Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Odhoď narcis, kúp si jabko! (4): List pre starú Blaškovú


Print Friendly, PDF & Email

Upozornenie: Tento článok je číra fikcia! Akákoľvek podobnosť s reálnymi udalosťami je absolútne náhodná!

* * * * *

Iniciatíva pre Deň narcisov 2013: Odhoď narcis, kúp si jabko!Tak, milá pani Blašková, konalo sa nám III. Fórum onkologických pacientov. Bola to úžasná akcia, na ktorú sa len tak skoro nezabudne. A možno sa aj do histórie zapíše!

Stretli sme sa tam všetci starí dobrí známi lekári, onkológovia i ľudomilní samaritáni z onkologických charít. Je mi to trochu divné, lebo všetci tí samaritáni mali titul MUDr. pred menom. Teda presne rovnako ako ostatní lekári z onkologických centier.

Hmm…to bude asi tým, že všetci tí ľudomili opustili svoje zamestnania a dali sa na prácu zadarmo pre dobročinné charity. Samozrejme, to len preto, že mali tak neskutočne radi pacientov a obrovskú chuť pomáhať! No povedzte, nie je ten svet skvelý? Všade toľko dobrých a obetavých ľudí…

Ozaj, skoro by som zabudol. Okrem všetkých tých úžasných ľudí sme sa toho fóra zúčastnili aj my, onkologickí pacienti. Veď napokon to celé bolo o nás, onkologických pacientoch, našich potrebách, snoch a prianiach.

Dobre sme si tam pokecali, napapali a popili si. A na obed nám servírovali vyprážaný syr! Chutil síce trocha ako indulóna, ale nevadí, veď bol zadarmo. To viete, keď je niečo zadarmo, tak nech i črevá potrhá…ako to múdre vraví slovenské príslovie praví.

Ozaj, aby som opäť nezabudol. Sponzor akcie daroval všetkým zúčastneným celý kartón dobručkého, nízkotučného a zdravučkého mliečka.

Zasa mi to však nejako nejde hlavy. Firmy väčšinou obdarovávajú vlastnými výrobkami. Hlavným sponzorom ale bola farmaceutická firma. Hmm…no nevadí, veď ako vraví ďalšie múdre príslovie: „Darovanému koňovi sa na zuby nepozeraj!“.

Ale k veci. Ako som už spomínal, bolo to neuveriteľne užitočné podujatie. Na záver sme svorne dali všetci hlavy dokopy a vypracovali rezolúciu. Chápete? Nikdy predtým som sa na ničom podobnom nepodieľal. A teraz toto!

Ani si neviete predstaviť, akú radosť teraz z toho mám. Nie je to úžasné?! Ďuro od susedovie mi určite bude závidieť! On totiž žiadnu rezolúciu ešte nikdy nevydal, nevzdelanec jeden.

Ja viem, pani Blašková, určite už netrpezlivosťou horíte vidieť tú rezolúciu. Avšak ešte predtým, než vám ju opíšem, jedna poznámka:

Ide o naozaj skvostný a nesmierne užitočný výtvor nášho spoločného chorého tvorivého ducha. Ideme to teraz posielať do sveta – úradom, ministerstvám a dokonca i vláde a samotnému pánovi prezidentovi! A s mojím podpisom naň!

Takúto perlu ste určite ešte nikdy predtým nečítala. Však posúďte sama…

Originál si môžete stiahnuť odtiaľto. Je však písaný dosť odborným jazykom. Preto, milá pani Blašková, rád vám z neho zopár viet odcitujem a hneď aj vysvetlím:

Žiadame zabezpečiť nasledovné:

– Pripraviť národný onkologický plán, schváliť jeho implementáciu a určiť jeho priority…

Toto je asi najdôležitejší záver celého podujatia!

Bez adekvátneho národného onkologického plánu to proste nejde. Žiadame ho síce každý rok za posledných 20 rokov, no stále sa záhadne nie a nie k nemu dopracovať. Kde soudruzi z NDR udělali chybu?!

– Zamerať sa na prevenciu zintenzívnením výchovy, informácií o rizikových faktoroch a propagáciou Európskeho kódexu proti rakovine.

