, aj tak sa stále necítil byť naozaj šťastný.

To ho nakoniec priviedlo k uvedomeniu, že k šťastiu často pristupujeme z úplne nesprávneho konca: v našom vnútri máme už od samého začiatku všetko to, čo naozaj potrebujeme, no popritom, ako sme sa rozhodli to hľadať, to aj veľmi často prehliadame.

Mohli by sme to teda zhrnúť asi nasledovne. Určite je dobré mať v živote nejaké ciele, pamätajte však na to, že vaše úspechy a to, čo ste dosiahli, si so sebou nevezmete.

Pokúste sa kráčať po zlatej strednej ceste – neberte život až príliš vážne, no takisto ním neprechádzajte len tak blúdiac a bezcieľne. Ak trpíte depresiou, môžu sa vás zmocňovať pocity, že na vás nezáleží a že nech by ste robili čokoľvek, stav vašej mysle sa k lepšiemu určite nezmení.

Pravda je ale taká, že vašu skutočnú silu môžete naozaj získať späť. Naozaj sa môžete rozhodnúť a len vy sa môžete rozhodnúť, aký život si chcete pre seba vytvoriť. Na ten kúsok šťastia máte plné právo. Jednoducho vám patrí.

NESTAŇTE SA OTROKMI PREDSTAVY, PODĽA KTOREJ JE POTREBNÉ, ABY STE SI SVOJU IDENTITU NEJAKÝM SPÔSOBOM VYBUDOVALI.

KEĎ SAMÝCH SEBA VOPRED ZARAĎUJEME DO NEJAKÝCH PREDSTÁV, KATEGÓRIÍ ČI ŠKATULIEK, V SKUTOČNOSTI TÝM IBA OBMEDZUJEME SVOJ SKUTOČNÝ POTENCIÁL.

Namiesto toho sa radšej učme pozerať sa na seba ako na nekonečné bytosti, ktoré navždy ostanú spojené s celým vesmírom a hviezdami.

Ak celý svoj život zasvätíme boju za naše ego a jeho ochrane, môže sa stať, že tak vlastne sami sebe zabránime poddať sa životu a vidieť jeho krásu, ktorá nás obklopuje na každom kroku.

Zbavme sa tej podivnej predstavy, podľa ktorej je nutné, aby sme sa stali len jednou, konkrétnou vecou. Radšej sa učme viac harmonizovať so životom a nechajme sa prekvapiť, kam nás život zavedie.

Nikto z nás nepozná odpoveď na všetky dôležité otázky, nikto nevlastní mapu, ktorá nás prevedie životom bez problémov.

Keďže sme ale v dnešnej dobe svedkami, že depresia a iné duševné poruchy sú na rýchlom vzostupe, možno to považovať za signál, že spoločnosť ako celok už nejaký čas kráča smerom, ktorý nevedie k šťastnému životu.

Jim Carrey je jedným z tých, ktorí sú presvedčení, že hlavnou príčinou upadajúceho duševného zdravia dnešnej spoločnosti je práve presadzovanie predstavy o potrebe vyhranenej individuality.

Jednoducho nesmieme zabúdať na to, že každý jeden z nás je už teraz vo svojej podstate dokonalý a úplný, každý jeden z nás je plnohodnotnou časťou celku a všetci sme medzi sebou navzájom prepojení.

Ako hovorí jedno staré africké príslovie: „Ak chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš zájsť ďaleko, choď s niekým.“

Možnože to, čo najviac potrebujeme, je začať sa viac spájať, a namiesto poukazovania na rozdiely si začať viac uvedomovať, akí sme si vlastne všetci podobní.

Myšlienka na záver

Uvedomujeme si, že pre niekoho môže byť obsah a posolstvo tohto článku trochu príliš, najmä ak každý deň bojuje s depresiou.

Dúfame ale, že najmä čitatelia trpiaci depresiou si z neho odniesli aspoň zrnko nejakej hodnotnej informácie alebo rady, ktorá ich môže inšpirovať k novému pohľadu na depresiu.

Samozrejme, informácie a rady obsiahnuté v tomto článku nemožno považovať za náhradu vedomostí a odbornej liečby, ktorú vám môže poskytnúť len profesionál.

Preto ak máte pocit, že potrebujete odbornú pomoc, neváhajte a hľadajte ju v prvom rade u terapeuta či psychológa. Počas celej našej cesty životom by sme mali pamätať hlavne na to, že život je naozaj krátka a rýchla jazda, ktorej sa zúčastníme všetci, no pre každého sa táto jazda jedného dňa skončí.

