Odhoď narcis, kúp si jabko! (2): Malý príbeh o veľkej onkológii


Print Friendly, PDF & Email

Milý čitateľ, milá čitateľka,

Predstavte si takúto situáciu: Cítite sa dlhodobejšie chorý a ťaživý stav neprechádza. Rozhodnete sa navštíviť lekára. Ten s vami hodinku posedí. Vypočuje si nielen všetky vaše problémy, ale položí vám aj zo 50 otázok. Napríklad o tom, ako žijete, kde bývate, aké máte zamestnanie, čo jedávate a veľa ďalších. Potom vám spraví bežné ambulantné vyšetrenia.

Iniciatíva pre Deň narcisov 2013: Odhoď narcis, kúp si jabko!Avšak tuší, že problém je vážnejší, preto vás odporučí na zopár ďalších vyšetrení. O pár dní sú vyšetrenia hotové. Čaká vás nepríjemná správa. Máte rakovinu. Samozrejme, nie ste vôbec zrútený, lebo viete, že je to ľahko zvládnuteľné ochorenie.

Pri najbližšej návšteve, má pre vás lekár už všetko pripravené. Na základe predchádzajúceho rozhovoru vie, ktoré veci vo vašom živote sú problém. Dá vám zoznam odporúčaní k strave, doplnkom a životnému štýlu. Vy sa poďakujete a odchádzate domov. Najbližšia kontrola o mesiac.

Po mesiaci lekár skontroluje, ako sa váš stav vyvíja. Tiež dohliadne na dodržiavanie jeho odporúčaní a urobí zopár kontrolných vyšetrení. Všetko prebieha v poriadku, ďalšia kontrola zasa o mesiac.

Pri piatej kontrole vám oznámi, že ste vyliečení. Nakáže vám ale v nastúpenej ceste nepoľaviť, inak sa choroba vráti. Vy sa poďakujete a odídete veselý domov.

Fantázia? Nereálne? Nemyslíme. Poniektorí z vás si teraz určite povedia…

Vy:

To je celé nezmysel. Takto sa predsa rakovina nedá liečiť, to vôbec nie je také jednoduché.

My:

Áno, jednoduché to nie je. Vyžaduje si to pevnú vôľu, odhodlanie a disciplínu. Veď chemoterapia a rádioterapia sú jednoduchšie. Štandardný protokol – jeden meter na každého.

Máte diagnózu CA4785 (kód je vymyslený). Na to predsa máme protokol P5321. Bodka. Nie je ďalej čo riešiť. Chemoterapia 30x mix 1+5+7, 30x ožarovanie, operácia. Ďalší prosím.

Vy:

Stráviť hodinu s jedným pacientom zakaždým? To je predsa nereálne. Naše zdravotníctvo nemá na to ani ľudí, ani peniaze?!

My:

Naozaj nemá? Koľko človeko-hodín by sa  dalo kúpiť za jednu fľaštičku chemoterapie, na ktorú sa dnes vyhadzujú tisícky eúr? A vôbec, nezabralo by 5 hodinových posedení u lekára menej času, ako celé dni strávené na onkológii? A to už nehovoríme o hospitalizáciách…

Vy:

Ak je to teda také jednoduché, prečo to nerobia všetci? Akože nevedia o tom? V dnešnej dobe by sa niečo také rýchlo rozšírilo, nedalo by sa to utajiť!

My:

Nedalo? Ale dalo. Problém je, že vy si nevyhľadávate informácie. Vo svete sú tisícky takto vyliečených. Správy o nich však nenájdete na Markíze, či denníku SME. Ani lekár vám o nich nepovie. Väčšinou o nich ani sám nevie, lebo tiež má len obmedzené zdroje z ktorých čerpá.

Vy:

Tak ako to vlastne je? Píšete o rôznych sprisahaniach, o zlých lekárov a neviem čom ešte. Prečo by lekári boli zlí, veď oni sami majú záujem na vyliečení svojich pacientov…

My:

Majú? Naozaj? Ako to v branži teda chodí? Tuto ponúkame krátky, nie až tak fiktívny príbeh:

V ordinácii za siedmimi horami, za siedmimi dolami

Vy:

Pán doktor, minule som čítal na stránke bádateľ.sk, že…

Oni:

Čo? Bádateľ? Ja také nedôveryhodné stránky vôbec nečítam. Pozrite sa, ja som onkológ, špičková kapacita svetového formátu a ja vám vravím, že to, čo tam píšu, sú samé nezmysly. (?)

Že ste to čítali aj niekde inde na internete? Pozrite sa, poviem vám takto: internet je plný bludov. Píšu tam ľudia anonymne (a popod fúz si mrmlem: a to mňa na tom najviac štve, ťažšie sa im tak vyhráža a zasielajú žaloby).

Tí, čo píšu tieto bludy nemajú žiadnu zodpovednosť. Ja, kaliber ťažkého formátu prezentujem svoje meno verejne a nesiem za svoju liečbu zodpovednosť. Ale pre istotu mi túto prosím podpíšte, že s liečbou súhlasíte.

Prečo? Áaale, to je len taká formalita, zákon mi to odo mňa vyžaduje. Keby to bolo na mne, papierovačkami by som sa vôbec nezaťažoval. Prečo mi tak čumíte na nos?

Vy:

A pán doktor, naozaj k tej chemoterapii neexistuje nejaká iná liečba? Neskúsime najprv niečo ľahšie?