To viete pani Blašková, ako už strýčko Lenin pravil – podchytiť treba vždy deti. Je nesmierne dôležité im vymývať hlavičky už od ranného detstva. Tým ich uvedieme do tranzu, pripútame si ich a zabezpečíme ich lojálnosť.

Neverili by ste, koľko dnes už dospelých detí sa každý deň ráno stále budí s týmto heslom na jazyku: „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak!“.

Aj súčasné detičky sa raz stanú dospelými. Ak sa dnes správne podchytia, nebudú potom o ničom pochybovať. No a popri tom pekne poslušne každý rok prispejú na Deň narcisov. A ak sa im mozočky vymyjú dostatočne dôsledne, budú prispievať dokonca aj počas roka. Pravidelne, z každej výplaty.

A najlepšie trvalým príkazom z účtu! To je naša konečná méta. Teda úplne konečná nie. Najlepšie by bolo, ak by to dali rovno do zákona ako povinnosť. To však nie je také ľahké. Nevadí, možno časom bude aj to, kto vie…uvidíme.

– Zaviesť organizované skríningové programy u najčastejších druhov rakoviny.

Skríning je nesmierne dôležitý! To prízvukujeme neustále, no ľudom to akosi nedochádza. Alebo sú leniví chodiť na prehliadky. Treba ich preto vytrvale strašiť.

Viete, pani Blašková, o koľko peňazí prichádzame, ak sa choroba zachytí neskoro? Predstavte si dom, ktorý môžete postaviť už dnes. Avšak provízie na neho dostanete až o 3 roky. No netrafil by vás z toho šľak?

Prezradím vám jedno tajomstvo. Napríklad taký mamograf, to ti je vám priamo zlatá baňa, najlepší kamarát onkológa. Veľa vyšetrení býva totiž falošne pozitívnych.

To znamená, že stav nevyžadujúci žiadny zásah alebo liečbu vyvolá kaskádu ďalších vyšetrení. Napríklad  biopsie, CT-čka, krvné testy a podobne. Niekedy sa nám to dokonca podarí zahrať aj na operáciu, chemoterapiu či ožarovanie.

Chápete, čo to znamená? To je zrazu nový barák z úplne ničoho, zo vzduchu. Ten by ani existovať nemal. A hľa, už nám za humnami vyrastá krásna vilka, tehlička po tehličke.

A prezradím vám ešte ďalšie tajomstvo. Samotný mamograf sám často spôsobuje rakovinu. Stavím sa, že ste to nevedeli. A že vám to ani váš lekár, čo vás rok čo rok na kontrolu naháňa, nikdy nepovedal?

To viete, žena chodí každý rok alebo dva na prehliadky. My jej v tom mamografe stláčame jemné tkanivá v prsníku. K tomu trošku žiarenia tu a tam. No a o pár rôčkov je z toho rakovina na svete.

Samozrejme, oficiálne sa nevie z čoho vznikla a my akýkoľvek súvis s mamografom vehementne poprieme. Každopádne, nový pacient je na svete. A s ním naše platy za operácie. Bez mamografu by sme totiž sedeli zo založenými rukami v prázdnom operačnom sále. Takto máme o robotu postarané.

A to nie je všetko! Okrem vyrábania si práce pre nás dostávame aj rôzne provízie za predpísané chemoterapie, rádioterapie a iné lahôdky…. Nie, žiadne úplatky, to nech vás ani nenapadá! Sú to hlavne naturálie.

Napríklad zájazdy na konferencie, „vzorky“ produktov, či ponuku na bočák. Teda nie ten bočák na ktorý teraz zrejme myslíte, pani Blašková! Vy šibalka jedna! Oni nás radi zamestnajú na poskytovanie konzultácii. Prípadne dostaneme tantiémy za článok, ktorý oni napíšu a my sa pod neho iba podpíšeme. Rozumiete, samé legálne veci. Je to všetko čisté ako ľalia. No nie je to úžasné?

