Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

List o mlieku: Odkaz pre pacientov prečo sa mu radšej vyhnite


Print Friendly, PDF & Email

Dr Robert M. Kradjian
Riaditeľ divízie prsníkovej a všeobecnej chirurgie
Seton Medical Centre #302 – 1800 Sullivan Ave.
Daly City, CA 94015 USA

“MLIEKO”. Už len slovo samotné vzbudzuje dobrý pocit. “Čo tak dať si veľký pohár mlieka?” Naposledy ste možno túto otázku počuli od niekoho, komu na vás záleží, a iste ste ocenili jeho ponuku dať si mlieko. 

Všetky záležitosti týkajúce sa jedla a hlavne mlieka, sú obklopené emocionálnymi a kultúrnymi faktormi. Mlieko bolo u každého prvým jedlom. Ak sme mali štastie, bolo to práve mlieko našej matky, ktoré sme pili ako prvé. Mlieko lásky, s láskou dávané a prijímané. Jediná cesta k prežitiu. Ak to však nebolo materské mlieko, bolo to mlieko kravské, či sójové, veľmi zriedkavo kozie, ťavie, či iné.

Stali sme sa spoločnosťou mliekoholikov. Takmer všetci. Novorodenci, deti, dospievajúci, dospelí ba dokonca aj starší. Pijeme niekoľko stoviek litrov mlieka ročne a jeme stovky kíl mliečnych výrobkov, ako sú syry, maslo, jogurty a iné.

Takmer nikto nemá pochýb, ze pitím mlieka činíme dobro. Dennodenne vidíme obraz zdravých, krásnych ľudí, ktorí nám z televíznych obrazoviek kričia: “Vaše telo potrebuje mlieko”. Naše dietné sestry trvajú na tom, že “musíme piť mlieko, lebo potrebujeme vápnik”. Takmer všetky školy sa chvália mliečným programom a každá nemocnica má mlieko vo svojom jedálničku. A ako by to nestačilo, naši výživoví odborníci nás od nepamäti učili, že “mlieko je základnou zložkou potravy”. Kravské mlieko sa teda stalo “normálnou vecou”.

Budete však prekvapení faktom, že väčšina ľudí na tejto planéte nepije a ani nijako kravské mlieko nepoužíva. Ba dokonca, mnohí ani kravské mlieko piť nemôžu, keďže majú ťažkosti s jeho strávením a spôsobuje im rôzne ochorenia.  Ak chcete byť na bezpečnej strane, radšej sa pridajte k zvyšujúcemu sa počtu ľudí, ktorí sa rozhodli vylúčiť mlieko a mliečné výrobky zo svojej stravy. Určite to znie čudne, ale vedzte, že človek je spomedzi všetkých cicavcov na zemi jediným, ktorý pokračuje v pití mlieka 9ba dokonca mlieko iného cicavca) po celý život.

Kto má teda pravdu? Prečo toľko zmätku? Kde môžeme nájsť dôveryhodné odpovede? Môžeme dôverovať predstaviteľom mliekarenského priemyslu? Môžno dôverovat predstaviteľom akéhokoľvek priemyslu? Sú si výživoví odborníci vedomí dôležitých faktov, alebo len jednoducho opakujú to, čo sa dlhé roky učilo na priemyslom zmanipulovaných školách? Existujú tri dôveryhodné zdroje, z ktorých môžeme čerpať kvalitné informácie. Prvým, asi najdôležitejším, je štúdium o prírode. Druhým je štúdium histórie naších predchodcov. A napokon sa musíme pozrieť aj na svetovú vedeckú literatúru a na to, čo táto učí o mlieku.

Najskôr sa pozrime na vedeckú literatúru. Od 1988 do 1993 roku vyšlo a v medicínskych archívoch bolo uložených viac než 2700 článkov, kde sa pojednávalo o mlieku. 1500 z týchto článkov sa zameriavalo priamo na mlieko. Ak si nájdete čas na preskúmanie týchto článkov, výsledky vášho hodnotenia budú viac než hrozné. Totižto, ani jeden jediný z autorov týchto článkov nepíše o kravskom  mlieku ako o “dobrom jedle”, ako nám to neúnavne a nehumánne propaguje mliekarenský priemysel.

Všetky články totižto dávajú mlieko do súvislosti s črevnými kolikami, črevným podráždením, črevným krvácaním, anémiou, alergickými reakciami u batoliat a detí a s rôznymi infekciami ako napríklad salmonelóza. Ešte väčšie obavy spôsobujú virálne infekce a obavy z cukrovky u detí. Taktiež sa pojednáva kontaminácia mlieka kravskými bielymi krvinkami (hnis) a mnohými chemikáliami a insekticídmi. Čo sa týka detí, články sa sústreďujú na choroby z mlieka, ako rôzne alergie, noso-ušno-krčné infekcie, pomočovanie, astma, črevné krvácanie, kolika a detská cukrovka.

U dospelých sa mliekom spôsobené choroby krútia okolo srdcových chorôb, artritíd, alergií, častých prechladnutí, a čo je ešte závažnejšie, leukémií, lymfómov a iných rakovín. Automaticky teda vzniká závažná otázka, prečo sa informácie z týchto odborných prác nedostávajú do uší verejnosti, topiacej sa v sladkej nevedomosti?  Pozrime sa teraz na štúdium prírody. Ta nám jasne ukazuje, ako sa správajú ostatné, voľne žijúce cicavce a taktiež, ako sa správajú ľudia, ktorí ešte stále žijú bližšie k prírode a podobajú sa viac naším predchodcom.

Pijú ostatné voľne žijúce cicavce, či ľudia v prírode, mlieko? Nepijú. A napokon, čo nám hovorí história o naších predkoch? Napriek tomu, že sa viackrát potvrdilo, že naších predchodcov ani nenapadlo, aby pili mlieko z iného cicavca (aký múdri boli naši predchodcovia), výkopavky aj napriek tomu dokazujú ich zdravé, silné a žiadnou skeletálnou chorobou nepoškodené kosti. Ak chcete argumentovať tým, že naši predchodcovia sú pre túto štúdiu nepodstatní, vedzte, že dnes naše gény programujú chod nášho tela presne tak, ako to bolo pred pätdesiatimi až stotisícami rokov.

ČO JE MLIEKO? Mlieko je materské vylučovanie laktózy (ľudovo – výživa pre novorodenca!!!). Nič viac, nic menej. U každého zdravo vyvinutého cicavca sa v matke po pôrode počas krátkej doby (nie počas celého života matky!!!) vytvára mlieko. Keď kojenecké obdobie pominie, mláďatko je učené normálnej, tvrdej strave, ktorú požívajú ostatné cicavce toho ktorého druhu.

Uveďme príklad šteniatka. Matka kojí šteniatko len počas pár tyždňov, po ktorých ho učí žrať tvrdú stravu. Vidíme teda, že kojenie vytvorila príroda pre všetky cicavce len na krátku dobu, u zvierat len pre mláďatá a u ľudí len pre novorodencov a dojčatá. Za normálnych, prirodzených okolností teda nie je možné, aby matka akéhokoľvek cicavca produkovala mlieko po celý život a kojila ním svoje dieťa.

JE KAŽDÉ MLIEKO ROVNAKÉ?  Je dôležité, čo za mlieko pijeme. Spoločnosť sa zhodla na kravskom mlieku, kôli jeho, zloženiu, množstvu, chuti atď. Táto voľba sa akosi stala “normálom”, požehnaným prírodou, našou kultúrou a zvykmi. Je to však prirodzené? Je rozumné piť mlieko z iného cicavca?  Zamyslite sa na chviľku nad tým, či by nebolo dobré piť mlieko z iných cicavcov okrem kravy, napríklad z myši.

Alebo nebolo by azda lepšie mlieko zo psa, z koňa či z mačky? Začínate už chápať súvislosti? Samozrejme, nemyslím to vážne, avšak myslím smrteľne vážne, že ľudské mlieko je pre človeka, psie mlieko pre psa, kravské pre teliatka, mačacie pre mačiatka atď. Je jednoznačné, že presne takto to príroda vytvorila a takto to aj myslela. Preto, je treba sa so zdravým úsudkom a hlavne logicky a bez vplivu zmanipulovaných médií, nad touto skutočnostou zamyslieť.

Mlieko nie je len mliekom. Mlieko u každého druhu cicavca je unikátne a špecificky prispôsobené výživovým požiadavkám toho konkretného cicavca. Napríklad, kravské mlieko je niekoľkonásobne (3 az 4 krát viac) bohatšie na proteíny ako ľudské mlieko (čo zaťažuje ľudský organizmus). Obsaahuje 5 az 7 krát viac minerálov (čo tiež zaťžuje ľudský organizmus). Kravské mlieko tiež obsahuje veľmi málo základných mastných kyselín (hlavne dôležitú linoleovú kyselinu) v porovnaní s ľudským mliekom.

