12 metód prírodnej liečby a znižovania bolestí pri reume a artritíde (Vrátane detí s juvenílnou artritídou) 


Print Friendly, PDF & Email

Mnohé informácie v článku platia pre mnohé iné ochorenia s podozrením na autoimunitu (reumatická artritída, lupus, periarteritis nodosa, scleroderma, vredový zápal hrubého čreva, Crohnová choroba, Skleróza multiplex, AIDS) a pre mnohé ochorenie vo všeobecnosti.

Vážení, prečítajte si prosím najskôr článok Juvenílna idiopatická artritída a článok Moje dieťa má reumu.

Predslov o artritíde

Doktorka v jednom z článkov uvádza, že táto choroba je idiopatická. Idiopatická preto, lebo sa nepozná jej príčina.

Nuž, hádam by som aj uveril takémuto tvrdeniu, keby nebolo protichodných tvrdení svetových odborníkov v oblasti metabolickej (výživovej) medicíny, že, koreňom artritíd je predovšetkým vysoký príjem mlieka, ktoré je plesňotvorné, nedostatočne vybudovaná imunita spôsobená krátkodobým kojením a iné faktory.

Konkrétne, pacienti s artritídou sú pred prejavmi choroby veľmi často vystavení zvýšenej črevnej priepustnosti a črevným bakteriálnym antigénom ako aj nezdravej zmene črevnej mikroflóry. Do súvisu s chorobou sa tiež dáva aj predošlé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (ktoré reumatológovia smelo a bezhlavo používajú).

Príčiny reumatických ochorení

Avšak, najdôležitejším príčinným faktorom je narušená črevná mikroflóra a premnoženie baktérií v tenkom čreve (small intestinal bacterial owergrowth – SIBO), ba bolo preukázané, že štádium artritídy je priamoúmerne SIBO[8].

Poukazuje sa však aj na to, že je veľmi ťažké až nemožné izolovať parazitárne zložky zo synoviálnej tekutiny v kĺboch [9]. Jedná sa totiž o skryté (latentné, systemické, zakuklené) parazity. Na druhej strane sa výskumníkom často podarilo v synoviálnej tekutine izolovať mykoplazmy [11].

Tu spomeniem moju osobné skúsenosť, že keď sa často pýtam rodičov detí s juvenílnou artritídou, ako ich dlho mamičky kojili a či pijú veľa kravského (plesňotvorného) mlieka, zvyčajne to potvrdia, že kojili veľmi krátko a ich deti sú kravským mliekom nalievané.

Ďalej to ovplyvňujú sladkosti, sladené a chemikáliami konzervované nápoje  spôsobujúce kyselnatosť organizmu (nízke Ph), ničenie imunity a v konečnom dôsledku množenie plesní, ktoré, ak sa neusadia v krvi (leukémia), usadia sa v kĺbikoch dieťaťa (artritída) alebo inde v tele.

K tomu sa samozrejme pridružuje absurdné používanie antibiotík v rannom detskom veku, čo ešte viac ničí potrebné probiotické kultúry v tele a rozmnožuje parazity (Z môjho krátkeho prieskumu viem, že jednoročné deti majú za sebou často až 3-4 liečby antibiotikami, čo je veľmi smutné).

Všimnime si ale, ako lekárka v článku svorne radí, aby deti boli kŕmené mliečnymi výrobkami, keďže potrebujú vápnik. O tom, ako je vápnik z kravského mlieka pre človeka absolútne nevyužiteľný, ste iste čítali v článku List o mlieku.

Napriek uvedenému i napriek vlastným slovám lekárky o tom, že artritída sa “oddávna pripisuje infekcii niektorými vírusmi, resp. baktériami”, doktorka túto chorobu naďalej smelo nazýva idiopatickou. Ak by som teda pani doktorku náhodou stretol, iste by som sa opýtal, či v 21. storočí nepozná medicína účinné prostriedky proti infekciám?

Pozoruhodné je aj tvrdenie o génovej predispozícii a neskôr o oligoartikulárnych a polygoartikulárnych formách artritídy. Rozhodli sa akési gény dieťaťa, že imunita napadne akurát 4 kĺbiky (pri prvej forme), alebo práve 5 a viac kĺbikov (pri druhej forme)?