– Zabezpečiť kvalitnú liečbu vo všetkých štádiách choroby a komplexnú starostlivosť zavedením psycho-sociálneho programu…

A zasa to psycho…milá pani Blašková, ak stále neviete o čo ide, tak počúvajte ma dobre. Viete, mnoho pacientov sa so svojou diagnózou nechce zmieriť. Začnú si o nej zisťovať informácie. Tí najtrúfalejší sa dokonca začnú pýtať hlúpe otázky o iných možnostiach liečby.

No a čo je na tom najhoršie, hľadajú odpovede nie u nás, ale na internete! Často potom naďabia na rôzne pochybné stránky typu badatel.sk, píšuce o bludných netoxických alternatívnych spôsoboch liečby rakoviny.

Pacient nezmierený s osudom, ktorý mu pripravíme my, je ten najhorší. Dovoľuje si nielen vyhľadávať alternatívy, ale dokonca spochybňovať našu liečbu! A k tomu ešte chce najprv skúšať tie oné, pochybné prírodné terapie.

My obaja predsa vieme, že neexistuje žiadna alternatíva! Je len jedna pravda. Samozrejme, tá naša…

Oni to však často nechápu. Preto je nesmierne dôležité, aby sa pacient čím skôr so svojou diagnózou zmieril. Potom sa plne oddá do našich odporných paprčí  odborných rúk. Nebude už nič spochybňovať a prenechá nám voľnú ruku.

Preto z vyzbieraných peňazí platíme mnohých psychológoch a psychiatroch, aby sme pacientov spacifikovali čím najskôr.

– Zabezpečiť zdokonalenie paliatívnej starostlivosti

Liečba? Uzdravenie? Plnohodnotný život ako pred ochorením? Vy kacír, upáliť by vás mali!

Nie, milý pacient, toho sa ti v žiadnom prípade nedostane. Musíme ťa ale nejako uchlácholiť. Namiesto krajca chleba ti podvrhneme omrvinky. Nie, nie vám pani Blašková, myslel som im, tým pacientom na onkológii.

Ako to dosiahneme? Jednoducho, zmätieme a dezorientujeme ťa. Napríklad, prispejeme ti na spríjemnenie tvojich posledných chvíľ na tomto svete. Keď už si sa nám tak pekne podvolil a dovolil dokaličiť ťa, čo by sme pre teba na oplátku nespravili, že?

Nie, my nie sme totálne bezcitní, ani nevďační. Zarobili sme na tebe státisíce, tak prečo by sme ti nepreplatili cestovné pre rodinu na víkendové návštevy. Však tých víkendov zas až tak veľa nebude. Nezabúdaj, kde si. Toto je hospic. Odtiaľto vedie von len jediná cesta. Ty veľmi dobre vieš ktorá…

Máme pre teba aj bonus! Ale to len keď si bol počas trvania nášho trýznenia liečebného programu poslušný. Bol si? Fajn, potom si zaslúžiš aj tú káblovú televíziu, ktorú ti v tom hospici zaplatíme.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ty nás za to miluj až do svojho skonania. A samozrejme počas života prispievaj nielen na Deň narcisov, ale najlepšie pravidelne a z každej výplaty! Viem, už sme ti to raz povedali, ale pripomenutie nikdy nezaškodí. Opakovanie je matkou múdrosti.

– Zabezpečiť rešpektovanie práv onkologických pacientov na návrat do práce, na prístup k finančným službám a poisteniu…

Blablabla…zmysel to síce žiadny nedáva, ale nemohli sme do našej rezolúcie dať 3 body. Museli sme miesto vyplniť nejakými všeobecnými frázami. Tých bodov nech je aspoň desať.

Samozrejme, že každý človek má právo na návrat do práce, ak mu to zdravotný stav vyhovuje. Hoci je to prázdna fráza, no dobre to na tej rezolúcii vyzerá.

Alebo inak. Predstavte si toto. Máte 3 mesiace života. Nabehnete do banky a poviete, že máte právo na 20 ročnú hypotéku. Potom nabehnete do poisťovne a poviete im, že máte právo na životné poistenie.