Nízkotučné kravské mlieko neobsahuje dôležitú linoleovú kzselinu vôbec. Zkrátka, kravské mlieko nie je dizajnované pre človeka.  Mlieko nie je len mliekom tak, ako jedlo nie je len jedlom. Nie je to len dostatočné množstvo potravy, ale je to hlavne kvalitatívne zloženie, ktoré je dôležité pre zdravie a vývoj konkretného cicavca.

Biochemici, fyziológovia a žial len malá skupina lekárov konečne prichádza na to, že táto potrava obsahuje dôležité elementy, ktoré pomáhajú konkretnému cicavcovi rozvýjat svoje špecifické vlastnosti.  Ľudskou špecifickou vlastnosťou je jednoznačne pokročilý neurologický vývoj a rozvoj a delikátny vývoj motorického systému.

Človek vôbec nepotrebuje taký masívny kostrovo-svalový rast, ako ho potrebuje krava. Treba sa zamyslieť nad výživovými požiadavkami človeka a kravy. Tieto požiadavky sú veľmi rozdielne. Batoľa napríklad nepotrebuje masívny prijem tažkých a organizmus zaťažujúcich proteínov z kravského mlieka, ale potrebuje dôležité výživové látky pre vývoj mozgu, miechy a nervov.

AKÉ ČISTÉ JE KRAVSKÉ MLIEKO? Pred 50. rokmi vyprodukovala priemerná krava ročne asi 900 l mlieka. Dnes v najväčších mliekarniach “dokáže” krava vyprodukovať ročne až 22000 l mlieka. Ako je to dosiahnuté? Liekmi, antibiotikami, hormónmi, agresívnymi stravovacimi plánmi a špeciálnym oplodnovaním kráv.

Najnovšou vysoko technickou vymoženostou na biednych kravách je kravský rastový hormón (bovine growth hormone alebo  BGH). Tento geneticky spracovaný hormón má za úlohu vysoko zvyšovat produkciu mlieka, ale, podľa výrobcu Monsato, tento hormón by nemal mať žiadny vplyv na mlieko a mäso. Ako sa dalo predpokladažť, neexistujú žiadne dlhodobé výskumy vplyvu tohoto hormónu na ľudí, ktorí mlieko pijú.

Mnohé krajiny preto tento hormón z bezpečnostných dôvodov zakázali. Jednym zo základných problémov s pridávanim molekúl do tela kravy je, že tieto molekuly vychádzajú von práve v mlieku. Neviem teda, ako sa cítite vy, ale ja by som nerád experimentoval s poživaním BGH. Tento hormón následovne spôsobuje zápal vemien, výsledkom čoho je nespočetný zvyšok antibiotík v mlieku.

Matka každého cicavca, ktorá kojí, vylučuje isté množstvo toxínov do mlieka vrátane antibiotík, pesticídov, chemikálií a hormónov. Každé kravské mlieko taktiež obsahuje krv!!! Inšpekcie len dohliadajú na to, aby hladiny krve v kravskom mlieku neprekročili stanovené hodnoty. Nehoráznosťou je aj to, že kontrolné úrady povoľujú 1 az 1 a pol milióna bielych krviniek na jednen mililiter mlieka. Ak náhodou neviete, tak vedzte, že iný názov pre biele krvinky nachádzajúce sa na nesprávnom mieste je názov HNIS.

Suma sumárum, mlieko ma veľmi, veľmi ďaleko od čistej a zdravej stravy, je to jednoducho chemický, biologický a bakteriálny koktail. Ako vieme, hovorcovia mliekarenských korporácií tvrdia, že to všetko je v najlepších normách. Jerome Kozak hovorí, “Stále si myslím, že mlieko je najbezpečnejším produktom, ktorý máme”.

Iný, pravdepodobne menej zaujatí výskumníci však zistili následujúce: 38% vzoriek mlieka z desiatich miest bolo kontaminovaných sulfa liekmi alebo inými antibiotikami (Centre for Science in the Public Interest and The Wall Street Journal, Dec. 29, 1989)… Podobná štúdia vo Washongtone odhalila 20 percentnú kontamináciu mlieka (Nutrition Action Healthletter, April 1990). Musíme znovu spomenút nepríjemnú vec.

Je zrejmé, že kravy sú postihované nekonečnými infekciami vemien, čo je liečené antibiotikami (ATB). Francúzska štúdia uvádza, že keď bol krave podaný penicilín, ten sa stále ukázal v mlieku aj po 4-7 dojeniach. Vypracovené analýzy bunky mlieka zo zapaleného vemena potvrdili, že v mlieku je pritomný hnis. Ľutujem, ale takto to piše správa, len to zaobaľuje do nezrozumiteľného jazyka: “makrofágy obsahujúce mnohé vakuolové a fagocytózne častice”.

JE TO HORŠIE A HORŠIE. Americká akadémia pediatrie vydala správu o používaní kravského mlieka počas dojčenia (Pediatrics 1983: 72-253). Hoci neboli schopní vysvetliť, prečo mlieko počas dojčenia odporúčajú, odporúčajú ho i naďalej! Iný pediater, Dr Frank Oski, oponoval často vyskytujúcimi sa problémami žalúdočnočrevnej straty krvi u batoliat, nedostatok železa, opakujúce sa brušné bolesti, mliečné infekcie a kontaminácie.

Ďalej dodal:  Prečo to mlieko dávame deťom? Je veľmi hlúpe a nebezpečné hľadieť do tváre nebezpečiu vyplývajúceho z kravského mlieka a pritom ho podávať deťom. Je najvyšší čas skončit s týmito ľudskými a tak nehumánnymi experimentami s ľudskou výživou. Mlieko sa dojčatám nesmie podávať, keďže je spojené s anémiou kvôli nedostatku železa, ďalej s žalúdočnočrevným krvácaním a rôznymi alergiami.

V roku 1992 Dr Benjamin Spock, prevdepodobne nauznávanejší pediater v histórií šokoval svet, keď začal hlásať, aby sa dojčatá ďaleko vyhýbali kravskému mlieku. “Chcem odkazať všetkým matkám na celom svete, že kravské mlieko je nebezpečie pre ich deti. Ľudské mlieko je pre dieťa to najlepšie. Svet musí dať prednosť zdraviu pred ekonomickým ziskom z predaja mlieka”.

Stop Candida

INÉ PROBLÉMY.   Všetci rodičia sa obávajú cukrovky u vlastných detí. Kanadský prieskum v Americkom Žurnale Klinickej Výživy (Marec 1990) popisuje “významnnú súvislosť medzi konzumovaním kravského mlieka a detskou cukrovkou”. Prieskum taktiež nenašiel takmer žiadny výskyt cukrovky u detí, ktoré boli kojené materským mliekom dostatočne dlho.

Ďalšia štúdia (Diabetes Research 7(3): 137-140 Marec 1988) hovorí o vysokom obsahu kravských protilátok v detskom krvnom sere. V r 1992 sa v Britskom Medicínskom Žurnále objavila fascinujúca správa o kontranstných rozdieloch výskytu cukrovky typu A u deti, ktoré emigrovali do Anglicka. Výskyt cukrovky bol u anglických detí 10 krát vyšší ako u pakistánskych detí.

Čo spôsobilo túto cukrovku? Nuž, niektorí autori správ tvrdia, že “výživa u anglických pakistáncov zmenená nebola”. Veríte niečomu takému??? Myslíte si, že dostupnosť mlieka a mliečnych výrobkov, cukru a tukov je rovnaká v Pakistane ako aj v Anglicku a že produkty z pakistánakych a anglických obchodov su rovnaké??? Ja tomu neverím ani na minútu.

Je známe, že každé prisťahovalecké dieťa v Anglicku čoskoro podľahne anglickej strave a teda aj mlieku. Niektorí si dovolia tvrdiť, že za výskyt cukrovky typu A je zodpovedná chladná anglicka klíma a teda znížená imunita, čo spôsobuje infekcie a následne cukrovku. Prečo nik nespomenie infikované anglicke mlieka? Prečo sa len pár autorov hamblivo vyjadrilo, že mlieko predsa len môže byť zodpovedné za cukrovku?

