Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Ženy, ktoré pri pôrode „netlačia“, majú o 700 % nižšiu pravdepodobnosť silného natrhnutia hrádze


Ženy, ktoré pri pôrode „netlačia“, majú o 700 % nižšiu pravdepodobnosť silného natrhnutia hrádze

Možno ste samy pôrod nezažili, ale viete niečo o tom, čo s ním súvisí, z toho, čo vám ukazujú médiá. A ak existuje niečo, na čo mnohé z nás myslia, keď príde reč na pôrod, je to TLAČENIE.

Názor, že žena musí tlačiť, je však náhodou úplne nesprávny a nie je súčasťou prirodzeného pôrodu, tak ako ani mnohé ďalšie bežne udržiavané presvedčenia, ktoré nám zdôrazňujú mainstreamová medicína a mainstreamové médiá.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Nejakú formu natrhnutia zažije pri pôrode deväť z desiatich žien a v niektorých prípadoch im v dôsledku neho zostane celoživotné nervové poškodenie.

Po tom, čo v roku 2014 dosť drasticky stúpla miera natrhnutí hrádze, iniciovalo výzvu k akcii Kráľovské kolégium pôrodných asistentiek.

Zaviedla sa nesmierne jednoduchá náprava: v nemocnici jednoducho prestali hovoriť ženám, aby si pri pôrode ľahli na chrbát a „tlačili“ – čo viedlo k zníženiu natrhnutí hrádze tretieho a štvrtého stupňa z obludných siedmich percent na jedno percento.

Dot Smithová, vedúca pôrodného oddelenia, hovorí, že počet natrhnutí priamo súvisí s mylnou predstavou a nesprávnymi pokynmi, podávanými rodiacim ženám, že majú tlačiť zo všetkých síl.

Odkiaľ sa táto predstava vzala?

Až do približne päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia rodili ženy obvykle doma s pomocou pôrodných asistentiek a dúl.

Rodili postojačky alebo kľačiac na kolenách a boli vedené k tomu, aby počas kontrakcií dýchali a tlačili len vtedy, keď k tomu cítia prirodzenú potrebu.

Nutkanie tlačiť prichádza prirodzene, je preto všeobecne dobré načúvať svojmu telu a nechať ho rozhodnúť, kedy je ten správny čas.

Namiesto tlačenia, až kým sa neobjaví hlavička a vytiahnutie dieťaťa potom prenechať lekárovi, pôrodné asistentky zvyčajne umožňujú zvyšku tela dieťaťa vyjsť jeho vlastným tempom, čo sa ukázalo ako oveľa ohľaduplnejší a úspešnejší spôsob pôrodu pre matku aj dieťa.

Mnoho žien sa rozhodlo, že budú radšej, keby ich deti odrodí lekár, lebo si želali rodiť bezbolestne a boli to lekári – nie pôrodné asistentky — kto mal príslušné anestetiká a lieky na zmiernenie bolesti, ako sú epidurálne injekcie.

Prírodná liečba osteoartritídy

Práve toto rozhodnutie však nakoniec  viedlo k ďalším komplikáciám pri pôrode a občas aj k prerušeniu spojenia medzi matkou a dieťaťom, keďže v tom čase nedochádzalo k obvyklému uvoľňovaniu prirodzených hormónov a chemických látok.

Neexistuje žiadny správny ani nesprávny spôsob

To, čo si matka vyberie, záleží len na nej a neexistuje žiadny správny č nesprávny spôsob. A obe rozhodnutia — rodiť s pomocou lekára alebo s pomocou pôrodnej asistentky — majú svoje výhody i nevýhody.

Ohľadom pôrodných asistentiek sa však často prehliadajú niektoré dôležité veci.

Mnohé ženy považujú iné za bláznivé, že vôbec uvažujú o rodení prirodzeným spôsobom, hoci sa to tak robilo celé tisíce rokov (väčšina žien je na rodenie uspôsobená) a až donedávna sa stávalo, že pôrodníkmi boli  zväčša muži, ktorí rodili deti často s veľmi malými alebo vôbec žiadnymi skúsenosťami.

Dnes sa pôrody čoraz viac plánujú na vopred stanovený dátum a veľa sa ich robí cisárskym rezom, všetko v mene komfortu.

Čo keby sa tí dvaja spojili?

Tak ako v predtým zmienenej nemocnici dosiahli veľký úspech využitím niektorých postupov, ktoré pôrodné asistentky využívajú už stovky rokov – ak nie dlhšie –  v nemocnici už ženám skrátka nehovoria, že majú tlačiť.

Namiesto ležania na chrbte v strmeňoch a pokrikovania na ne, aby tlačili, sú ženy schopné rodiť v stoji alebo čupiac, kedy im nikto nehovorí, že majú tlačiť.

Toto je jedna možnosť. Mnohí ľudia si neuvedomujú, akú traumu môžu prežívať deti pri svojom narodení, traumu, ktorá ich poznačí až do konca života. Dá sa, samozrejme, prekonať, mnohí však ale o tejto traume nemajú ani tušenia.

Či už k pôrodu dochádza v nemocnici alebo doma, všetci sa zrejme  zhodneme na tom, že by mal byť pre matku aj dieťa príjemný a pohodlný.

Ak vás táto téma zaujíma a radi by ste sa dozvedeli viac, veľmi vám odporúčam pozrieť si dokumentárny film The Business of Being Born.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Collective Evolution, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. na Sk sa stále rodí na chrbte, s priviazanými nohami a vtichosti, počúvajúci pokyny. Ako povedala jedna lekárka zo zahraničia – To, čo robíte ženám pri pôrode, by ste neurobili ani krave.

    • Leka, svatu pravdu pises. Pre mna bola najvacsia trauma -ani nie tak samotny porod, ale ten pobyt v porodnici, neosobny (vraj profesionalny) pristup a tie neustale ponizujuce prehliadky pod ludsku dostojnost pred snad celym personalom (snad aj udrzbari, ci upratovacky) nemocnice. Tam nik nerespektuje intimitu,clovek utrpi priam sok, ked sa musi odhlatit pred vsetkymi , pripadalo mi to akoby rovno na autobusovej zastávke medzi cudzími ľudmi. (To je paralela – lebo som ju videla priamo z okna porodnice), ale tie pocity nemohucna, bezradnosti a neskutocného ponízenia boli rovnake. Chvalabohu, ze je to za mnou.

    • je to daň za to, že práve prvorodičkám sa nechce dostatočne včas intenzívne cvičiť panvové dno, aby potrebné podbrušné svalstvo bolo včas dostatočne výkonné – až potom je pôrod s úsmevom na oboch stranách !

Pridajte komentár

*