Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

135 varovných príznakov, ako zistiť, ktorý vitamín vášmu telu chýba


Print Friendly, PDF & Email

135 varovných príznakov, ako zistiť, ktorý vitamín vášmu telu chýba

V dnešnom článku sa zameriame na popis príznakov, ktoré sprevádzajú nedostatok rôznych vitamínov. Príznaky môžeme klasifikovať aj ako zdravotné potiaže nižšej intenzity a ak sa ignorujú, môžu prerásť do vážnejších ochorení.

Niektoré príznaky, či symptómy je možné označiť aj za ochorenia, keďže hranica medzi príznakom a ochorením nemusí byť vždy úplne jasná.

Okrem toho sa žiada ešte upozorniť na to, že nižšie spomenutý zoznam nemusí obsahovať všetky zdravotné problémy, ktoré je možné vitamínmi odstrániť. Prírodná medicína totiž často vyžíva vitamíny aj na liečbu takých ochorení, ktoré nemusia byť nutne vyvolané ich nedostatkom.

Podrobnejšie o tom, ktoré vitamíny sú užitočné pre aké choroby, bližšie rozoberáme v článku Odporúčané doplnky stravy.

Dnes na tento predchádzajúci článok nadviažeme a uvedieme ďalšie veľké množstvo zdravotných problémov, ktoré sa priamo týkajú nedostatku konkrétnych vitamínov.

Vitamín A

Nízky príjem vitamínu A je typický predovšetkým pre rozvojové krajiny, kde sa odhaduje, že ním trpí až tretina všetkých detí do 5 rokov. Z nich okolo pol milióna prichádza každoročne o zrak a ďalší vyše pol milióna umiera.

Nedostatok vitamínu A sa prejavuje najčastejšie poruchami zraku. Vážnosť ochorenia sa líši podľa štádia, do ktorého dlhodobý nedostatok tohto vitamínu dospel.

Najľahšie štádium predstavuje takzvanú nočnú slepotu. Vážnejšie formy predstavujú: xeroftalmia, keratomalacia a dokonca aj úplná slepota.

Vitamín B1 (tiamín)

beri-beri

beri beri

Chemické látky odvodené od tiamínu a enzýmy, ktoré na ňom závisia sa nachádzajú v takmer každej ľudskej bunke. Jeho nedostatok preto ovplyvní veľmi veľa biologických procesov.

Obzvlášť citlivým na nedostatok vitamínu B1 je nervový systém.

V najzávažnejších prípadoch sa dlhodobý výrazný deficit tiamínu môže prejaviť až kolapsom, upadnutím do kómy, prípadne smrťou.

Medzi známe ochorenia patria beri-beri (neurologické a srdcovocievne ochorenie), Wernick-Korsakovov syndróm a zraková neuropatia.

Vitamín B2 (riboflavín)

Riboflavín sa takmer neustále vyplavuje močom von z organizmu. Preto ak jeho príjem nie je pravidelný, často dochádza k jeho nedostatku. Ten je takmer vždy sprevádzaný nízkou úrovňou aj ďalších vitamínov.

ariboflavinoza

ariboflavinóza

Najbežnejším ochorením vyvolaným nedostatkom riboflavínu je ariboflavinóza.

Tá sa prejavuje červenými a popraskanými perami, zápalom jazyka a ústneho epitelu, aftami, popraskanými kútikmi úst a bolesťami hrdla.

Medzi ďalšie problémy patria suchá a lúpajúca sa pokožka, tekutiny v dutinách, anémia a začervenané, svrbiace alebo na svetlo senzitívne oči.

Vo všeobecnosti je možné povedať, že nedostatok riboflavínu sa prejavuje typicky na miestach úst, očí a slabín.

Vitamín B3 (niacín)

Najznámejším ochorením, ktoré zapríčiňuje nedostatok niacínu, je nemoc zvaná pellagra. Ide o ochorenie prejavujúce sa hnačkami, výraznými zmenami na pokožke a demenciou. Pri dlhodobom pretrvávaní môže zapríčiniť aj smrť.

pellagra

pellagra

Pellagra sa najčastejšie vyskytuje v rozvojových krajinách príznačných podvýživou.

