Zamyslenie sa nad Ligou proti rakovine (LPR)


Print Friendly, PDF & Email

Posledných pár dní som sa zamýšľal a snažil pochopiť nedávne hysterické vyčíňanie Ligy proti rakovine a vyhrážanie sa žalobami. Dnes mi to všetko dalo lepší zmysel.

Najprv som si prečítal stanovisko LPR k predmetnému diskusnému príspevku na ich webovej stránke a potom som si ešte raz poriadne prečítal aj ten samotný príspevok na Facebooku.

Záver mi vyšiel taký, že autor uvedeného príspevku sa nepresne vyjadril. Hneď v prvej vete napísal, že minulý týždeň zachytil správu, že Liga proti rakovine vyzbierala v uliciach takmer 1 milión Eur. Neuviedol ale, kedy údajne LPR danú sumu vyzbierala a ani čo za správu ten človek zachytil.

Po bližšom preštudovaní zbierky ku Dňu narcisov z roku 2011 som nadobudol presvedčenie, že autor uvedeného Facebookového príspevku mal zrejme na mysli minuloročnú zbierku. Keď som porovnal ním uvádzanú sumu 230 tisíc Eur na výskum so sumou uvedenou v správe Ligy proti rakovine z minulého roku, kde stojí že LPR na výskum vydali 232 tisíc Eur, potom to dáva celé zmysel.

Ak si túto správu pozriete pozorne, ďalej sa v nej tiež uvádza suma blízka 500 tisíc Eur na “osvetu”. Teda rovnaká suma, ako uvádzal inkriminovaný diskusný príspevok na Facebooku. Presná suma podľa správy Ligy proti rakovine je 457 tisíc Eur.

Autor uvedeného príspevku teda zrejme hovoril o minuloročnom rozdelení výnosu zbierky Dňa narcisov.

Lenže zároveň tak, ako sa autor predmetného príspevku nepresne vyjadril, rovnako Liga proti rakovine si jeho príspevok zrejme neprečítala pozorne, nezamyslela sa nad ním, rovno prepadla hysterickej panike a sršiac okolo seba žlč zlosti ihneď kontaktovala svojich právnikov a naslepo zasielala výhražné listy kde komu, kto ich prvý napadol.

Keď som si tak čítal správu o vyhodnotení Dňa narcisov z roku 2011 a porovnal ju s tvrdeniami v ich súčasnom stanovisku zo dňa 27.4.2012 na stránke LPR, zarazil som sa nad zopár vecami.

Vo svojej súčasnej správe sa dušujú o tom ako, citujem: “Z verejnej zbierky nie je možné hradiť prevádzkové náklady organizácie  – stručne na vysvetlenie, na čo sa údajne malo použiť pol milióna EUR“.

Keď si ale pozriete vyhodnotenie rozdelenia minuloročnej zbierky, tak v nej sa uvádza suma 100 000 Eur ako, znova citujem: „Čiastka ponechaná na zabezpečenie regionálnych potrieb a podpory v organizačných zložkách LPR SR“.

Tak ja teraz naozaj neviem či moje rozumové schopnosti sú nedostatočné na chápanie pojmov a súvislosti, alebo či Liga proti rakovine otvorene klame. Toto je podľa môjho názoru klamstvo ako Brno!

Prečítal som si pomaly obe ich citácie ešte raz a aj napriek pomerne dobrým znalostiam tak matematickej logiky, ako aj ekonómie, sú tieto moje schopnosti na Ligu proti rakovine proste krátke.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ako sa snažím, tak sa snažím, logicky mi tieto dve vyjadrenia tvrdia presný opak. Slovné spojenia „prevádzkové náklady organizácie“ a „podpory v organizačných zložkách“ je podľa môjho názoru jedná a tá istá vec, ktorú na jednom mieste popierajú, na inom zas uvádzajú.

Ďalšia vec ktorá ma dosť zaráža je to, že v prípade podpory detských táborov a paliatívnej starostlivosti, idú do detailov pri sumách 77 000 respektíve 65 000 Eur, čo sú pomerne smiešne sumy pre oblasti, do ktorých by mala smerovať väčšina vyzbieraných prostriedkov zbierky.

No sumu 457 tisíc EUR, čo predstavuje takmer polovicu výnosu ich minuloročnej zbierky Dňa narcisov, stručne odbijú popisom, citujem: „Projekty a programy smerujúce k rozvoju výchovy, informovanosti a poradenstva, psychosociálna pomoc pacientom”.

Snáď by sa žiadalo trocha presnejšie špecifikovať, čo sú to tie projekty a programy. V opačnom prípade to vyvoláva oprávnené obavy, že táto výdajová položka je oblasť, respektíve čierna diera, kde teoreticky môže dochádzať k tunelovaniu zdrojov a osobnému obohacovaniu sa predstaviteľov LPR. Zrejme aj preto tá zúrivá reakcia. Autor príspevku na Facebooku pravdepodobne zaťal do živého.

Koho bude teraz Liga proti rakovine súdiť?

Podľa mňa jediní  zrelí na súdenie a morálnu potupu je tu len sama Liga proti rakovine. Už keď niekto klame, mal by aspoň klamať konzistentne, inak je potom ľahko odhaliteľný.

Tak sme sa dnes dozvedeli zopár nových vecí navyše. Predstavitelia Ligy proti rakovine nielenže sú nemorálni vo svojom prenasledovaní a zastrašovaní svojich názorových oponentov, ale sú aj neporiadni v čítaní a ešte povrchnejší v prezentovaní svojich nekonzistentných vyjadrení. A dnes sa to pekne ukázalo pomocou ich vlastných citácii.

Ak by LPR chcela stiahnuť tieto správy z ich stránky, tak máme pre nich odkaz – obe správy sme si stiahli a zálohovali pre prípadné neskoršie použitie. Takže, ak by aj náhodou tie dokumenty záhadne zo stránky LPR zmizli, alebo boli preformulované, prípadne inak pozmenené, dokážeme zverejniť naše zálohy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Prajeme Lige proti rakovine pekný deň! 🙂

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*