Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

10 základných princípov, ktorými sa navždy vyslobodíme z depresie


Depresia je duševný stav, s ktorým je život skrátka hrozný. Niektorí čitatelia možno budú poznať niekoho, kto vo svojej mladosti trpel depresiou, pod vplyvom ktorej vážne pomýšľal na samovraždu.

Ľuďom, ktorých depresia dohnala až k takejto vyhrotenej myšlienke, sa samovražda jednoducho zdá byť posledné a jediné východisko z ich zúfalej životnej situácie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Našťastie, väčšina prípadov depresie sa nikdy nekončí týmto tragickým činom. No žiaľ, je tu aj tá menšina prípadov, ktorej sa nikdy nepodarilo nájsť lepšie riešenie a svoj život zavalený depresiou takto ukončili.

To je aj dôvod, ktorý ma inšpiroval k napísaniu tohto článku. Veľmi dobre si spomínam na môj vlastný boj. A ak by sa mi malo podariť pomôcť niekomu inému prekonať jeho depresiu prirodzenými spôsobmi, potom budem jedine šťastný a bude to pre mňa veľká pocta.

Ak sa vás to náhodou nejakým spôsobom týka, či už priamo alebo nepriamo, pevne dúfam, že toto vám pomôže…

1. Prijmite za seba plnú zodpovednosť a pevne sa rozhodnite, že chcete zmeniť svoj život

Žiaľ, v tomto svete sa mnohí stali obeťami, drahí priatelia, a niektorí viac než iní.

Ja sám som sa narodil do značného chaosu, a moje úplne prvé spomienky z detstva sú naplnené prevažne len násilím a nepokojom. Prirodzene, ako výsledok aj väčšia časť môjho života bola naplnená len násilím a nepokojom.

Výchova, ktorej sa mi dostalo, zanechala na mojom myslení hlboké stopy. Takéto moje naštrbené myslenie vyústilo aj do množstva problémov, ktoré ma stretali počas celého obdobia dospievania. A toto myslenie ma takmer zničilo.

Áno, je to nespravodlivé, pretože deti (aspoň na základe poznania, ktorým ľudstvo zatiaľ disponuje) sa nepýtali narodiť sa do šialenstva. Ako sa však hovorí, je to tak, ako to je.

A nemá žiaden zmysel plakať nad rozliatym mliekom. To dôležité je nájsť spôsob, ako to mlieko poutierať, inými slovami, trochu si v živote poupratovať, a pohnúť sa ďalej.

A áno, vždy existuje nejaký spôsob, ako si dať veci v živote do poriadku. Ak by to tak aj nebolo, vždy sa dá ísť aspoň ďalej.

Čo sa tu snažím povedať, drahí priatelia, je, že každý z nás má svoj životný príbeh, každý si nesie svoj kríž. Ak budeme ale neustále len lamentovať nad našimi problémami, hľadať len výhovorky, vyhýbať sa zodpovednosti či hľadať poľutovanie u druhých, náš doterajší príbeh sa nijako nezmení.

Týmto spôsobom si budeme jedine predlžovať svoju bolesť. No zmena sa začína v tej chvíli, keď prijmeme zodpovednosť za svoj život, keď sa rozhodneme vzoprieť našej bolesti, spracovať ju a keď sa rozhodneme nájsť spôsob, ako ju prekonať.

Nikto nás nepríde zachrániť – a v skutočnosti ani nemôže – pretože problém sa ukrýva v nás. Nevyriešili by ho ani všetky peniaze sveta. A ani ten najlepší manžel či najlepšia manželka nás neuchránia pred tým, čo sa skrýva v našom vnútri.

Hoci sa im môže podariť nachvíľu odpútať našu pozornosť od našej bolesti a depresie, zodpovednosť za ne náš partner na seba už prevziať nemôže. A očakávať niečo také by bolo od nás jednoducho neférové.

Na to, ako sa s našou bolesťou a depresiou vyrovnáme, musíme prísť len my sami. Inak budeme manželstvo, peniaze a čokoľvek iné považovať len za prostriedky, ktorými sa budeme snažiť odpútať pozornosť od našej bolesti.

Skoncujte s toxickými únikmi a nahraďte ich pozitívnymi návykmi.

V období môjho dospievania som vyskúšal naozaj všetko v nádeji, že tak vyriešim svoju depresiu, úzkosť a bolesť.