LEUKÉMIA? LYMFÓM? TOTO MôŽE BYŤ TO NAJHORŠIE Z MLIEKA. Nerád vám to hovorím, ale vírus hovädzej leukémie sa nachádza vo viac než troch z piatich kráv. Je to celosvetový problem. Istá rozsiahla štúdia v Nemecku priznala, že je nemožné oddeliť vírusom infikované kravské mlieko od ostatného mlieka. Mnohé Európske krajiny, vrátane Nemecka a Švajčiarska sa bezúspešne snažili oddeliť infikované kravy od stáda. Bezúspešne.

Ako bolo spomenuté, vírus leukémie je deaktivovaný pasteurizáciou. Avšak, často dochádza k prípadom, kde je pasteurizácia nevydarená. Napríklad, podobný prípad sa stal v Chicagu v modernej obrovskej mliekárni, kde neúspešná pasterizácia zapričínila vznik salmonelózy, smrť 4 ľudí a 150 000 chorých. Pýtajme sa preto mliekárenského priemyslu, ako nam zaručí mlieko zbavené vírusov?

Ak vírus leukémie v kravskom mlieku spôsobuje leukémiu u človeka, je výskyt leukémie vyšší v oblastiach s vyššou konzumáciou mlieka? Áno, je. Štáty ako Nebraska, Iowa, Južná Dakota, Minnesota, Wiskonsin, Rusko a Švédsko, ktoré su väčšími konzumentami mlieka, majú podstatne vyšší výskyt leukémie. Nehovoriac už o tom, že najviac sú leukémiou postihnuté deti, konzumujúce litre mlieka týždeňne. Medzi leukémikmi sú tiež často samotní farmári, chovajúci kravy.

A čo to teda znamená? Vieme, že vírus kravskej leukémie je schopný rozvinúť sa v ľudskom tele. Je dokázane, že často spôsobuje leukémiu, lymfómy a iné rakoviny u človeka. Dôkazom sú aj následujúce články:

1. Epidemiologic Relationships of the Bovine Population and Human Leukemia in Iowa. Am Journal of Epidemiology 112 (1980):80 (Epidémiologický vzťah medzi dobytkom a leukémie u človeka v Iowe)

2. Milk of Dairy Cows Frequently Contains a Leukemogenic Virus. Science 213 (1981): 1014 (Mlieko v kravskom mlieku často obsahuje leukemogenický vírus)

3. Beware of the Cow. (Editorial) Lancet 2 (1974):30 (Pozor na kravu)

4. Is Bovine Milk A Health Hazard?. Pediatrics; Suppl. Feeding the Normal Infant. 75:182-186; 1985 (Je kravské mlieko hazardom?)

V Nórsku bolo v priebehu 11 rokov sledovaných 1422 ľudi. Tí, ktorí pili 2 a viac pohárov kravského mlieka denne, mali 3 a pol násobný výskyt rakoviny lymfatických orgánov. (Britský medicínsky žurnál, Marec 1990). A to hovoríme len o jedenástich rokoch pitia mlieka…

Dr Alan Cunningham v časopise Lancet v článku “Lymfómy a konzumácia živočíšnych proteínov” popisuje dôležité poznatky. Mnohí ľudia majú mlieko za “tekuté mäso”. Porovnával najváčších konzumentov mlieka s najmmenšími a zistil, že Novozélanďania skonzumujú v priemere 43.8 gramov mlieka denne na občana, pričom človek vo Francúzsku a Japonsku príjme len 1.5 gramov!

Cunningham bol svedkom obdivuhodnej súvislosti medzi úmrtiami z lymfómov a príjmom kravského mlieka. Je to spôsobené chronickou stimuláciou lymfoidného tkaniva, čo neustále poškodzuje imunitný systém a po čase vyvoláva nádor.

A ČO INÉ RAKOVINY?  S konzumáciou mlieka sa spojuje aj rakovina vaječníkov, tvrdia vedci Roswellovho memoriálneho inštitútu v Buffale v new Yorku. Pitie viac ako jedného pohára mlieka denne znamená 3.1 násobne riziko ochorenia na rakovinu vaječníkov. Toto zistenie bolo neskôr viacnásobne potvrdene inými výskumníkmi. V tom istom inštitúte sa zistil aj vplyv mlieka na rakovinu pľúc. Štúdia bola publikovaná v Medzinárodnom onkologickom žurnáli.

Faktom je aj to, že Japonci, ktorí sú zároveň fajčiarmi, ale konzumujú kravské mlieko len v minimálnom množstve, majú omnoho nižší výskyt rakoviny pľúc, ako rovnako silní americkí fajčiari konzumujúci mlieko vo veľkom množstve.

AKÉ SÚ TEDA VÝHODY PITIA MLIEKA? …a existujú vobec nejaké výhody? Je pre mňa dosť ťažké uviesť čo i len jediný dôvod, teda okrem toho, že je dôvodom zvyk a uprednostňovanie. Samozrejme, producenti mlieka nám mútia hlavy s dvoma hlavnými dôvodmi a to obsah vápnika a aminokyselín (proteínov).

Pozrime sa teda najskôr na vápnik. Prečo nám vôbec vápnik spôsobuje obavy?? Je samozrejme, že sa snažime vybudovať si silné kosti a byť chránení pred ostereoporózou. Nuž, niet veru pochýb, že mlieko je plné vápnika. Aký je to ale vápnik?? Je tento vápnik tým správnym zdrojom pre ľudské telo? Nemyslím.

Tu sú dôvody. Príjem mliečnych produktov totiž BLOKUJE vstrebávanie vápnika do ľudského organizmu. Nadbytok proteínov v kravskom mlieku je taktiež hlavným vinníkom ostereoporózy. Britský výskumník Dr Hegsted roky skúmal geografický výskyt osteoporózy. Zistil, že krajiny, ktoré sú najväčšími konzumentami mlieka a mliečných výrobkov, majú aj najväčší výskyt osteoporózy. Je presvedčený, že mlieko je jedným z hlavných faktorov vzniku osteoporózy.

Početné štúdie ukázali, že príjem samotného vápnika nemá pri prevencii osteoporózy význam. Posledný takýto výskum bol publikovaný v British Medical Journal (Britský medicínsky žurnál), na ktorý mliekárenské lobby pravdepodobne nemajú vplyv. Staršia štúdia v americkom žurnáli výživy poukazuje na fakt, že ženy v období po prechode trpia nedostatkom vápnika a to aj napriek tomu, ak pijú viac ako 2 poháre mlieka denne.

Ak hovoríme o osteoporóze, do úvahy teda netreba brať vápnik, ale proteíny. Pozrime sa na dve kontrastné skupiny. Eskimáci majú pozoruhodný prijem proteínov, až 25% z celkových kalórií. Prijímajú taktiež približne 2500 mg vápnika denne. Majú obrovský výskyt osteoporózy. Na druhej strane Bantovia v Južnej Afrike prijímajú len 12% proteínov v jedle, väčšinou z plodov, a len 200 až 300 mg vápnika. Ich ženy takmer vôbec osteoporózou netrpia a to aj napriek tomu, že privádzajú na svet a dlhodobo koja 6 a viac detí. Keď tieto ženy emigrujú do západného sveta, kde kráľuje mlieko, su postihnuté osteoporózou v krátkom čase.

Na tak častú otázku: “Odkiaľ teda vziať vápnik?”, je veľmi jednoduchá odpoveď. Presne odtiaľ, odkial ho majú kravy a iné cicavce – zo zelene, zeleniny a ovocia a iných plodov. Napokon, slonom narastú mohutné kosti a pritom požierajú zelené listy rastlín. Je zrejme, že všetkým cicavcom sa darí veľmi dobre, ak nasledujú svoj genetický program a požierajú tú správnu potravu. Vínimkou je človek, ktorý postupne odmieta vápnik z prírody a snaží sa ho nahradiť nestráviteľným vápnikom z kravského mlieka.

Nuž, neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mal človek piť kravské mlieko. Jediným dôvodom môže byť jednoducho to, že ho CHCEME, máme ho radi, patrí k našej kultúre, zvykli sme si naň, chutí nám a podobne. Predsa, rodičia, ktorí nám z lásky dávali len to najlepšie, dávali nám aj mlieko. Naučili nás mlieko milovať.

Avšak, pod ťarchou vedeckých dôkazov iste stojí za zamyslenie, či skutočne robíme správne, ak mlieko pijeme. Som presvedčený, že nie a osobne dlhodobo pred týmto zvykom varujem všetkých pacientov. Jednoducho, mlieko NEROBÍ ľudskému telu žiadny osoh. Práve naopak. Devalvuje výživovú hodnotu iných potravín a je pre človeka zdrojom chorôb a problémov.

Väčšina ľudí na tejto planéte mlieko nepozná a predsa žije zdravšie. Vy môžete tiež.

