Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

7 znakov hroziaceho nervového zrútenia, ktoré by ste nemali nikdy ignorovať


Print Friendly, PDF & Email

7 znakov hroziaceho nervového zrútenia, ktoré by ste nemali nikdy ignorovať

Zdravotná klinika Mayo na Floride definuje nervové zrútenie ako „stresujúcu situáciu, v ktorej sa stávame dočasne neschopnými normálne fungovať pri denných činnostiach.

Zvyčajne k nej dochádza vtedy, keď sú naše nároky na život fyzicky i emocionálne zdrvujúce. Tento termín sa často používal v minulosti na označenie duševných porúch, ale dnes sa používa menej.“

Termín „nervové zrútenie“ nepochádza z lekárskeho prostredia. Rovnako neoznačuje duševnú chorobu. Tento stav však vypovedá o psychických problémoch, ktoré je potrebné riešiť.

Môže pochádzať z depresie, úzkosti alebo zo stresu. Je to dôležitý ukazovateľ, že ste dosiahli svoj limit.

Ide o hranicu, koľko ste toho schopní vydržať. Je dôležité rozpoznať príznaky spojené s týmto stavom, pretože môže vyústiť aj do iných fyzických problémov.

Uvádzame príznaky toho, že ak nič vo svojom živote nezmeníte, potom vám hrozí nervové zrútenie:

1. Nedostatok koncentrácie

Podľa Univerzity Maryland môže stres zvýšiť vašu inteligenciu. Uvoľňuje totiž hormóny, ktoré zlepšujú pamäť a pomáhajú pri koncentrácii.

Bohužiaľ, chronický stres ovplyvňuje vašu pozornosť a schopnosť sústrediť sa na projekty. Znemožňuje vám tak normálne fungovať každý deň.

Vo vážnych prípadoch môže stresový hormón kortizol skutočne zhoršiť vašu pamäť. Je dôležité, aby ste si uvedomili hladinu vášho stresu a našli si čas na činnosti, ktoré vám ju pomôžu zmierniť.

Môžete začať cvičiť, ísť do prírody alebo sa venovať meditácii.

2. Nepravidelný srdcový tep

Keď ste blízko k nervovému zrúteniu, môžete cítiť, že máte nepravidelný srdcový tep. Rovnako sa vám môže ťažko dýchať. Častokrát tento stav sprevádza i nadmerné potenie.

Záchvaty paniky majú podobné príznaky. Keď sa dáte vyšetriť u svojho lekára, tieto príznaky preukážu, že ste v úplnom poriadku.

Pomôcť vám môže hlboké dýchanie, dlhé nádychy a výdychy, ako aj strečing. Takto sa vám otvorí oblasť hrudníka.

Príznaky úzkosti a stresu môžu pripomínať problémy so srdcom.

3. Podráždený žalúdok

Bolesti brucha patria medzi časté príznaky úzkosti a stresu. Ak zažívate zvýšenú bolestivosť v žalúdku, zápchu, nafukovanie alebo hnačku, môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva. Ten je reakciou imunitného systému na stres.

Podľa americkej Asociácie pre úzkosti a depresie 50 až 90% tých, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva, trpia tiež úzkostnými poruchami alebo depresiami.

Ak máte podozrenie na toto ochorenie, poraďte sa so svojím lekárom o možnosti navštevovať psychológa.

4. Silné bolesti hlavy

Stres vám môže spôsobovať veľké bolesti hlavy. Všetko držíte vo svojom vnútri a vaše telo je neustále napäté.

Zbohom vysoký krvný tlak

Krčné a ramenné svaly sa stávajú tuhšie, čo ovplyvňuje i vašu hlavu.

Všimnite si vaše držanie tela. Hrbíte sa? Alebo sedíte a kráčate vzpriamene? Keď ste v strese, vaše fyzické telo i psychika sú napádané.

Vaše svaly, obzvlášť v oblasti hlavy a krku vám dávajú najavo, že sú preťažené a pripravené prejsť do núdzového režimu „boj alebo útek“.