Môže sa však objaviť aj v rozvinutých krajinách u ľudí, ktorých prevažnú časť stravy tvorí kukurica.

Tá totiž obsahuje málo tak niacínu, ako aj aminokyseliny tryptofán, ktorá je pre pellagru rovnako príznačná.

Medzi ďalšie, menej závažné, prejavy nedostatku niacínu patria prevažne psychické problémy ako podráždenosť, slabá koncentrácia, pocity úzkosti, únava, nepokoj, apatiadepresia.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Nedostatok vitamínu B5 je u ľudí pomerne zriedkavý, pretože sa nachádza vo veľkom množstve potravín. V prípade, že k nemu dôjde, takmer všetky príznaky po dodaní kyseliny pantoténovej rýchlo vymiznú.

Varovné znaky nedostatku vitamínu B5 sú podobné ako u ostatných vitamínov skupiny B. Zahŕňajú prevažne zníženú energetickú hladinu, necitlivosť, parestézia (nepríjemné pocity vo svaloch), svalové kŕče. Nedostatok tohto vitamínu môže ďalej viesť k psychickým potiažam ako podráždenosť, únava alebo apatia.

Za zmienku stojí tiež hypoglykémiaznížená tolerancia na inzulín, nespavosť, malátnosť, nevoľnosti, zvracanie, či bolesti brucha. V jednej štúdii na dobrovoľníkoch boli zaznamenané príznaky ako pálivé pocity na nohách.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 sa v organizme podieľa v rôznych aspektoch metabolizmu tukov, cukrov a proteínov, ale aj na syntéze neurotransmiterov, histamínovej syntéze, tvorbe hemoglobínu (červenom krvnom farbive) a génovej expresii.

Nedostatok pyridoxínu je zvyčajne detská choroba. Vtedy sa príznaky objavia v priebehu prvých 12 mesiacoch života dieťaťa. Ide zvyčajne o záchvaty, podráždenosť a neurologické problémy.

U dospelých sa príznaky pyridoxínu prejavujú prevažne dermtitídou (kožné problémy), pluzgierami na jazyku, odlepovaním vrchnej pokrývky jazyka, aftami, zápalmi pier, zápalmi ústnych kútikov, svrbením telesných záhybov (napríklad v podpazuší) či začervenanými očami. Tiež sa môžu vyskytnúť lézie na koži.

Okrem uvedených príznakov sa môžu pridružiť aj psychické problémy ako ospalosť, zmätenosťneuropatia (poškodenie nervov periferného nervového systému).

Pozor si treba dávať pri užívaní kortikosteroidov. Jednou z ich vlastností je znižovanie dostupnosti vitamínu B6.

Vitamín B9 (kyselina listová)

Kyselina listová je nesmierne podstatná pre veľké množstvo telesných funkcií. Medzi tie najdôležitejšie patrí syntéza DNA, oprava poškodenej DNA, delenie a rast buniek. Uvedené funkcie sú nepostrádateľné pre zdravý rast a vývoj dieťaťa počas tehotenstva i dospievania.

Nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva môže viesť k celej rade rôznych deformácii, vrátane neurálnej trubice (vážna deformácia centrálnej nervovej sústavy v mozgu, mieche a lebke) a deformáciam srdca.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Medzi ostatné zdravotné príznaky ovplyvnené nedostatkom kyseliny listovej patria kvalita spermií, srdcová činnosť, mozgová mŕtvica, rakovina, depresia, zmätenosť, vekom podmienená degenerácia svalov, anémia, hnačky či pľuzgiere na jazyku.

Vitamín B12 (kobalamín)

Tento vitamín je kľúčový pre správne fungovanie mozgu, nervového systému a taktiež pre krvotvorbu. Je hojne zastúpený v potrave živočíšneho pôvodu a naopak výrazne nedostatkový v rastlinnej strave.

Vyprodukovať tento vitamín sú schopné len baktérie, ktoré majú enzýmy potrebné pre jeho syntézu.

Existujú dve základné príčiny nedostatku vitamínu B12. Prvou z nich je autoimúnne ochorenie, tzv. zhubná anémia, alebo tiež Biermerovo Addisonová anémia. Je vyvolaná poškodením špeciálnych buniek v žalúdku vylučujúcich špeciálny proteín potrebný pre absorpciu Vitamínu B12.