Nebude to skôr tým, že nie všetky kĺbiky dieťaťa musia byť vystavené rovnakému plesňovému (alebo vo všeobecnosti parazitnému) zaťaženiu?

Isteže, všeobecnými príznakmi reumy, či artritídy môžu byť horúčky, únava, nechutenstvo, strata hmotnosti a pod. Skôr sa však tieto príznaky podobajú parazitárnej infekcii, alebo žeby to bola číra náhoda?

To, že liečba artritídy je komplexná a dlhodobá, je, pani doktorka, veľká pravda. Na tomto mieste sa však tá pravda, nech je akákoľvek veľká, aj končí. Lož, neviem, či vedomá či nevedomá, nastupuje tvrdením, že liečba, ktorej cieľom je potlačenie zápalu, nie je možná bez pediatrického reumatológa (bez Vás). 

Čo ponúka ortodoxná medicína na artritídu?

Čo nám teda na artritídu ponúka doktorka, ktorá sa skrýva za medicínu a za systémom všeobecne schváleným liečebnými protokolmi, ktoré zbavujú lekárov priamej zodpovednosti za ublíženie následkom chemickej liečby (kolektívna vina, kde pocit viny odpadá)?

Ako prvé lieky sa, akože ináč, nasadzujú nesteroidné analgetiká, antipyretiká a antireumatiká (NSAID). V článku pani doktorka s jednoduchosťou píše, že “Základom liečby na začiatku choroby sú lieky, ktoré tlmia bolesť, znižujú teplotu a majú aj mierny protizápalový účinok”.

Aj keď uznávam, že tieto sú na úľavu od bolesti a zápalov značne efektívne a lacné, pani doktorka už akosi neuvádza, že sú toxické a ešte o to toxickejšie, že pri tejto chorobe sú užívané vyššie dávky ako u iných ochorení [1] [2].

Čo je však horšie, liečba artritíd pomocou NSAID je klasickým príkladom toho, že konvenčná medicína lieči symptómy namiesto príčin. O to viac NSAID, ako som už uviedol vyššie, akcelerujú faktory podporujúce chorobný proces.

NSAID totiž ešte viac podporujú už aj tak zvýšenú priepustnosť čriev u pacienta a v konečnom dôsledku aj priepustnosť parazitov do krvného obehu[18].

NSAID tiež spôsobujú vážne gastrointestinálne reakcie (hlavne vysokú aciditu) a komplikácie typu vredov, krvácania, prietrží. Približne 20000 hospitalizácii a 2600 úmrtí pacientov s artritídami ročne (v USA) je v dôsledku NSAID[19].

Prejdime však k slávnemu a tak všade používanému Prednisonu. Aj keď Prednison ponúka úľavu a krátkodobé zlepšenie mnohých zápalových procesov a ochorení, dlhodobé používanie spôsobuje viac škody ako úžitku.

Keďže dlhodobo používané kortikosteroidy spôsobujú mnohé vedľajšie účinky, mnoho rozumných lekárov sa obmedzí na použitie Prednisonu len na potlačenie akútnej fázy choroby, v tomto prípade artritídy.

Hlavnými hriechmi kortikosteroidov sú potláčanie imunity (veď sa nazývajú imunosupresantmi) a zdržiavanie cukrov v tele.

Obe vlastnosti majú za následok len ďalšie šírenie plesní a rozvoj choroby. Neposledným nebezpečenstvom je aj potláčanie prirodzenej telesnej produkcie kortikosteroidov v nadobličkovej žľaze, ktoré sa po dlhodobom užívaní kortikosteroidov ťažko obnovuje.

A teraz si dajte Metatrexat

Veľkou otázkou je, či je agresívna  liečba artritídy chemoterapiou užitočná? Čo v skutočnosti pacientovi spôsobuje? Výskumy sa až teraz po mnohých rokoch dozvedajú o pravých a dlhodobých vplyvoch takejto liečby, keďže na stanovenie dlhodobého učinku musí byť pacient sledovaný aj 20 rokov. ÁNO, až toľko ročné ďalekosiahle následky môže mať chemoterapia, ktorá sa pri artritídach využíva len posledné dve desaťročia.  