Oni:

Aké ľahšie? Čo ľahšie? Ako sa opovažujete spochybňovať môj úsudok! Vy ste kto? Študovali ste medicínu? Ja som študoval 6 rokov. V štvrtom ročníku na vysokej k nám do labákov dokonca vtrhli ruskí vojaci. No viete, tá invázia v šesťdesiatom ôsmom… Ja by som vám o tom toho vedel rozprávať…, ale späť k veci…

Okrem toho mám ďalšie 3 atestácie, dokonca aj doktorát vied som obhájil ešte predtým, než zomrel strýčko Brežnev. Viete aké to bolo vtedy ťažké? A vy idete spochybňovať môj odborný názor? A odvolávate sa pri tom na nejaké staré štúdie z roku 2004?

Vy nemáte ani pojem, akými míľovými  krokmi dnes medicína kráča. Za posledné roky sa chemoterapia presne cieli. A k tomu sa dopĺňa hormonálnou terapiou. Dnes to už nie je ako to bývalo v roku 2004! Sám to veľmi dobre viem! Hovorili nám to ešte špičkovejší vedci od nás. No viete, z tých skvelých nadnárodných farma firiem na kongrese v Dominikánskej republike minulý rok.

Povedal by som vám aj viac detailov, ale už si to presne nepamätám. To viete, deň predtým bola uvítacia večera a po nej „all inclusive“ večierok… Na druhý deň ma troška hlava bolela a tak som sa nemohol plne sústrediť na prednášku.

Každopádne, tu to je aj čierne na bielom, pozrite! Vzal som si so sebou letáky, ktoré nám tam rozdávali.

Tak, a teraz už chápete? Ja som študovaný niekto, vy nikto. A vôbec, o odborných témach sa bavím iba s odborníkmi. Vy ním nie ste, tak čušte a dôverujte mi!

Vy:

Liečba osteoporózy

Prepáčte, pán doktor, ja som to tak nemyslel. Ale…

Oni:

Aké ale? Stále ešte pochybujete?

Viete, keby ste boli u niektorého z mojich kolegov, dávno by s vami vyrazil dvere a vyškrtol vás zo svojej evidencie. A ešte by vám povedal toto: Ak sa vám nepáči, prosím, choďte a liečte sa sami. Ale potom mi sem nechoďte s prosíkom, ak si to náhodou rozmyslíte!

Ja som ale viac chápavý. Napriek vašej trúfalosti a nevďaku vám rád všetko vysvetlím. Alebo viete čo? Ak neveríte mne, sú tú ešte iné, nezávislé…hm, hm, prepáčte, trocha mi zabehlo. Chcel som povedať nezávislé charitatívne organizácie, ktoré poskytujú nezávislé, hm, hm…sakra, akosi ma dnes dusí…nezávisle informácie.

Tiež poskytujú pomoc onkologickým pacientom. A nielen im, aj vašej rodine! Aj ubytovanie im niekedy preplatia, aby mohli byť vaši blízki pri vás počas liečby. A predstavte si, aj psychosociálnu pomoc vám radi dajú.

Vy:

Psycho? Ale pán doktor, ja nie som psychosocio…

Oni:

Nie sociopat, sociálnu! To akože, keď vás táto diagnóza zaskočila a neviete sa s tým vyrovnať. Hlavne nešpekulujte a zmierte sa s tým, to je teraz to najdôležitejšie!  (tíško popod fúz: pre mňa, nie pre vás)

Oni, z tej charity, vám s tým pomôžu. Stačí im len zavolať, o všetko sa postarajú. Ak neveríte mne, opýtajte sa ich. Tiež majú odborníkov, všetko vám vysvetlia.

Alebo viete čo, dohodnime sa takto: vy pekne choďte teraz domov, prípadne cestou sa prejdite na čerstvom vzduchu. Ja im zavolám namiesto vás a všetko dohodnem, dobre? Nad chorobou sa nezaťažujte, dôverujte nám, špikovým odborníkom.

A hlavne keď už budete doma, nečítajte internet. Ako som už povedal, sú tam samé hlúposti. Zbytočne by vás to zneisťovalo. Vy teraz hlavne potrebujete pokoj. Dobre? Tak, majte sa zatiaľ pekne. Ozaj, vyhovuje vám vo štvrtok o 10:00 hodine schôdzka u tej charitatívnej organizácie?

Vy:

Áno, teraz som aj tak na PN-ke, takže môže byť.

Oni:

Výborne! Dohodnem vám teda stretnutie vo štvrtok na desiatu. Dovidenia! A nezabudnite, žiaden internet!

Vy:

Dovidenia, pán doktor a prepáčte ak som…

Oni:

Dobre, dobre, nič sa nestalo, tak už choďte!

…pacient odchádza…dvere sa za ním zatvárajú…

Oni:

Ach sestra, prečo sa ja musím s takýmito blbcami každý deň zapodievať? Keby som to mal aspoň dobre zaplatené. V Dominikánskej republike sa človek síce dobre naje a ožerie, ale nová vila sa z toho postaviť nedá.

A ani tie provízie už nebývajú ako kedysi. Teraz si treba dávať pozor na tých, oných, agentov provokatérov. Kebyže nedostávam honoráre za tie PR články do novín a „konzultácie“ pre farma firmy, tak sa na to naozaj vybodnem.

Ozaj, podajte mi prosím môj zápisník s telefónnymi číslami. Idem zavolať do tej charity…

Sestra:

Nech sa páči, pán doktor.