V prípade neliečenia tejto choroby hrozí do troch rokov smrť.

Druhou typickou príčinou nedostatku vitamínu B12 je jeho nízky príjem v strave. Príznaky nedostatku sa dostavia až po nejakom čase, keď sa vyčerpajú jeho zásoby v organizme. Približne polovica zásob sa nachádza v pečeni, z ktorej sa každý deň do tela vyplavuje okolo 0.1%.

Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu B12 patria nasledovné: anémia, problémy tráviacej sústavy, neurologické symptómy ako vnímavostné a pohybové problémy, znížená citlivosť na jemné dotyky, degenerácia miechy, demencia a iné psychiatrické potiaže.

Ďalšie prejavy nedostatku vitamínu B12 môžu byť znížená citlivosť na vibrácie a tlak, pálivé, svrbivé a mravenčie pocity na pokožke či znížené svalové reflexy.

Vitamín C (rôzne formy askorbátu)

Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie vitamíny. Jeho nedostatok ovplyvní celu škálu metabolických procesov v organizme.

skorbut

skorbut

Jeho totálny nedostatok spôsobuje ochorenie skorbut.

Typickými prejavmi skorbutu sú krvácajúce ďasná, krv vytekajúca z iných telesných otvorov ale i ťažko sa hojace rany.

Dobrou správou je, že v súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje len veľmi zriedka.

V minulosti bol skorbut známy u námorníkov, ktorí dlhé mesiace počas plavby na mori nemali dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.

Zopár zaujímavých článkov o vitamíne C nájdete tuto:

Napriek tomu, že absolútna forma nedostatku Vitamínu C sa už dnes vyskytuje naozaj len zriedka, neznamená to, že jeho menej zjavné formy neexistujú. Súčasné oficiálne odporúčané dávky sú stanovené prinízko.

Z toho potom vyplýva celý rad pridružených zdravotných problémov, ktoré „moderná“ medicína pripisuje všeličomu inému, len nie nedostatku vitamínu C.

No a tu je stručný prehľad príznakov vyvolávaných nedostatočným príjmom vitamínu C: únava, slabosť, suchá pokožka, lámavé vlasy, časté opuchy, zápaly a bolesti ďasien, krvácanie z nosa, znížená imunita a odolnosť proti infekciám, bolesti kĺbov, strata zubov, strata na váhe, lapanie po dychu, nervové potiaže, horúčky a kŕče.

Vitamín D

Vitamínu D sme sa na našej stránke venujeme pomerne často. Podrobné informácie o tomto vitamíne si môžete prečítať v nasledujúcich článkoch:

Hlavnou úlohou vitamínu D je absorpcia vápnika a fosforu. Najdôležitejšou formou je D3, čiže kalciferol.

rickets

krivica

Vitamín D nie je skutočným vitamínom, keďže telo si ho vie v pokožke vytvárať aj samo pri dostatočnom vystavení sa dennému svetlu s UVB lúčmi.

Tuto si v krátkosti uvedieme najčastejšie prejavy, ku ktorým dochádza, ak je vitamínu D v organizme nedostatok: krivica (hlavne u detí), nezvyčajné zmäknutie a stenčenie lebečných kostí, osteomalácia, osteoporóza, bolesti svalov a svalová slabosť.

V prípade dlhodobo pretrvávajúcom nedostatku sa môžu u človeka vyvinúť nasledovné ochorenia: rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, poškodená imunita a skleróza multiplex.

Vitamín E

Vitamín E je vlastne označenie pre 8 rôznych molekúl nazývaných tokoferoly a tokotrienoly. Najbežnejšiou formou nachádzajúcou sa v strave je gama tokoferol. Avšak biologicky najaktívnejšiu formou je alfa tokoferol, ktorý je druhou najbežnejšie sa vyskytujúcou formou.

Hlavnou funkciu vitamínu E je jeho antioxidačná schopnosť. Medzi ďalšie úlohy patria enzymatická funkcia, funkcia expresie génov a funkcia neurologická. Avšak za najdôležitejšiu funkciu vitamínu E sa považuje jeho schopnosť prenášať signály medzi bunkami.