Nesúhlas s týmto článkom vyjadrila Jana Uhríková TUTO 

Poznámka Kampane:  

Možno pôvodný článok preložil nevzdelanec. Iste ho nepreložil presne a pripúšťam, že sa nájdu aj zásadné chyby. Avšak, faktom je, že pôvodný článok napísal uznávaný a rešpektovaný chirurg. V každom prípade ale Jane Uhríkovej za komentár ďakujeme a berieme na vedomie.

Kampaň za pravdu v medicíne má nemalé skúsenosti z kravským mliekom a tavenými syrmi a naďalej ich neodporúča ako súčasť zdravej stravy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Užitočný článok

Podrobný zoznam doplnkov vhodných na rôzne typy ochorení, nielen tie zapríčinené nadmernou konzumácia mlieka, nájdete v článku Odporúčané doplnky výživy.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Slecna alebo pani Uhrikova trpi antropocentrizmom a speciecizmom, vystihla ju veta na zaver jednoducho ona nechce prist o „chuť a radosť z mliečnych pokrmov“ nech to stoji cokolvek aj utrpenie a zotrocenie ziveho tvora, aby sa ona tesila z chuti mlieka a bola dobre zivena, vobec nespomenula ako ziju kravy ktore produkuju mlieko, to je pre nu nepodstatne. Je to sebavedoma a bezcitna zenska ktora ma potrebu trubit svoje nazory do sveta.

    • Jana Uhríková: „Píšem, keď je toho v hlave viac, ako si zaslúži niesť.“
      To je ten problem… Co tak prevetrat si hlavu radsej behom v prirode, alebo inou aktivitou… alebo by pomohlo nasadit si ciapku… ostava len dufat, ze ta ciapka nebude mat tvar kocky 🙂

  2. Janka ,pozdravujem ťa a rozmýšlam aku stravu ti poradiť aby si dokázal lepšie spracovavať agresivitu ktorá sa u teba objaví už po prečítaní iného názoru ako máš ty.Že by fajne vychladené mliečko.Na mńa tak isto ako na asi slečnu Uhríkovu tento článok pôsobil ako totálna blbosť .Som odchovaný na mlieku,na mliečných desiatach a neuveríš s excelentnými výsledkami rozboru krvy,akurát je pravda že asi od 40 som to mlieko úplne prestal piť no vymenil som ho za bielý doma robený jogurt.Tebe Janka prajem pekný den a viac tolerancie.

  3. TOTO O MLIEKU ZE SKODI POCUJEM PERVY RAZ, ani sa niet čo čudovať že vznikol v Amerike. Vapnik zo zeleniny ? no chcem vidieť ako sa k tomu postavi traviaci system, každy človek ma alebo nema emzími, su ludia ktorí neznašaju surovu stravu lebo ich nafukuje, no a ja doporučujem piť mlieko, je to najjednoduhšie ako dostať do tela to čo telo potrebuje. Ak su medzi nami ludia čo im vadí laktoza, tak dopo. vyrobu klefiru z domaceho mlieka a to z tibetskou hubou.
    Je vela rozporov v tomto článku, ja vidím jednostranný nazor toho doktora v usa za učelom ziskania si pacxientov na svoju stranu, tak ako kapitalistický hyenizmus.

    • Podla toho co si napisala vies o stravovani velke h***o…kks…a ludia si to precitaju, co vy odporucate a ako je vacsina ludi tupych oviec, tak sa bude podla toho riadit, lebo si povie, ze ste dali slusne argumenty…ktore su ale v skutocnosti doooooost mimo….ze vela ludi nafukuje zo zeleniny??wtf…samozrejme, ze nafukuje, ked zjedia raz za cas vlakninu…a telo nie je na nu zvyknute…keby jedli pravidelne vlakninu v roznych potravinach, vobec by ich nenafukovalo a a ni nic…kks, si najprv nieco zistite a netrepte veci, co vam povedala mama alebo kto…

      • Áno ľudí, ktorí jedia zeleninu občas, tak ich nafukuje. Ľudia, ktorí pijú mlieko občas, môžu mať naň nepriaznivú reakciu, ak budeš občas jesť mäso, nemáš trávenie prispôsobené mäso, ak plávaš raz za čas, je ti zle a máš kŕče, ak beháš raz za čas, pichá ťa v boku a tiež je ti zle. Nie si zvyknutý na teplo? Odpadneš. Nie si zvyknutý na zimu? Rýchlo prechladneš. Môžem tu pokračovať dozajtra, ale prejdem k záveru: Ľudské telo si po istom čase zvykne takmer na čokoľvek a o chvíľu z vecí či činností, ktoré mu zo začiatku ,,škodili“ dokáže získať čosi užitočné. Zatiaľ som si nedočítal ostatné komenty, ale čítal som toto tu, čo sa mi protivý nazvať článkom aj tú akože recenziu, ale musím sa skôr zastať tej recenzie.
        Mlieko vážne nie je laktóza! Kravské mlieko je: voda 86-88%, tuk 3-6% bielkoviny z toho väčšina kazeíny, laktóza 4,6-5% a popoloviny 0,7-0,8%. Taktiež ako je písané v ,,recenzii“ normy nepripúšťajú 1-1,5 milióna bielych krviniek v mililitri mlieka! Podľa STN 57 0529 je maximálny počet PSB (počet somatických buniek, pre laika biele krvinky a iné bunky z vemena) pre triedu Q (dosahuje ju väčšina družstiev vo vlastnom záujme, keďže je lepšie platená) 300 000 a pre 1. triedu je to 400 000. Ak je ich viac, je to neštandardné mlieko (N) a mliekáreň ho neodkúpi. Taktiež je regulovaný počet CPM (celkový počet mikroorganizmov) pre Q 50 000 a 1. 100 000. Ak sú v mlieku prítomné reziduá (pozostatky liekov alebo aj iných chemických látok, napr. čistaice prostriedky atď) je zaradené ako N.
        Ak by iné cicavce vedeli získavať mlieko iných cicavcov, možno by ho pili tiež . Žijú snáď iné cicavce v mrakodrapoch? A čo v klimatizovaných halách? Jazdia v autách? Používajú internet? Nie, lebo to nevedia a nevedia si nič z toho postaviť či vyrobiť. Ak by to vedeli, možno by to robili.
        Už píšem dosť dlho a pôvodne som chcel zareagovať len na tú zeleninu, ale ak mi bude niekto protiargumentovať alebo poukáže na iné skutočnosti, ktoré som nespomenul, budem len rád.

    • Ked to pocujete prvykrat tak ste kdesi pozadu.O tom sa pise uz par rokov a potvrdzuju to viaceri lekari a vyskumni pracovnici,ktori sa neboja povedat pravdu a ktorym je ludsky zivot dolezitejsi ako biznis.Ale neodsudzujme nazory inych,riadme sa svojimi….casom nam zivot ukaze kde je pravda,ale niekedy moze byt uz neskoro.Myslim,ze bez mlieka sa da perfekne zit.

    • Uz len tvojou vetou ze vápnik zo zeleniny?a tých 90% takmer vsetkeho ziveho co sa živí zelenou zeleninou ovocím ma asi odkiaľ vápnik, majú zázračnú guľu ktorá im ho vyprodukuje?milujem ked niekto dáva komenty k veciam o ktorých nemá ani sajnu.

    • Vieš prečo ľudí nafukuje surová strava?
      Je to jednoduché, keď v tráviacom trakte prevažuje mikroflóra vhodná na spracovanie živočísnej stravy, tak potom Ťa surová rastlinná strava bude nafukovať. Ak by si jedol prevažne len surovú rastlinnú stravu, tak by nafukovani po čase prešlo (po pár týždňoch, v niektorých prípadoch mesiacoch), spolu s tým, ako by si sa Ti prečisťoval. Viem z vlastnej skúsenosti. 🙂

  4. Nikitenko

    Novo budovaný zoznam mliekomatov nájdete v rámci PORADŇA.SK (rubrika: Obchody/Predajne ~ Mliekomaty), alebo priamo linka:http://www.poradna.sk/forum/viewforum.php?f=309

    Nikitenko

  5. Kedze vieme ze spolocnost Monsato vlastni Bill Gates, ktory vlastne verejne prehlasil ze je za genocídu, tak ako jeho otec, tak mi to stací a neni potrebne zbytocne riskovat…

  6. dakujem za článoček,mna potešil a pani Uhríková nech si ho pije na galony

  7. Aj ja dakujem za clanocek,,, clovek nikdy nevie presne ako co funguje vsetko nezavisi od fakturu stravy len…ale dolezita snaha sa velmi ceni,,a to nespoliehat sa na lekarov ale sami na seba a hlavne KTO NESKUSI STRAVU UPRAVIT NEMOZE VEDIET AKO SA CLOVEK CITI POTOM..takze najlepsi nazor je PRAKTICKA SKUSENOST,,A HLAVNE DLHODOBA….mam skusenost velmi pozitivnu s minimlnou konzumaciou mlieka a mliecnych vyrobkou

  8. Už som o tom veľa čítala, možno je na tom niečo pravdy. Ale čo ma zarážalo, je to množstvo gramatických chýb.

    • Áno, sme si toho vedomí. Táto webová stránka už má takmer 6 rokov. Vo svojich počiatkoch bola vedená takým voľnejším štýlom, kedy sa príliš na gramatiku nehľadelo. Niektoré články boli písané dokonca aj bez interpunkčných znamienok.

