Zvažujete epidurálku? Tu je 10 dôvodov, prečo radšej nie


Print Friendly, PDF & Email

Zvažujete epidurál? Uvádzame 10 príčin, prečo je lepšie rodiť bez neho

Prirodzený pôrod je často horúcou témou mnohých blogov či online debát.

Jeden tábor je za prirodzený pôrod bez liekov na potláčanie bolesti a lekárskych zásahov a druhá strana sa, pochopiteľne, stále zamýšľa, prečo nevyužiť možnosť zmierniť beztak veľkú bolesť.

Pôrod skutočne nie je prechádzka ružovým sadom.

Po hlbšom ponore do negatív, ktoré prináša pôrod s epidurálom, uvádzame 10  dôvodov, prečo zvažovať pôrod bez neho.

1. Hrozí vám množstvo nežiaducich účinkov

Epidurálna analgézia je pomerne bezpečná procedúra, má však desivo dlhý zoznam možných vedľajších účinkov:

 • nízky krvný tlak (najčastejší),
 • strata kontroly nad ovládaním močového mechúra,
 • svrbenie kože,
 • nevoľnosť,
 • bolesti chrbta,
 • silné bolesti hlavy,
 • infekcie,
 • epidurálny hematóm,
 • kŕče,
 • ťažkosti s dýchaním,
 • poškodenie nervov,
 • smrť.

2. „Epidurálka“ ovplyvňuje mix hormónov, ktoré sú potrebné pri pôrode

Hormóny zohrávajú pri pôrode veľmi dôležitú úlohu. Kľúčovými hormónmi sú estrogén a progesterón, ktoré fungujú ako spúšťače pôrodu.

Oxytocín je iniciátorom pravidelných kontrakcií na začiatku pôrodu. Aj samotné dieťa produkuje oxytocín. Tento stimuluje svaly maternice matky, čo pomáha predchádzať popôrodnému krvácaniu.

Pomáha tiež spúšťať materské mlieko. Beta-endorfín zvyšuje odolnosť voči bolesti a posúva vedomie „niekam inam“, ako zvyknú hovorievať rodiace matky.

Prolaktín pripravuje prsia tehotnej ženy na laktáciu. Hladina katecholamínov (hormóny pre situácie „útok alebo útek“, epinefrín a norepinefrín) postupne stúpa.

Vrchol dosahuje tesne pred koncom prvej doby pôrodnej a spúšťa fázu vypudzovania dieťatka.

Ak je neskoršie prirodzené zvýšenie hladiny katecholamínov pri pôrode blokované (analgetikami alebo inými liekmi), nedochádza k dostatočnej stimulácii vypudzovania plodu.

To môže viesť ku komplikáciám. Epidurál zabraňuje tvorbe beta-endorfínov, čo rodiacej žene znemožňuje zvládať bolesť.

Znižuje aj tvorbu oxytocínu a zabraňuje zvyšovaniu jeho hladiny počas pôrodu. Epidurál okrem iného otupuje tzv. oxytocínový vrchol, ku ktorému dochádza tesne pred porodením dieťaťa.

Je to spôsobené tým, že tlaky na receptory v pošve rodičky (ktoré tieto oxytocínové vrcholy aktivujú) sú ochromené.

3. Epidurál predlžuje pôrod

Podľa štúdie z roku 2002 epidurál predlžuje druhú pôrodnú dobu (tú bolestivú!!!).

4. Epidurál zvyšuje mieru problémov s panvovým dnom

Konkrétne máme na mysli poruchy močových ciest, análne a sexuálne poruchy.

Prospektívna štúdia zistila, že ak druhá pôrodná doba trvá viac ako jednu hodinu (čo je pri podaní epidurálu pomerne bežné), často sa vyvinie popôrodná inkontinencia (strata schopnosti ovládať močový mechúr).

Tá sa len zriedkavo vyrieši spontánne.

5. Epidurál strojnásobuje riziko závažného natrhnutia hrádze

Štúdia uskutočnená v St. Francis Regional Medical Center skúmala vzorku 2759 žien, ktoré porodili dieťa pred uplynutím 36. týždňa tehotenstva.

Zistila, že epidurálna analgézia viac ako strojnásobila riziko závažného natrhnutia hrádze.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Z celkového počtu 2759 zúčastnených si dalo epidurálku 634 žien (65 z nich malo závažné trhliny) a 2125 rodilo prirodzene (a k natrhnutiu hrádze došlo len u 111 z nich).

Čísla teda hovoria jasne.

6. Lieky z epidurálu sa dostávajú aj do krvného obehu dieťaťa

Nakoľko imunitný systém novorodencov ešte nie je dostatočne vyvinutý, lieky zo svojho tela vylúčia len veľmi ťažko.

Napríklad bupivakaín, ktorý je súčasťou epidurálnej analgézie, zostáva v krvi bábätka minimálne 8 hodín (u dospelého človeka je to 2,7 hodiny).

7. Epidurál znižuje dieťaťu prísun kyslíka, čo môže viesť k zvýšeniu kyslosti krvi plodu

Acidémia plodu je termín, ktorý sa používa na označenie vysokej kyslosti krvi nenarodeného dieťaťa. K tomuto javu často dochádza vtedy, ak má plod nedostatočný prísun kyslíka počas pôrodu alebo po ňom.

