Vitamín D: Čo to je, ako vzniká, jeho formy a načo slúži?


Čo je vitamín D?

“Slnko je život.”
Dr. William Meller

Zavedenie rubriky o vitamíne D má viacero dôvodov. Jedným z najdôležitejších je klinický význam vitamínu D a jeho dôležitosť pri liečbe väčšiny ochorení.

Aj Kampaň za pravdu v medicíne odporúča vitamín D v relevantných a klinicky významných dávkach väčšine chorým.

Prírodná liečba osteoartritídy

Chceme tiež zvýšiť informovanosť spoločnosti, ktorá si, veríme, vydobije viac pozornosti a záujmu lekárov o vedu o vitamíne D.

Z menšieho prieskumu slovenskej literatúry je nateraz zrejmé, že informácie o tomto vitamíne sú chabé, často skreslené alebo aj úplne nepravdivé.

Keďže veda mimo Slovenska v oblasti vplyvu vitamínu D na zdravie našťastie ďaleko pokročila a táto oblasť je čoraz viac diskutovanejšou, považujeme za potrebné a prospešné aspoň zlomok informácii predstaviť exkluzívne čitateľom Badatel.sk.

Veríme, že si tieto vzácne informácie nenecháte pre seba a budete ich šíriť medzi svojich blízkych a známych. Môžete takto významne prispieť k ich zdraviu.

V prvom článku sa napríklad dozvedia základné informácie o vitamíne D ako aj dôvod, prečo môžu byť dostatočné dávky vitamínu D dobrou a bezpečnou alternatívou syntetických a zdraviu škodlivých steroidných hormónov akým je napríklad prednison.

Informácii v tejto rubrike bude pribúdať. Koľko a ako často, však závisí od našich časových možností, keďže, ako je vám iste známe, túto činnosť vykonávame vo voľnom čase.

Nezabudnite preto stránku Badateľ.sk čoskoro opäť navštíviť a začítať sa do ďalších riadkov o vitamíne D. O vitamíne, ktorý je darom slnka.

Čo je vitamín D?

Vitamín D nie je v skutočnosti vitamínom, ale jedným z najstarších prohormónov produkovaným rôznymi organizmami viac ako 750 miliónov rokov.

Fytoplanktóny, zooplanktóny a mnohé iné živočíchy, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, majú schopnosť vitamín D vyrábať.

Vitamín D nie je v skutočnosti vitamínom, ale jedným z najstarších prohormónov produkovaným rôznymi organizmami viac ako 750 miliónov rokov. Fytoplanktóny, zooplanktóny a mnohé iné živočíchy, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, majú schopnosť vitamín D vyrábať.

Konzervatívne informácie učia len to, že vitamín D je dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika, pre skladbu kostí a pre zopár iných funkcii tela.

Vitamín D je okrem toho vo všeobecnosti kriticky dôležitým pre vývoj, rast a udržiavanie celkového zdravia tela, počiatkom vývoja plodu až po koniec života. Vitamín D, alebo inak 1,25-dihydroxyvitamin D, iným slovom kalcitriol) je vlastne sekosteroidným hormónom, ktorý má vplyv na väzbové oblasti ľudského genómu.

Ľudský genóm zahŕňa viac ako 2700 väzbových oblastí pre kalcitriol. Tieto väzbové oblasti sa nachádzajú pri génoch, ktoré sú spojené takmer s každým známym ochorením človeka.

Merná jednotka vitamínu D je IU (international units), pričom 1 IU sa rovná 0,025 mcg,  400 IU = 10 mcg, 1000 IU = 25 mcg, 5000 IU = 125 mcg.

Vitamín D je dostupný vo forme doplnkov, farmaceutických preparátov a samozrejme v podobe metabolitov vyprodukovaných v tele.

Doplnkový vitamín D

Doplnkový vitamín D má dve formy:

  1. Vitamín D3 cholecalciferol
  2. Vitamín D2 ergocalciferol

Vitamín D3

Vitamín D3 je pravým vitamínom D, keďže ide o rovnakú substanciu, akú produkuje ľudská koža pri reakcii na slnečné žiarenie.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Doplnkový vitamín D je derivovaný buď z lanolínu alebo z extraktu tresčej pečene. Táto forma je najviac využívaná a najviac účinná pri nedostatku vitamínu D ako aj pri liečbe chorôb.