Výskumy prehodnocujúce dlhodobé výsledky chemoterapie u 112 pacientov s reumatickou artritídou preukázali, že po 20 rokoch agresívnej terapie len 18% pacientov žilo normálnym životom. Väčšina pacientov (54%) buď chemoterapii podľahla, alebo bola liečbou ťažko poškodená (35%)[20]

Ľadové obklady (a mnohé iné praktiky) sú ďalšou tragédiou pre pacientov. Doktorka v článku odporúča prikladať deťom na kĺby ľadové obklady a to až niekoľkokrát denne, nedbajúc na to, že chlad zápaly zhoršuje a podporuje artritídu.

Áno, chlad sa pri artritíde využíva, ale len ako krátkodobá nutnosť na potlačenie akútnej bolesti, po čom má nasledovať rozptýlenie zápalu teplom.

Prečo teda doktorka teplé kúpele zakazuje, si môžeme len domyslieť. Ba nájdu sa aj takí reumatológovia, ktorí zakazujú pacientom pobyt a kúpanie sa v mori, čo sa tiež preukázalo veľmi užitočným. Ale, o tom potom.

Komentárov o biologickej liečbe sa radšej zdržím…

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Čo na reumu ponúka metabolická medicína?

(Ale to je zrejme informácia a liečba LEN PRE VYVOLENÝCH?)

“Rodičia majú právo dostať informácie o možnostiach liečby”, hlása pani doktorka. Nepochybne, nemôžeme očakávať, že tieto informácie budú komplexné, ale len také, ktoré vyhovujú ortodoxnej reumatológii a výrobcom “liekov”.

Keďže reuma je multifaktorálnym ochorením, komplexné informácie o liečbe artritídy musia okrem hore uvedenej chemickej liečby zahrňovať aj nasledovné komplexné holistické liečebné prístupy.

Je nevyhnutné zamerať sa na faktory chorobu spôsobujúce (nadmerná črevná priepustnosť, narušená imunita, voľné radikály atď.), na zmiernenie zápalov a regeneráciu kĺbov. Ne prvom mieste v zmierňovaní zápalov je v metabolickej medicíne dodržanie striktnej diéty.

1. Strava a artritída

Strava sa považuje za najdôležitejší prvok pri artritíde či už hovoríme o príčinnosti alebo o liečbe. Striktná diétna liečba bohatá na surové jedlá, zeleninu, vlákninu a na nenasýtené tuky, a strava chudobná na cukry, mäso, rafinované uhľohydráty a nasýtené tuky, sa ukázala ako veľmi úspešná. [22] [23] [24]

Hlavné zameranie pri liečbe stravou

 • odstránenie alergií z jedla
 • zameranie sa na vegetariánsku stravu (aspoň do ústupu choroby)
 • zmena pomeru nasýtených a esenciálnych tukov v strave
 • zvýšenie antioxidantov
 • na začiatok sa odporúča protiplesňová diéta

Odstránenie alergénových, plesňotvorných a kyslotvorných jedál by malo byť prvým krokom po diagnostikovaní.

Vo všeobecnosti, akékoľvek jedlo môže priamo či nepriamo zapríčiňovať  a podporovať vznik reumy, avšak najväčšími nepriateľmi sú kravské mlieko a syry (viď List o mlieku), pšeničná múka a výrobky z nej, bravčové a teľacie mäso, paradajky, zemiaky a ine glukotvorné jedlá. [25] [26] [27] [28]

Štúdie preukázali, že  krátkodobá hladovka pokračujúca vegetariánskou stravou mala za následok “významné zníženie patologického procesu”.[30] [31] [32]

2. Úprava črevnej mikroflóry

Nevyvážená črevná mikroflóra sa spája s mnohými tzv. „autoimúnnymi“ ochoreniami. Skúmania sa navzájom zhodujú v tom, že po úprave črevnej mikroflóry došlo pri týchto ochoreniach k významným klinickým zlepšeniam. [34] [35].

Úprava črevnej mikroflóry sa dosahuje v prvom rade úpravou stravy, dopĺňaním probiotík a adekvátnym pitným režimom (viď rubriku Pravda o vode).

3. Trávenie

Správne trávenie je neodlučiteľnou súčasťou optimálneho zdravia. Poruchy trávenia (diagnostikované alebo nie) alebo nedokonalé trávenie môžu značne vplývať na nespočetné množstvo ochorení, vrátane artritíd.