Náš čas môžeme stráviť buď tak, že budeme čakať len na to, kým sa táto jazda skončí, alebo si ju budeme vychutnávať, kým ešte trvá. Ako sa rozhodneme, závisí len od nás.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: powerofpositivity.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. …, AKP Presse pracovat s depresivnymi, smutnymi…, ale aj s inymi myslienkami ktore nas priputavaju k egu a ešte oveľa viac …, je uzasne spracované a a vysvetlené pre každého ( aj bez psychologického , či terapeutického vzdelania) v knihe Yongey Mingyur Rinpočhe: Radost zo života ( Štesti jako vedecká disciplína )
    Tuto úžasnú knihu vrelo doporučujem a garantujem že je schopná Vám pomôcť zvládnuť akúkoľvek náročnú situáciu …, s troskou vole a tréningu ?

    • Anton Kvaššay

      Asi pred mesiacom som v dobrej vôly poslal do inštitúcie Bádateľ text výskumnej štúdie „Pamäť a duševné zdravie“ v nádeji, že páni e- shopu ju nejak predstavia trpiacim na poruchy a choroby vzniklé psychickou traumou. Neprečítal som si úplne všetko, neskorý večer, aj, že všetko pojednanie je máločo reálne. Na psychické poruchy je zbytočne užívať lieky, oni len prechodne utlmia objavené duševno – nervové bunky memoryty, aby ich negatívny obsah nedráždil stručne povedané, vedomie. Tu treba dať traume rozum, odpoveď.,

  2. Popíšu mojí zkušenost, třeba někomu pomůže….Jsem zastáncem alternativní léčby a vše se snažím řešit přírodně. Ale díky snížené funkci štítné žlázy jsem trpěla často depresí, po letech se to změnilo až na agorafobii(závratě, pocit na omdlení, lépe jsem se cítila doma atd…). Dlouho jsem odmítala antidepresiva, zkoušela jsem vše řešit bylinkami, pozitivním myšlením, hořčíkem a doplňky stravy, ale nemělo to velký efekt. Pak jsem zkusila antidepresiva (venlaflexin) a to mi jediné opravdu pomohlo. Beru nižší dávky, než předepsané ‚koňské‘ od lékaře, ale musím říct, že mi to pomohlo a už ani bez nich nechci být, protože teď zas můžu fungovat. Vedlejší účinky nebyly nijak velké, asi proto, že beru nižší dávku. A po čase odezněly…Takže asi už to budu brát celý život. No tak někdy je to asi zapotřebí a nemá cenu se trápit….

  3. Depresia umeleckých hviezd je môžno daň za ich slávu; aj Madonna kedysi priznala, že po vyľudnení hľadiska po jej koncerte ona ďalej zostáva na ňom osamelo plakať…
    Vytrvalé depresie majú neraz len krok od samovraždy – však nejeden zbožňovaný, špičkový hudobník či herec sa na vrchole svojej popularity rovno rozhodol pre dobrovoľný, predčasný odchod zo života… ešte že Jim Carrey zažil rozum.
    Krátkodobý (hoci opakujúci sa) ošiaľ z tohto druhu úspechu trvalo šťastným ani vyrovnaným človeka asi neurobí… možno keby v tej kritickej chvíli rozhodovania sa medzi životom a smrťou nešťastník zrazu zbadal pod stromom veveričku uviaznutú v pasci, ako sa všemožne a neúspešne snaží dostať sa z klepca von… ak by v tej chvíli bol ešte schopný zachrániť život zvieratka, možno by bola aká-taká nádej, že aj ten svoj smutný úmysel ešte aspoň prehodnotí…

    Holistická medicína už dávno dospela k poznatku, že depresie a následné samovraždy (aj vraždy) spôsobuje nízka hladina cukru v krvi aktéra. Na našom súčasnom trhu sa žiaľ čím ďalej viac ponúkajú práve potraviny destabilizujúce hladinu krvného cukru. A s našou oskalpovanou stravou úmerne narastá počet neprimeraných, často až nepochopiteľných skutkov človeka…

  4. Adriana Malá

    Chci napsat, že pokud máte deprese organického původu, nepomůžou vám žádné bylinky ani příroda. Léky vás jen otupí, jste málátní. Deprese samo pomine, ele vrací se.

Pridajte komentár

*