Rád by som videl konkrétny zákon, ktorý by finančným inštitúciám prikazoval s vami uzatvoriť zmluvy na dané produkty. Poisťovňa vám môže odmietnuť životné poistenie z akéhokoľvek dôvodu, ktorý uzná za vhodný. Nútiť ju na výnimky pre onkologických pacientov je naivné. Ale ako vravím, prázdna fráza…

– Zabezpečiť, aby pregraduálna a postgraduálna výchova zdravotníckych pracovníkov…

My onkológovia sme tak „edukovaní“, že máme problém s „expresiou“ svojich myšlienok v slovenskom jazyku.

Používaním cudzích poslovenčených výrazov budíme dojem vlastnej povznesenosti. V skutočnosti sme úplne trápni a iba tým dokazujeme, že sa nevieme ani len poriadne vyjadriť.

– Zabezpečiť rozvoj výskumu vo všetkých zložkách programu smerujúceho k zlepšeniu kvality života pacienta a jeho rodiny a pripraviť smernice pre jeho realizáciu…

Tak toto, milá pani Blašková, som vôbec nepochopil. Najdôležitejším pojmom v uvedenej vete sú zrejme tie smernice.

Kam by sme sa bez smerníc dopracovali, však? No nikam… A prisoľme tam ešte slová ako program či realizácia. Tak a teraz už sme absolútne svetoví.

– navrhujeme, aby kategorizačná komisia MZ SR podporila schválenie plnej úhrady za bielizeň pre onkologických pacientov po rádioterapii (úhradu vykonávajú zdravotné poisťovne)

Náš drahý onkologický pacient. Ak sme ťa rádioterapiou úplne nedorazili, budeš mať vážne následky do konca života. Môžeš napríklad vracať krv, pomočovať sa, či nebyť schopný udržať stolicu.

Naša Veľkodušnosť je ale tak nekonečná, že ti aspoň preplatíme čistú bielizeň. Veď čo by sme pre svojich ziskových zákazníkov neurobili. V porovnaní s tým, čo sme na tebe zarobili, je to len kvapka v mori. Tu teda máš čistú bielizeň. A nezabudni sa pekne Našej Veľkodušnosti poďakovať! Aj malá poklona by nezaškodila.

– navrhujeme zvýšenie hodnoty príspevku a zvýšenie limitu ZP na úhradu zdravotníckej pomôcky – podprsenka po mastektómii na 25,- Eur na jeden kus 2x ročne

Milá pacientka, my ti úplne zbytočne odrežeme prsník a potom ti veľkodušne kúpime 2 podprsenky do roka. Čo viac by si chcela, moja? Štyri podprsenky do roka?

Dobre, ale daj prsníky obe! Veď ako sa často vraví v tej reklame: Kúp si jeden, druhý dostaneš zadarmo…

– navrhujeme kategorizačnej komisii MZ zmeniť smerom k lekárom prvého kontaktu interval odovzdávania odborných lekárskych potvrdení pri zavedení trvalej stómie jednorázovo resp. 1x za 5 rokov

Prežil si našu agresívnu a úplne zbytočnú liečbu? Teda zbytočnú pre teba, my sme si z nej do prasiatka odložili peknú sumičku… A po tom všetkom dokonca stále žiješ? Ty máš ale pech! Sami sme z teba prekvapený, čo všetko je schopný človek prežiť.

No neraduj sa dlho. Budeš pobehovať a kakať do sáčku pripnutom na bruchu po zbytok tvojho biedneho života. To ti teda nezávidíme.

Máme však pre teba bonus. Raz za 5 rokov dostaneš lekárske potvrdenie pre výmenu ventilu, či ako sa to volá. Taká výhodná ponuka sa nevyskytuje často! Normálne som ti na chvíľu aj závidel, akéže šťastie sa ti pritrafilo.