      Snažíme sa staršie články gramaticky opraviť. Je toho ale veľa. Niekedy máme na výber stráviť čas opravovaním starého alebo písaním nového. Tak radšej zvolíme písanie nového, nech sa stránka posúva dopredu. Určite sa ale raz vrátime aj k týmto starším článkom a opravíme ich.

    • Kazdy nie je vzdelany ako vy.Myslim,ze v zivote to nie je take dolezite.

  9. noo o tom mlieku, to je vec názor, sú ludia ,ktorí na mlieko nedopustia a su ludia, ktorí ho neznášajú. z časti je pravda možno tam, aj tam, tiež nemam rada, len jednostranný názor, ja osobne mlieko nepijem, skor som naklonena, ako bolo v článku písane na rastlinny zdroj vapnika, ano privrženci mlieka, mi tu napišu, že ale z rastlinnych zdrojov nie je taka využiteľnosť, pretože obsahujú antinutričné látky, je to pravda, ale zdravá, vyvážená strava aj bez obsahu mlieka dokáže predchádzať osteoporóze, dobrym zdrojom vapnika je aj mak, ja osobne som vegetarianka, prečítala som už všeljaké študie, ktoré sú za a proti vegetarianstvu, kupujem si kvalitné potraviny s dostatkom zeleniny, práve pre obsah enzýmov, ktoré napomôžu aj tráveniu, mlieko nepijem, konzumujem len rastlinné zdroje mäsa ako seitan, tempeh, robi platky, goody foody, a na margo tých minerálov, dobré pokrytie minerálov mi poskytujú organické koloidné minerály z minerálu šungit, kde využiteľnosť je až 98 %, bola som aj u lekára na odber krvi, a nalezy mam uplne super, vsetko v norme, a na margo toho, že neprijmam vápnik, počas vysokej školy v ramci praxe sme sa zučastnili na osteodenzitometrii, z-TEST AJ t-TEST preukazal výborne vysledky, poznam pár kamaratok, ktoré boli vychovávane na farme, a vypili veľké množstva mlieka denne a teraz začínajú mať zdravotné problémy aj s GIT, aj s imunitou, takže niečo na tom pravdy je, aj tak si každý spraví svoj obraz o tomto všetkom, moj nazor je: zdrava vyvážena strava, občas nejaka chlorela, spirulina na prečistenie a je to :)))

  10. Vážení …celý tento článok o škodlivosti a neopodstatnenosti pitia mlieka je písaný:
    1. buď podľa skúseností autora z americkej praxe a potom je pre nás absolútne neužitočný a zavádzajúci ľudí neznalých problematiky, pretože, ak tam majú taký humus a rovno povedané „bordel“ v získavaní mlieka, je to ich problém
    2. alebo jednoducho autor nemá ani potuchy o zásadách získavania surového kravského mlieka v praxi
    Skrátka…článok je o tom, ako to možno robia v Amerike…ale potom neviem, čo robí v našich končinách, alebo je úmyselne zavádzajúci, ovšem uniká mi pointa dôvodu.
    Ako dlhoročná pracovníčka v živočíšnej výrobe úplne súhlasím s
    názormi slečny Uhríkovej… je síce mladá, ale rozhľadená a problematiky znalá. A ak si to niektorí čitatelia jej príspevku nevšimli, ona nikoho nenúti a nepresviedča konzumovať mlieko a mliečne výrobky…iba vyvrátila a komentovala bludy (objektívne nepravdy), ktoré autor amerického článku publikoval (z dôvodu iba jemu známemu).
    Čo sa týka vegetariánstva…mlieko nie je potravina, ktorú by vegetarián nemohol konzumovať…je síce živočíšneho pôvodu, ale nepochádza zo zabitého zvieraťa, takže je to čiste na osobnom rozhodnutí každého. Ovšem tu treba podotknúť, že škodlivé naozaj nie je a už vôbec v našich podmienkach nemôže obsahovať ten humus, čo uvádza autor článku.
    Výskum ide neustále dopredu, a to, čo včera bolo vyhlasované ešte za škodlivé, je už dnes považované za užitočné …a opačne.
    Len si vezmime napríklad: vaječný žĺtok. Ešte donedávna bol prísne lekármi zakazovaný z dôvodu vysokého obsahu cholesterolu…a dnes je už potvrdené, že ten cholesterol je dvojaký : dobrý (užitočný) a zlý (škodlivý) a že vaječný žĺtok je plný iba toho užitočného. Roky sme sa okrádali o najvzácnejšiu potravinu a možno až liek !!!
    Ďalší príklad: sója. Donedávna vyzdvihovaná a vychvaľovaná ako potravina budúcnosti , ako prevencia rôznych ochorení a hlavne ako náhrada živočíšnych proteínov….dnes je názor opačný. Zistilo sa, že sója a sójové jedlá spôsobujú nedostatok vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti. Sójové izoflavóny sú fytoendokrinnými narušiteľmi. Môžu zabraňovať ovulácii a stimulovať rast rakovinových buniek. Už konzumácia tak malého množstva, ako 30 gramov denne (4 čajové lyžičky), môže spôsobiť hypotyroidizmus (zníženie funkcie štítnej žľazy) sprevádzaný príznakmi letargie, zápchy, priberania na váhe a únavy.
    Takže vážení, zase sme na začiatku, tam, kde naši predkovia boli už dávno pred nami, keď objavili a vyslovili nemennú pravdu jednoduchými slovami : v š e t k é h o m o c š k o d í !
    Tohto keby sme sa držali, máme po problémoch…všetko s mierou…jednostrannosť (či už j jednom alebo druhom smere) a obžerstvo sa nevypláca !!!

    • Slecna/pani je urcite dostatocne „postihnuta“ emancipaciou a ako „dlhoročná pracovníčka v živočíšnej výrobe“ (rozumej dojicka) sa rozhodla nas poucit.
      To nebol jediny nazor. O mlieku sa v suvislosti so zdravim hovori uz davno. A nieje to nic pozitivne.
      To co ty nazyvas bludy, je relativne, lebo vzdy su na vec minimalne 2 uhly pohladu. Z ineho su zase bludy to, co si tu prezentovala ty

      • Ty si podľa toho vrátnik vo výskumnom ústave, postihnutý megalomániou. A že sa toho o mlieku v súvislosti so zdravím hovorí už dávno? A čo má byť? V médiách sa za tie desaťročia popísalo už toľko klamstiev, blbostí a „vedeckých“ faktov , že ďalšie fanatické kydy fanatických vegetariánov a vegánov ma nechávajú úplne ľahostajnou. Nakoniec, vidno to na takých reakciách ako tvojej a ďalších, ako vám ten „ohľad na kravičky“ pumpuje do sŕd nenávisť.

    • terezkaterka

      Izabella, tak Ty si myslíš, že nezdravé veci, potraviny sú len v Amerike a u nás sa nemôžu vyskytovať nezdravé potraviny. Len tých pokazených potravín z Poľska , z Nemecka, kontaminovaná kojenecká voda Lucka a veľa, veľa ďaľších potravín, o ktorých sa oficiálne u nás často píše, že sú niečím nakazené svedčí o tom, že nečítaš, nepočúvaš, alebo to nechceš vedieť. Myslíš, že u nás veľkochovy kráv pasú kravy na tráve a sliepky chovajú na lúkach a preto je naše mlieko čisté aj vajíčka, ako domáce a všetky potraviny, či už domáce, alebo z dovozu a tých je tu viac prešli poctivou kontrolou. Rajo značkové mlieko a vyrábajú ho u nás na Slovensku tak, že sušené mlieko z Talianska rozrobia s vodou a predávajú nám, ako kvalitné. Dobrú chuť.

      • Pani píše VÝLUČNE o mlieku a o tom, že mlieko zo slovenských fariem nemôže obsahovať taký humus, ako píše ten americký autor! Preboha, to ste sa za celý život nenaučili chápať zmysel čítaného textu?

