Príčiny vzniku rakoviny: Hormonálna nerovnováha a kmeňové bunky?


Print Friendly, PDF & Email

(Alebo ako metabolická medicína hľadí na mechanizmus rozvoja rakoviny)

Zdravie je úžasné vlastníctvo. Ono ale netrvá večne, napriek tomu, že mnohí z nás si to myslia. Pokiaľ ho človek má, tak sa o neho ani veľmi nestará, to príde na rad až keď ho stratí.

Potom už ale väčšinou býva neskoro, respektíve príliš nákladné.

Zbohom vysoký krvný tlak

Počas výskumu tejto zákernej choroby sa ukázalo stále viac a viac zrejmé, že rakovina je jednoducho len chorobou nedostatku určitých látok v organizme.

Na jej vyliečenie je potrebné aplikovať určitý presne stanovený, no častokrát dosť zdĺhavý metabolický liečebný proces.

Ten je však finančne oveľa menej náročný v porovnaní s klasickým „akceptovaným“ prístupom za použitia operácie, rádioterapie a chemoterapie a k tomu je jeho účinnosť oveľa vyššia ako u spomínaných metód.

Zlyhanie konvenčnej medicíny

Počas posledných 30 rokov dosiahla medicínska profesia a medicínska komunita ohromné výsledky v oblasti rekonštrukčných a operačných procedúr. Na týchto úspechoch tvrdo pracovala a zaslúži si vďaku a uznanie.

V oblasti akútnej a chirurgickej medicíny sa teda dosiahli obrovské úspechy.

Naproti tomu súčasná medicína takmer úplne prepadla pri riešení a liečení dlhodobých degeneratívnych chorôb, medzi ktoré patria choroby ako rakovina, cukrovka, alzheimerová choroba a podobne.

Pod pojmom rakovina sa označuje rýchlo rastúci zhubný nádor, ktorý ak sa mu dovolí narásť mimo kontroly, spôsobí smrť. Veľa lekárov zastáva nesprávny názor, že rakovina je komplexná choroba, resp. súbor viacerých chorôb, z ktorých každá má svoju vlastnú príčinu.

Nič iné nemôže byť ďalej od pravdy…

Väčšina lekárov a dokonca aj výskumní pracovníci predpokladajú, že príčinami vzniku rakoviny sú faktory ako vírusy, röntgenové žiarenie, cigaretový dym, slnečné žiarenie, stres, atď. Skutočnou príčinou vzniku rakoviny je ale úplne niečo iné.

Skutočná príčina vzniku rakoviny

Priamou príčinou vzniku rakoviny je zmena kmeňovej bunky na bunku tropoblastu.

Zmenu kmeňových buniek na bunky tropoblastu podporuje prebytok ženských pohlavných hormónov, ktoré sú prítomné tak v ženských, ako aj v mužských organizmoch.

V prípade ak sa naruší táto delikátna rovnováha medzi mužskými a ženskými hormónmi, naštartuje sa rakovinový proces.

Dovoľte mi túto myšlienku rozvinúť trocha viac podrobnejšie a pekne po poriadku:

Počas oplodnenia vajíčka v maternici dochádza k splynutiu vajíčka so spermiou. Ak by sa toto vajíčko vyvíjalo priamo do nového človeka, potom by sme s rakovinou nemali vôbec žiaden problém. No príroda bohužiaľ nefunguje takto jednoducho a priamočiaro.

Ak by sa tak totiž teoreticky dialo, potom by embryo vypadlo z maternice. Preto príroda musela vyvinúť nejakú cestu na to, aby sa embryo uchytilo na stene maternice, ktorá ho následne bude vyživovať.

Vajíčko sa po oplodnení sa ďalej delí a tvoria sa z neho tri základné druhy buniek:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

  1. kmeňové bunky
  2. somatické bunky (bunky tvoriace základ budúcich orgánov)
  3. bunky tropoblastu

Po prvých približne troch dňoch sa oplodnené vajíčko premiestni z vajcovodov do maternice. Počas týchto prvých troch dní (a počas mnohých nasledujúcich dní) sa bunky tropoblastu rozmnožujú veľmi vysokým tempom a obkolesujú ostatné dva typy buniek (kmeňové a somatické bunky).

Ak by sa v tejto chvíli rýchlo nič nestalo, embryo by vypadlo z maternice, no ona sa niečo rýchlo predsa len stane.

Bunky tropoblastu metastazujú (rovnako ako metastazuje rakovina) do vnútornej steny maternice, z ktorej teraz už embryo nemôže vypadnúť von. Nové bábätko ale následne potrebuje získavať výživu, veľa výživy.

Preto bunky tropoblastu (bunky rakoviny) ďalej rýchlo rastú a formujú placentu. Teraz už zachytené a vyživované bábätko môže nerušene rásť až do chvíle pôrodu.

Placenta tvorená bunkami tropoblastu (čiže rakovinovými bunkami) postupne rastie a zväčšuje sa až do približne siedmeho týždňa tehotenstva, teda do doby keď sa vyvinie pankreas. Pankreatické enzýmy dieťaťa spolu s pankreatickými enzýmami matky spolu zastavia rast placenty.

Postupne ako embryo rastie, sa v jeho vnútri taktiež rozmnožujú prvotné kmeňové bunky.

V priebehu niekoľkých dní, keď embryo dosiahne  správnu veľkosť, začnú prvotné kmeňové bunky migrovať do pohlavných orgánov dieťaťa, čiže do vaječníkov, respektíve semenníkov.

Z celkového množstva týchto prvotných kmeňových buniek, približne 3 miliardy nikdy nedorazí do cieľa určenia. To znamená, že v budúcom dospelom tele sa budú vyskytovať približne dve prvotné kmeňové bunky na objem jednej špendlíkovej hlavičky.

Každá z týchto kmeňových buniek môže znamenať potencionálny zdroj rakoviny v budúcnosti. To je aj dôvodom toho, že rakovina sa môže vyvinúť v ktorejkoľvek časti tela.

Jediné čo postačuje na odštartovanie rakovinového procesu je nedostatok pankreatických enzýmov, hormonálna nerovnováha a embryotický osud kmeňových buniek na vybudovanie placenty pre započatie rastu nového embrya.

Nerovnováha pohlavných hormónov sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, no obyčajne sa objavuje medzi 45 a 60 rokom života.

Záver

Tak ako je to vysvetlené, je potom rakovina normálny rast tkaniva (placenty) ako dôsledok vývoja a rastu základných kmeňových buniek, ibaže na zlom mieste v tele (mimo maternice).

Častokrát sa aj stáva, že táto placenta (resp. rakovinový nádor) obsahuje vo svojom vnútri parciálne zárodky „dieťaťa“.

Znamená to teda, že rast nádoru sa spúšťa rovnakým mechanizmom ako tehotenstvo?

Pri pitvách nádorov v nich totiž patológovia často objavujú čiastočne formované zuby, nechty a iné typy tkanív ako napríklad pľúcne tkanivá.

Zhubnými nádormi preto takmer nikdy nie sú normálne (somatické) tkanivá, ktoré sa pustili do nekontrolovaného rastu, ale sú to prvotné kmeňové bunky, ktoré rastú normálne, no na zlom mieste v tele.

Preklad úrivku z knihy One answer to Cancer,

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor je doktor medicíny, Dr. William Donald Kelley, D.D.S., M.S.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*