…jeho velebnosť vyťukáva číslo na telefóne…

Oni:

Haló, Feri? No čau, ako sa máš? No…ja tiež nič moc. Prečo ti ale volám… Počuj, posielam ti ďalšieho klienta na štvrtok na desiatu. Je to jeden z tých blbých pochybovačov, čo moc čítava internet.

Áno, áno, už som ho myslím celkom spracoval. Buďte ale pripravení, že môže vyjsť s nejakými ďalšími hlúpymi nápadmi o alternatívnych liečbach. Jasné, viem, že viete čo robiť. To len pre istotu pripomínam, aby ste boli pripravený, keby niečo.

Ozaj, a nie že nám unikne! Jeho protokol je jeden z tých drahších – 3x toľko kreditov ako priemer. Jasné, neboj, nezabudnem na teba, však sme spolu na intráku diplomovky kopírovali. Máš to teda u mňa! Tak čau.

Toto je druhý zo seriálu článkov „Odhoď narcis, kúp si jabko!“. Celú sériu nájdete tuto:

(1) Prečo ignorujem Deň narcisov 2013

(2): Malý príbeh o veľkej onkológii

(3) Prečo to celé robíme?

(4) List pre starú Blaškovú

(5) Ako Liga babku dieťaťa s rakovinou večer na ulicu vyrazila

(6) Študenti dobrovoľníci pozor! Vyhnite sa podvodu „Deň narcisov“

(7) 25 spoločných znakov Ligoša Rakoša a sekty Svedkovia Jahodoví

(8) Kde sa berú a kam tečú príspevky Lige proti rakovine?

(9) Prečo v piatok na Deň narcisov neprijmite kvietok beznádeje

(10) Kde iní berú, my rozdávame: Malý darček pre každého z Vás!

Zbohom vysoký krvný tlak

A prosím, nezabudnite toto naše posolstvo zdieľať, twitovať, emailovať, či inak šíriť do sveta, pretože bez vašej pomoci to sami nezvládneme!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Žiaľ, skutočná realita. Človek vzišiel z prírody, chémia a iné výdobytky ,,modernej medicíny“ (chemo,RA,atd.)človeka len ničia, je to preň absolútne neprirodzené. Ľudia v dnešnej zvrátenej dobe sú pre farmapriemysel len a len biznis a to celosvetovo. Otázka pre pochybovačov, prečo v dnešnej pretechnyzovanej ,,modernej“ dobe chorôb stále pribúda a nie naopak?! Kto je za tento celosvetový stav zodpovedný?! Kto s toho najviac profituje?! Tých hráčov na ihrisku ľudského zdravia a chorôb je ale viac… a táto hra sa dá pre nich hrať len s chorým človekom, najlepšie trvale chorým… Ľudia, zabráňme im v tejto hre, začnime každý sám od seba, začnime dbať o svoje zdravie a dostávajme tieto informácie do povedomia ďaľším a ďaľším ľuďom… Len zdravý človek a zdraví ľudia dokážu poraziť túto neskutočnú dobu ale hlavne ľudí, ktorí jej vládnu!

  • Plne súhlasím s predošlým komentárom. Nikdy som lekárov neuznávala a vždy som sa im snažila vyhnúť. Samozrejme lekári povedia, že robia všetko čo je v ich silách. Čo je vlastne pravda, robia všetko preto aby dostali do človeka najviac chémie, skúšali na ňom „nové“ metódy, ktoré „zaručene“ budú fungovať. Proste ako pokusné králiky. Horšie je, že chorí sú zaslepení a veria len lekárom a o alternatíve nechcú ani počuť. Čo povedia lekári je pravda. Koľko je prípadov keď sa Tí lekári tak veľmi mýlili?! Teraz sa to síce trošku mení, sú ľudia, ktorí začínajú viac čítať a zaujímať sa o iné metódy, ktoré nemajú s lekármi nič spoločné. Je potrebné zastaviť sa v tomto uponáhľanom svete a zamyslieť sa nad sebou, ako žijeme, ako sa stravujeme, čo vlastne robíme zle a čo nerobíme v súlade s prírodou. Stačí len viac chodiť do prírody (bez mobilov a plným ruksakom jedla), obmedziť ťažké jedlá, zjesť viac z toho čo Nám príroda ponúka. A potom už doktorov potrebovať ani nebudeme. A to znamená, že oni nebudú mať z koho profitovať. A verte všetko sa dá len treba vážne chcieť.

 2. Na jednej strane som rád, že sa nebojíte otvorene odhaľovať zločiny proti ľudskosti a na druhej strane sa obávam, že ak vám túto stránku zatvoria, z čoho sa budem učiť. Považujem Vás za najlepší zdroj informácií čo sa týka alternatívy.
  Ďakujem aj za tých ľudí čo si tieto informácie ešte nevážia.

