Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Ako použiť enzýmy na liečbu zápalov, posilnenie imunity alebo proti rakovine


Print Friendly, PDF & Email

Tráviace (proteolytické) enzýmy liečia zápaly, krv aj imunitu

V dnešnom článku sa zameriame na funkciu a účinky systémických enzýmov (nazývané aj proteolytické enzýmy) a ich využitie pri liečbe i predchádzaní širokého spektra zdravotných problémov.

V spojení s enzýmami slovo „systémický“ znamená to, že pôsobia celotelovo, v mnohých sústavách ľudského tela. Podieľajú sa nielen na trávení, ale v celom tele, vo viacerých systémoch a orgánoch.

Čo je enzým?

Enzým je biokatalyzátor – niečo, čo pomáha niečomu inému k tomu, aby to malo lepši a rýchlejší výkon. Chemické reakcie sú vo všeobecnosti pomalé, avšak enzýmy tieto reakcie urýchľujú.

Bez enzýmov by chemické reakcie, vďaka ktorým žijeme, boli príliš pomalé na to, aby sme prežili. V ľudskom tele sa nachádza asi 3000 enzýmov, ktoré sa podieľajú na viac ako 7000 chemických reakciách.

Aj keď jednou z dôležitých úloh enzýmov je trávenie, nie je to ich jediná alebo posledná funkcia.

Medzi dôležitejšie úlohy, ktoré majú proteolytické enzýmy (bielkoviny štepiace) sú napríklad protizápalové, antifibrózne, čistiace, imunitné, antivirálne či protirakovinové účinky.

V nasledujúcich riadkoch si ich podrobnejšie rozoberieme.

1. Prírodné protizápalové účinky

Enzýmy sú prvou líniou obrany proti zápalu(1,2,3). Zápal je reakciou imunitného systému na akékoľvek podráždenie, či už chemické, mechanické, radiačné, toxické, bakteriálne, vírusové a iné.

Povedzme, že máte poranené pravé koleno. Po zaznamenaní takéhoto podráždenia imunitný systém vytvorí bielkovinový reťazec, ktorý sa nazýva Circulating Immune Complex (v skratke CIC), ktorý je špecifický (obrazne povedané na mieru šitý) pre pravé koleno (za objav tohto mechanizmu bola v roku 1999 udelená Nobelova cena).

CIC sa presunie do pravého kolena a spôsobí bolesť, začervenanie a opuch, teda všetky znaky zápalu. Toto je spočiatku užitočná reakcia, keďže je to upozornenie na to, že v kolene sa deje niečo zlé a vyžaduje si to pozornosť.

Avšak samotný zápal spôsobuje ďalšie podráždenie, na čo telo reaguje výrobou ďalších, no teraz už škodlivých CIC.

Aspirín, Ibuprofén a ostatné nesteroidné protizapálové lieky majú rovnaký účinok – bránia produkcii CIC.

Bránia však produkcii všetkých typov CIC, vrátane tých, ktoré sú veľmi úžitočné a potrebné, napríklad tie, ktoré podporujú výstelku tenkého čreva a tie, ktoré zabezpečujú správnu funkciu obličiek a pečene.

Z toho dôvodu sú takéto lieky zdraviu škodlivé. Len v USA každoročne podľahne týmto liekom 20.000 ľudí a ďalších 100.000 skončí v nemocnici s poškodením pečene, obličiek a krvácajúcími črevami (4,5).

Proteolytické (bielkoviny tráviace) enzýmy na druhej strane sú úplne bezpečné a bez nebezpečných vedľajších účinkov. Nie je u nich známa toxická dávka (6).

Najlepšie u nich je, že tieto tráviace enzýmy dokážu rozlíšiť užitočné CIC od neužitočných, lebo fungujú akoby na princípe zámku a kľúča – pomedzi ich zuby prejdú len správne CIC a strávené/zničené sú len tie neužitočné.