Vitamín D2

Vitamín D2 je derivovaný z plesňových zdrojov aktivovaním ergosterolu ultrafialovým svetlom.

V skutočnosti nie je prítomný v ľudskom tele a môže mať v tele iné účinky ako pravý vitamín D.

Farmaceutické preparáty vitamínu D

Medzi farmaceutické preparáty patria syntetický kalcitriol a analógy vitamínu D. Analógy vitamínu D sú syntetické zložky založené na variáciách prirodzene sa vyskytujúceho vitamínu D.

Vysoké dávky kalcitriolu zvyšujú riziko hyperkalcémie. Analógy vitamínu D toto riziko vylučujú.

Farmaceutické preparáty vitamínu D sa nemajú používať na liečbu nedostatku tohto vitamínu. V konzervatívnych štúdiách, ktoré upozorňujú na riziko kalcifikácie (ukladanie sa vápnika v tele), používajú nevhodný syntetický kalcitriol namiesto skutočného vitamínu D.

Okrem toho, na to, aby mal vitamín D správny účinok a aby sa zabezpečila správna distribúcia vápnika tam, kde je potrebný, je dôležitý vitamín K a jeho dostatočná hladina.

Tento vitamín, obrazne povedané, efektívne riadi premávku vápnika tým, že ho dodáva tam, kde je potrebný a zabraňuje jeho ukladaniu v tele. O dôležitých kofaktoroch vitamínu D si však povieme viac v inej časti.

Metabolity vitamínu D

Po vzniku vitamínu D v koži alebo jeho prijatí v doplnkovej forme (kapsula, tableta alebo kvapky), je metabolizovaný na dve rôzne látky v tele:

  • 25-hydroxyvitamin D, známym tiež ako kalcidiol,
  • 1,25-dihydroxyvitamin D, známym ako kalcitriol.

Kalcidiol (25-hydroxyvitamin D alebo 25(OH)D)

Kalcidiol je prohormón, ktorý sa tvorí v pečeni. Keďže kalcidiol je hlavnou skladovacou formou vitamínu D, hladina kalcidiolu v krvi stanovuje dostatok alebo nedostatok vitamínu D v systéme.

Ak sa teda hovorí o meraní vitamínu D v krvi, hovorí sa v skutočnosti a meraní jeho metabolitu – kalcidiole.

Calcitriol (1,25-dihydroxyvitamin D or 1,25(OH)2D3)

Kalcitriol je zase vyrábaný z kalcidiolu a to v obličkách, ako aj v niektorých iných orgánoch a je najpotentnejším steroidným hormónom v ľudskom tele.

Je známe, že kalcitriol, ktorý sa nazýva aj aktivovaným vitamínom D, má schopnosť otvoriť DNA bunky.

Fungujúcim pomocou receptorov vitamínu D (VDR) kalcitriol kontroluje správanie sa génov, pričom na jednej strane dve tretiny z nich aktivuje a na strane druhej jednu tretinu potláča.

Poznámka Kampane za pravdu v medicíne

Vitamín D má významný vplyv na zdravie. Všetkým odporúčame ročné testovanie vitamínu D v rámci každoročnej preventívnej prehliadky.

Pri zistení nedostatku vitamínu D odporúčame opakovaný test po cca dvojmesačnom užívaní adekvátnej dávky vitamínu D (min 5000 IU denne).

U pacientov z vážnym ochorením odporúčame testovanie každý mesiac až do dosiahnutia adekvátnej hladiny vitamínu D v krvi.

Ak Vám lekár z akéhokoľvek dôvodu test vitamínu D odmietne, môžete si ho urobiť doma. Domáci test vitamínu D nájdete TUTO

Zbohom vysoký krvný tlak

Viac o vitamíne D nájdete v rubrike Pravda o vitamíne D  

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. thunderbolt

    chcel by som sa opytat ,priatelka ma ist na operaciu chcu jej vyberat mandle ,robia sa jej na mandliach tak biele ako hnisave hrudky alebo akoby som to nazval ,je to virusove a ma streptokoka (myslim ze som to napisal spravne )odporuca sa vitamin D?aby sa vyhla operacii??? ma dost aj strach a osobne ja nemocniciam a lekarom neverim ,a e este by som sa chcel opytat ja mam problem uz asi rok piskanie v usiach niekedy sa to ustali ale piskanie je silne a skoro stale piska v usiach ,zakupil som si aj vitamin b12 ale nic .Dakujem a prosim aby ste mi odpoved zaslali na mail ak je to realne

  2. Ako dlho to priateľka má? AK dlho tak ja by som to riešil konzeravtívne t.j. pomaly ale isto. Ak je to krátko tak by to záležalo na tom, či má nejaké komplikácie a apod.