 3. totalna blbosť, blbosť a ešte raz blbosť! Ten komu zistia rakovinu by sa pri takejto liečbe aku uvadzate hore piatej návštevy lekára ani nedožil. A viem o čom hovorim. Kto ma raz rakovinu tomu pomôže len zázrak a ak na zázraky neverí mal by si pomaly skupovať oblečenie do truhly a naplánovať pohreb…Pretože to su všetko bludy. Klasicka liečba iba predlžuje život teda ak sa to dá nazvať životom. Je to skôr utrpenie. A ani tie vaše odborne rady nestoja za nič. Naozaj si myslíte že rakovinu v akomkoľvek štádiu dokáže zvrátiť zdrava výživa? Zobudte sa a prestante oblbovať ľudí. Človek, ktorý mi bol najbližší sa do bodky riadil alternatívnou medicínou. Dokonca odmietol chemoterapiu, pretože nechcel zomrieť. A výsledok? Už mesiac je pochovaný. Nepomohla ani toľko ospevovaná B17, ani Annona Graviola, ani zeleninové šťavy, ani vylúčenie mäsa z jedálnička spolu s živočíšnymi produktami, ani bylinkove čaje, ani ovocie a zelenina jednoducho nič! Myslím si že to vôbec nieje o spôsobe liečby, myslím že o našom živote a hlavne o tom kedy sa skončí rozhoduje niekto iný a my môžme skúsiť hlavou preraziť múr aj tak to bude zbytočné….

  • konecne to sem niekto napisal ako to je naozaj ten kto ma rakovinu pomoze naozaj iba zazrak a lekari to vedia a preto su taky cynicki a neosobni lebo keby sucitili s kazdym pacientom tak po par mesiacoch by sa z toho zblaznili – viem ze je to tvrde ale je to tak a podobne je to aj so sestrami
   ked niekto vidi denne smrt a utrpenie tak sa pred tym snazi branit a preto voli pristup aky voli a mnohym sa zda ako svina ale taka je ludska psychika s tym nic nenarobite

  • Nechcem posudzovat bezhlavo vas pripad. No ked citam o „vyluceni masa“ tak mi to nejako neda. Moze sa stat,ze clovek-masozravec jedol povedzme 6x v tyzdni maso pocas povedzme 40 rokov. Nasledne ked mu „hori pod zadkom“ sa povedzme masitej stravy vzda, a dalej co ? Je realne ocakavat vysledky po 2 tyzdnoch ci mesiacoch ? V protiklade s povedzme tymi 40-rokmi pocas ktorych kaslal na akekolvek pravidlo zdraveho stravovania ? Neviem, no.

   Neviem nakolko funguje ta-ktora metoda, no vo viacerych alternativnych zdrojoch sa spomina aj taky statisticky udaj, ktory hovori, ze je vyssie percento pacientov s rakovinou, ktori preziju dlhsie vdaka tomu, ze odmietli chemoterapiu nez percento tych, ktori sa dali na chemo a zaplatili za to zivorenim a smrtou v bolestiach. Nikto nevie, ci a kedy dostane rakovinu. Nieje snad preto rozumnejsie snazit sa jej predist ? Zamysliet sa nad tym co konzumujeme ? U nas to nieje prilis popularne myslenie. Napchavame sa masom, udeninami, spracovanym cukrom, farbivami, umelinami vsetkeho druhu.. A ked sa nam „cosi objavi“, radi by sme sa kajali v poslednu hodinu .. Vobec sa nedivim, ze to potom „nechce fungovat“..

   • asi vás sklamem, no zamysleli ste sa niekedy nad maličkými deťmi – onkologickými pacientmi? Ale teraz myslím 15 – 36 mesačné detičky, ktoré toho údeného asi veľa nepojedli, v živote nepili alkohol, ani nefajčili.. tak ako je to s tým „darom“ zvyným rakovina? Z čoho naozaj pramení je vznik? Áno máte pravdu, nebolo ľahké otcovi vzdať sa všetkého čo doposial robil. Zmeniť jedálniček o 180 stupňov. No iba sme sa riadili pokynmi alternatívnej medicíny…Otec bol veľký bojovník, dokázal sa všetkého vzdať – fajčenia, akéhokoľvek alkoholu, práce ktorú miloval, jedlá ktoré boli akoby jeho súčasťou a to iba preto, lebo chcel žiť, nechcel umrieť..Stále to opakoval…Ale bohužial Vianoc sa nedožil….

 4. Reinhard, takže je podľa Vás normálne keď sa k Vám lekár správa ako k totálnemu odpadu, keď Vám doslova dá najavo, že ho otravujete už len tým, že vstúpite do jeho ordinácie a bez štipky súcitu Vám priamo či nepriamo povie, že aj tak nemáte šancu. A to že si tým chráni len svoju psychiku je totálna blbosť. Sami si vybrali svoje povolanie, to znamená, že vopred vedeli, že sa budú denno denne stretávať so smrťou. A myslíte si, že tie rodiny, či už sa jedná o dospelého alebo o deti (čo je ešte horšie, keďže tie deti ešte ani poriadne nezačali žiť) to majú jednoduché, že tým netrpia dosť bez toho aby im to lekári a sestry neznepríjemňovali ich bezohľadným a neľudským správaním??? Ku každému pacientovi treba pristupovať individuálne!!! Ešte raz zdôrazňujem, že si to vybrali sami so všetkým čo k tomu patrí!!!