To vieš, mne také potvrdenie nedajú. Ale potom som si uvedomil, že zasa nemusím mať všetko iba preto, že je to zadarmo…

– navrhujeme, aby Výbor pre osoby so zdravotným postihnutím pri MPSVaR inicioval zmeny pri posudzovaní lekárskych nálezov v skupine pacientov so stómiou tak, aby boli zaradení v Zákone č. 447/2008 Z.z. o kompenzáciách do skupiny občanov odkázaných na individuálnu prepravu z dôvodu vznikajúcich javov (pachov) pri poruche sfinkterov a z dôvodov pri zlyhaní zdravotníckej pomôcky (stomické sáčky)

Bielizeň nie je to posledné, čo sme pre teba ochotný urobiť. Keď už sme ti odpálili, či vyrezali polovicu vnútorných orgánov, tak ti teraz trošku pomôžeme. Ja viem, nie je príjemné chodiť so sáčkom pripnutým na bruchu. Ešte k tomu takým, ktorý sa ti zaplní, že to ani nezbadáš.

Úplne chápeme ako sa cítiš pri pohľadoch spolucestujúcich v autobuse, keď náhodou začne niečo nepríjemne zapáchať. Avšak počas liečby si bol vzorný pacient a poslúchal si na slovo ako cvičený psíček. Preto ti teraz podhodíme ďalšiu cenu útechy –  do nemocnice ťa raz za čas odvezieme.

Neďakuj! Úplne postačí ak sa nám budeš kajať a prejavovať bezbrehú vďaku. Ako? Ale veď je to také jednoduché! Už sme ti to tu zopakovali aspoň tri krát, nepamätáš si? To asi tá chemoterapia ti vyplavila mozog. Nevadí, my sme trpezliví, pripomenieme ti to radi znova a znova.

Pozri, ak ti náhodou niečo z invalidného dôchodku zostane, nieže ťa napadne to dať vnúčatám! Pekne prispej na tú správnu charitu, ktorá ti toto všetko veľkodušne poskytuje. Jasné, že nám, komu inému?! Tak šup, šup, nech to v našom mešci pekne štrngá!

– navrhujeme, aby Výbor pre osoby so zdravotným postihnutím pri MPSVaR inicioval v zákone č. 447/2008 Z.z. zaradenie pacientov po transplantácii krvotvorných buniek/kostnej drene ako osoby odkázané na individuálnu prepravu motorovým vozidlom z dôvodu ťažkej imunodeficiencie (rozšírenie § 14, bod 6 o tento dôvod) v období počas liečby.

A na záver, pani Blašková, vám prezradím ďalšie veľké tajomstvo. Určite ste už počuli o tých transplantáciách kostnej drene, ako zachraňujú život pacientom s leukémiou.

Viete aká je pravda? To vôbec nefunguje!

Boli vykonané tajné výskumy, ktoré ukázali, že ani po transplantácii kostnej drene sa tá v novom pacientovi nikdy neuchytí. Že telo, aj napriek silným liekom na potláčanie imunity (aká irónia – potlačenie imunity pri rakovine), bunky od darcu napokon vždy aj tak odvrhne.

Ako je potom možné, že mizivé percento pacientov po tomto zákroku prežije?

Jednoducho mali šťastie. Veľa z nich pri tom umrie, no zopár aj napriek všetkým tým jedom z chemoterapií a iných liekov prežije. Tým čo prežijú sa potom obnoví ich vlastná kostná dreň. No daň na zdraví zaplatia tak či tak.

Celá teória transplantácie kostnej drene je chybná. Nefunguje tak, ako nefunguje tvrdenie, že zem je plochá. Teda v hlavách onkológov a iných šarlatánov to tak možno funguje. To ale len u nich samotných.

Takže o čom je táto posledná požiadavka? Žeby zasa o ničom?

Ľudom, ktorí transplantáciu kostnej drene nikdy nepotrebovali, sa podhodí zopár ďalších pliev. Na, tu máš odvoz zdarma! Ale len počas liečby samozrejme. Nemysli si ani náhodou, že ťa budeme rozvážať donekonečna!

Výhodné je to pre nás možno viac ako pre teba. Pri odvoze sa totiž uistíme, že sa dostavíš na správne miesto. To aby si náhodou cestou niekam nezablúdil! My by sme potom prišli o lukratívnu liečbu, vrátane platieb od poisťovne.