Problémom nie je len to, že konzumácia správnej potravy a výživových doplnkov je málo užitočná ak nastáva nesprávne štiepenie a vstrebávanie živín s požitej potravy, ale aj to, že nekompletne strávené molekuly jedla môžu byť nesprávne absorbované.

Keďže mnohí pacienti trpia nedostatkom tráviacich faktorov, akými sú hlavne tráviace enzýmy a kyselina chlorovodíková, nekompletné trávenie je častou príčinou artritíd. [36] [37]

Doplňovanie enzýmami pri artritíde je úplne bezpodmienečné. Okrem pozitívneho vplyvu enzýmov na artritídu, ich doplňovanie je taktiež bezpodmienečné aj u ostatných tzv. imúnnych ochotrení[38], ako

 • reumatická artritída
 • lupus
 • periarteritis nodosa
 • skleroderma
 • vredový zápal hrubáho čreva
 • Crohnová choroba
 • Skleróza multiplex
 • AIDS

Zlepšenie sedimentácie je zvyčajne sprievodným javom úspechu podávania enzýmov. Viac o dôležitosti enzýmov pri liečbe nájdete v článku Enzýmová prevencia a terapia

4. Bromelain

Pod slovom bromelain rozumieme výťažky enzýmov ananásu. Bromelain bol skúmaný ako liečebný činiteľ od roku 1957, odkedy vyše 200 vedeckých prác popísalo jeho liečebné aplikácie[97], vrátane potláčania zápalových procesov pri artritíde(98].

5. Tuky

Mastné kyseliny sú dôležitými sprostredkovateľmi alergií a zápalov. Pozmenenie a vyváženie príjmu tukov zvyšuje alebo naopak znižuje (podľa toho aké tuky pacient prijíma) zápalové procesy.

Všeobecne platí nutnosť obmedziť alebo vylúčiť prijem živočíšnych tukov a nasýtených mastných kyselín (Omega6) a zvýšiť prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega3).

Mnohé štúdie poukázali na výhody príjmu tukov z vegetariánskej stravy pri prevencii a liečbe artritídy [40]. Jedinou výnimkou sú čerstvé ryby kvôli ich vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín – Omega3. Konzumácia ľanového oleja je tiež značne nápomocná.

6. Omega-3 mastné kyseliny

Prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega-3), obzvlášť z čerstvých rýb, v mnohých výskumoch neustále preukazuje značné zlepšenia stavu[46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53].

Okrem zlepšení symptómov (vonkajšie prejavy ako ranná stuhnutosť a bolesti a citlivosti kĺbov) prísun rybacích olejov mal za následok potlačenie zápalových prvkov vylučovaných bielymi krvinkami.

Pred Omega3 olejmi v kapsuliach sa uprednostňujú čerstvé ryby a ľanový olej [54] [55] [56].

7. Antioxidanty v strave

Prízvuk je samozrejme kladený na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Pri striktnej protikvasinkovej (protiplesňovej) diéte, ktorá sa pri artritíde veľmi odporúča, sa však môže konzumovať len zelenina a aj to len tá, ktorá neobsahuje cukry.

Okrem vitamínu C (znižujúceho sedimentáciu[74), E a iných antioxidantov, dôraz sa kladie na flavonoidy kvôli ich schopnosti neutralizovať zápaly vyvolávajúce reumatické bolesti a podporovať kolagenovú štruktúru.[62]

8. Selén, vitamín E, zinok

Zistilo sa, že hladiny selénu, vitamínu E a zinku sú u pacientov s artritídou veľmi nízke [64] [65 [66][67] [68][69].

9. Niacinamid (B3)

Dr William Kaufman a Dr Abram Hoffer dosiahli podstatne pozitívne výsledky v liečení stovák pacientov s artritídou a osteoporózou vysokými dávkami niacinamídu (B3) – až 900–4,000 mg denne)[86] [87]. Vysoké dávky B3 sa nesmú užívať príliš dlho a potrebné je sledovať funkciu pečene.