  • ano presne tak hovorim ze je to normalne lebo to patri k ludskej psychike a nezmenim to ani ja ani nikto – bohuzial
   a co sa tyka vyberu povolania, ludia si vyberaju povolanie velmi mladi staci len ked ja si spomeniem co som si myslel pocas skoly ze budem robit – salam parky – no ked som nastupil do prace tak kruta realita ma fakt dostala
   okrem toho vacsina ludskeho konania je podvedoma a len malokto vie presne ze preco robi to co robi – vacsinou na to dojde az odstupom casu alebo nikdy

   • Reinhard,Ty nahliadaš zrejme na každého človeka cez svoj obraz, cez svoju psychiku a veríš, že to nezmeníš ani Ty, ani nikto iný. Ľudská psychika je veľmi zložitá vec,Reinhard, skús na tej svojej trochu popracovať, individuálne, najlepšie bez pomoci bielych plášťov, uvidíš, že ľudská psychika dokáže priam zázraky samozrejme spolu s pevnou vôlou, trochou sebazapretia a kúskom sebadisciplíny. Úprimne, Reinhard, ktorou s týchto vlastností ovplývaš Ty? No a k tomu podvedomiu, áno, väčšina ľudí po dlhšom čase vykonáva svoju činnosť podvedome, či je to v práci alebo v súkromí. No tieto všetky úkony už boli tým ktorým človekom vykonané minimálne niekoľko krát a len z tohoto dôvodu ich môžeme vykonávať podvedome. No pointa tohoto prípadu je v tom, ako na tieto problémy nášho života nahliadame od samého začiatku a následne ku nim individuálne pristupujeme. Dá sa to s ľudským prístupom a pochopením nezávisle na množstve prípadov alebo situácií, čo je žiaľ v dnešnom uponáhľanom svete výnimka, ale praktizuje sa to, použijem Tvoj výraz „len málokto vie ze preco robi to co robi“ zväčša týmto spôsobom. Aj keď si to zrejme nemal v úmysle, perfektne si to vystihol. V tvojom prípade, Reinhard, dúfam, že na to prídeš až odstupom času, na pochopenie tak zložitých vecí akými sú ľudská psychika a podvedomie je potreba hlbšieho náhľadu,oveľa hlbšieho než ktorým disponuješ práve Ty! A rada na záver,Reinhard, skús sa obklopiť aj ľuďmi s iným povedomím, než je to Tvoje, určite to bude pre Teba prínosom, si ešte tak mladý…

    • pozri petko – jednoducho kedze moc nemam rad ludi a teda sa s nimi nestretavam mam dost casu na to aby som rozmyslal trocha inak ako vacsina. V tomto pripade som sa snazil vzit do koze lekarov a z toho vzisiel moj nazor
     co sa tyka mojej psychiky – som si plne vedomy mojich chyb ale ked som sa ich snazil zmenit zrazu som mal naozaj zle pocity ako keby som isiel proti sebe, bolo to pre mna absolutne neprirodzene ako keby som hral vo filme uplne niekoho ineho. Aj preto som sa rozhodol ze budem taky aky som a nebudem sa do nicoho nutit
     a mal som aj dost casu rozmyslat nad alternativnou medicinou a proste ma nepresvedcila a to aj preto ze vzdy som sa snazil sledovat co vlastne robili ludia cosa dozili naozaj vysokeho veku (90+)
     a dosiel som na to ze to neboli ziadni striktni vegeteriani ani nic podobne sfanatizovane – vsimol som si toto
     – maso jedli no len pomenej
     – mali radi mliecne vyrobky
     – celkovo jedli vsetko ale pomerne male mnozstva
     – pili alkohol neboli vsak ozrani
     – zili na vidieku a moc necestovali – stres
     – pozitivny pristup k zivotu
     – lekarov navstevovali len minimalne ale to len preto ze nebyvali chori

     nikto z nich nebral mega davky vitaminu C,MMS, neslopal sodu bikarbonu s javorovym sirupom a ine podobne vymysli

     ako som pisal mam dost casu rozmyslat nad hocicim a urcite nebudem menit svoj pristup ani k sebe ani k tymto veciam

     • Reinhard, mojím účelom bolo v Tebe evokovať Tvoje vedomie, čo si myslím, že sa mi aj podarilo. To ostatné pochopíš s pribúdajúcim vekom, no samotný čas nestačí na pochopenie zmyslu života, sú potrebné ďaľšie ľuďom dané vlastnosti ktoré Ty možno v sebe objavuješ popr. ešte objavíš. O tom, či sa uberáš tým správnym smerom v tej správnej dobe, rozhoduješ samozrejme v prvom rade len Ty.

   • Reinhard, súhlasím, že ľudia si vyberajú povolanie veľmi mladí, ale napr. čo sa týka medicíny už počas štúdia musia zistiť čo obnáša práca sestry alebo lekára, že to vôbec nie je jednoduchá práca. A keď sa tí mladí stavajú k štúdiu a teraz použijem Tvoj výraz: „salam parky“ tak to sa potom nečudujem, že máme lekárov, ktorí presne nevedia prečo robia to čo robia. A bohužiaľ na túto ich nevedomosť doplácajú ľudia, ktorí majú v nich dôveru. A ešte jedna vec, keď človek nevie čo tá práca obnáša aj po nejakom čase čo ju vykonáva tak ju potom nemá čo robiť a mal by si hľadať niečo iné čomu bude rozumieť. Ľudský život je jedinečný a ničím nenahraditeľný na to aby o ňom rozhodovali ľudia, ktorí nedokážu určiť a odhadnúť jeho jedinečnosť v súvislosti s individuálnym prístupom k jedincovi a akceptovania aj jeho rozhodnutí.