  11. Rozvinula sa tu dosť „ostra“ diskusia o mlieku. Je pravda, ze v mlieku a mliecnych vyrobkoch je velke mnozstvo „zivocisneho“ vapnika, ale vapnik sa nachadza aj v potravinach rastlinného povodu. Dolezite je, aby sme v detstve „nasetrili“ co najviac vapnika do kosti, pretoze po 30-tke nam bude z neho pomaly ubudat: stresmi, prekyslenym organizmom,..nezdravym zivotnym stylom.
    …“Čím viac vápnika sa uloží v kostnom tkanive počas vývoja, tak tým väčšia je aj jeho rezerva v neskoršom veku. Vápnik a minerály strácame pokiaľ sme „prekyslení“. Telo, aby neutralizovalo kyseliny, potrebuje zásady- vápnik. Pokiaľ ich je nedostatok, tak si ich čerpá z našich kostí. Najprv „nepozorovane“, ale vždy pri vysokej hodnote kyselín musí telo siahnuť do svojich rezerv a trochu kostnej hmoty ubudne. Časom už je úbytok výrazný a nakoniec vznikne osteoporóza.“…

    Skoro vsetko, mozeme konzumovat , ale s mierou, netreba to prehanat ani s mliecnymi vyrobkami, ale ani so sojou. Vapnik sa nachadza aj v iných chutných potravinách: mak, sezam, orechy, …ovsené vlocky, trstinová melasa, kapusta hlávková, ružičkový kel, tmavozelená listová zelenina, okrúhlica, brokolica

  12. Ako vždy pravda je niekde uprostred a hlavne, ako tu už bolo spomenuté, treba všetko jest s mierou. Všetkého veľa škodí. Zaujímave je, že v diskusii najviac agresívne útočia práve zástancovia teórie proti mlieku. A keď si ešte zoberiem záver článku, kde sa odkazuje na doplnky stravy, tak je hneď jasné o čo tu ide. No predsa o kšeft a nie o pravdu, zblbnúť ľudí a potom im podstrčiť akože liečbu nejakými akože úžasnými doplnkami stravy. Myslíte si, že tieto umelo vyrobené doplnky stravy sú tak zdravé a univerzálne riešenie ako výrobcovia tvrdia? Rovnako ako argumenty v článku sú často scestné tak aj cely ten článok je nedôveryhodný – akýsi extrémistický pohľad.

    • Přesně… Některé věci v článku jsou naprosto mimo, viz to, co jsem komentovala – sdělení, že mléko je laktóza a nic víc. Jened lobující průmysl (mlékárenský) je vystřídaný jiným lobujícím průmyslem (doplňky stravy atd.).

  13. Ja si myslím že mlieko nie je prirodzenou potravou ľudí. Proste sme sa narodili do doby kde mlieko sa stalo sučasťou nášho života a je tažké si pripustiť že mlieko je nezdrave pre organizmus. Ale v skutku ziju narody ako napriklad Cina kde mlieko nepiju alebo len minimálne a ako je možne že štatisticky trpia najnižšim počtom vyskytu osteoporozy a paradentozy? Nie su to len reklamne ťahy mliekarenskych spolocnosti za ucelom zisku ake je mlieko potrebne? Ja osobne uz dva roky nekonzumujem mlieko a mliecne vyrobky, ustupila mi silna alergia na travy a pel. Lekari ma liecili od mala a tvrdili ze sa to vyliecit neda.

    • Suhlasim,vyroba mlieka je biznis.Vyrobcovia nepozeraju ani na ludi ani na zvierata.

    • My sme sa narodili do doby mlieka? Máte vôbec šajnu, ako sa stravovali generácie našich predkov? Predstavte si, že základom bolo mlieko, ak mali to šťastie, že mohli mať aspoň jednu kravu! To mlieko pili denne celý život! Lenže to bolo mlieko, nie homogenizovamá, pasterizovaná hmota! A boli to generácie tisícky rokov dozadu, odvtedy, ako sa domestikoval hovädzí dobytok! Rozhodne je pre nás prirodzenejšie, ako sója, ktorá sem doliezla posledných cca 30 rokov.

  14. ..tak áno, áno, ale všetko to bolo o kravskom mlieku. Čo kozie ? Poznám ľudí čo pijú kozie mlieko zo zdravotných dôvodov, hl. alergie a pod. Podľa mňa kozieho mlieka sa to netýka. Ono je zdravé.

  15. ..trosku som posurfoval aj ine zdroje o kravskom mlieku a vyzera to tak, ze keby sa kravicka aj pasla volne na cistych pastvinach s pastierom s pistalkou, tak bude mat v mliecku omega 6 mastnu kyselinu (v mliecnom tuku) skodiacu krvnemu obehu, kde zvysuje najma cholesterol LDL, dalej kasein – pomerne silny alergen (stari tesari vedia, ze kasein je dobre lepidlo na drevo) a ostatne mliecne bielkoviny, ktore vytvaraju v traviacom trakte mnozstvo hlienu, zanasajuceho sliznicu creva a tym vyrazne zhorsujuceho travenie vsetkeho ostatneho. Uplny gol je, ze takto sa v ludskom organizme spravaju aj produkty z kravskeho mlieka, hlavne syry (najhorsie su tavene) a tiez jogurty, ktore mi donedavna nesmeli v chladnicke chybat… Hmmm, zacina mi to byt jasne… Ak sa uz neda mlieka zbavit, tak urcite kozie, avsak uplne cerstve. Koza naozaj nic zle nezozerie, narozdiel od kravy.

  16. „Mlieko je materské vylučovanie laktózy (ľudovo – výživa pre novorodenca!!!). Nič viac, nic menej. “
    Co je to za blbinu? Laktóza je mléčný cukr. Mateřské mléko je rozhodně víc než jen mléčný cukr, není to ani mléčný cukr a voda. Minimálně je tam ještě tuk. LIDSKÉ (mateřské) mléko obsahuje i enzymy a látky pozitivně ovlivňující imunitu. Lidské mateřské mléko mění svoje složení podle potřeb novorozence a podle jeho a matčina zdravotního stavu. Do mléka se taky dostávají v mírném množství některé nežádoucí látky – proto kojící matky nesmějí brát některé léky nebo pít alkohol. Kravské mléko má od lidského mateřského mléka jiné složení, alespoň co se týče poměru živin. Ale rozhodně mimo laktózy obsahuje i ten zmiňovaný tuk. Jestliže se do lidského mateřského mléka dostávají všechny látky, které dítě pro výživu potřebuje, těžko si myslet, že složení kravského mléka tukem, vodou a laktózou končí. Minimálně jsme ještě u vitamínů rozpustných v tucích.
    Druhá věc je samozřejmě to, že z krav, krmených antibiotiky, půjdou do mléka i zbytky antibiotik. Stejně tak mléko s obsahem tuku 1,5% nebo dokonce 0,5% má jiné výživové hodnoty než mléko, které je čerstvě nadojeno. Obsah vitamínů v něm bude mnohem menší. Otázka je, co takové mléko (0,5% tuku) obsahuje a jestli to není jen v podstatě neškodná obarvená voda, které se není třeba bát (zbytky antibiotik a hormonů jsou i v kohoutkové vodě, voda z PET obsahuje škodliviny z plastu a filtrovaná voda obsahuje mykotoxiny z filtru, můžete si vybrat).
    Co se týče odvápnění: mléko je mezi potravinami, které překyselují. Ncméně ve chvíli, kdy bude jídelníček tvořen převážně zásadotvornými potravinami, tak kyselinotvorné mléko rozhodně k odvápnění nepovede.

    Co se týče problémů s trávením mléka: záleží na tom, jestli má člověk v žaludku enzym pro trávení laktózy. Spousta lidí ho i v dospělosti má, proto jim mléko nevaí (tím spíš ono nízkotučné). Problém s trávením odpadá u jogurtů, kde je laktóza už rozštěpená.
    K předkům: doporučuji si přečíst něco o stravě podle krevních skupin. Jsem skupina B, což by měli být potomci právě pastevců krav, kteří mléko pili a proto jim mléko nevadí.
    A co se týče toho, jestli nějaké zvíře produkuje celý život mléko. Ne. Na druhou stranu, PŘIROZENÉ samoodstavení dítěte (lidského) je mezi 2,5 a 4-5 lety…! Pokud dítě nedostává dudlík, je kojeno podle potřeby, nezvykne si na flašku atd. V uvedeném intervalu dítě přestane mateřské mléko vyžadovat. Do té doby ho potřebuje, i kdy už jí i tuhou stravu. Takže se nebavme o štěňatech, která jsou kojena jen pár týdnů.