Niekedy môže viesť ku komplikáciám ako sú poškodenie mozgu  či dokonca smrť dieťaťa.

Jedna štúdia zistila, že výskyt acidémie plodu (pH nižšie ako 7,10) výrazne stúpol v skupine so spinálnou anestéziou a v skupine s epidurálom (v porovnaní so skupinou, v ktorej mali ženy celkovú anestéziu).

8. 2,5-krát zvyšuje nevyhnutnosť cisárskeho rezu

Jedna štúdia skúmala 711 žien, ktoré dieťa rodili na termín a mali spontánny nástup pôrodu.

Zistila, že zo 447 žien, ktoré dostali epidurál, rodilo sekciou 10,3%. Z 264 žien, ktoré epidurálnu analgéziu nedostalo, rodilo sekciou len 3,8%. To je pomerne veľký rozdiel.

9. Dieťa je menej čulé a má väčšie problémy s orientáciou

Podľa ďalšej štúdie, hneď po narodení boli deti, ktoré boli v maternici vystavené množstvu bupivakaínu (lieku podávanom v epiduráli) častejšie cyanotické (mali modré až fialové sfarbenie kože, ktoré spôsobil nedostatočný príjem kyslíka) a nereagovali na okolie.

Vizuálne zručnosti a čulosť sa značne znížili so zvýšením bupivakaínu v pupočníkovej krvi, a to najmä počas prvého dňa ich života (ale aj počas nasledujúcich 6 týždňov).

Pokiaľ plánujete dojčiť, venujte tejto informácii náležitú pozornosť. Potrebujete, aby dieťatko bolo čulé a prisalo sa čo najskôr po narodení, kedy je sací inštinkt najsilnejší.

10. Cítiť pôrodné bolesti je dôležité

Je ťažké prijať aj toto tvrdenie. Na druhej strane, bolesť počas pôrodu učí ženu dvom základným cnostiam materstva: prijatiu a odovzdaniu sa.

Toho, čo musí matka (najmä novorodenca) prijať, je skutočne veľa. Bez súdenia, bez hnevu musí prijať, čo treba.

Či už množstvo prebdených nocí, dní a mesiacov, alebo zdanlivo neopodstatnený plač, niekedy pretrvávajúci aj hodiny, odmietanie pomoci či pohodlia, ktoré poskytuje jej náruč.

V takýchto situáciách často zmáča dieťatko vlastnými slzami. Musí sa naučiť prijať, že nedokáže byť dokonalou, aj keď do toho vkladá všetko.

Musí sa naučiť akceptovať zmeny vo svojom živote, vo všetkých jeho oblastiach, dokonca aj tam, kde by ich nečakala. Odovzdať sa bolesti pri pôrode je ako odovzdať sa do Božích rúk, plynutiu, prírode.

Matka musí dovoliť, nech sa stane, čo sa má stať, bez ohľadu na jej mieru pohodlia alebo spokojnosti.

Odovzdanie sa je začiatkom cesty materstva a s prijatím všetkej bolesti prijíma aj vznešený titul matka.

Záver

Snáď vám tento článok priniesol jasnejšiu predstavu o tom, čo je to pôrod, aké fyzické procesy sa počas neho dejú a ako dokáže epidurál obmedziť dokonalý prirodzený chod udalostí.

Či už sa rozhodnete rodiť prirodzene alebo nie, prajeme vám rýchly a ľahký pôrod a nech sú vaše deti zdravé a šťastné.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Matka MUSI prijat!
  ….kto to povedal? A preco by musela?
  To akoze potom aj pacient ma prijat, ze je pacient a nechat si trhat zuby bez injekcie, ci operovat slepak bez umrtvenia? Ved “musi zazit bolest, aby vedel, co mu beru….”nie?
  To je uuuzasny clanok!

 2. Myslim,ze prirodzeny porod narusa hlavne pristup personalu. Zeny sa potom nedokazu tak vyrovnat so situaciou a bolestou a zvolia epidural, lebo znasat tie „pohlady a poznamky“ co tolko stoniete a pod, nemoznost si zvolit svoju pohodlnu polohu, myslim, ze ten stres je neznesitelny v mnohych pripadoch. Keby mala kazda svoje sukromie, milovanu osobu vedla seba a mohla sa s bolestou vyrovnavat tak, ako jej kaze intuicia, bolo by vsetko ine.

 3. Hneď prvá veta 10.-teho odstavca potvrdzuje nezmyselnosť jeho názvu. Jeho pokračovanie a zvlášť veta: „Bez súdenia, bez hnevu musí prijať, čo treba.“ sú podľa mojej mienky absolútne scestné. Poznám veľa žien, ktoré ani necítili žiadnu prehnanú bolesť pri prirodzenom pôrode, ako aj ženy rodiace v narkóze či s anastézou a nezdá sa mi, že by neobetovali bez zaváhania aj život kvôli dieťaťu, bez ohľadu na epidurál alebo nie. Je to v hlave človeka, nie v znecitlivení tela. Kto tu propaguje, že žena je povinná cítiť a znášať bolesť, aby fungovala ako milujúca a starostlivá matka, si nezaslúži lásku žiadnej ženy, ani jeho kázanie o nej.

  Lívia

Pridajte komentár

*