Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Potrebujeme ho oveľa viac než nám tvrdia: Vitamín, čo ničí rakovinu


Print Friendly, PDF & Email

rakovina-a-vitamin-d

Fakty hovoria jasne. Množstvo pacientov s rakovinou sa zvyšuje každým dňom a moderná medicína stále na túto smrteľnú chorobu nenašla liek.

Konkrétne, každým rokom je len v USA diagnostikovaných vyše 1,5 milióna nových pacientov na rakovinu. Po prepočte na slovenské pomery je to 30 tisíc pacientov ročne a účinná liečba je stále beznádejne v nedohľadne.

Svitá však nová nádej. Najnovšie štúdie totiž ukazujú, že naše porozumenie tejto zákernej choroby sa postupne mení k lepšiemu.

Čo naznačujú štatistiky a výskum

Nové štatistické údaje poukazujú na to, že až 70% detí a 75% dospelých trpí dlhodobým nedostatkom vitamínu D. Ide o naozaj závažnú informáciu.

Vitamín D totiž znižuje výskyt takmer všetkých druhov ochorení, vrátane srdcovocievnych ochorení a rakoviny. Aby sme boli konkrétnejší – celý náš zdravotný stav je ovplyvnený dostatkom, respektíve nedostatkom vitamínu D v tele.

Dr. Cedric Garlan vo svojej štúdii zistil, že nedostatok tohto vitamínu je priamo zodpovedný za niektoré druhy rakovín, no najčastejšie ide o rakovinu prsníka.

Domnieva sa dokonca, že jej výskyt by bolo možné dostatočným príjmom vitamínu D zredukovať o polovicu. Niekoľko ďalších štúdií taktiež potvrdilo, že jeho nedostatok v tele vedie k rakovine.

Iný výskum uskutočnený Joan Lappeovou a Robertom Heaneym v roku 2007 zahŕňal ženy po menopauze, ktoré užívali doplnky s vitamínom D, aby si zvýšili jeho hladinu v krvi na úroveň 40 mg/liter.

Výsledok bol ohromujúci: Riziko rozvoja akéhokoľvek druhu rakoviny počas 4 rokov kleslo o závratných 77%!

Hoci tento výskum nepreukázal priamo, že vitamín D dokáže rakovinu vyliečiť, no dokázal, že jej vie úspešne predchádzať. Tým sa potvrdil priamy súvis medzi rakovinu a vitamínom D.

Ako vitamín D bráni rakovine

Dôvodom, prečo vitamín D brzdí rast rakovinových buniek je ten, že sa zúčastňuje viacerých funkcií v našom tele.

Ide hlavne o funkcie imunitného systému, kedy jeho nedostatok môže spôsobovať autoimunitné reakcie tela. Ďalej ovplyvňuje funkcie srdcovocievneho systému, zdravie kostí a absorpciu vápnika.

Najväčším problémom rakoviny a vitamínu D je to, že ľudia často nevedia o jeho nedostatku.

Zbohom vysoký krvný tlak

Riešením je vyžiadanie si od vášho lekára v rámci preventívnej prehliadky krvný test na vitamín D. Lekári ho predpisujú len málokedy, no musíte na ňom trvať. Ak vám ho lekár odmietne, tak prípadne pouvažujte aj nad výmenou lekára.

Takýto test totiž dokáže presne odmerať hladinu vitamínu D vo vašej krvi.

Príznaky nedostatku vitamínu D

Okrem krvného testu je možné nedostatok vitamínu D vydedukovať aj z prítomnosti niektorých príznakov, ako napríklad:

 • svalová slabosť
 • kognitívne problémy, hlavne u starších ľudí
 • bolesti kostí
 • ťažká astma, hlavne u detí
 • chronické bolesti
 • nadmerné potenie a návaly tepla (ak nie sú dôsledkom fyzickej aktivity)
 • depresia (nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko depresie až 11násobne)

Podľa najnovších štúdií zameraných na adekvátne množstvo vitamínu D pre zabezpečenie telesných funkcií by sa mala prehodnotiť jeho odporúčaná denná dávka.

