Prečo v piatok na Deň narcisov neprijmite kvietok beznádeje


Print Friendly, PDF & Email
Iniciatíva pre Deň narcisov 2013: Odhoď narcis, kúp si jabko!

Alebo čo je najväčším hriechom Ligy

Nedávno sme publikovali článok poukazujúci na zvláštnosti okolo financovania Ligy proti rakovine, ktorý vyvolal pomerne búrlivú diskusiu tak na tejto stránke, ako aj na Facebooku.

Napriek tomu, že článok bol pomerne dlhý a uvádzal niekoľko dokumentov samotnej LPR, mnohí zarytí sympatizanti nás obviňovali z uvádzania nepravdivých alebo nekompletných informácii.

Je to naozaj zvláštne, lebo keď uverejníte vlastný dokument dotknutého subjektu a potom niekto povie, že klamete, tak teda neviem koho tým myslia. Či nás, alebo ten samotný dokument?!

Preto sme sa rozhodli napísať voľné pokračovanie minulého článku, v ktorom reagujeme na výtky a argumenty druhej strany.

Fanatickí zástancovia LPR by nás aj za vyslovenie názoru najradšej videli za mrežami, až by sme sčerneli. Snáď však doba ešte nepostúpila tak ďaleko a vyslovovať názor sa ešte môže.

Takže tuto vyberáme zopár z najčastejších argumentov nasledovateľov veľkého guru a náboženského vodcu Ligoša Rakoša:

„A volali ste do Ligy pred tým než ste článok zverejnili?“

Častým argumentom, respektíve otázkou sympatizantov LPR bolo, či sme do Ligy zavolali predtým, než sme publikovali náš článok. Naša odpoveď na to je, že nie je našou úlohou sa vecí a informácií doprosovať.

Malo by byť v záujme LPR všetky informácie o svojom financovaní dobrovoľne zverejňovať a predchádzať tak u verejnosti vzniku pochybností. To, že to neurobili, nie je náš problém, ale problém Ligy.

Na západe je bežné, že charitatívne organizácie a nadácie dobrovoľne zverejňujú nad rámec stanovený zákonom všetky informácie o svojich financiách. V angličtine sa tomu hovorí „voluntary disclosure“.

Tento pojem je pre LPR, napriek jej napojeniu na podobné neužitočné organizácie vo svete, zrejme celkom cudzí. Ako inak si potom vysvetliť, že vo svojej výročnej správe za rok 2011 uviedli účelové (nie účtovné) rozdelenie vyzbieraných peňazí do „až“ siedmych položiek?

Za celý rok pracovali a prostriedky podelili len siedmym subjektom, či aktivitám? Zrejme nie, veď len vo výkaze ku Dňu narcisom spomínajú desiatky subjektov a aktivít.

To, že v roku 2012 dala Liga okolo 70 tisíc Eur na detské tábory roztrubujú pri každej príležitosti. Avšak to, kde v roku 2011 minuli 642 tisíc Eur z 1,9 miliónového rozpočtu (čiže 33,8%), sa im už akosi nechcelo rozpísať. Vo výročnej správe to zahrnuli do položky „Ostatné služby“.

Vás nezaujíma o aké „služby“ sa jedná?

Ale čo, však to je len taký malý nepodstatný detail. Kto by sa trápil kvôli nejakým pár státisícom. Však zaplatili detičkám za letný tábor, tak čo viac by ste ešte chceli vedieť?!

Podobné reakcie mali prevažne tí z umiernenejších sympatizantov LPR. Uznávame, na prvý pohľad ide o pomerne rozumný argument.

Pred publikovaním akýchkoľvek informácii by sa novinári i záujmové webové stránky mali vyžiadať všetky dostupné informácie. Avšak existuje aj druhá strana mince, ktorú sme práve vysvetlili na princípe dobrovoľného zverejňovania podrobných informácii.

Okrem toho mám také tušenie čo by sa asi stalo, ak by sme zavolali do Ligy a povedali im, že sme zo stránky Bádateľ.sk a chceme prísť sa im trošku pohrabať v účtovníctve. Vzhľadom na našu „vzájomnú lásku“ by nám pravdepodobne hneď zložili telefón 🙂

Preto treba byť realistami….

Avšak medzi sympatizantmi sa našli aj viac prostoduché, priam až fanatické výpady v štýle:

„Kalmete! Ste zlí, zlí, zlí! Bo basy s vami!“

Ako sme už uviedli o niečo vyššie – ako môžeme klamať uvádzaním vlastných dokumentov LPR? Tí diskutéri nepovedali v čom konkrétne klameme, len že klameme.

