Prečo sa naše bábätko v brušku v noci hýbe?


Print Friendly, PDF & Email

Prečo sa naše bábätko v brušku v noci hýbe?

Každé dieťatko je jedinečné! Niektoré bábätká naozaj prespia celý deň a začnú sa hýbať práve v noci, keď my už spíme, niektoré sa zase hýbu, ako sa zdá, v jednom kuse.

Je však dosť možné, že si pohyby Vášho dieťatka v brušku uvedomujete viac práve v noci – je pravdepodobnejšie, že budeme cítiť pohyby nášho bábätka, keď uvoľnene ležíme ako keď stojíme, kráčame a naša pozornosť je viac zaujatá každodennými činnosťami.

Keď po prvýkrát pocítime pohyby nášho bábätka v brušku, určite to bude na ceste k nášmu materstvu výnimočným dňom. Vo všeobecnosti platí, že ak je naše bábo pohyblivé a aktívne, určite bude aj zdravé.

Niektoré ženy však nemusia pociťovať pohyby svojho bábätka tak silno ako iné ženy aj napriek tomu, že ich dieťatko je úplne zdravé – platí to najmä pre ženy mohutnejšej postavy alebo pre ženy, ktorých placenta sa nachádza v prednej časti maternice.1

Teraz sa poďme pozrieť bližšie na to, čo znamenajú pohyby nášho dieťatka v brušku.

Kedy by sa naše bábätko malo začať hýbať?

Väčšina žien môže začať pociťovať pohyby svojho bábätka už v ôsmom týždni tehotenstva. Ak sme však tehotné prvýkrát, je možné, že prvé pohyby dieťatka pocítime až niekedy v dvadsiatom týždni tehotenstva.

No ak sme tehotné už po druhýkrát, ten šteklivý pocit v brušku sa môže objaviť o niečo skôr, približne v šestnástom týždni tehotenstva.

Pocity môžu byť rôzne – môžeme to vnímať ako chvenie, ako „motýliky v bruchu“, ako šuchotanie, inokedy zas ako keby sa naše bábätko v brušku skrútilo, prevaľovalo či dokonca ako keby nám uštedrilo slabulinký kopanček.

V priebehu ďalších týždňov tehotenstva budú pohyby nášho bábätka postupne silnieť a objavovať sa častejšie.

To, čo budeme pociťovať, bude závisieť od toho, čo naše bábo práve robí ako aj od jeho vývinovej fázy. A každé dieťatko je jedinečné, takže niektoré bábätká sú aktívnejšie než iné.

Ako naše dieťatko rastie, pokožka na bruchu sa nám viac a viac naťahuje. Pokožka v mieste nad maternicou je v tomto období úplne napnutá a vtedy môžeme pohyby bábätka cítiť ešte jasnejšie – kopance, štuchance či jemné údery lakťom.

V posledných týždňoch tehotenstva je bábätko už tak silné, že keď nás kopne do rebier môže nás to aj celkom zabolieť.2

Prečo sa naše bábätko hýbe v noci?

Väčšina detí ešte kým sú v brušku, sa v určitých hodinách počas dňa obvykle hýbu viac, inokedy sa hýbu zase menej.

Zbohom vysoký krvný tlak

Naše bábätko môže byť aktívnejšie, keď my práve spíme, alebo naopak, môže spať, keď my sme hore. Dieťatko v brušku na jedenkrát nespí dlhšie ako dvadsať až štyridsať minút (niekedy môže spať až deväťdesiat minút), a počas spánku sa väčšinou nehýbe.

Ako budúca rodička – mamička by ste mali odpozorovať a naučiť sa, kedy sa Vaše bábätko zvykne hýbať – každé dieťatko je iné a určite zistíte, že Vaše bábätko je aktívnejšie v určitých hodinách cez deň ako aj v noci.

Je tiež možné, že si budete uvedomovať pohyby svojho bábätka viac práve v noci. Je menšia pravdepodobnosť, že budeme cítiť pohyby nášho bábätka tak zreteľne v priebehu dňa, keď kráčame, stojíme alebo vykonávame všetky každodenné činnosti.

A naopak, je pravdepodobné, že budeme jasnejšie cítiť pohyby svojho dieťatka práve, keď ležíme a oddychujeme.3, 4

Na čo si máme pri pohyboch bábätka v brušku dávať pozor?

Ak pohyby nášho bábätka začnú byť menej časté alebo úplne prestanú, môže to znamenať nejaký problém.

Ak sme nepocítili pohyby nášho bábätka ani po 24 týždňoch tehotenstva, prípadne ak sa naše bábo hýbe menej, alebo ak máme z nejakého dôvodu obavy ohľadom pohybov nášho dieťatka, existuje jednoduchý spôsob ako zistíme, či je všetko v poriadku.

Tú časť bruška, kde sa nachádza naše bábätko, si jemne podložíme vankúšom a ľahneme si na ľavý bok. Potom si pozorne všímajme akýkoľvek pocit alebo pohyb dieťatka po dobu dvoch hodín.

Ak sme nepocítili nič, či nepostrehli žiaden pohyb, mali by sme tento stav konzultovať s naším gynekológom.

Gynekológ vykoná vyšetrenie, skontroluje pohyby nášho bábätka a zmeria pulz jeho srdiečka. Takto spoľahlivejšie zistíme, či sa jedná o nejaký problém alebo či je všetko v poriadku.

Ak spozorujeme akékoľvek neobvyklé zmeny v pohyboch nášho dieťatka či v časoch, kedy sa zvykne hýbať, nie je vôbec zlý nápad, ak si na nejaké obdobie zaistíme odbornú zdravotnú starostlivosť.5

Zdroje

1, 4 Pregnancy—your baby’s movements and what they mean. Perinatal Society of Australia and New Zealand.

2, 3, 5 Baby movements during pregnancy. Department of Health.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Opravte si chybu vo vete: “ No ak sme tehotné už po druhýkrát, ten šteklivý pocit v brušku sa môže objaviť o niečo skôr, približne v šestnástom mesiaci tehotenstva.“
    Toľko mesiacov nie je tehotná žiadna žena:)

    • Tehotna zena je tehotna do 36 tyzdnov, v texte to bolo jasne napisane, ze sa jedna o 16 tyzdnov a nie mesiacov.

  2. Milan Sečkár

    Už normálny,nie nadpriemerne inteligentný človek vie,že asi v šiestom.Kto pracuje ,pracuje aj s chybičkami…

Pridajte komentár

*