10. Zázvor

Zázvor obsahuje množstvo farmakologických prvkov. Je silným antioxidantom a má silný protizápalový účinok. Uprednostňuje sa čerstvý zázvor, keďže ten obsahuje proteázu, ktorá má podobný účinok ako bromelain a teda má ešte viac protizápalový účinok.[99]

11. Fyzioterapia

TEPLO sa využíva hlavne na zmiernenie stuhnutosti, na úľavu bolesti, na uvoľnenie svalstva a na dosiahnutie ohybnosti. Vlhké teplo (teplé soľné a bahenné kúpele) je viac efektívnejšie ako suché teplo.

Studené obklady sa používajú len výnimočne a veľmi krátkodobo na zmiernenie akútnej bolesti, pričom musí nasledovať teplo, keďže chlad podporuje zápalové procesy a zhoršuje stav.

Odporúčajú sa pasívne a aktívne cviky, najlepšie v teplých kúpeľoch.

Efektívne sú masáže bylinnými olejmi, zvlášť kokosovým (protiplesňovým) olejom ale aj s EMU olejom, ktorý má vysokú vstrebatelnosť a má vysoké protizápalové účinky keďže obsahuje dôležitú kyselinu linoleovú (ktorá je v hojnosti v materskom mlieku a chýba v kravskom mlieku). 

12. TDP minerálna lampa

Jedná sa o čínsky vynález vynájdený v roku 1979. Od tej doby sa na jeho testovaní a skúškach zúčastnilo 36 univerzít, 41 vedeckých ústavov, vyše 250 nemocníc a takmer 3000 lekárov.

Boli preukázané veľmi dobré výsledky pri liečení artritídy, kožných problémov a mnohých iných zdravotných potiaží. Tomuto výrobku boli udelené aj viaceré ochranné patenty.

TDP lampa pracuje na princípe nahriatia špeciálnej minerálnej platne pozostávajúcej z 33 základných prvkov. Platňa sa nahreje na približne 465 stupňov Celzia a následne re-emituje nízkofrekvenčné infračervené žiarenie, ktoré priaznivo vplýva na bunky a ich regeneračné schopnosti.

ZÁVER

 • kompletná zmena stravy
 • efektívna detoxikácia
 • vyčistenie črevného traktu
 • DHEA (naturálny steroidný prohormón): 50–200 mg denne
 • EPA: 1.8 g denne; alebo ľanový olej: 1 polievková lyžica denne
 • Niacinamid (vitamin B3 – no flush): 500 mg 4 x denne (monitorovať funkciu pečene)
 • Kyselina pantoteová (Vitamín B5): 500 mg 4 x denne
 • Quercetín: 250 mg medzi jedlami 3 x denne
 • Tryptofán: 400 mg 3 x denne
 • Vitamín C: 1–3 g/ denne (rozdeliť na celý deň)
 • Bór: 6 mg denne
 • Vitamín E: 400 IU/denne
 • Meď: 1 mg denne
 • Mangán: 15 mg/denne
 • Selén: 200 mcg/denne
 • Zinok: 45 mg/denne (poznámka: všetky minerály v jednom doplnku – minerálny komplex)
 • Glukosamín sulfát (pri osteoartritíde): 1500mg denne
 • Betain HCl (kyselina chlorovodíková) – podľa odporúčania na letáčiku
 • Pankreatín (10 × USP): 350 mg–750 mg medzi jedlami 3 x denne
 • Bromelain: 250–750 mg (1,800–2,000 mcu) medzi jedlami 3 x denne
 • Probiotiká (veľmi dôležité!)
 • Zázvor: pridávať 8–10 g čerstvého zázvoru do stravy denne
 • Aplikácia tepla
 • Masáže kokosovým alebo EMU olejom
 • Pasívne a aktívne cviky
 • Využitie konvenčných liekov ak je to potrebné, hlavne krátkodobo na začiatok liečby, pri vysokých štádiách a podobne.

Iné

 • dávajte si pozor na dezinformačné brožúrky ortodoxnej reumatológie!
 • Dávajte si pozor na vyjadrenia typu že “po vzájomnej konzultácii s lekárom treba dodržať všetko, čo navrhne ošetrujúci lekár – špecialista. Toto je nanajvýš nezodpovedné a môže vás to priviesť k trvalej invalidite.

Reumatológovia nepovažujú výživu za dôležitý faktor pri liečbe a dokonca kážu napríklad pacientom piť kravské mlieko, jesť syry, aplikovať ľad na kĺby a podobné artritídu podporujúce rady.