Naozaj zaujímavý argument…

K dokumentom LPR sme samozrejme uviedli aj náš názor. Názor však nikdy neklame. Samotná podstata názoru je subjektívnosť. Dá sa s ním súhlasiť alebo nesúhlasiť, avšak v žiadnom prípade nie je možné označiť názor za klamstvo.

Právnici Ligy sú zrejme o niečo múdrejší ako ich zaslepení nasledovatelia. Sme si totiž istí, že uvedený článok si prečítali od zhora dole, zľava doprava možno aj 10 krát, snažiac sa nájsť niečo žalovateľné.

Napokon aj z histórie vieme, že Liga sa vyhráža žalobami a trestnými oznámeniami i za tie najmenšie nepresnosti alebo nedorozumenia. Ak by sme klamali, som si istý, že už by nám bol dávno doručený ďalší výhražný list, ak nie priamo podaná žaloba na súd.

Liga proti rakovine má totiž dve tváre…

Tú prvú milučkú, usmievavú, ktorú ukazuje verejnosti, keď dranká od vás peniaze. Často doplnenú škerením sa ich odvekého maskota. No kto by neprispel tej milej starkej, či na tak ušľachtilý účel ako je pomoc onkologickým pacientom? A hlavne detičkám…

No, a potom tú druhú tvár s vycerenými zubami a kúdolu držiacou v ruke za chrbtom. Tou vás neváha bodnúť priamo do srdca, ak sa náhodou negatívne vyslovíte na jej adresu.

Prípadne, ak i čo i len nahlas zauvažujete nad dogmami, ktoré ako poslušný psíček strážia pre svojho pána, farmaceuticko-medicínsky establišment.

Príkladom je téma bezpečnosti očkovania.

O tom by vám vedela viac porozprávať babka dievčatka, ktorú Liga vyrazila zo svojej ubytovne do noci len preto, lebo nahlas zauvažovala o tom, či jej vnučka nedosala náhodou rakovinu z očkovania.

„Ale veď LPR nestanovuje diagnózy, ona nelieči, len pomáha pacientom!“

Formálne áno, Liga nelieči. Avšak pozrite sa kto Ligu tvorí!

Kto sú jej členovia?

Kto sedí v jej rôznych radách a orgánoch?

Percento „MUDr-ov“ je tam väčšie ako v nemocniciach (keďže tam sú aj sestry a iný zdravotnícky personál).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Liga robí perfektný marketing v tom, že ľudia ju vidia ako charitatívnu organizáciu tvorenú samými nadšencami, ktorí chcú ľudom iba nezištne pomáhať. Bohužiaľ začína to i končí pri marketingu.

Liga proti rakovine, podobne ako jej sesterské organizácie po celom svete, sú nedeliteľnou súčasťou medicínsko-farmaceutického komplexu, ktorý má za úlohu udržiavať súčasný neskutočne ziskový status quo v oblasti liečby rakoviny.

K téme Liga ako charita verzus medicínsky establišment sme sa už podrobne vyjadrovali v našich ďalších článkoch, nechceme sa tu znovu opakovať. Odporúčame prečítať si aj ostatné články tejto série uvedené na konci článku.

Čo teda vlastne Liga robí a čo nerobí?

Jeden čitateľ sa s nami nedávno emailom podelil o svoju skúsenosť s Ligou. Keď tam volal a spýtal sa prečo Liga neinformuje aj o alternatívnych spôsoboch liečby rakoviny, dostal tieto odpovede:

„LPR na to nemá kapacity.“

„Poslaním LPR je osveta.“

Vidíte aj vy v týchto dvoch vetách rozpor? Ja vidím rozpor ako Brno!

Takže LPR nemá kapacity na alternatívnu liečbu, ale má kapacity radiť ohľadne chemoterapií a konvenčnej liečby. Dôkazom toho je ich samotná Poradňa pre pacientov, ktorú prevádzkujú na svojej stránke.

Pozrite sa tam a uvidíte ako často sa vyjadrujú ku konvenčnej liečbe. Na tú alternatívnu už ale „nemajú kapacity“.

Z toho mi teda vyplýva, že oni robia len osvetu ohľadne všeobecne známych vecí typu „nefajčite“, „športujte“ alebo „jedzte zeleninu“ a osvetu o konvenčnej liečbe chemoterapiami a rádioterapiami.