V prípade nedostatočného prenosu bunkových signálov dochádza k ochoreniam ako rakovina, autoimúnne poruchy či cukrovka.

Dlhodobejší nedostatok vitamínu E sa prejavuje prevažne nervovo-svalovými problémami, napríklad spinoceleberálnou ataxiou (zhoršená koordinácia rúk, jazyka a očí). Ďalším častým prejavom deficitného vitamínu E býva svalová myopatia, čiže svalová slabosť.

Okrem uvedených príznakov sa znížený príjem vitamínu E môže prejavovať nasledovnými symptómami:

  • anémia (poškodenie červených krviniek)
  • retinopatia
  • oslabená imunita
  • mužská neplodnosť
  • zhoršená artikulácia
  • zhoršený reflex svalového naťahovania a kontrakcie
  • znížená citlivosť na vibrácie
  • oslabená priestorová vnímavosť rôznych častí tela
  • znížený odhad vynaloženej svalovej sily 
  • znížená citlivosť na bolesť, hlad a pohyby vnútorných orgánov

Jedným zaujímavým príznakom nedostatku vitamínu E môže byť aj prítomnosť takzvaného Babinského znaku, či reflexu.

Ak sa chodidlo pošúcha od päty v smere k palcom, tak u zdravých ľudí sa prsty zatočia smerom dole. V prípade poškodenia nervov vyvolaného nedostatkom vitamínu E dôjde naopak k zatočeniu palcov smerom hore.

Vitamín K

Posledným vitamínom, na ktorý sa zameriame v dnešnom článku je Vitamín K. Podobne ako mnohé iné vitamíny, aj vitamín K predstavuje spoločný názov pre viacero molekúl. Člení sa na K1 (rastlinné formy) a K2 (živočíšne formy). Forma K1 sa v ľudskom tele premieňa na K2.

Tento vitamín ľudské telo potrebuje hlavne pre modifikáciu istých bielkovín zohrávajúcich úlohu pri zrážanlivosti krvi. K jeho ďalším úlohám patrí účasť pri metabolických procesoch v kostiach a iných tkanivách.

Nedostatok vitamínu K je u dospelých pomerne zriedkavý, avšak u novorodencov je pomerne častý. Preto sa aj po narodení aplikuje buď injekčne alebo orálne s odôvodnením, že sa tým predchádza vzniku vnútorného krvácania. To totiž v ojedinelých prípadoch môže  byť i smrteľné.

Existujú aj názory, že nedostatok vitamínu K u novorodencov môže mať svoj význam, konkrétne v tom, že sa tým predchádza krvným zrazeninám, ktoré by mohli vzniknúť počas pôrodu.

Príznaky nedostatku vitamínu K sú nasledovné:

  • znížená zrážanlivosť krvi
  • časté krvácanie
  • anémia
  • odreniny
  • krvácanie z nosa
  • silné menštruačné krvácanie
  • osteoporóza
  • koronárne ochorenie srdca
  • vápenatenie ciev

Primárny nedostatok vitamínu K vzniká v dôsledku existujúcich ochorení ako napríklad poškodenie pečene, cystická fybróza, alkoholizmus, zápalové ochorenie tráviaceho traktu, prípadne čerstvé operácie.

Sekundárny nedostatok vitamínu K sa vyskytuje u ľudí s bulímiou, na prísnej diéte a u tých, ktorí užívajú lieky proti zrážaniu krvi.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. je mozne doplnit alebo urobit zvlast clanok o vitamine K2 ? teda ak mate o nom nejake informacie a ci ho vobec uznavate

    • skúsim sa na to pozrieť

      • áno, ten K vitamín by ma veľmi zaujímal, mamka máva v poslednej dobe veľmi silné menštruačné krvácanie, mala to aj viackrát vyšetrované, ale nič sa nezistilo, tak mi napadlo či nemôže mať problém s K vitamínom…

  2. Zaujímavé by bolo vedieť čo sa deje pri nadmernom množstve týchto vitamínov .)

    • mojmu znamemu nasadili B6 v injekciach, koli posilneniu organizmu a o mesiac mu z nicoho nic narastol taky nador ze ho rovno odpojili od pristrojov a nehali zomriet. takze tolko k vytaminaminom a ich nasilnemu doplnaniu do organizmu…