 

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: použitá literatúra

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. velmi dobrý clanok a pravdivy, mam skusenosti.

  • súhlasim s Katkou tiež mám množstvo skúsenosti zmenila som stravu cvičím a vela jem čerstvej zeleniny som úplna vegetariánka a klasické lieky na reumu už neberiem a cítim sa skvele

 2. Konecne dobry clanok, kde je vsetko zhrnute ohladne reumy a ochoreni klbov. Prevazne vegetarianska strava, organizmus odkyslit, vycistit crevo, dodrzat pitny rezim-cistu vodu alebo bylinkove caje, cvicit….okrem lanoveho oleja, je dobry aj cisteny Rybi olej HP- s Omega 3 mastnymi kyselinami, ktory je zbaveny rybieho zapachu…naozaj je velmi dobry, konopny… Doporucujete ryby, co je fajn , ale pre nasinca su kvalitne ryby velmi drahe, tak tento olej je naozaj dobry doplnok.
  Jedine by som trosku polemizovala pri Fyzioterapii, kde „suche “ teplo viac-menej zaznavate.
  Nemozeme byt cely rok v kupeloch, je dobre mat na noc napr.zabaly z ovcieho runa a pred cvicenim zahriat klby zase hrejivymi vankusikmi z obilia.

 3. Frantisek PP

  Nakoľko trpím bolesťami klbov a ani infuzie mi nepomohli a mal som problém s akýmkoľvek pohybom,vyskúšal som dobré mienené rady z tohto príspevku Nekaličte ľudí s artritídou. Upravil som si jedálny lístok podľa odporučaní autora článku, ale len zčasti. Hlavné čo som urobil, začal som konzumovať 2x denne k raňajkam a k večeri surový zázvor. Musím konštatovať, že moje bolesti klbov a s tým spojené ťažkosti s pohybom sa za dva mesiace konzumácii zázvoru zmiernili asi o 70%. A verím, že pri striktnom dodržiavaní odporučaní diety by to bolo ešte oveľa lepšie. Týmto chcem veľmi pekne poďakovať autorovi tohto príspevku ktorý som cielene na internete vyhľadával, nakoľko lieky mi vôbec nepomáhali.
  Autorovi prajem zo srdca veľa zdravia.

  • Chcela som sa spýtať, zo zázvoru ste si robili čaj ? Prosím recept na užívanie zázvoru. Ďakujem.

   • Zázvor je možné užívať rôzne. Najpohodlnejší spôsob (ale aj najdrahší) je kúpiť si ho ako doplnok stravy v kapsuliach.

    Ďalšou možnosťou je urobiť si zázvorový čaj. Sáčkové klasické čaje, kde dochádza k namáčaniu obsahujú najmenej účinných látok. Potom sú ešte zázvorové čaje ako rozpustné granuly. Tie sú silnejšie, ale ich výroba môže niekedy zahŕňať nie tie najlepšie metódy. Je to podobné ako medzi riadnou kávou a instantnou kávou.

    Najzdravší spôsob s najviac účinnými látkami je odšťaviť kúsok zázvoru (tak maximálne 1 až 2 cm koreňa) a priliať si to do 3 dcl ovocného džúsu (najlepšie tiež čerstvo odšťaveného). Odšťavený zázvor je treba vždy s niečím rozriediť, lebo jeho čistá šťava je veľmi silná, priam až nepiteľná a hlavne štipľavá. Rozriedená v ovocnom džúse chutí dobre, pridáva tomu džúsu taký ostrý „šmrnc“.

 4. Ako ste uzivali zazvor. Dakujem.

 5. Zázvor je velmi dobry a ucinny aj pri bolesti zaludka. Mam recept z internetu, je naozaj velmi dobry, urobim si do zasoby do vacsej zavaraninovej flasky, dam do chladnicky. Rano a vecer uzivam po lyzici tejto zmesi.Je to pohodlnejsie 1 x do tyzdna „zavarit“ a uz len vyberat… :)))
  Tu je recept:
  Potrebujeme: menšie poháre s vekom, 1 citrón – nakrájaný-ocisteny od šupky, čistý prírodný med, čerstvý nastrúhaný zázvor

  Postup: V sklenenom poháre zmiešame plátky citróna a zázvoru. Zalejeme medom. Uskladníme v chladničke.