Utiekal som sa k videohrám, sledovaniu televízie, alkoholu, drogám, prejedaniu sa, sociálnym sieťam či intímnym vzťahom – skrátka, k čomukoľvek, čo mi pomáhalo odpútať pozornosť od toho, čo som cítil vo vnútri.

A čím dlhšie som v tomto pokračoval, o to viac sa moje problémy prehlbovali. Pravda je taká, moji priatelia, že útekom od problémov sa vám tie problémy nikdy nepodarí vyriešiť.

Trvalo mi dlho, kým som si to uvedomil a pochopil, že naše toxické úniky je potrebné nahradiť pozitívnymi návykmi, ktoré nás posilnia. Viem, znie to jednoducho.

Mnohým ľuďom sa to ani nepodarilo, pretože vzdať sa našich toxických únikov si vyžaduje nevídaný vnútorný boj. Boj, ktorý sa nedá porovnať s ničím, čo sme kedy zažili.

Žiaľ, alkohol, cigarety, prejedanie sa či dokonca drogy majú na naše zdravie zničujúci účinok. To len vedie k udržiavaniu a prehlbovaniu našej depresie a úzkosti, hoci nám to dáva falošný pocit, že nám to pomáha sa ich zbaviť.

To isté možno povedať o neúmernom sledovaní televízie či sociálnych sieťach, ktoré deformujú naše predstavy o skutočnosti. Učia nás žiť v ríši fantázie a vo svete pretvárky.

Oberajú nás o drahocenný čas, ktorý sme mohli využiť na zdokonaľovanie samých seba a na dosahovanie našich cieľov.

Začať žiť v intímnom partnerskom vzťahu tiež nie je riešením – pokiaľ sme sa nenaučili byť šťastní, kým sme boli sami, nemožno očakávať, že nás spraví šťastných náš nový partner či partnerka.

Ak by sme predsa len hľadali intímny vzťah za týmto účelom, povedie to len k ďalším problémom a dysfunkčným vzťahom v budúcnosti.

Samozrejme, partner nám môže pomôcť vyrovnať sa s našimi problémami. To by si ale vyžadovalo, aby si obaja partneri vo vzťahu veľmi dobre uvedomovali tento proces v celej jeho zložitosti. Avšak nájsť takýto vzťah je takmer nereálne.

Skrátka, musíme sa naučiť naše zlozvyky a pokusy o únik nahrádzať pozitívnymi, posilňujúcimi návykmi. Inak nemáme právo sťažovať sa, že trpíme depresiou.

To preto, lebo sa nedá povedať, že by sme sa naozaj snažili ju prekonať. Práve naopak. Zlozvykmi a pokusmi o únik ju iba podvedome udržiavame a prehlbujeme.

Tí, ktorí to so zmenou svojho života však myslia vážne, sa môžu inšpirovať pozitívnymi „únikmi“, o ktorých pojednávame ďalej v článku. Postupný prechod na tieto pozitívne návyky nepochybne pomôže každému na jeho ceste životom.

2. Začnite cvičiť

Cvičenie je jedným z pozitívnych únikov, ktorý nám inteligentným spôsobom umožňuje vyrovnať sa so stresom, depresiou, úzkosťou a bolesťou.

Dokonca aj v prípade, že ste na vozíku či obézni, vždy sa nájdu také typy cvičenia a cvikov, ktoré môžete vykonávať. A po čase, za predpokladu, že máte trpezlivosť a vytrvalosť, sa vám naozaj môže podariť dosiahnuť pozoruhodné výsledky.

Pre mňa osobne bolo cvičenie úplne kľúčovým momentom, ktorý mi pomohol zmeniť život k lepšiemu. Cvičenie je činnosť, o ktorej sa domnievam, že by sa jej mal venovať naozaj každý.

Keď trénujeme, náš mozog produkuje hormóny, ako sú dopamín a sérotonín, ktoré sú prirodzenou cestou k zvýšeniu pocitov šťastia a eufórie. No na rozdiel od drvivej väčšiny drog, cvičenie je pre naše zdravie vždy len prínosom.

Okrem toho bolo už mnohokrát spoľahlivo dokázané, že ľudia venujúci sa pravidelnému cvičeniu, majú aj väčšie a zdravšie srdce v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa cvičeniu nevenujú.

Vďaka účinkom pravidelného cvičenia budeme aj lepšie zvládať stres a bolesť. Navyše, cvičenie sa odzrkadľuje aj na podstatne rýchlejšej neurogenéze (rast nových mozgových buniek) než je tomu u necvičiacej osoby.