  17. Milos Homer

    Musim priznat ze mlieko mam a mal som rad , ale bohuzial ,alebo chvalabohu si
    ho musim odopriet . Myslim ze nie je podstatny zdroj informacie ,ale mlieko
    „zanasa trubky“ Zahlienuje. A co asi spravi motor ktory nedostava dostatocne mnozstvo paliva ? Urcite sa zastavi skor ,ako ten ktory je OK . U mna sa zaniesli
    loziska – klby , artritida . Prestal som ho pit a je to lepsie, pretoze sa to nezhorsuje.
    Doporucujem vino pre dospelych a vodu pre deti. Niektora z firiem zabezpecujucich pitnu vodu by mohla spropagovat pitie vody ako prirodne najcistejsieho napoja.
    Hovorilo sa aj o zelenine – ale co umele hnojiva ??? a to o.i. papaju kravicky tiez
    v kazdej forme .
    Momentalne zijem v GB a tu „praskuju“ len tak susti ako u nas v 60 – 80 tych
    rokoch na slovensku.
    Je proste velmi tazke si vybrat co jest , kedze sa nemienime stat opat zberacmi plodov ako pred 100 tis + rokov v minulosti .
    Vsetkym prajem dlhy zivot ,aj tym co piju , aj tym co nepiju mlieko .

  18. Ohľadom mlieka si ponajprv uvedomme, že Stvoriteľ by človeku nikdy nedoporučoval piť mlieko od úžitkových zvierat, akými sú kozy, ovce, kravy a podobne, keby to človeku bolo na chybu, závadu, či keby to bolo zlé a spôsobovalo to choroby. Keď Stvoriteľ predstavoval Židom, krajinu do ktorej mali vôjsť – Kanaán – tak sa vyjadril ako o krajine, ktorá ovplýva mliekom a medom. Mlieko a med sú potraviny kvalitné a prospešné. Nie škodlivé. Nie zlé. Nie ako také, ktoré by spôsobovali, či vyvolávali u človeka choroby a podobne.
    Problémy súčasneho potravinárskeho produktu, predávaného v obchodných reťazcoch pod názvom kravské mlieko sú v nasledovných dvoch bodoch: 1. Kravy nie sú kŕmené prirodzenou potravou. Kravy sú bylinožravé prežúvavce a mali by sa pásť na lúkach, stráňach, holiach a pasienkoch. Žiaľ, mnohé kravy (nie všetky!) sú dnes chované v megakravínoch, kde im nie je dávaná bylinná strava – namiesto toho dostávajú napríklad kukuričnú múčku, do ktorej popridávajú mäsokostnú múčku, antibiotiká a podobne… 2. Pôvodné tvrdé potravinárske normy, platné na Slovensku (predtým V ČSSR) boli začiatkom deväťdesiatych rokoch politickým rozhodnutím zmenené tak, aby vyhovovali západným megaproducentom mlieka. Naša kvalitná norma o mlieku bola zmenená v neprospech spotrebiteľa – koncového užívateľa mlieka. Politici, poslanci a normotvorní pracovníci boli na tom zainteresovaní, aby vykonali zmeny v normách o potravinách. Podľa starej normy o mlieku, nesmelo byť do mlieka nič pridávané. Dnes do mlieka pridávajú látky, o ktorých sa užívateľ nedozvie, lebo spracovatelia mlieka nie sú povinní o tom spotrebiteľovi oznamovať údajmi na obaloch. Stačí si vziať z obchodu „čerstvé mlieko“ (nie „trvanlivé“, ale také, čo predávajú v plastovej fľaške, či umelohmotnom sáčku), vylejte ho do litrovej sklenenej nádoby a nechajte ho v nej tak 3 až 4 dni. Vo vrchnej časti sklenenej nádoby vám vznikne zrazenina z mlieka) kedysi to bolo kyslé mlieko, ktoré chutilo lahodne kyslo). Pod tou zrazenou vrstvou sa vytvorí modro-zelená mlieková voda a pod ňou sa vytvorí ďalšia biela zrazenina, ktorá leží takmer u dna sklenenej nádoby. Táto spodná vrstva, na dne nádoby sa pôvodne v mlieku nevyskytovala. Tvoria ju látky, ktoré v spracovateľskom závode do mlieka popridávali…Vy, ktorí si pamätáte mlieko od kravičky, či z mliekárne zo 60.-tych rokov minulého storočia viete, že keď ste nechali mlieko skysnúť, zrazené kyslé mlieko sa vždy vytvorilo vo vrchnej časti sklenenej nádoby a pod ním bývala len modro-zelená mlieková voda. Žiadna spodná biela usadenina na dne nádoby nebývala. Prečo do mlieka pridávajú dalšie látky? Nuž, k tomu by sa mali priznať eugenici. Pôvodné mlieko malo totiž jedinečnú vlastnosť: dokázalo eliminovať vplyv jedov, ktoré človek zjedol, respektívne vypil. Ak si pamätáte rady starých lekárov – keď človek omylom zjedol niečo otrávené, nejaký jed, tak to mal najskôr vydáviť, alebo, keď to nešlo vydáviť, tak mal vypiť viac deci mlieka…Eugenici, ktorí si zmysleli zredukovať počet ľudí na Zemi, dali pokyny aj na „úpravyu potravín“, včítane mlieka. Preto aj normy o mlieku a potravinách, boli začiatkom devaťdesiatych rokov zmenené…Pokiaľ si však kúpite niekde mlieko od farmára, ktorý chová kravy na pasienkoch, tak Vám to pohladí Vaše črevá a žalúdok a dodá telu to, čo potrebuje. ostatné si telo vylúči preč. Pamätajte, krajina mlieka a medu – to bolo v očiach našich predkov niečo veľmi prospešné, hodnotné.

  19. Veľmi zaujímavý článok, len pozor na preklepy… v celom článku je ich neúrekom

  20. za prospešné považujem iba mlieko nehomogenizované, nepasterizované a tepelne neupravované, pochádzajúce od chovateľa ktorý svoje kravy pasie. takéto nespracované mlieko spracované kvasinkami na jogurt či kefír, je podstatne vhodnejšie pre ľudskú konzumáciu ako mlieko čerstvé. čo sa týka mlieka priemyselne spracovaného – t.j. z veľkochovov, tepelne upraveného a homogenizovaného, tak toto považujem za nevyhovujúcu potravinu – príliš zaťažuje trávenie a imunitný systém.

  21. V článku se píše, že žádné mléko není dobré pít. Přesto bych se rád zeptal co čerstvé kozí mléko z domácího bio chovu. Také je dobré se mu vyhnout? Díky.

  22. Otazka je ale preco potom zvierata produkuju mlieko celorocne? Ked ho nepotrebuju na krmenie svojich mladat

    • Zvierata neprodukuju mlieko celorocne. Iba vtedy ked maju mlade. Karvy produkuju mlieko celorocne iba preto, ze ich ludia umelo udrziavaju v jednom kuse tehotne.

      Po porodeni sa tela odoberie a bud dalej chova na kravu (byka), ide hned na maso, pripadne sa len tak vyhodi. Krava na par mesiacov ma mlieko lebo jej telo si mysli, ze ho pije teliatko a nie, ze je umelo dojena.

      Nasledne sa krava hned opat oplodni a cyklus pokracuje az dokym nie je na mlieko stara. Po dosiahnuti urciteho veku (asi polovica jej normaleho veku dozitia) ide na hamburgery.

  23. vsetko o skodlivosti mlieka (neviem co je na tom pravdy ale stoji to na zamyslenie)
    https://www.youtube.com/watch?v=r9XuYRoqo1A#t=454

  24. Kravské mlieko tiež nepijem už dlhšiu dobu a je mi bez neho oveľa lepšie. A tiež som vylúčil všetky výrobky z kravského mlieka-tvaroh,syr,smotana,jogurt…Vápnik konzumujem z maku,sezamu,mandlí,kapusty a k vápniku si pridám vitamín C ,ten podporuje vstrebávanie vápnika, mlieko zo zvierat je pre zvieratá. Napr. v 100 g maku je približne 1300-1400 mg vápnika,čo pokrýva odporúčanú dennú dávku vápnika.

  25. Vďaka za článokJa som vyrastala na mlieku, naši kupovali každý deň tri litre – tri deti – tri litre. Vždy som bola tenká aj moji súrodenci a dnes (vek 60 rokov) mám osteoporozu a vďaka cukru v lekvári, ktorý mi mama dávala na raňajky na chlieb s maslom som mala aj zlé zuby. Dnes mám štátne, ktoré som si však musela zacvakať sama. Až do svojej 40dsiatky, dokedy som mlieko pila, som mávala pravidelné angíny a potom – akoby zázrakom kde nič tu nič dvadsať rokov neviem, čo je to angína. Takže žiadne kravské mlieko. Keby tak bývali tieto informácie pred 60 rokmi, vyzeralo by to všetko ináč.