 5. Skalamaná (odpoveď na komentár vyššie). Takže predpokladám, že Vy už tie veci do truhly máte nakúpené. Vy ste to vzdali spolu so smrťou človeka, ktorý ako píšete Vám bol najbližší. Prepáčte, ale Vy vôbec neviete, o čom hovoríte. Takí ľudia ako Vy sú veľmi nebezpečný a to v prvom rade hlavne sami pre seba. Vy len predpokladáte na základe tejto Vašej životnej tragédie a aj to z dávkou hnevu a opovrhnutia, tak ako je to cítiť z Vášho príspevku. Svet okolo Vás je oveľa väčší, než ste Nám svojou skúsenosťou ozrejmili. Tak ako ja aj „badateľ“ sa v prvom rade snaží apelovať na zdravých ľudí, na zmenu ich postoja a pohľadu na život. Rakovina je záludná a nebezpečná. Vo väčšine prípadov si ju privodzujeme sami, svojím životným štýlom a náhľadom na dnešný svet okolo Nás. Ale správnym postojom a povedomím sa väčšina Nás dokáže vyhnúť nielen rakovine ale aj obyčajnej sezónnej chrípke popr. nádche (prirodzený vitamín D, čiže slnečné svetlo aj keď sa to zdá v rozpore so súčasnou medicínou ale taká súčasná medicína práve je, udržiavanie si správneho PH organizmu, taktiež Naša psychika je nemenej dôležitá, toto je len pár základných východzích bodov, ktorých je nespočet). Píšem väčšina a som o tom absolútne presvedčený. Žiaľ nie všetci, ešte stále žijeme na planéte Zem, čiže sa podriaďujeme matke prírode a jej nemenným zákonitostiam, tak ako aj zákonitostiam vesmíru. Sklamaná, skúste pozorovať prírodu okolo seba, jej fungujúcu časť obmeny. Dnešný človek odignoroval väčšinu s týchto prírodných zákonitostí a zvyšok si prispôsobil na svoj obraz čím si vytvoril svoj umelý Matrix so všetkými nebezpečenstvami, ktoré si len dokážeme predstaviť, ale aj tými, ktoré si predstaviť ešte nedokážeme. A pod tento Matrix nespadá len Farmapriemysel spolu s dnešnou medicínou, no je prítomný už vo všetkých sférach dnešného života človeka. Viete ako sa mu brániť, eliminovať ho?! pokiaľ áno, tak potom budete poznať odpovede aj na otázky týkajúce sa nášho zdravia. A nielen na ne…

  • áno, máte pravdu. Som sklamaná a nahnevaná. Ale nachápem, čím som nebezpečná? Veď sa len snažím pozerať na svet realne. Slovo onkológia je slovo ktoré naháňa strach už len vyslovením. No opýtam sa vás to isté, na čo som sa opýtala aj pána píšuceho vyšie. Ak si rakovinu vytvárame sami, vysvetlite mi, prečo sú onkologickými pacientmi aj malinké detičky, ktoré majú iba pár mesiacov. Nikdy nefajčili, nepili alkohol, nejedli nezdravé jedlá a predsa sú onkologickými pacientmi…. Prečo sa toto deje? Naozaj si myslíte že badateľ dokáže vitamínom C znížiť percento ochorení maličkých detí? Počas choroby ktorú som mysľou a srdcom zdielala so svojím otcom som sa stretla – a v tom má badateľ pravdu- s naozaj neľudským jednaním u každých dverí. Lekári si hovoria, že sú odborníci, no podľa mňa iba „z povinnosti“. Ak im totiž nedáte tučnú obálku tak možnosti liečby alebo aj samotnej ochoty sa im nerozšíria ani o cm. Tento svet je hnusný. Vy prosíte lekárov o záchranu života pacienta, a oni vám s úškrnom na tvári povedia, že urobili, čo bolo v ich silách..Akoby vám nepriamo chceli naznačiť že je to len ďalší pacient v poradí. A čo ma už úplne vytočilo, bolo absolútna drzosť personálu zabudnúť onkologického pacienta po operácii na chodbe v deň prepustenia. Musel sedieť 2 dni na chodbe pobalený, hladný, smädný a psychicky vyčarpaný natoľko, že napriek tomu že bol silným chlapom dokázalo ho to rozplakať. Nikto z celého personálu oňho ani nezakopol, pokým som nezavolal riaditeľke „nemocnice“, ak sa tak vôbec dá nazvať ten bordel, ktorý tam riadila…Je toho veľa, čo sme prežili počas tých pár mesiacov choroby, no negatívnych zážitkov bolo viac ako keby to celé trvalo 2 roky..