      • Kedysi dávno (niekde by som mal mať knižočku), som čítal, že vitamíny skupiny B podporujú rast karcinómov. Ešte som si zapamätal, že antikarcinogénne účiky majú selén a zinok. Ak by som mal sledovať všetky zdraviu prospešné a neprospešné látky, ktoré sa dnes nachádzajú v potravinách, asi by som sa zbláznil alebo zomrel od hladu. To radšej kratšie žiť a nestresovať sa. Raz som čítal o konzerve mieka, ktorú našli zamrznutú niekde v polárnych krajinách, pričom rádioaktivita mlieka bola neporovnateľne nižšia, ako je tomu dnes. Neexistuje už taká bio strava, aká tu bola pred sto a viac rokmi, ani vzduch nie je nikde taký čistý, vrátane polárnych oblastí, zdroje pitnej vody, atď.

  3. Vladimír

    Zaujímavý článok. Bolo by možné pridať informácie o tom, akým spôsobom je možné jednotlivé vitamíny do tela doplniť?

    • najlepsie je do tela doplnit vitaminy prave stravou, avsak je nutne jest jedla s ich vyssim obsahom aspon obcas – asi najlepsie su tieto
      1. pečeň- rozne druhy aj rybie
      2.vajcia
      3. syry a ine mliecne vyrobky
      4.maso, koža a ine kolagenove casti tela zvierata vratane vnutornosti okrem kostí
      5.rozne druhy zeleniny
      6.fermentovane potraviny – napr kvas. kapusta, tradicna salama alebo acidofilne mlieko …
      naopak je treba sa vyhybat jedlam s vysokym obsahom vlakniny a fytatov – celozrnne pecivo, ovsene vlocky a velke mnozstva zeleniny, to vsak nebyva caste a je to z toho dovodu ze fytaty na seba viazu vela mineralov a vitaminov cim sa v podstate nedostanu do tela
      dalej si treba davat pozor na skrobove potraviny a jest ich s mierou – clovek ich vyuzije iba ako energiu inak su biologicky uplne nanic
      vyhybat sa fruktoze – teda ziadny cukor(sacharoza) ani potraviny s obsahom glukozo-fruktozoveho sirupu, co sa ovocia tyka tam vacsinou nehrozi vysoky prijem fruktozy lebo ludia bezne take mnozstva ovocia nejedia – je to z toho dovodu ze fruktoza vyrazne zatazuje pecen, hlavne ak je jej vela a dnes uz mnoho vedcov ju vini z epidemie obezity a chorob s nou spojenych
      naopak sa vobec netreba bat tukov a bielkovin pretoze su sucastou jedalnicka cloveka uz dost dlho

      • Som vegan a to co si napisal mi vycarovalo usmev na tvari 😀 informacie z dôb Janošíka 😀 Treba skusit sklopit klapky a rozisirovat obzory 😉

  4. reinhard, takže ak som správne pochopila, základom nášho jedálnička by mala byť pečeň, vajcia, syry a iné mliečne výrobky, maso a kože? Škroboviny treba vylúčiť, lebo sú bezcenné, zeleninu obmedziť, lebo sťažuje príjem vitamínov a iných živín a ovocie tiež, lebo sa po ňom priberá?
    Môžem sa spýtať, z akého zdroje ste čerpali svoje info a koľko máte rokov?

  5. Hm hm, 26rokov vravíte? Ospravedlniť by vás mohla jedine vaša mladícka nerozvážnosť.
    A vymyslel to lekár (Poliak), ak som správne pochopila? Nuž, ak sa na poľských univerzitách pri štúdiu medicíny venuje tak veľa času právnej výžive, ani sa nedivím. U nás to bolo pred niekoľkými rokmi 2 (slovom dve) hodiny za celé štúdium. Neviem, či sa situácia teraz zmenila.