To zredukuje zápal na nevyhnutné minimum (užitočný, alarmujúci zápal) a zároveň sa minimalizuje aj bolesť.

2. Antifibrózne účinky

Tráviace proteolytické enzýmy majú schopnosť tráviť a hojiť fibrózne (zjazvené) tkanivo (7).

Fibróza je zjazvené tkanivo a väčšina lekárov si možno z výučby anatómie pamätá, že je to práve postupná fibróza tkaniva, ktorá pomaly vedie ľudské telo k smrti.

V samom začiatku procesu starnutia, teda vo veku asi 27 rokov, sa produkcia enzýmov v tele začína znižovať. Deje sa tak preto, lebo telo je počas svojho života schopné vyrobiť len určité množstvo enzýmov.

Veľkú časť z toho spotrebuje telo práve do 27 roku.

V tomto veku si telo začína uvedomovať, že ak by pokračovalo v rovnakom tempe enzymatickej spotreby, veľmi skoro by sa tak využila celá výrobná kapacita a pri takomto tempe spotreby enzýmov by sa človek nedožil viac ako 40 rokov.

(Práve kvôli poruche výroby enzýmov u detí s cystickou fibrózou, sa tieto deti málokedy dožijú viac ako 20 rokov, keďže kvôli akútnemu nedostatku enzýmov trpia postupným zjazvovaním pľúc, čo nakoniec vyvrcholí ich zlyhaním.)

Keďže je telo veľmi sofistikované, radikálne zníži využitie enzýmov – začne si samodávkovať enzýmy akoby kvapkaním z kvapátka, namiesto doterajšieho dávkovania z lyžičky.

Dôsledkom je to, že sa tým zníži schopnosť reparácie tkaniva a telo nie je schopné zabrániť nadmernému ukladaniu fibrínu kdekoľvek v tele, či už ide o miesta po obyčajných poraneniach, až po vnútorné orgány a cievy.

To je čas keď sa napríklad u žien začínajú prejavovať choroby ako fibrocystické choroba prsníkov, myómy, pozápalové patologické zmeny na krčku maternice, endometrióza, a u väčšiny z nás sa pomaly začína potichučky vyvíjať dobre známa artérioskleróza (kôrnatenie ciev, alebo jednoducho zjazvovanie ciev).

Liečba osteoporózy

Neskôr sa vďaka ukladaniu fibrínu (zjazvovaniu) začínajú zmenšovať vnútorné orgány (vrátane mozgu), ktoré strácajú na výkone.

Aj kvôli nízkej produkcii enzýmov sa v neskoršom veku rany (vrátane zlomenín) hoja ťažšie, sú tvrdé a zanechávajú viditeľné jazvy. Samozrejme, okrem nedostatku enzýmov tu sú aj iné faktory, napríklad nedostatok vitamínov a minerálov.

Ak nahradíme zníženú produkciu enzýmov, je možné kontrolovať a redukovať zjazvené a fibrózne tkanivo, ktoré telo zaťažuje.

Mnohí americkí lekári, a najmä špecialisti v oblasti plastickej chirurgie, si až teraz čoraz viac začínajú uvedomovať, že pomocou enzýmov je možné vyhladiť dokonca aj staré jazvy, od chirurgických rán, pľúcnych fibróz, obličkových fibróz až po keloidy staré niekoľko rokov.

Lekári v Európe o týchto veciach vedia už dávno a orálne enzýmy používajú v liečbe podobných ochorení viac ako 40 rokov. If we replace the lost enzymes we can control and reduce the amount of scar tissue and fibrosis our bodies have.

3. Čistenie krvi

Krv nie je len riekou života, ale aj riekou, pomocou ktorej sa bunky a orgány zbavujú nepotrebného toxického materiálu (smetia).