  Použitie: Jednu čajovú lyžičku zmesi dáme do šálky a zalejeme teplou vodu (nesmie byť príliš horúca, aby sa nezničili vitamíny a enzýmy). Skladovať v chlade môžeme 2-3 mesiace.

 6. Vladimír Rusó

  recept na prečistenie ciev, hlavne ciev srdca:
  odšťaviť citrón,cesnak, zázvor + jablčný ocot – piť ráno a večer. Je to silné, štipľavé, ale účinné

  iný recept na čistenie ciev: 5 citrónov, 30 strúčkov cesnaku a 1 l vody. Cotróny a cesnak zmixovať alebo odšťaviť, dať do vody a piť denne 1 dcl

  • P.Vladimir dobrý deň, tie dva recepty na čistenie ciev srdca sú super, ale prosím u toho prvého receptu koľko citrónov a cesnaku, zázvoru a jabl.ocot, v akom pomere a koľko kusov ??
   Dakujem
   Jan

 7. peter kollár

  Konečne !!!!!!!!!!!
  Prečítal som toho strašne veľa o artritíde, ale tento článok je fakt super, pravdivý, výstižný a kvalitný. Vidno že tvorca naozaj vie o čom píše. GRATULUJEM.
  Vyliečil som sa skôr, ako som ho prečítal a dodržiaval som tieto hlavné zásady :
  Začať ultra diétou najlepšie hladovkou, vypustiť všetky sladené a prifarbované nápoje, piť len nesladený zelený a žihľavový čaj s nastrúhaným surovým zázvorom, odstatú čistú vodu s citrónom a nastrúhaným zázvorom. Moje obedy fazuľa v paradajkovej omáčke /mňam/. A bez zázvoru ani na krok.
  Vypustiť mäso a všetko mastné. Nejedzte nič čo vášmu oku nelahodí a z čoho máte pocit : že to asi nie je zdravé. Ako prílohy kvantá zelených šalátov.
  Auto odparkovať a čo najviac pohybu.
  Keď neschudnete aspoň 5-10 kg nečakajte žiadnu zmenu.
  Mne to trvalo vyše roka, ale som zase zdravý ako rybička a poriešili sa všetky moje zdravotné problémy, aj keď ešte to nie je na 100 percent, ale je to naozaj jediná a správna cesta – proste očista organizmu.
  Tak hŕŕŕŕŕ na to a šup šup. A hlavne nezačnite chodiť po rôznych doktoroch, tí vám svojimi predpísanými postupmi nepomôžu.Veľa krát som zistil že o chorobe viem viac ako oni.

 8. Velmi pekny článok. Krásne zosumarizováva artritídu. Najviac sa mi páčí, že sa snaží riešiť tento zdravotný problém prirodnými prostriedkami. Další podobný článok, ktorý rieši aj rozdiel medzi osteotridou a artritídou som čital na http://www.esencialneoleje.sk/osteoartritida-a-reumaticka-artritida/. Tiež navrhuje 100% přírodná riešenia tohto problému ako aj skusenosti iných.

 9. Marek Koleda

  zdravim vas,
  ja som dostal artritidu ked som mal 6 rokov.tiez ma liecili hociako len nie takto.tolko antibiotik a neviem coho som pojedol ….
  zakazali mi dokonca sportovat,po kazdom pade s bicykla mi pichali injekcie a neviem co.Ked vidim aky ste tu nadseni ,idem do toho aj ja!neviem len ako nahradim cukry!pomozte mi …..ja totiz strasne mam rad sladke (v poslednom case ani sice ich nejedavam ale jedavam susene ovocie lebo stym pracujem,orechy a podobne) …dalej mlieko?smiem ci nie?co jogurty?ja ich zboznujem!
  prve co som asi dobre urobil ze vynechvam lekarov.roky mi nic nieje ….akoze ma vyliecili som mal asi 10rokov ,Mam 30 …aktivne hram fotbal a posilujem .citim sa fajn ale clovek nikdy nevie.Idem vas posluchnut tym co to pomohlo a dam si preventivne vsetko aj ja.
  Velmi pekne dakujem aj autorovi.skuste mi este prosim poradit na otazky a zajtra zacinam 🙂