Keď už si neumrel počas chemoterapie zameranej na zničenie tvojej kostnej drene, tak aspoň poslúžiš ako živý príklad pre našu marketingovú kampaň. Budeme ťa všade spomínať, ako si statočne bojoval a napokon tú zákernú chorobu rakovinu zdolal.

S našou odbornou pomocou samozrejme, bez nej by si určite umrel. A biznis fičí ďalej. Každý profesionálny predavač ti potvrdí, že pri predaji nie nič účinnejšie ako referencie bývalých zákazníkov. Gratulujeme, od dnes si náš nový maskot!

Milá pani Blašková, ako teda vidíte, rakovinový pacient je pre nás dobrý každý – živý, či mŕtvy. Na mŕtvom sme zarobili majland. A na tých pár, čo prežili pokračujeme v zarábaní ďalej. Slúžia ako živé príklady Našej Osvietenosti.

Samozrejme, že v reklame neukážeme tisícky tých, čo skonali. Nie, na tých treba rýchlo zabudnúť. Akoby ani neexistovali. Vyzdvihneme len tých pár úbožiakov, ktorí aj napriek našej liečbe prežili. Samozrejme, nezabudneme pri tom vždy vyzdvihnúť Našu Osvietenosť. Veď ako inak?!

* * * * *

Toto je štvrtá časť série článkov Odhoď narcis, kúp si jabko! Všetky časti nájdete tuto:

(1) Prečo ignorujem Deň narcisov 2013

(2) Malý príbeh o veľkej onkológii

(3) Prečo to celé robíme?

(4) List pre starú Blaškovú

(5) Ako Liga babku dieťaťa s rakovinou večer na ulicu vyrazila

(6) Študenti dobrovoľníci pozor! Vyhnite sa podvodu „Deň narcisov“

(7) 25 spoločných znakov Ligoša Rakoša a sekty Svedkovia Jahodoví

(8) Kde sa berú a kam tečú príspevky Lige proti rakovine?

(9) Prečo v piatok na Deň narcisov neprijmite kvietok beznádeje

(10) Kde iní berú, my rozdávame: Malý darček pre každého z Vás!

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Prosím nezabudnite toto naše posolstvo zdieľať a šíriť medzi čo najviac ľudí. Na (r)evolúciu, vrátane (r)evolúcie v oblasti medicíny nie je potrebných 51% ľudí tak, ako je tomu vo voľbách. Často stačí 1 až 2 percentá populácie. Tí to potom zreferujú ďalej svojim známym, či rodine a 51% je na svete. Staňte sa aj Vy súčasťou našej (r)evolúcie liečby rakoviny.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. treba opraviť píše sa Blašková nie Blažková….hovor starej Blaškovej(pišem preto to lebo som za slobodna Blašková)a vaše posolstvo sa šíri ďalej ale …. sila strachu(nedôvery) u ľudí je silnejšia!!!Nech sa darí!!!!!

    • Dík, už sme to opravili. Dúfam, že sme neurazili 🙂 Vopred sa ospravedlňujeme všetkým poctivým paniam Blaškovým.

  2. Dobrý deň,

    Vaše články sa mi veľmi páčia. Všetko do seba pekne zapadá a dáva logiku. Akurát v tomto článku nesúhlasím s tým, že všetky agentúry (charity) to myslia zle. Mám na mysli konkrétne organizáciu Dobrý anjel, ktorá mesačne poskytovala (už neposkytuje, lebo príjem rodiny je momentálne vyšší ako určujú pravidlá pre poskytnutie príspevku) môjmu otcovi určitý finančný príspevok. Nevnucovala mu nič, nepotrebovala potvrdenia, na čo boli peniaze použité, akurát musel mať polročne potvrdenie od onkológa, že má zdravotný problém. Všetky príspevky od tejto organizácie boli použité na stravu a výživové doplnky na vyčistenie a podporu tela. Táto organizácia podporuje ľudí s akýmkoľvek zdravotným problémom. 🙂

    Želám veľa úspechov vo Vašej ďalšej činnosti a zdieľam Vaše názory!

  3. Ja drzim vsetky palc!Narcisy nekupujem.Ak sa chcem potesit jejich krasou racej si je vypestujem.Plne suhlasim.

Pridajte komentár

*