  26. Ja osobne som mala velke zdravotne problemy alergiu az astmu, dusila som sa stale som bola zahlienena a prechladnuta. Cely zivot ma mama tahala po lekaroch a pchali do mna vselijake vakciny a lieky …a naprava ziadna. Ked som mala 18 povedala som si dost !!! Zacala som skumat na sebe ako sa citim po konzumacii roznych potravin, vela som citala o vplyve stravy na zdravie, liecba surovou stravou a tiez som to sama na sebe zistilaq ze vyradenie mlieka, masa a mliecnych vyrobkov mi skraslilo zivot a prestalo dusenie, hlieny a pod. Ako malo staci ale netreba nadavat , ale konatq prekonat chore a nezdrave zvyky a tradicie . Ved take makove, orechove, mandlove, kokosove a ine mlieka su ovela zdravsie a chutnejsie 😉
    Vsetkych mudrych a pochybujucich ludi a najma zeny by som vymenila za tie ubohe kravicky a potom, ked si to vsetko zaziju na vlastnej kozi, nech mudruju. Ja osobne by som si nechcela miesto vymenit s tymi bezbrannymi citlivymi stvoreniami, ktore ludia zotrocuju pre vlastnu potrebu. Nemaju chudatka na vyber, nemaju ziadnu sancu – krute a bezcitne !!! Nikto iba clovek je schopny na tejto planete nicit a tyrat pre vlastne uspokojenie. Fakt sa hanbim, ze som clovek. Mali by sme si vymenit miesto so zvieratami a potom mudrujme. Keby nebolo ludi svet by bol krajsi. Clovek je jediny tvor, ktory nici,zabija, stahuje za ziva z koze, robi pokusy a ine horove a drasticke veci na zivych bytostiach !!! Clovek je jediny tvor, ktory dokaze ublizovat a skodit svojimi myslienkami, svojimi slovami a svojim konanim. !!! Otvorme oci a spamatajme sa, my mame moznost volby, aj necinnost je volba, ale v podstate napomahanie zlu !!! Mame moznosti a radsej zatvarame oci a vyhovarame sa, cize ticho suhlasime s tyranim a zneuzivanim cistych bezbrannych bytosti !!!! :'(

    RADĚJI VIDLIČKY NEŽ NOŽE – pravdivý dokument o jídle a našem zdraví

    Varování! – Tento film vám může zachránit život!
    Co se s námi stalo? Přes nejpokročilejší lékařské technologie jsme nemocnější než kdy jindy. Případy cukrovky raketově rostou, zejména mezi naší mladší populací. Polovina z nás bere nějaký předepsaný lék a nejzávažnější lékařské operace se staly běžnou praxí. Srdeční onemocnění, rakovina a mrtvice jsou tři hlavní příčiny úmrtí, ačkoliv každý rok vynakládáme miliardy korun na boj s těmito nemocemi. Mnoho lidí trpí dalšími degenerativními onemocněními. Mohlo by existovat jedno řešení na všechny tyto problémy? Řešení tak obsáhlé a zároveň tak jednoduché, že je záhadou, proč ho více z nás nebere vážně?

    http://m.ulozto.sk/xLWAdgJ/radeji-vidlicky-nez-noze-titulky-dokument-avi

  27. Je mlieko a mlieko….

    http://www.vyzivovo.sk/preco-ludia-nepiju-mlieko-aj-ked-mozu/

    Nehovorím, že mlieko je nutné a potrebné k životu, ale určite by som ho nezatracoval.

    Aj ľudia intolerantný na laktózu môžu piť napríklad kvasené mliečne výrobky. Pekne sa na túto tému vyjadruje aj výživová poradkyňa :

    http://www.slimming.cz/mleko-je-pro-nas-zdrave-ci-nikoli/

  28. Ludstvo smeruje do jednej velkej prdele. Na svete su miliony trpiacich ludi, ale najvacsi problem je ze kravicka trpi ked jej beru mlieko. Samozrejme som za humane zaobchadzanie so zvieratami, ale to naozaj nie je nas najvacsi problem. Dnes su vsade sami vegetariani, vegani a neviem kto este, nakoniec to dopadne tak ze budeme zrat iba korienky. Ale pozor! Aj rastliny citia, cize ani tie nemozete jest a jete potravu zvieratkam a tie budu smutne potom. K teme: 200 rokov dozadu ludia pili litre a litre mlieka, jedli kila masa a boli silny, zdravy a zivotaschopny. Dnes je to sama alergia, astma, kozne problem, ludia su vyziabnuty a slabucky. Lebo piju mlieko? No asi nie, skor preto, lebo to mlieko obsahuje kopu inych latok, ovzdusie je zadrbane splodinami a vlastne vo vsetkom su pridane latky. Ale samozrejme, kto chce verit, veri, kludne mlieko nepite mne je to jedno. Dnes je taka doba, cim zauzivanejsiu vec spochybnis, tym mas viac priaznivcov, lebo si revolucny. Ludia hladaju senzacie vsade a ovecky to vsetko pekne papaju a veria. Ked sa zajtra vyznamny psycholog vyjadri, ze zabit vlastnu mamu je lepsie na psychyku a dokonca sa niekto z vlastnej mamy pomiatol, tak co, zacnete vo velkom? Este posledna vec, stertol som sa uz s vela nazormy preco je ten a ten vegan/terian, ale drtiva vacsina bola aj tak nakoniec iba taka pozicka, lebo je to moderne a argumenty ako 5 rocny skolkar. Co tak zdvihnut zadky, naucit etiopcanov humanne polhospodarstvo a zachranite etiopcanov a zvieratka budu tiez spokojne?

  29. Hanka Rozenska

    Tak čemu má člověk věřit ? Tady čtu o mlčné dietě:
    https://www.dotankoch.sk/mliecna-dieta-recenzia/

    Naopak na dalším webu je pravý opak:

    http://xfit.cz/pravda-o-mleku-zdrave-nikdy-nebylo/

  30. ja mám dobrú skúsenosť s Paleo diétou, za 3 mesiace, 6kg

  31. Tak ako za všetkým tak aj za tým ide len o obrovsky biznis :/ kolko ludi by prislo o pracu keby sa prestali vyrábať mliečne výrobky

  32. Zdravím vospolok, v minulosti som pil veľa mlieka. Žil som na farme, mali sme vlastné kravy, Po nežnej postupne mlieko z obchodu strácalo svoju kvalitu a tak ho nepijem , lebo to sa už mliekom nazvať nedá. Môj názor: mlieko a daľšie živočíšne bielkoviny okyseľujú organizmus a vyplavujú vápnik z kostí.

  33. Mlieko nie je pre ludi ani ine zivocistne produkty vajcia meso mlieko atd… Mi sme od prirody v uvodzovkach bylinozravci lebo mame nato prisposobeny traviaci system ktory je dlhy. A polozme si otazku preco je tolko ludi chorych civilizacnymi chorobami keby produkty zo zvierat boli zdrave a pomahali nam tak by ludia neboli chory ale je to presne naopak a to nespomenuc cukor sol umele sladidls lieky..atd..a ze lepok skodi to je hlupost lepok je rastlinny zdroj rastlin a telo s nim nema ziadny problem..ako z mesom mliekom vajciami ktore su plne neptitodzenych latok pre telo a najme zivocistnych bielkovin ktore nedokaxr ludske telo spracovat a zakysluju telo a zanasaju ho odpadom.a potom to telo nevie vylucit a vznikaju rozne zapaly a choroby v tele demineralizaciou tkaniv organov kosti atd..lebo na ich travenie sa cerpa vela mineralov horcik draslik vapnik zinok fosfor atd..a este vapnik z mlieka nieje to iste ako vapnik v ludskych kostiach..!!! nieje vapnik ako vapnik..ja nepijem mlieko 8 rokov a je mi super a nech mi vravy kto chce co chce pitie mlieka a jedenie zivocistnych produktov sposobuje choroby..to je fakt a este cukor sol lieky umele sladidla farbiva alkohol fajcenie atd..k tomu prispievaju niekolkonasobne..asi tolko keby to co ludia jedia bolo zdrave tak by nebolo tolko chorob zamyslite sa nad tym…kde je chyba..

  34. Len jednou vetou: Ako som prestala konzumovať mlieko, ako 70-ročnej mi ubudlo veľa závažmých tráviacich ťažkostí. A to som absolventka mliekárenskej priemyslovky, teda s mliekom som žila celý život. Prajem veľa zdravia.

Pridajte komentár

*