  3. thunderbolt

    priatelku mandle trapia uz rok aj nieco nema stale zapal ,ale niekedy na mandliach alebo v mandliach lebo jej to cez mandle vychadza ako hnis take hrudky ,komplikacie ma vacsie mandle a ten hnis ,doktorka jej hned navrhla aby sa vybrali mandle ale zase podla mna ked ma alergiu a vyberu sa mandle vsetko jej to moze ist na pluca aby nemala astmu

  4. Ja tomuto vit D uz fakt nerozumiem. Jedny tvrdia , ze je nevyhnutny dalsi , ze je to secosteroid a ludia sa citia dobre po nom lebo funguje ako kortikoid cize utlmuje priznaky. A ktory z tych dvoch treba uzivat? Kalcidiol,Calcitriol?

    • Formy vitamínu D:

      Cholekalciferol – alebo D3 je produkovaný kožou z cholesterolu keď na ňu dopadá slnečné UV žiarenie. Tiež sa nachádza v niektorých živočíšnych potravinách. Biologicky je neaktívny, v pečeni sa konvertuje na kalcidiol

      Kalcidiol – je forma v ktorej sa vitamín D v tele skladuje. Tiež testy na vitamín D sledujú množstvo tejto látky v krvi.

      Kalcitriol – obličky konvertujú kalcidiol na kalcitriol. Jedná sa aktívnu formu vitamín D, ktorá podporuje vstrebávanie vápnika. Je nevyhnutný pre rast buniek, nervy, svaly a imunitu. Tiež zmierňuje zápaly v tele.

      Ergokalciferol – alebo D2. Produkujú ho niektoré rastliny. V pečeni sa rovnako ako cholekalciferol konvertuje na kalcidiol. Jeho konverzia však nie je tak efektívna ako cholekalciferolu. Nachádza sa v niektorých doplnkoch, no z vyššie uvedeného dôvodu to nie je najideálnejšia forma. Lepší je D3.

  5. Mám 23 rokov ale mandle by som si vybrať určite nedal, mandle sú zodpovedné za tvorbu protilátok v organizme, krčné mandle sa v tele človeka považujú za prirodzený filter, v ktorom sa nachádzajú protilátky zachytávajúce škodlivé vírusy a baktérie, a tak chránia ľudské telo pred infekciou ale posilňujem si imunitu v lete miernym a postupným opaľovaním, v zime asi začnem užívať výživový doplnok s obsahom vitamínu D ,lebo počas daždivých a chladných dní človek neprijíma vitamín D zo slnka, prijimam dostatok Céčka zo zeleniny,ovocia ale aj výživového doplnku z Bio obchodu nie z lekárne, sprchujem sa vo vlažnej až studenej vode to zvlášť pomáha imunite – málokedy som chorý, ani neviem,čo to je bolesť hlavy, horúčka,angína, všetko je to o zmene životného štýlu,naučiť sa prijať aj iné rozhodnutia,zmeniť stravovanie k lepšiemu,nebrať stále len tabletky,čo nám tabletky pomôžu??? Zobrať tabletku je najľahšie a najpohodlnejšie,netreba sa pri tom vôbec namáhať a pritom tabletka je chemický jed pre organizmus s množstvom vedľajších účinkov,radšej dať prednosť alternatíve a prírodnej liečbe,obkladom,kúpeľom,ktorá nemá vedľajšie účinky, dá sa to, funguje to 🙂 všetko je to o zmene myslenia a konania, človek môže byť zdravý 🙂 aj v dnešnej dobe 🙂

  6. Dalibor Šimár

    Mám névaly horúčavy a tlak do hlavy.Má to súvis s nedostatkom vitamínu D3?

  7. mam brata choreho na skleroza multiplex chcel bisom poprosit o radu aki liek bimu pomohol alebo vitamini vopred vam pekne dakujem

Pridajte komentár

*