Na osvetu o alternatívnej liečbe už akosi neostáva. Alebo by aj ostalo, len sa moc nechce? Odpoveď si na to dajte sami…

„Netrepte, zakomplexovaný bloger, neverte každej debi**te, vymletý fanatik…“

Poslednou, no pomerne početnou skupinou (asi polovica) boli naozaj „milí“ a „vrúcni“ diskutéri idúc po stopách a v duchu učenia svojho veľkého majstra Ligoša Rakoša.

Ich príspevky sme však kvôli vulgárnosti museli zmazať. V pravidlách diskusie máme uvedené, že nepripustíme na našej stránke vulgarizmy, osobné útoky na autorov článkov, prípade ostatných diskutérov.

Iný názor samozrejme pripúšťame.

Dôkazom toho sú naše diskusie či už pod článkami na tejto stránke alebo na Facebooku.

Je však veľký rozdiel napísať „článok je hlúposť“ alebo napísať „autor článku je hlúpy“. S tým prvým problém nemáme. To druhé bude vymazané.

Záver

Bolo naozaj poučné vidieť aké hysterické reakcie vyvolala kritika nekritizovateľnej, svätej, širokým ľudom večne milovanej a naveky zbožňovanej Ligy proti rakovine. Na chvíľu som si pripadal, že sa nachádzam v Severnej Kórei a opovážil som sa kritizovať samého veľkého Kima.

Tí, čo inak majú plné ústa pomoci, tolerancii a lásky sa razom premenili na čerta chrliaceho síru. Ako sa ale vraví – „vrana k v rane sadá“. Zrejme títo fanatickí nasledovatelia LPR mali dobrého učiteľa.

Každopádne, je len na vás samotných, ako sa zachováte v piatok 12. apríla na Deň zvädnutých narcisov…

Či sa stanete obeťou masmediálneho vymývania mozgov, sadnete Ligošovi Rakošovi na lep a „prijmete kvietok nádeje“. Alebo či sa aj zamyslíte nad tým, o čo počas tohto dňa naozaj ide.

O pomoc onkologickým pacientom bohužiaľ nie, tá je až na poslednom mieste. Robí sa len naoko, veď niečo sa spraviť musí, aby sa verejnosti mohla ukázať aktivita.

O to tu však nejde.

Ide tu hlavne o to, že táto pomoc by vôbec nebola potrebná, ak by sa rakovina liečila naozaj odborne. Otravovanie chemoterapiami, či pálenie rádioterapiami nie je odborná liečba.

Týranie zvierat je trestné. Prečo týranie ľudí onkológmi trestné nie je?

Áno, Liga proti rakovine nelieči. Sú však nedeliteľnou súčasťou chorého systému a pomáhajú udržiavať jeho status quo. Toto je ich najväčším hriechom…

*****

Práve ste čítali 9. zo série článkov Odhoď narcis, kúp si jabko! Ostatné články série nájdete tuto:

(1): Prečo ignorujem Deň narcisov 2013

(2) Malý príbeh o veľkej onkológii

(3) Prečo to celé robíme?

(4) List pre starú Blaškovú

(5) Ako Liga babku dieťaťa s rakovinou večer na ulicu vyrazila

(6) Študenti dobrovoľníci pozor! Vyhnite sa podvodu „Deň narcisov“

(7) 25 spoločných znakov Ligoša Rakoša a sekty Svedkovia Jahodoví

(8) Kde sa berú a kam tečú príspevky Lige proti rakovine?

(9) Prečo v piatok na Deň narcisov neprijmite kvietok beznádeje

Prírodná liečba osteoartritídy

(10) Kde iní berú, my rozdávame: Malý darček pre každého z Vás!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Mária Hatoková

  No sila! Pracujem uz vyse 10 rokov v organizacii, ktora je Ligou uplne preukazatelne podporovana a nemame nic spolocne s MUDr. politikou (viac dsvrba.sk). Viem o aktivitach mimo nasu organizaciu – uplne konkretnych, ktore su pacientom napomocne a su vysokou nadstavbou zakladnej liecby. Neobhajujem vystupy, s ktorymi kalkuluju autori clankov, ale som presvedcena, ze bez penazi Ligy by sme nefungovali tak efektivne, ako teraz mozeme a napr. by sa nam nepodarilo vydat ani tuto knihu http://www.artforum.sk/catalog/hatokova-maria-ed:sprevadzanie-chorych-a-zomierajucich/?mod=catalog&detail=28670. Rozhodnite sa, ako to budete citit. So psenicou rastie aj kukol – aspon je to pole pestre a da sa robit na zlepsovani veci. Nikdy sa uplne nevykynozi – zial. Aby sme vsak pri tom trhani kukola neprisli aj o psenicu!!!

