Čo na opuchnuté nohy, členky, lýtka a chodidlá: Príčiny a liečba


Print Friendly, PDF & Email

opuchnute-bolave-nohy

V rámci série článkov zameraných na analýzu príčin a výber vhodnej liečby pre rôzne typy bolestí, prinášame ďalší článok pojednávajúci o bolestiach a opuchoch nôh.

Tieto typy potiaží patria medzi bežne sa vyskytujúce zdravotné problémy, ktoré trápia mnoho ľudí, rovnako mužov ako aj ženy rôzneho veku.

Spôsobované môžu byť celou škálou faktorov, preto je dôležité zistiť príčinu a následne na to sa snažiť vybrať tú správnu liečbu.

Odstránenie bolestí a opuchov nôh dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života človeka. Opuchnuté nohy vo všeobecnosti vznikajú v dôsledku nahromadenia tekutín.

Príčiny hromadenia tekutín v nohách

Medzi najčastejšie príčiny hromadenia tekutiny v nohách patria nasledovné:

1. Dlhodobé sedenie alebo státie

Problém sa zvykne prehlbovať v horúcom počasí, kedy sa tekutiny môžu hromadiť prevažne v miestach ako sú chodidlá, členky a lýtka.

2. Nefunkčné chlopne v žilách

S pribúdaním veku alebo v prípadoch nadváhy dochádza k zvýšenému opotrebovaniu chlopní v žilách, ktoré majú za úlohu brániť spätnému prietoku krvi.

Krv sa tak z nôh neodvádza do srdca ale zostáva a hromadí sa v nohách.

3. Chronické ochorenia pľúc

Medzi typické ochorenia pľúc spôsobujúce bolesti a opuchy na nohách patrí dýchavičnosť a chronická bronchitída, ktoré zvyšujú tlak v žilách vedúcich zo srdca do pľúc.

Tento tlak sa potom spätne prejavuje na srdci a taktiež môže spôsobovať bolesti a opuchnuté nohy.

4. Kongestívne srdcové zlyhanie

Jedná sa o chorobu pri ktorej srdce nedokáže efektívne pumpovať krv, čo následné vyvoláva hromadenie tekutín v pľúcach a iných častiach tela.

Najzreteľnejšie sa tieto opuchy prejavujú práve na nohách.

5. Tehotenstvo

Počas tehotenstva plod vyvíjajúci sa v maternici môže tlačiť na niektoré žily vedúce do a z oblasti nôh.

Opuchy počas tohto obdobia bývajú dosť časté. Hromadenie sa tekutín počas tehotenstva môže byť spôsobované aj inými, viac závažnými ochoreniami (napríklad tzv. preklamsiou).

6. Nízka hladina bielkovín v krvi

Tento problém vzniká najčastejšie v dôsledku podvýživy, nesprávnej výživy (napríklad u vegánov alebo vegetariánov, ktorí majú zle zostavený jedálniček), ale aj v dôsledku zle fungujúcich obličiek alebo pečene.

Proteíny pomáhajú udržať v žilách soľ a vodu a preto v zdravom prostredí tekutiny neunikajú do okolitých tkanív.

Ak však hladina krvného proteínu menom albumín klesne pod určitú úroveň, začnú sa tekutiny zhromažďovať prevažne v  tkanivách chodidiel, členkov a lýtok.

7. Lymfedém

Pri lymfedéme sa v končatinách zhromažďuje lymfatická tekutina ako následok zle fungujúceho lymfatického systému alebo po odstránení lymfatických uzlín.

Lymfatická tekutina je bohatá na bielkoviny a za normálnych okolností prúdi rozsiahlou sieťou lymfatických žíl a kapilár, pričom v uzlinách dochádza k jej prečisťovaniu od škodlivín a baktérii.

Ak je prietok lymfatickej tekutiny nejakým spôsobom obmedzený, tekutina sa následne začne hromadiť a spôsobovať v daných miestach opuchy odprevádzané bolesťami.

Najčastejšie sa s týmto typom problémov stretávame u ľudí, ktorí podstúpili konvenčnú liečbu rakoviny ožarovaním, chemoterapiou alebo odstránením lymfatických uzlín.

8. Infekcie

Nezriedkavou príčinou opuchu a bolestí v nohách býva infekcia. Riziko infekcie je vyššie u ľudí trpiacich diabetickou neuropatiou.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ak trpíte cukrovkou je veľmi dôležité si prezerať nohy každý deň a kontrolovať, či sa vám na nich nevytvárajú pľuzgiere alebo vyrážky, pretože poškodené nervy nemusia vždy problém signalizovať dosť zavčasu.

