Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Prečo sa zdá, že každý rok uplynie rýchlejšie ako ten predošlý


Print Friendly, PDF & Email

Prečo sa zdá, že každý rok uplynie rýchlejšie ako ten predošlý

Pre väčšinu ľudí sa každý uplynutý rok ich života javí kratším, ako ten rok predtým. Mnohí z nás neveria, že vo výkladoch obchodov sú opäť vianočné výzdoby, keď len nedávno sa skočili minulé Vianoce.

Prípadne, ako často sa prichytíte, že do dátumu píšete stále rok 2016, keď už dávno je rok 2017 a čoskoro už dokonca 2018?

Všetky hodiny sa riadia podľa tej istej časomiery, kde deň má 24 hodín a hodina 60 minút. Napriek tomu štúdie potvrdzujú, že so starnutím sa mení aj naše vnímanie času.

Existuje mnoho teórií, ktoré tento jav vysvetľujú.

Pohľad z hľadiska biológie a psychológie

Štúdie poukazujú na to, že biologické zmeny v ľudskom tele počas starnutia vedú v mozgu k zníženej produkcii dopamínu, čo ovplyvňuje naše biologické hodiny.

Ďalej sa niektorí psychológovia domnievajú, že ako vyrastáme, máme čoraz menej emocionálnych a vzrušujúcich zážitkov – napríklad prvý bozk, prvý výlet mimo domu či prvé sklamanie v láske.

Takéto zážitky sú ľahko zapamätateľné a vedú k dlhším časovým odhadom.

Zvyková hypotéza

Emotívna intenzita nášho každodenného života je ovplyvnená faktom, že mnohí z nás zažívajú takzvaný „zvykový efekt“.

Zamyslite sa nad tým, ako často sa pristihnete pri automatickom vykonávaní bežných denných úloh podobne, ako keď lietadlo letí na autopilot? Napríklad, ako často sa automaticky obliekate, varíte večeru či sedíte v autobuse cestou do práce a vaša myseľ je úplne niekde inde?

Ak žijete dlho na tom istom mieste alebo ak máte dlhú dobu to isté zamestnanie, potom stále menej a menej vám prídu veci ako niečo nové.

Naším inštinktom je konzervovať energiu vždy, keď to je možné. V prípade, že je život predvídateľný, tak naše mysle prejdú na auto-pilota a my sa vlastne vypneme.

Naša myseľ sa stane efektívna vo vykonávaní úloh, ktoré sa stali zvykovými, preto sa jej kapacity uvoľnia pre sústredenie sa na vážnejšie témy.

Bohužiaľ, mnohí z nás použijú túto mentálnu energiu na úvahy o starostiach, seba-analýzu, ťaživé rozhodnutia a podobne. Život sa potom stáva pomerne stresujúcim.

Avšak bez ohľadu na to, kam smeruje takéto mentálne sústredenie sa, s podobnými typmi aktivít máme tendenciu stláčať čas. Výsledkom je potom zdanie, že naše životy sa zrýchľujú.

Teleskop do budúcnosti

Existuje tiež niečo, čomu psychológovia vravia teleskopické predvídanie. To sa zameriava na to, ako sa dívame na minulé udalosti, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili naše životy.

Máme tendenciu ostávať citovo naviazaní na významné minulé udalosti – narodenie dieťaťa či úmrtie priateľa. Takéto okamihy sa javia ako pomerne súčasné, aj keď sa stali už pred mnohými rokmi.

Stop Candida

Uvedomenie si, že od vašej svadby už uplynulo 10 rokov, aj keď sa to zdá ako 5, dokáže byť pomerne šokujúce.

Zrýchľovanie vnímania času bolo tiež vysvetlené v práci Paula Janeta, známej ako „proporcionálna teória“. Tá hovorí, že ako starneme, rovnaký časový úsek je stále menším zlomkom celkovej dĺžky nášho života.

To potom ovplyvňuje, ako vnímame každý moment. William James to vysvetľuje nasledovne:

Zdanlivá dĺžka intervalu danej epochy ľudského života je proporcionálna celkovej dĺžke života.

10 ročné dieťa pociťuje rok ako 1/10 svojho celého života, kým pre 50 ročného človeka je to len 1/50. Celková dĺžka života sa tak stáva domnelou konštantou.

Inými slovami, dieťa v našom príklade vníma 1 rok rovnako, ako dospelý vníma 5 rokov.

Ako môžeme spomaliť čas?

Ak sa snažíte v zrelšom veku o spomalenie vnímania času, skúste niektoré alebo aj všetky nasledujúce odporúčania.

Hľadajte krásu vo veciach

Pocity, ktoré zažívame, keď sa dostaneme do kontaktu s niečím čo nás inšpiruje alebo mení, predĺži naše vnímanie času.

Je to preto, lebo takéto momenty sú viac ohromujúce.

Vychutnajte si súčasné okamihy

Namiesto neustáleho uvažovania, analyzovania, robenia rozhodnutí a podobne, pokúste počas dňa uvoľniť aspoň časť svojich myšlienok.

Vychutnajte si jemné detaily každého momentu a jedinečnosť svojho bezprostredného okolia.

Obmedzte multitasking (nerobte veľa veci naraz)

Mnohí z nás máme zaneprázdnené životy a myslíme si, že robiť súčasne viacero vecí je nevyhnutnosť.

Nezabúdajte však na to, že multitasking zaberie viac vašich mentálnych zdrojov, kým sa vy snažíte prepínať medzi jednotlivými úlohami. Takto vám ostane menej energie na vytvorenie si spomienok na nové zážitky.

Z dlhodobého hľadiska budete menej produktívny a zároveň budete mať pocit, že deň nikdy nemá dosť hodín.

Vyhľadávajte nové zážitky

Tuto sa vraciame späť k vplyvu, aký majú emocionálne zážitky na vnímanie času.

Nové zážitky zanechávajú vo vašej mysli väčšiu stopu, často sú emočne silnejšie a vyžadujú si sústrediť sa na súčasný moment.

Pouvažujte nad tým, že je úplne v poriadku prerušiť vašu dennú rutinu alebo skončiť s niečím, v čom už ste dobrý a začať novú kapitolu vo vašom živote.

Ron Friedman, Ph.D. k tomu dodáva:

Stop Candida

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa cítia bohatí na čas, zvyknú byť šťastnejší a viac naplnení ako tí z nás, ktorí sme neustále v zhone.

Okrem toho mávajú menej bolestí hláv, zriedkavejšie žalúdočné ťažkosti a pravidelne sa im dostáva kvalitnejšieho spánku.

Zdroje: fastcompany.com, wakingtimes.com, ncbi.nlm.nih.gov, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*