Bielkoviny tráviace enzýmy podporujú cirkuláciu krvi tým, že krv zbavujú nadmerného množstva fibrínu ktorý spôsobuje prílišné zahustenie krvi, čoho konečným výsledkom sú krvné zrazeniny a infarkty alebo porážky.

Všetok tento nepotrebný materiál by mal byť filtrovaný pečeňou, avšak väčšina ľudí v súčasnej dobe má pečeň omnoho menej výkonnú (často je samotná pečeň v stave chronickej či akútnej toxicity) a tak sa toxický materiál dostáva naspäť do krvi.

Toxický materiál potom koluje po krvi, čakajúc na to, pokiaľ sa uvoľní miesto v pečeni, a pokiaľ bude dostatok enzýmov, ktoré toxický materiál vyčistia. Takýto kolobeh môže trvať dni až týždne (8).

Po užití systémických enzýmov mimo jedla ich žalúdok nevyužije na trávenie potravy, ale prechádzajú do tenkého čreva, odkiaľ sa vstrebávajú do krvi, kde sa podieľajú na systémickom trávení a takto odľahčujú záťaž pečene tým, že:

 1. Odstraňujú nadbytok fibrínu z krvi a znižujú zlepovanie krviniek. Už len tieto dva účinky enzýmov pomáhajú predísť krvným zrazeninám a stavom ako sú infarkty a mozgové príhody (porážky) (8).
 2. Štiepia mŕtvy/odpadový materiál na menšie častice a umožňujú mu rýchlejšie opustiť krvný obeh vylúčením do hrubého čreva (8).
 3. Čistia FC receptory v bielych krvinkách, čím podporujú ich funkciu a schopnosť a pripravenosť čeliť infekciám (9).

A tu sa dostávame k jedinému upozorneniu pokiaľ ide o užívanie enzýmov.

Tie by nemali používať bez súhlasu a dohľadu lekára pacientov s hemofíliou a tých, ktorí užívajú lieky riediace krv ako Heparín, Coumadin, Phlavix, Warfarín a podobné, keďže enzýmy môžu zvýšiť ich účinok a spôsobiť tak prílišné zriedenie krvi.

4. Imunomodulačný účinok

Tráviace enzýmy majú adaptačnú schopnosť optimalizovať stav tela a imunity (9).

Keď imunitný systém slabne, stávame sa náchylnými na infekcie. Avšak, ako bolo spomenuté, enzýmy imunitu podporia.

A naopak – ak imunita pracuje prehnane, potom systém vyrába protilátky, ktoré napádajú vlastné bunky tela (ako je to pri skleróze multiplex, reumatoidnej artritíde, lupuse a pod.

V takom prípade enzýmy imunitný systém “schladia” tak, že takéto protilátky strávia.

5. Antivirálny účinok

Vírusy sú nebezpečné preto, lebo sa v tele množia. Na to, aby toho boli schopné, sa potrebujú spojiť s DNA v bunkách tela, pomocou média, ktorým je vonkajšia bielkovinová stena bunky.

Tá po preniknutí vírusu do bunky niekoľkokrát zhrubne, čím napadnutú bunku a samotný vírus bráni/schováva pred imunitou.

Čokoľvek, čo dokáže narušiť integritu vírus chrániaceho bielkovinového obalu, má schopnosť umožniť imunite jednak zničiť vírus a jednak zabrániť jeho ďalšiemu množeniu (10,11).

Tráviace enzýmy vedia rozlíšiť medzi bielkovinou (resp bielkovinovým obalom), ktorá je normálna a takou, ktorá chráni vírusom napadnutú bunku, (ako bolo spomenuté, je to mechanizmus podobný zámku a kľúča).

Chorú bielkovinu následne strávia a umožnia imunite vírus zničiť. Nakoniec strávia pozostatok – fibrín.

6. Protirakovinové účinky

Princíp je podobný ako pri antivirálnom účinku.

Enzýmy trávia bielkovinový ochranný obal zhubných buniek, čím umožňujú lepší prístup imunite, ako aj protirakovinovým liekom (či už prírodným, alebo chemickým).