Šírenie a infekcia nepovšimnutých pľuzgierov môže napredovať veľmi rýchlo, preto ich včasné zistenie je veľmi dôležité.

9. Vedľajšie účinky liekov

Veľké množstvo liekov môže ako vedľajšie účinky spôsobovať bolesti a opuchy nôh.

Medzi najčastejšie lieky majúce takýto vplyv na organizmus patria hormonálne lieky (estrogény), antikoncepcia, testosterón, hormonálne terapie, blokátory vápnika, lieky na vysoký krvný tlak, steroidné lieky (anaboliká a kortikosteroidy), antidepresíva, bežné lieky proti bolesti (ibuprofén) a lieky na cukrovku.

10. Obličky

Častou príčinou opuchov končatín je hromadenie tekutín v tele, za ktoré sú zodpovedné nedostatočne pracujúce obličky.

Ak sa tento prípad týka vás, potom sa snažte zamerať na na spôsoby, ako podporiť funkciu obličiek. Túto tému sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Príčiny, ktoré spôsobujú opuchnuté nohy

Prejavy hromadenia tekutín v nohách sa môžu rôzniť, no vo všeobecnosti bude na postihnutom mieste natiahnutá a lesklá koža.

Pre výber správnej liečby je vždy potrebné poznať príčinu opuchov nôh.

Niekedy je laikovi ťažké odhaliť príčinu samému, preto v týchto prípadoch pre diagnózu problému je vhodné navštíviť klasického lekára, ktorý má k dispozícii adekvátne prístrojové vybavenie.

Spôsob liečby si potom každý pacient vyberie sám – či už sa rozhodne pre konvenčnú liečbu, liečbu alternatívnu alebo kombináciu oboch.

Medzi klasické vyšetrenia na zistenie príčiny u lekára patrí analýza vzorky moču (pre stanovenie hladiny albumínu), ďalej sa využívajú krvné testy, elektrokardiogram (EKG), röntgeny pľúc, ultrazvuk na blokády žíl a artérii v nohách, prípadne na odhalenie nefunkčných chlopní.

Ako vyliečiť opuchnuté členky, lýtka alebo chodidlá

V tejto časti vám ponúkame spôsoby, akými je možné liečiť alebo zmierňovať prejavy spojené s opuchnutými dolnými časťami nôh.

1. Obmedzenie príjmu soli

Medzi najčastejšie všeobecné odporúčania patrí strava s nízkym obsahom soli (sodíka). Rozšíreným, no nie veľmi ideálnym odporúčaním, býva aj obmedzenie príjmu tekutín.

To síce môže čiastočne odstrániť problém s ich nadbytočným hromadením, no na druhej strane ochudobňuje telo o možnosť správneho prečisťovania sa od toxínov.

Ak by sa obmedzovanie tekutín praktizovalo dlhodobo, mohlo by naopak viesť k problémom s obličkami a teda k ešte väčšiemu prehĺbeniu už existujúcich potiaži.

2. Dostatočný oddych

Medzi ďalšie odporúčania patrí poskytnúť nohám oddych, počas ktorého sa umiestnia do vyvýšenej polohy nad úroveň vášho srdca. To je možné praktizovať len v prípade ak človek netrpí dýchavičnosťou.

Po čase vo vyvýšenej polohe opuchy zvyčajne na čas odznejú.

3. Lieky na odvodnenie

Konvenční lekári často tiež predpisujú odvodňovacie tabletky, čo podľa nášho názoru nie je veľmi správny spôsob.

Tabletky je možné užívať krátkodobo na odstránenie akútnych problémov, nie dlhodobo, lebo ich nadužívanie by zdravotnému stavu mohlo viac uškodiť ako prospieť.

4. Polohovanie nôh

V prípade opuchnutých nôh počas tehotenstva je možné vyskúšať ich polohovanie nad úroveň srdca a vyhýbanie sa ležania na chrbte za účelom zlepšenia krvného obehu.

5. Kompresné pančuchy

Ak vám nohy opúchajú v dôsledku nefunkčnosti chlopní v žilách, potom by ste svoje nohy mali polohovať pravidelne a okrem toho sa tiež zvykne odporúčať nosenie kompresných pančúch.

6. Vnútrožilová ablácia

Lekári v na opuchy nôh niekedy odporúčajú procedúru pod názvom vnútrožilová ablácia, ktorej cieľom je zlepšenie prietoku krvi v žilách a tepnách nôh.

7. Iné všeobecné odporúčania

Bez ohľadu na príčinu opuchov, postihnuté miesto by malo byť za každých okolností chránené pred tlakmi, poraneniamiextrémnymi teplotami. Časom sa pokožka na postihnutých miestach stane krehkejšou a ľahšie zraniteľnou.