    • samotny Kwasniewski to dost komplikuje, tym ze treba pocitat pomery tukov, sacharidov a bielkovin
      podla dr Wolfganga Lutza sa tymto vobec netreba zatazovat a plati len jedno pravidlo – denne max 72g sacharidov
      bohuzial zistit nieco o tomto panovi v slovencine je takmer nemozne, tak aspon
      http://de.wikipedia.org/wiki/Lutz-Di%C3%A4t

      ozaj ten poliak to vymyslel este za cias komunizmu a je tiez malo znamy fakt ze bol aj nominovany na nobelovu cenu
      ked sa nad tym clovek zamysli tak z metabolickeho a biochemickeho hladiska taketo stravovanie dava zmysel – jednoznacne ma pozitivne ucinky pri cukrovke, nadvahe, hypertenzii a paradoxne aj pri vysokom cholesterole, vyrazne pomaha pri autoimunitnych ochoreniach, a taka ketogenna dieta je taky maly zazrak pri liecbe epilepsie

      je mnoho variant takehoto stravovania (low carb) – najznamejsi je Atkins, u nas pomerne znamy je Norbi update, paleolitne stravovanie, ketogenna dieta …

      vela ludi to len pouzije ako dietu na chudnutie a ked schudnu vratia sa spat k povodnej strave – na 100% priberu spat, treba si uvedomit ze je to stravovanie na cely zivot

  6. PS: ake je mozne obmedzenie prijmu vitaminov skupiny B-komplex FORTE“ pre post-onkologickeho pacienta…?
    Lekarsky je to vraj NEDOPORUčOVANé z dovodu výživy aj rakovinových buniek…*/

    • sposobuje to prudky narast narakovinovych buniek

    • a treba jesť neutrálne jedla, lebo rakovinu podporuje len kyslé prostredie.
      Zelenina, ovocie……………….atď .

      A viete čo najviac podporuje rakovinu??? Chemoterapia pôsobí kyslo v organizmu a to je za následok vypadávanie vlasov, kazivosť zubov atď.

  7. Už niekolko rokov beriem doplnky a podotykam že beriem len doplnky, židne paraleny, ibalginy, antibiotika, očkovania.. A sama na sebe vidím, že sa cítim lepšie a som jednoznačne zdravšia. Dobra strava je samozrejme základ, čo najviac surovej zeleniny a nášho ovocia, skvele je odšťavovať. moje deti stale večer pribehnu k linke a kričia že idu odšťavovať, aj to potom samozrejme vypiju. Ale v dnešnej dobe, ked su potraviny tak nekvalitne a pôda tak chudobna na živiny, su doplnky dôležité.

  8. ja som to prehnala s betakarotenom a pokožka mala taký oranžový nádych a bola oražová moč. Ale keď som začala užívať antiko tak mi to kradne vitamín B, ale najviac kyselinu listovú, železo a ja som s toho nanič. Jem veľmi veľa ovocia a zeleniny.
    A v lete to so zeleninou aj preháňam. Ráno obed a večer len zelenina. Preháňala som to s karfiolom, kelom, ružičkovým kelom, kapustou………………atď a mixovala som zeleninu s ovocím. Ja viem nemala som ale cítila som na to chuť a mala som pažravosť. A stumagenná zelenina mi dala strumu a chronický zápal štít. žľazy. Takže všetko s mierou.

    Kto má také skúsenosti?? S nedostatkom vitamínu B????

  9. Mirka z ktorej firmy si kupujete doplnky a aké, lebo ked už mám za ne dať peniaze, nech sú ozaj dobré, dakujem

  10. Deficit vitaminov a mineralov je charakteristicky napriklad aj pri celiakii a moze sposobit cely rad komplikacii. Otazkou je, ci je v takom pripade dostacujuci prijem tabletami, kedze absorpcia tenkeho creva je narusena a teda aj absorpcia vitaminov a mineralov. Vhodnejsia a ucinnejsia by, celkom laicky vzate, bolo podavanie formou injekcii.

  11. Podľa mojich skúsenosti asi u každého sa vitamíny prejavujú rôzne. Roky môj jedálny lístok je mäso a prílohy ( zemiaky, ryža a cestoviny), chlieb, maslo salám, občas vajíčka. Žiadna zelenina ani ovocie, ovocie mi zvyšuje kyseliny. Nepreberám choroby ani priamo od chorých, hojenie, zrážanlivosť OK, proste všetko OK Len mám bežnú teplotu okolo 35,7°C. Tým chcem povedať, nedajte sa zatabuľkovať, musíte si vyskúšať na sebe, čo vám osoží.

Pridajte komentár

*