A toto je mimoriadne dôležitý moment – keď chce niekto zvíťaziť nad depresiou, bude musieť prebudovať sieť neurónových dráh vo svojom mozgu. A k tomu je rast nových mozgových buniek podstatným predpokladom.

3. Zmeňte svoje stravovacie návyky

Niekde som raz začul krásny výrok, podľa ktorého zakaždým, keď niečo jeme alebo pijeme, buď napomáhame vzniku choroby alebo bojujeme proti nej.

Keď si spomeniem na svoj život pred niekoľkými rokmi, keď ma mučila silná úzkosť a depresia, naozaj som kŕmil svoje telo odpadom, ako je alkohol, cigarety, drogy, nezdravé jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru a podobne.

Niet sa čo čudovať, že som sa potom aj cítil ako odpad. No od tej chvíle, čo som sa začal zbavovať týchto zlozvykov v stravovaní – tzn. začal som sa stravovať zdravo a piť čistú vodu – sa u mňa všetko zmenilo.

Pozitívne zmeny, ktoré som na sebe pocítil, ma nakoniec viedli k rozhodnutiu stať sa vegánom, a môžem si to len pochvaľovať.

Čo si väčšina ľudí neuvedomuje, je, že potraviny, ktoré konzumujeme, obsahujú v sebe genetický materiál. A tento genetický materiál potom prichádza do interakcie s našimi vlastnými génmi.

Takže, ak jeme geneticky modifikovanú stravu podradnej kvality, alebo mäso zo zvieraťa, ktoré prežilo svoj krátky, depresívny život v mučivých podmienkach, v utrpení a bolesti, konzumujeme vlastne celú túto negatívnu informáciu.

A tá ma potom pochopiteľne vplyv na naše telesné zdravie a celkovú duševnú pohodu. Z tohto dôvodu sa snažím zaradiť do mojej stravy toľko bio ovocia a zeleniny, koľko sa len dá.

Ďalší fakt, o ktorom vie naozaj málokto, je, že takmer všetok sérotonín (hormón regulujúci náladu) sa v skutočnosti tvorí v našom žalúdku, nie v mozgu. Takže zdravé stravovanie doslova pomáha v boji proti depresii.

Áno, samozrejme, mnohí si poviete, že zdravé stravovanie je finančne náročné a že si ho nemôžete dovoliť. No koľkí z vás si potrpia na najnovší iPhone, najnovšie topánky či čokoľvek iné, čomu ste dali prednosť pred vašim telesným zdravím?

Tiež si pamätám časy, keď som ešte nemal auto, žil som v chudobe a ledva som stihol poplatiť to, čo bolo nevyhnutné. No aj tak som si našiel spôsob, ako sa stravovať zdravo, pretože to bola pre mňa priorita.

Takže sa prestaňte vyhovárať a nájdite si ten spôsob aj vy. Vďaka sile nekompromisnej vytrvalosti je možné dosiahnuť čokoľvek.

4. Začnite čítať tie knihy, ktoré vás v živote posunú ďalej

Čítanie je jeden z najlepších spôsobov, ako získať nové vedomosti. A vedomosti sú kľúčom k vytváraniu pozitívnych zmien v našom živote.

Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Keby som nečítal knihy, nikdy by som neprišiel na to, ako prekonať moju depresiu.

Ak máte nezodpovedanú akúkoľvek otázku alebo vás trápi nejaký problém, vedzte, že niekto presne o tejto otázke či probléme už napísal knihu. A to vám môže veľmi pomôcť na ďalšej ceste životom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Takže namiesto bezmyšlienkovitého utiekania sa k nekonečnému sledovaniu televíznych programov, namiesto vysedávania pri sociálnych sieťach, kde sa predbiehame v pridávaní našich fotografií, namiesto strácania sa v nereálnom svete a namiesto všetkých hlúpostí, ktoré nás okrádajú o čas, začnime náš čas investovať radšej do tréningu a posilnenia našej mysle.

Posilnená myseľ už rýchlo nájde riešenia na naše problémy.

5. Počúvajte motivačné prednášky významných osobností

Ďalší zvyk, ktorý je dodnes súčasťou môjho života, je každodenné počúvanie motivačných prednášok a prejavov významných osobností. Robím to preto, lebo hlasy, ktoré dennodenne počúvame, sa často nakoniec stanú hlasmi v našom vnútri.

Ak vás vaši rodičia počas výchovy často kritizovali, hlas vo vašej hlave vás bude asi tiež často kritizovať. Žiaľ, kritizujúci hlas dosť napomáha vzniku depresie.