   • Skúste sa prosím zamyslieť nad tým, popr. použiť objektívny zdroj informácií, čo všetko sa zmenilo za posledných cca 150-200 rokov. Odklon ľudstva od prirodzena, prírody. Tak napr. Veľká technická revolúcia, čo prirodzené Nám priniesla? Ďalej chemizácia pôdy (pesticídy, herbicídy, umelé hnojivá…). Následné znečistenie povrchových vôd prechádzajúce do vôd podzemných. Silné znečistenie ovzdušia, v dnešnej dobe tak dobre známe Contrails a Chemtrails. Pre zaujímavosť, v ktorejkoľvek minúte počas 24 hodín sa len nad Európu nachádza v priemere 2000 dopravných lietadiel. Ďalej problém GMO (napr. Monstanto) vo výžive obyvateľstva tohoto sveta. Nadnárodné koncerny a korporácie v snahe o čo najväčší zisk sa neštítia nahradzovať prirodzené potraviny chémiou všetkého druhu od známych E-čiek, cez konzervanty, umelé sladidlá a farbivá, cez umelé želatíny a zahusťovadlá. Zo známym zdravotníctvom, ktorý je pod vplyvom taktiež Nadnárodným spolu s jeho jedmi, pardón liekmi a „prevratnými technológiami a postupmi“ (čo prevratného pre Boha môže byť na ožarovaní akýmkoľvek druhom žiarenia či už je to EM žiarenie alebo Radioaktívne – CT, MR, atď.). A aby toho nebolo málo, sú tu vojnové konflikty Afganistan, Irak, Bosna a Hercegovina, Líbia s výhľadom na Síriu a Irán, kde bola použitá Našou „obdivovanou“ Amerikou munícia s ochudobneným uránom s dôsledkom čoho sa dnes rodia práve deti s rakovinou, mrzáci, ak majú to „šťastie“, že sa narodia živý. Rádioaktivita nepozná hranice, jej čas rozpadu je od cca 26 000 rokov až po 4,5 miliardy rokov. Odporúčam Vám do pozornosti článok http://www.czechfreepress.cz/valky/atomova-vojna-uz-prebieha.html. S tým súvisí aj zamorenie celej severnej pologule od rádioaktívneho spádu s J. E. Fukušima Našimi médiami tak odignorované. No a ukončím to tým, akí sme ľahostajný ku svojmu zdraviu a žijeme v nevedomosti diania okolo seba. Stačí Nám ku tomu len televízia, fľaša lepšieho vína, krabička cigariet a šálka kávy. Poniektorí nepohrdnú ani niečím tvrdším. Toto je len veľmi hrubý a stručný náhľad na problematiku Nášho zdravia a má slúžiť ako východiskový bod pre ľudí, ktorí boli uspaní dobou a tými, ktorí jej vládnu.

 6. samozrejme, že toto všetko je pravda. Tak ake je riešenie? Čo tento svet dokáže dať do normálu? Asi nič. Potom už ostáva iba jediné. Pre veriacich je to zásah božej ruky ukončením existencie planéty, a pre neveriacich chaos hviezd výsledkom čoho bude náraz nejakej kométy, ktorá to všetko ukončí. Bude to možno znieť cinicky, ale v tomto svete sa už nedá normálne existovať. Pretože okrem zdravia sa z tohto sveta vytratil aj ľudský prístup ku všetkým a ku všetkému.

  • Nie sme tu preto,aby sme to vzdávali, aby sme sa neustále podvoľovali moci iných. Zmysel nášho žitia je úplne odlišný od žitia väčšiny života ľudí v dnešnom svete. Spolu s planétou Zem tvoríme evolúciu, každý jeden z nás prispieva svojím konaním ku jej napredovaniu, ale aj stagnácii či jej úplnému zastaveniu. Hĺbka týchto slov je oveľa väčšia, než si to zrejme dokážete momentálne predstaviť. Tento krátky komentár by Vás mal evokovať a povzbudiť vystúpiť zo svojho sivého sveta do sveta pravdy, jasných farieb a tým aj žitím života, s ktorým spoznáte pravý zmysel svojho bitia, lásky, šťastia ale aj nemenej dôležitého zdravia. Nie ja, ale Vy ste tou, ktorá si vytvára svoju realitu, svoju budúcnosť. Skúste hľadať, vnímať pozorovať a porovnávať. skúste používať zdravomyslie, svedomie, lebo ten, kto má svedomie, dokáže rozlíšiť dobro od zla. no a ten, kto dokáže rozlišovať medzi dobrom a zlom, tak ten je už blízko k pravde . . .

   Úprimnosť za úprimnosť. Môjho otca zabili lieky. Bral ich dlhé 3 desťročia. Posledné roky svojho života ich denne užíval asi 8 druhov. Bol to silný človek, no aj napriek tomu som mu v tom čase nedokázal pomôcť. Sú tomu už 4 roky. Od vtedy ako Nás opustil, nazerám na svet spolu so všetkými jeho aspektami úplne iným spôsobom ako to bolo dovtedy. Jeho smrť bola pre mňa spúšťačom opustenia sterotypu môjho života a iniciátorom zamyslenia sa nad darom zvaný život. Sú to síce len 4 roky no paradoxne jeho smrť priniesla mne aj mojej rodine úplne iné náhľady a hodnoty na život ako taký. Verím, že ani pamiatka Vášho otca neostane bez odozvy a zanechá Vám silu žiť život taký, aký Vám a všetkým ľuďom v tomto svete naozaj prináleží.

  • V nažich životoch ( a vlastne v celej spoločnosti) chýba Odpustenie a Pokora. Veľmi sme si zvykli medzi sebou navzájom a hlavne za všetko bojovať. Tento boj nás však všetkých veľmi vyčerpáva a berie nám naše životné sily. Niekedy by bolo lepšie, keby sme dokázali vzniknutú situáciu len prijať a tým by sme potom pochopili čo nám prišla povedať a čo nás chcela naučiť. Tým, že prestaneme bojovať a dokážeme situáciu (chorobu) prijať, môžeme jej následne porozumieť a pochopiť príčinu jej vzniku a potom môžeme v sebe nájsť aj silu ju uzdraviť. Posielam Vám link na môj osobný príbeh s liečbou rakoviny a verím, že uvidíte aj iné spôsoby a cesty liečby tohto ochorenia. http://www.badatel.net/osobna-skusenost-citatelky-dariny-s-liecbou-rakoviny/