  • Mária, skutocnost je taka, ze rakovinu (aj terminalnu) mozete v pohode vyliecit a to za kratky cas (mesiac-dva).
   Teraz si skuste precitat Vasu odpoved este raz.

 2. Pani Mária, zdá sa, že ste ten článok vôbec nepochopili. Nám ide o to, aby ste nemuseli vydávať knihu „Sprevádzanie chorých a zomierajúcich“ ale napríklad knihu „Vyprevádzanie zdravých a vyliečených“. Skúste si článok pečítať ešte raz. A prípadne aj tie ďalšie na ktoré odkazuje.

 3. Len taký malý komentár na okraj : Na Facebooku sa zjavil príspevok od Richarda Rašiho ( primátor Košíc) v ktorom agitoval ľudí, aby Deň narcisov využili a prispeli dobrovoľníkom s narcismi, tak som si dovolila napísať k tomu stručný komentár vyjadrujúci môj nesúhlas. Hneď po tom ako tam niekoľko ľudí vyjadrilo svoj súhlas s mojim komentárom tak najprv zmizol môj komentár a potom ma asi zablokovali, lebo teraz sa neviem dostať ani na stránku Richarda Rašiho. Pre mňa zmizol nielen príspevok ale aj komplet celá osoba p. Rašiho. Myslím, že aj toto o niečom svedčí.Tak len toľko som chcela.

 4. Aj ja mám skúsenosť s LPR. Už dávnejšie som im písala o očistnej diéte, ktorú mám vyňatú z knihy Břetislav Kafka: tuším sa volá…Experimetální psychologie a medicína z roku 1951 a rokmi na sebe a mojich blízkych overenú. Hneď ma zotreli s celou mojou alternatívou, že tá moja polohladovková diéta je až príliš jednoduchá. Normálne pohľadám tú odpoveď. Však stále platí, že v jednoduchosti je krása… a možno aj zdravie.

 5. Som z rakovinou postihnutej rodiny, mama, tety, babky aj svokor, všetci pomreli na rakovinu. Krstná jediná neprijala žiadne nože. Moja mama zomrela 70 ročná, 3 mesiace po určení diagnózy, žiadna chemoterapia iba lieky oblbováky od bolesti, to isté svokor. Krstná to neriešila, bez lekárov zomrela 75 ročná. Budem sa správať podľa jej vzoru. Snažiť sa prežiť bez lekárov aj tak o nás nemajú záujem, sú to len stroje na predpisovanie liekov. S chemoterapiou moji známi žili síce dlhšie, ale to utrpenie do smrti neprajem nikomu. Idem cestou prirodzenej hlavne surovej stravy a čistej vody, ale občas si dám aj víno a bravčové, na svete sme len raz, zomrieť musíme a radšej v svojej posteli ako v nemocničnej.

  • tak to mas tak ked pride k lekarovi clovek po 60-tke, vacsinou ho lekar posle domov umriet je to bezna prax

 6. Jozef Teniak

  „Lekár lieči,príroda uzdravuje.“
  čo viac dodať ? o čom ? o arogantnom človeku ? o biznise ? o prisluhovačoch ? o šaškoch ? o farmafirmách ? o hranoloch a ich …lízačoch ?
  môj nebohý priateľ by povedal: „ľudzigroš „.
  P.S.: a to lekár som myslel – liečiteľ, určite nie -doktor /prof.mudr.drsc…. bla-bla !

 7. Držím palce, som rád,že ako jedni z mála otvárate ľuďom oči, lebo stredovek zrejme stále trvá – ako spieva skup. Lucie. Už len tým, že sa mnoho ľuďí zamyslí nad súčasným stavom v liečbe rakoviny ste odviedli veľký kus práce.

 8. Súhlasím s Vami, vyberať príspevky , tešiť sa z nich a ďakovať verejnosti je celkom ľahké a príjemné.
  Odôvodniť výdaje a verejnosti podať správu o využití „všetkých príjmov“ ,to už vyžaduje poctivý charakter. Zrejme aj v lige ľuďom charakter pokrivili peniaze.
  Veď kto by pátral po detailoch ,keď robíme charitu….????

Pridajte komentár

*