Záver

Existuje viac ako 200 výskumných publikovaných prác na tému vstrebateľnosti, využitia a liečebných účinkov orálne podávaných systémických enzýmov.

Vyhľadávaním v centrálnej medicínskej databáze PubMed pod kľúčovými slovami ako serrapeptase, papain, bromelain, trypsin, chymotrypsin, papain či nattokinase sa dostanete k rozsiahlým prácam ohľadne enzýmov, ktorých medicínske využitie má aspoň v Európe a Japonsku viac ako 40 ročnú minulosť.

Kvalitnú zmes obsahujúcu proteolytické enzýmy bromelain a papain kúpite na Slovensku napríklad TU a v Česku TU.

Referencie

1) Carroll A., R.: Clinical examination of an enzymatic anti-inflammatory agent in emergency surgery. Arztl. Praxis 24 (1972), 2307.
2) Mazzone A, et al.: Evaluation of Serratia peptidase in acute or chronic
inflammation of otorhinolaryngology pathology: a multicentre, double blind,
randomized trial versus placebo. J Int Med Res. 1990; 18(5):379-88.
3) Kee W., H. Tan S, L., Lee V. Salmon Y. M.: The treatment of breast engorgement with Serrapeptase: a randomized double blind controlled trial. Singapore Med J. 1989:30(l):48-54.
4) Celebrex article Wall Street Journal 19 April 1999.
5) No author listed: Regular Use of Pain Relievers Can Have Dangerous Results. Kaleidoscope Interactive News, American Medical Association media briefing. July 24, 1997.
6) Enzymes ñ A Drug of the Future, Prof. Heinrich Wrba MD and Otto Pecher MD. Published 1993 Eco Med.
7) Kakinumu A. et al.: Regression of fibrinolysis in scalded rats by administration of serrapeptase. Biochem. Pharmacol. 31:2861-2866,1982.
8) Ernst E., Matrai A.: Oral Therapy with proteolytic enzymes for modifying blood rheology. Klin Wschr. 65 (1987), 994.
9) Kunze R., Ransberger K., et at: Humoral immunomodulatory capasity of proteases in immune complex decomposition and formation. First International symposium on combination therapies, Washington, DC, 1991.
10) Jager H.: Hydrolytic Enzymes in the therapy of HIV disease. Zeitschr. Allgemeinmed., 19 (1990), 160.
11) Bartsch W.: The treatment of herpes zoster using proteolytic enzymes. Der Informierte Arzt. 2 (1974), 424-429.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. výborný článok,dakujem

 2. Ďakujem za článok. Zaujímalo by ma, či si enzými telo vyrába, alebo ich získavame výlučne potravou. Existuje nejaký zoznam enzýmov?
  V článku je link na doplnok Megazyme Forte Plus, ktorý obsahuje látky Nattozimes® a Serrazimes® – sú to registrované látky (názvy), takže sú umelo vyrobené?

 3. Pekný den prajem.
  Teším sa tomuto článku, nakolko mám endometriozu hlboko infiltrujúcu aj čok. cysty a ked som nasla na nete serrapeptosu a natokinezu tak som sa tak naštartovala, že sa isto vyliečim inak to nebude:-)

 4. ja som používala enzým Pancreatin, bol to kvalitný doplnok z USA,
  mala som z toho čudnú bolesť hlavy, bolesti platničiek a chrbta som mala intenzívnejšie, aj zadku
  som mala vodovú nádchu, také tečenie z nosa, z ničoho nič.
  Neviem či to bol prejav vyplavovania toxínov z tela, ale potom som ho prestala brať a všetko to potom prešlo,
  Nič pozitívne to mne neprinieslo, brala som to nalačno.
  Ale beriem iné doplnky, pri ktorých je účinok dobrý,pomáhajú mi.

Pridajte komentár

*