Ak ste mali rodičov, ktorí sa na všetko sťažovali, potom sa pravdepodobne aj hlas vo vašej hlave bude na všetko sťažovať. A to znova vedie len k depresii.

A samozrejme, keď si uvedomíme, že žijeme v spoločnosti, ktorá je posadnutá takzvanými celebritami, ktorá kritizuje všetko a každého a ktorá intenzívne využíva reklamu na to, aby nám pripomínala, že bez ich produktov nie sme dosť dobrí – takáto spoločnosť chce takisto z našej mysle silou-mocou spraviť živnú pôdu pre vznik depresie.

Takže namiesto počúvania rádia či plytkých hitparád, začnite počúvať motivačné prejavy významných osobností. Počúvajte ich dookola a dookola.

Tak sa aj hlas v našej hlave stane motivačným rečníkom. Dáme tak zbohom starému hlasu, ktorý hovorí „nie, to sa nedá“, ktorý o všetkom pochybuje a ktorý sa pokúša narúšať, sabotovať a nakoniec zničiť náš život.

6. Vyhýbajte sa toxickým ľuďom a miestam

Ľudia a miesta, ktorými sa obklopujeme, majú na našu myseľ a na náš život neuveriteľne silný vplyv. A ak trpíme depresiou, bolo by nerozumné nedbať o to, s kým a kde budeme tráviť svoj čas.

Ak sa obklopujeme ľuďmi, ktorí sa len sťažujú, kritizujú, ohovárajú a nerobia nič produktívne, je isté, že začneme mať depresívne myšlienky. Ich hlasy sa začnú stále častejšie ozývať v našej mysli a nakoniec sa môže stať, že ich názory sa stanú našimi.

A podobne, ak sa príliš často túlame po nočných kluboch alebo sa chodíme baviť s partiou „kamošov“, nečakajme, že sa náš život nejako zmení k lepšiemu.

Namiesto toho by sme mali investovať náš drahocenný čas do sebavzdelávania, do práce na našich cieľoch a do vecí, ktoré nám prinesú skutočné šťastie.

Toxickým ľuďom a miestam sa teda treba vyhýbať. Je mi jasné, že niekedy v extrémnych prípadoch to nebude celkom možné.

No nikdy by sme sa nemali vedome a dobrovoľne dostávať do situácií, v ktorých budeme vystavovať našu vzácnu myseľ vplyvu jedovatých ľudí a miest.

7. Meditujte

Meditácia nie je nič iné ako stíšenie a upokojenie mysle. Mohli by sme ju tiež charakterizovať ako odpojenie sa od všetkého hluku sveta.

Pripravte sa ale na to, že v prvých týždňoch a možno aj mesiacoch budú vaše myšlienky počas meditácie ako odtrhnuté z reťaze. Buďte preto trochu trpezliví.

Meditácia je však úžasná v tom, že nám umožňuje pozorovať naše myšlienky a spoločnosť z čerstvého, odosobneného pohľadu.

Keď teda začneme pravidelne meditovať, naučíme sa zaujať odstup od našich myšlienok a od okolitého sveta. Vďaka tomuto odstupu si potom vždy uvedomíme, aké toxické niekedy bývajú naše spôsoby uvažovania či správanie sa spoločnosti.

A to je dôležité. Keď si naše toxické myšlienky a správanie sa ľudí začneme uvedomovať, bude to prvý krok k tomu, aby sme sa pred ich škodlivými vplyvmi dokázali inteligentne brániť. Musíme sa jednoducho vedieť chrániť pred akýmkoľvek možným zdrojom depresie.

Meditácia môže mať podobu pravidelného tradičného meditovania. Za meditáciu však rovnocenne možno považovať aj trávenie času v prírode, prechádzky so psom, počúvanie pokojnej hudby, jednoducho čokoľvek, čo nám pomôže upokojiť našu myseľ.

Ako sme už povedali, meditáciou sa vzďaľujeme od všetkého hluku sveta, no okrem toho nám pomáha zachovať si jasnú a pokojnú myseľ aj uprostred našej zaneprázdnenosti.

Vďaka meditácii sa tiež prestaneme toľko stotožňovať s malichernými vecami, ako sú sociálne siete, telefóny či všetky naše povinnosti (mnohé z nich sme si vybrali dobrovoľne), ktoré v nás nakoniec vyvolávajú iba pocity úzkosti a depresie.