 7. @Sklamaná:
  pýtali ste sa na malé detičky, onkologických pacientov.
  Keď sa začnete zaoberať otázkou, resp. problémom očkovania a vakcín, tak už nebudete taká prekvapená.
  Naša generácia tak zažila max. BCG-čko a DiTePer-ku, čiže očkovanie proti 4 chorobám, možno ešte tak Polio.
  Dnes v treťom mesiaci dieťa dostane hexavakcínu plus pneumokoky. Keď si prečítate príbalový leták, dlhší pomaly ako toaletný papier, a uvidíte tam nežiadúce účinky (medzi iným smrť, cukrovku a iné „skvosty“), tak sa už tak veľmi čudovať nebudete.
  A zoberte si tehotenstvo – dnes ženy bežne užívajú kopec liekov (napr. na udržanie tehotenstva, proti tlaku, všelijaké doplnky a pod.), je kopec umelých tehotenstiev (končiacich predčasnými pôrodmi – na SK je jedno dieťa z 9 narodené predčasne – a to sa bavíme o deťoch v 25-30.tt. s váhou menšou než 1 kilo !!!), ešte dieťa ani nie je poriadne ukotvené v maternici a poďho na ultrazvuk, veď treba fotečku, potom 3D a 4D ultrazvuk, stačí si o tom niečo načítať (z alternatívnych zdrojov) a nebudete sa čudovať…
  Okrem toho pozrite si tiež nejaké dokumenty alebo filmy o epigenetike (teraz myslím za ten objav dostal človek Nobelovu cenu), ako sa dokáže meniť DNA vplyvom vonkajšieho prostredia…
  Neviem, či ste rozprávali s rodičmi detí na onkológii, čo som čítala, mnohí zistili, že ich dieťatko dostalo rakovinu takmer na deň presne ako to druhé, presne v istom odstupe od očkovania…Sú aj lekári, ktorí to potvrdia. Odporúčam napr. stránky http://www.slobodavockovani.sk

 8. Som unesená týmito komentármi,žiadne osočovanie,urážky len láskyplné vysvetľovanie.Peter,klobúk dole ani ja by som to takto nevedela Sklamanej vysvetliť-(tiež som po strate mamy už 15 rokov )zdieľam vaše myšlienky-kiež by bolo viac takých ľudí ako vy,pripadáte mi ako anjel,čo sa dotkol duše Sklamanej.
  Ešte k tým malým deťom s rakovinou odporúčam knihu Zdraví díky odkyslení ,v ktorej je to vysvetlené…až potom som pochopila.Chorí ľudia potrebujú zmeniť nielen stravu ale aj svoje myšlienky.

 9. Sú tu rôzne zaujímavé reakcie na tému rakovina.
  Je fakt že z roka na rok je jej viac a viac. Sama som onkologická pacientka, ktorá prešla kompletnou liečbou v OU Sv. Alžbety. Nemôžem sa sťažovať na prístup lekárov (okrem jednej pani doktorky, ktorú som mohla v rámci slobodnej voľby lekára vymeniť)
  Ak je niekto nespokojný s prístupom lekára odorúčam každému urobiť takýto krok, jedná sa o vaše zdravie a vtedy sa nestarajte o to, ako bude urazený lekár reagovať. Aspoň si uvedomí svoje chyby a ked si chce miesto udržať, bude sa snažiť pracovať lepšie…
  Po konzíliách som sa sama naprogramovala na to, že som ochotná podstúpiť chemoterapie, ožarovanie, biologickú liečbu….. a všetko som zvládala vcelku v pohode. Dokonca som ani neprestala pracovať, iba som prácu obmedzila na polovicu bežného prac času. Stravu som radikálne neobmedzila, telo si samo vyžiadalao čo potrebovalo. Všetko nezdravé mi zrazu prestalo chutiť….
  Nestotožnila som sa iba s hormonálnou liečbou, ktorá mi spôsobila problém. Nen je našťastie zažehnaný, po dohode s onkologom som lieky
  a momentálne si užívam život bez chémie a cítim sa fajn. Program v mojej hlave mi vraví, že chcem byť bez liečby a že takto to bude najlepšie…..
  Osobne si myslím, že každý lovek, ktorý prežil operáciu a násl onkologickú liečbu prehodnotil všetky životné priority a týmto „výstražným prstom“ sa stal z neho lepší človek.
  Všetkých tých, ktorí prežili svojích chorých blízkych choroba určite poznačila a možno aj zmenila …. túto skúsenosť ja osobne nemám, takže neviem súdiť….
  všetkým želám veľa trpezlivosti, lebo to nejde zlepšiť ako mávnutím čarovného prútika

 10. Milý bádateľ – naozaj pekný článok, akoby z reality vystrihnutý. No chcela by som vás upozorniť na veľmi sugestívny úvod – citujem „Predstavte si takúto situáciu: Cítite sa dlhodobejšie chorí a ťaživý stav neprechádza….“ … „Čaká vás nepríjemná správa. Máte rakovinu. …“ mnoho ľudí, si to prečíta a automaticky prijímajú stav, o ktorom píšete. Skúste podobné príspevky prísať v tretej osobe, aj keď možno budú mať menšiu silu, no vaši čitatelia si dané situácie nebudú predstavovať priamo na sebe – najmä ak sa jedná o rakovinu. Veľmi vám fandím a podporujem to čo robíte:) Vašu osvetu už dlho šírim aj ja:)

Pridajte komentár

*