Silné bolesti hlavy môžu signalizovať iné zdravotné problémy. Ak vaše bolesti hlavy pretrvávajú niekoľko týždňov, mali by ste vyhľadať odborného lekára.

5. Problémy so spánkom

Nedostatok spánku je jednou z najbežnejších príčin psychickej záťaže, najmä hladiny extrémneho stresu.

Depresia spôsobuje, že spíte dlhšie a cez deň nedokážete normálne fungovať. Naopak, príliš veľa spánku spúšťa veľký stres, úzkosť a ďalšie psychické poruchy.

Medzi bežné príznaky nespavosti patria:

 • dlhé polihovanie predtým, než zaspíte
 • krátke intervaly spánku
 • byť hore dlho do noci
 • prevládajúce pocity, že nemôžete zaspať
 • alebo prebúdzanie sa v skorých ranných hodinách

6. Depresia

Nervové poruchy môžu byť prejavom depresie. Ste bez nálady a cítite odpor k akejkoľvek aktivite. Tento stav môže ovplyvňovať myšlienky človeka, jeho správanie, pocity i zmysel života.

Depresia môže byť príčinou vášho nervového zrútenia. Ak máte malú radosť z vykonávania normálnych činností v živote, alebo zažívate pocity beznádeje, ide o príznaky depresie.

Ak máte nepokojné alebo samovražedné myšlienky, prosím, vyhľadajte odbornú psychologickú pomoc.

Neliečené záchvaty depresie môžu viesť k obrovským psychickým i fyzickým problémom.

7. Úzkosť

Úzkosť je spôsobená strachom a fóbiami. Ide o neschopnosť vidieť minulosť v danom okamihu, pričom zažívate ochromujúce pocity paralýzy.

Byť neustále vystresovaný je častým príznakom úzkosti. Tá narúša spánok a spôsobuje zrýchlené myšlienky v priebehu niekoľkých hodín vkuse.

Zatiaľ čo niektoré úzkosti sú všeobecného charakteru, iní zažívajú úzkosť z konkrétnych dôvodov. Ak je úzkosť spojená s niečím konkrétnym, ako sú určité situácie, môže byť pre človeka ochromujúca.

Lieky proti úzkosti sú v závažných prípadoch úplne bežné, hoc lepšie je pokúsiť sa najprv o nefarmaceutické riešenie kvôli nežiadúcim účinkom liekov.

Psychoterapia a iné metódy, ako sú akupunktúra, joga a hypnóza môžu znížiť stres a obavy.

Záver

Neignorujte príznaky uvedené v tomto článku, ak pretrvávajú dlhšie obdobie a nelepšia sa. Nervové zrútenie môže totiž spôsobiť mnohé iné zdravotné problémy.

Je dôležité, aby ste si uvedomili, že v živote sa musíte neustále vysporiadať so stresom, smútkom a úzkosťou. Neodopierajte si schopnosť postarať sa o seba a neodmietajte podporu ostatných.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: powerofpositivity.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Musíme ísť na synchronicitu vedy a viery…..do
  egyptskej chrámovej medicíny a kvantových teorií
  o vesmíre a podstaty ľudského života, zdravia a smrti…
  je to na dlhšiu reč a komunikáciu za hranicou bežných dní…..Jozef

 2. Aj to si musíme uvedomiť, že psychiatria je obrovský biznis. Psychiater nepovie pravdu pacientovi, že 90 percent serotoninu sa tvorí v črevách, že črevo a mozog sú spojené blúdivým nervom. Veľmi dôležité mať v poriadku črevnú flóru, črevnú mikrobiotu. A najlepšie je užívať nula liekov ako to vysvetľuje Dr. John Bergman, že telo sa samé dokáže vyregulovať.
  Na http://www.naturalnews.com bol článok s jedným psychiatrom, čo sa oddelil od systému a vysvetlil napr. že nové antidepresíva skracujú život cca o 20 rokov, po mesiaci nie ste z toho schopní zísť, ste závislý, majú stovky vedľajších účinkov…

Pridajte komentár

*