Všetky tieto rušivé vplyvy okolitého sveta nám iba bránia v tom, aby sme si sami k sebe vybudovali mierumilovný a láskavý vzťah.

Pokiaľ si však k sebe nevybudujeme zdravý vzťah a nenaučíme sa sami sebe rozumieť, dovtedy bude takmer nemožné, aby sme sa z depresie vyslobodili. Ak ju chceme prekonať, budeme si musieť začať jasne uvedomovať, aké vonkajšie vplyvy a pocity v nás depresiu vyvolávajú.

8. Nezabúdajte nakŕmiť aj svoju dušu

V tých podstatných veciach sú všetci ľudia takmer rovnakí. Každý má predsa radosť, keď vidí, že ešte stále existuje vľúdnosť, empatia, súcit, šťastie či spravodlivosť.

Zdá sa, ako keby tieto hodnoty boli potravou pre našu dušu. No niekedy sa tiež zdá, ako keby tieto hodnoty už v našom svete takmer neexistovali.

Stačí ísť na internet a vidíme otrasné týranie zvierat alebo nejaký srdcervúci ľudský osud, ktoré sa nám samozrejme vryjú hlboko do podvedomia. A toto len znova pridáva k našej depresii.

Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že príčinou ich choroby sú tieto negatívne vplyvy. Oni však nie sú chorí – pravda je tá, že žijeme v chorej spoločnosti. A každý z nás má v sebe zabudovanú prirodzenú imunitu voči všetkému chorému v spoločnosti.

Táto imunita sa potom prejavuje pocitmi odporu, viny, hanby a bolesti. Naša obranná reakcia a sprievodné pocity vychádzajú z toho, že by sme chceli situáciu zmeniť, ale cítime sa byť bezmocní.

Cítime sa byť väzňami preto, lebo chorý systém nám stále podsúva jedno veľké klamstvo, a síce, že bez neho by sme neprežili.

Je dôležité si začať celú túto situáciu uvedomovať. Hlboko vnútri každého z nás je niečo, čo túži po pozitívnej zmene. Hlboko vnútri každého z nás je niečo, čo túži vo svete vidieť vľúdnosť, šťastie, niečo, čo túži, aby vo svete zavládol mier a aby zvíťazila spravodlivosť.

Keď ale budeme túto túžbu, toto volanie ignorovať, výsledkom bude znova len hlboká depresia. A platí to najmä o empatických osobách.

Rozmýšľajte teda o spôsoboch, ako nakŕmiť svoju dušu. Môžete napríklad poskytnúť dobrovoľnú pomoc v miestnych útulkoch zvierat či podať pomocnú ruku bezdomovcom.

Vytvorte si internetovú stránku alebo účet na sociálnych sieťach, na ktorých budete dávať do pozornosti určité myšlienky či problematiku, ktoré pre spoločnosť považujete za dôležité.

Môžete tiež napríklad o týchto témach natočiť video a podobne – jednoducho, robte čokoľvek, o čom ste v hĺbke srdca presvedčení, že to má zmysel.

Verte mi. Ak trpíte depresiou, potrebujete si nájsť spôsob, ako by ste svojou trochou mohli byť prínosom pre spoločnosť. Potreba byť nejako užitočný je jednou z našich najhlbších a najzákladnejších vnútorných potrieb.

9. Sebareflexia

Ak chceme prekonať našu depresiu, pravidelná sebareflexia sa pre nás stane úplnou nevyhnutnosťou. V prvom rade my sami musíme rozumieť nášmu životnému príbehu, nášmu detstvu, našej traume, našej bolesti.

Životný príbeh každého z nás sa môže, a určite sa aj bude veľmi líšiť. Od chvíle, čo som začal s neustálym sebavzdelávaním a hlbokou introspekciou, som si celý môj príbeh s jeho všetkými problémami začal uvedomovať jasnejšie.

V sebareflexii však možno ísť ešte do väčšej hĺbky za pomoci dobrého psychológa, životného kouča, hypnoterapeuta a podobne.

Na účely sebareflexie mnohí ľudia tiež využívajú prírodnú medicínu založenú na účinkoch rastlín, ako sú ayahuasca, psilocybín a niektorých iných starodávnych šamanských liečiv.

Pochopiteľne, v prípade, že s týmito rastlinami ešte nemáte žiadnu skúsenosť, mali by ste sa pred začatím ich užívania poradiť s dôveryhodným expertom – šamanom.