Hojenie miest postihnutých opuchmi po porezaní, záderoch, škrabancoch a popáleninách trvá oveľa dlhšie, ako hojenie pokožky na zdravých miestach a tiež tu hrozí zvýšené riziko infekcií.

Liečba osteoporózy

Dobrou správou je, že pri skorom podchytení a správnom prístupe k liečbe je možné veľkú väčšinu bolestí a opuchov nôh úspešne zdolať.

V našom nadväzujúcom článku sa podrobnejšie venujeme niekoľkým prírodným bylinám, ktoré sú účinné pri liečbe a zmierňovaní problémov s opuchnutými nohami.

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. : Choroby a terapie

 2. Ja som jeden čas pracovala ako čašníčka, vtedy moje nohy doslova trpeli. Používala som na ne len priessnitz gél, ten bol príjemný a pomáhal, ale musela som zmeniť prácu na nejakú viac sedavú. Ako čašníčka by som o nohy prišla.

 3. Ján Vikovský

  Nohy nás nosia celý život preto by sme im okrem iného mali dopriať aj kvalitnú obuv a nie šľapky z číňaku. Žiaľ ľudia viac investujú do šperkov, kaderníkov, a všeliakých čačiek. Nuž tak sa potom niet čo diviť, že dôsledky sú fatálne.
  Človek si to začne uvedomovať až vtedy keď začne byť imobilný alebo taká prirodzená vec akou je chôdza mu začne spôsobovať problémy.

 4. Ja som maval hrozne bolesti chodidiel pri dlhsom stati na nohach. Nosim teraz ortopedicke vlozky Medicovi a uz vobec nepocitujem bolest ani pri sporte. Priatelka zase mala bolesti chodidiel hlavne pri noseni lodiciek a tiez jej tie vlozky velmi pomohli. Je to nejaka nova technologia z Danska. Vyborny produkt pre hocikoho s bolavymi nohami clenkami, chrbtom a dokonca tusim aj pre diabetikov a ludi co maju problemy s rovnovahou. Maju aj vyborny zakaznicky servis. Velka spokojnost.

 5. Ahojte, tiez mi opuchavaju nohy a nic preijemne teda co do vzhladu aj pocitu…sestra mi odporucila wobenzym, uziva ho na zapal zil ale je vyborny na opuchy, da sa kupit bez predpisu a je na baze enzymov, mne sa to vyrazne zlepsilo odkedy ho jem…

 6. Mne úplne stačí si nohy natierať a striedať sprchu, sem tam si na noc urobím aj lopúchový zábal po ňom mi nohy menej opúchajú a používam na natieranie gél priessnitz na žily a cievy ten je perfektný,

  • Sato-Nevidziansky liečiteľ

   Uznávam lopúchovú liečbu ,lebo je účinná a jedinečná a hlavne nestojí to veľa.Treba vedieť ,že obklady pomáhajú hlavne z večera do rána a príjemne chladí zápal.

 7. Dobry mne opucha lytko na pravej nohe uz od min.roka od aprila mam predpisane pancuchy ktore nosim este len tyzden ako sa zbavit opuchu lytko neodpuch vobec dakujem

 8. Moje nohy vyzeraju strasidelne mam 53 kg avysku 158 cm. a moje stehna vyzeraju ako keby som mala 80 kg.mam hrbole prosim poradte mi ja mam 25 rokov

  • Ja mam to iste, vyska aj vaha asi rovnaka ako ty ale stehna des, cvicim, masirujem a nic…

   • Skúste si dať vyšetriť štítnu žľazu.vacsinou ak ide o hypotyreozu,ženy nemôžu schudnúť.Pomaha aj HIIT cvičenie.Keto dieťa zhodí tuky rýchlo.

 9. Mojej dcere zacali opuchat nohy styri roky po onkologickej operacii, kde jej vybrali okolo 40 brusnych uzlin. Podstupila aj ozarovanie a chemoterapiu. Je stihla, sportuje, beha, cvici, chodi na lymfodrenaz a nosi aj kompresne pancuchy, ale nic jej nepomaha. Je zufala nevie co dalej. Poradte mi prosim.

 10. studené obklady studená sprcha a takisto priessnitz gél používam ktorý pomáha

 11. mne opuchaju nohy bud v teple alebo v lietadle alebo ked pridem zo zahrady, pouzivam na to gel priessnitz z lekarne, vdaka nemu mi odpuchaju

 12. Ján Oravec

  Počas uplynulých horúčav som obmedzil pohyb na slnku a viac som sedával. Začali mi puchnut nohy od prekolenia. V súčasnosti nohy odpuchuju,ale v oblasti členka sa mi vytvoril vodovy pluzgier. Prosim vás, co s tým?

Pridajte komentár

*