Dnes je na úrovni 400 IU (medzinárodných jednotiek). Po novom by mala byť u ľudí vo veku 1 až 70 rokov 600 IU denneu detí do 1 roka až 1000 IU denne.

Príjem uvedeného množstva vitamínu D je extrémne dôležitý hlavne pre zdravie vašich kostí, svalov a samozrejme ako prevencia rakoviny.

Ako získať adekvátne množstvo vitamínu D

V lete by s tým nemal byť žiaden problém. Stačí na 30 minút až 1 hodinu denne byť vonku na slnku a mať odhalené aspoň tvár, krk, ruky a nohy.

V jarných, jesenných a zimných mesiacoch je to o niečo zložitejšie. Vtedy je vhodné jeho doplňovanie pomocou stravy. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu D zahŕňajú:

 • tuniak a iné mastné ryby (sardinky, losos, makrela)
 • huby
 • jogurt
 • iné kvasené mliečne výrobky (surové mlieko a syry konzumujte striedmo lebo zahlieňujú)

Do úvahy pripadá aj užívanie doplnkov s vitamínom D, ako je napríklad tento predávaný na Slovensku alebo tento v Česku.

Väčšinou sa dnes dá vitamín D zohnať už aj lekárňach bez predpisu. Pri kúpe sa však presvedčte, že ide o formu vitamínu D3 (cholekalciferol).

Existuje totiž aj forma vitamínu D2 (ergokalciferol), ten je však umelý a viac telu škodí ako pomáha.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. ludia ktory žiju na severnom pole a nemôžu sa slniť sa teda doživaju najmenej, nemaju tam ani lekáreň pre doplnenie vitaminu D.?!

 2. ne kamosoni jedia viac menej len ryby a tie su hlavnym zdrojom vit,D. co urobili vo svedsku farmako firmy ,? zakazali detom podavat ryby tuk v skolskych jedalnach ,preco ? staci porozmyslat preco to zakazali prave farmako firmy .

 3. Nuž a ja prispejem k tomu, že ak dieťa do troch rokoch má nedostatok tohoto D vit…tak sa mu môže zdeformovať hrudník,, vypadá to ako lievik, neskutočne veľa ľudí to má, čo som zistila. Prejaví sa to od 16 mes,..až do troch rokov dieťaťa. Inak stýmto deformitom sa môže už aj narodiť…podľa toho na akom mieste sa to nachádza na hrudníku, je aj problém s dychom…Preto matky by nemali nikdy zabúdať dieťaťu už v rannom veku dávať v kvapkách každý deň vitamín D…Inak sa to aj dá operovať, dnes je vyvinutá ľahšia metóda, ako to bolo pred rokmi, ale lepšie tomu predchádzať…

  • Chlorelka

   Vlasticka,svata pravda.Mame takého tínedžera v okolí,ale operácia pomoze tak na 50%,ti ľudia si zvyknú totiz na svoj zhrbeny postoj a preto maju stale problem.

 4. Talk pozri si to

 5. To, že niekto si zoberie vitamín ( hormón) D , tak to neznamená,že sa premení v tele na aktívnu formu, závisí to od veľa faktorov a to je na veľa hodín písania, takže odporúčam sa tomuto venovať detailnejšie.

  A ďalej krvný test nepreukáže, či máte vitamíny, poprípade minerály aj v bunkách, niekedy môže nastať stav, že v krvi sa objaví až príliš veľké množstvo niečoho, no na druhej strane v bunkách je deficit.
  Preto odporúčam, viacej sa tomu venovať, lebo si môžete myslieť, že robíte pre svoje zdravie všetko, no v skutočnosti si škodíte, lebo nemáte vedomosť o niektorých ďalších dôležitých faktoroch

Pridajte komentár

*