Ak sa však znova chceme stať šťastnými a celistvými ľudskými bytosťami, budeme musieť našu myseľ preskúmať do hĺbky a hľadať odpoveď na to, kto vlastne sme.

Musíme dôverne spoznať všetky zákutia v našej mysli. Len tak sa budeme môcť uzdraviť z bolesti, zo strachu a z depresie.

10. Zostavte si dlhodobý plán na každý deň a držte sa ho!

Všetko, čo sme doteraz spomenuli, by sa malo stať rutinnou náplňou vašich dní a týždňov. A tejto každodennej rutiny sa potom treba držať týždeň za týždňom, tak, aby sa stala súčasťou vášho života, moji priatelia.

Je potrebné zostaviť si plán, ktorý nám bude pripomínať, že máme každý deň cvičiť, každý deň čítať, každý deň meditovať, počúvať motivačné prejavy, denne sa zdravo stravovať atď.

Je dôležité, aby ste boli v dodržiavaní vášho plánu disciplinovaní, pretože len čo začnete poľavovať, depresia začne hneď znova dvíhať svoju škaredú hlavu.

Mne samému trvalo niekoľko rokov, kým som si vybudoval pevnú disciplínu, a za ten čas som pochopiteľne aj veľakrát neuspel a zišiel z mojej cesty. To najdôležitejšie tu však je nikdy sa nevzdávať a nepoľaviť v snahe o dosiahnutie tej najlepšej verzie samých seba.

Určite budete mať pocit, že dodržiavať to všetko je veľmi vyčerpávajúce, a v začiatkoch to aj nepochybne bude. Dôvod je najmä ten, že na začiatku vašej cesty k lepšiemu životu budete musieť stále bojovať proti slabostiam vašej mysle.

Avšak, ako budete do budovania vašich silných stránok vkladať stále viac a viac času a energie, stanete sa postupne silnejší a odolnejší, než akí ste boli kedykoľvek predtým.

A pamätajte, všetko to závisí len od vás. Vaše odhodlanie kráčať za lepším životom vám nemôže vziať nikto, leda vy sami.

Azda najlepší spôsob, ako si zostaviť plán, je jednoducho si ho napísať. Napríklad ja sám si vždy v nedeľu alebo v pondelok zostavím plán dopredu na celý týždeň.

A potom ešte v priebehu týždňa si každý deň nad svoj plán nachvíľu sadnem a porozmýšľam, či v ňom ešte nie je potrebné spraviť nejaké úpravy.

Keď si takto zostavujem svoj plán, učím sa tak byť mysľou najmä v prítomnom okamihu a tiež, ako investovať drahocenný čas a energiu do dosahovania menších cieľov v priebehu dní.

Tieto menšie ciele potom vyústia do dosiahnutia väčších cieľov na konci týždňa, tie zas vedú k naplneniu ešte väčšieho cieľa na konci mesiaca. A keď sa pospájajú aj tieto, tak zistím, že na konci roka sa mi podarilo dosiahnuť naozaj veľký cieľ.

Priatelia, nikdy nezabúdajte, že tí, ktorí hýbu horami, začínajú tak, že prenášajú jeden malý kamienok po druhom. Hovorím to preto, aby som vás uistil, že je zbytočné lámať si hlavu nad tým, či sa nám vôbec niekedy podarí vyšplhať sa hore na ten obrovský kopec.

Jediné, na čo sa potrebujeme sústrediť, je jeden malý krok za druhým, ktoré nás tam postupne dovedú.

Všetky životné zmeny, o ktorých sme v tomto článku pojednávali, sa neudejú za jeden deň. Buďte však neoblomní, tvrdo na sebe pracujte a odmietnite sa znova poddať vašej depresii a zlozvykom.

Váš život sa tak zmení navždy a stanete sa silnejší, než ste si vôbec kedy dokázali predstaviť.

Záver

Uvedomujem si, že niektorí ľudia trpia naozaj hlbokou depresiou, ktorá si jednoznačne vyžaduje pomoc profesionála alebo užívanie liekov.

No ešte predtým, ako sa rozhodnete liečiť svoju depresiu liekmi, osobne by som vám odporúčal vyskúšať všetky princípy, o ktorých sme pojednávali v tomto článku.

Liečba osteoporózy

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jednoduchá

    Priznám sa, snažím sa ,,robiť všetky body“,
    akurát nie všetky stíham každý deň….
    …no verím tomu, že aj k tej pravidelnosti dôjde …….
    Hlavné je, nenechať sa odradiť, ničím……………-…….

Pridajte komentár

*