  • Marek.
   Chuť na sladké, je vlastne chuť na vlákninu….Treba skúsiť nahradiť čokoládky alebo doboštičky, napr. chrumkavou surovou mrkvičkou, kapustičkou, petržlénom, hráškom, kalerábom, cuketou,…alebo možno ovocím ako sú banány, čerešne, jahody, maliny, jablká, hrozno, melón, … Skúsiť si naklíčiť klíčky napríklad fazuľku mungo, semiačka Alfa,…
   Orechy sú tiež fajn, ale dočítala som sa , že sú kyselinotvorné…. tak hlavne pozor na arašídy a kešu oriešky. Jogurty, kyslé mlieko, acidko a zakysanky sú tiež dobré…Najlepšie bez sladkých dochucovadiel…napr. použiť ako sladidlo trstinovú melasu Čierny zázrak , javorový sirup a mletú škoricu…naozaj veľmi chutné :)))
   Treba naozaj vylúčiť mäso hlavne bravčové , hovädzie, divinu, baraninu…
   Pri reumatickej bolesti, používam 24 hodín vlnené zábaly-bandáže z ovčieho rúna- dajú sa vyrobiť presne na mieru…, 3 x denne biolampu alebo 1 x denne Terapeutický prístroj GOU GONG®, pokiaľ nie je zápal tak aj hrejivé vankúšiky s obilím…
   Čaje sypané bylinkové : repíkový, žihľavový,…
   A prírodné zábaly s exotických korenín, alebo z chrenu a chrenových listov…
   Tak držím palčeky, aby Vám prírodná liečba vyšla, nebude to zo dňa na deň, zlepšenie môže prísť do 3 mesiacov… Veľa zdravia :))) prajem.

 10. Vylucuje sa konzumovat mlieko a syry, ale stale neviem ci aj jogurty ….

  • Jogurty sa môžu konzumovať, ale v dobrej „slovenskej či českej “ tradičnej kvalite. Kúpiť neochutené, biely smotanový živý jogurt- zrejúci v tégliku alebo ovčí, kozí,… V Zázrivej som objavila veľmi chutné a kvalitné ovčie jogurty zaujímavej chuti :)))
   Osobne si dochucujem jogurt mletou škoricou, ( trstinovou melasou), 1 lyžičkou ľanového oleja a mletou lyžicou ľanových semiačok. Naozajstná zdravá mňamka :)))
   Máme aj jogurtovač, dajú sa vyrobiť kvalitné jogurty aj doma, aspoň „vieme -čo jeme“

  • black rony

   jogurty sa dajú spraviť aj bez jogurtovača, zohriatím mlieka a pridaním jogurtu so živou kultúrou. Je to úplne lahké a domáce bio. Dáme do pohárov a udržujeme v teple. Inak, je to niekde na nete, treba si nájsť cez gooogle.

 11. Velmi rad by som poznal potraviny z ktorych sa pri tejto diagnoze naozaj da najest. Kedze aj zemiaky {ktore som niekde videl v zozname najzdravsich potravin} su neni vhodne. Patrim k pacientom ktori uz maju kvazi vyhasnute stadium ale stale pocitujem problemy a z casu na cas mam slabsie zapaly. Som pomerne chudy a nemam v umysle dalej chudnut – vdaka za radu…

  • Mato80, pri reume konzumujeme vela-vela zeleniny ovocia, ryža, sóju, strukoviny, celozrnné potraviny,…co najmenej Mäsa, udenín,…Hlavne nie tradične slovenskú alebo českú „tučnú“– omáčkovo/ knedľovú alebo rezňovú stravu ..:))

   Reuma strava -konzumujeme, liečba potravinami:
   ♥ surové ovocie a zeleninu, strukoviny, sóju,
   ♥ celozrnné potraviny, pšeničné klíčky, naturálnu ryžu, jačmeň, slzovku,
   ♥ zvýšte príjem Omega 3 mastných kyselín: Rybí olej HP, ľanový olej, konopný olej, olivový olej
   ♥ orechy, vlašské orechy, mandle, ľanové semiačka, chio semiačka
   ♥ kyslú kapustu, brokolicu, cesnak, cibuľu, kapustu, pór, pažítka, špargľa,
   ♥ jogurty
   ♥ dodržujeme pitný režim – pitie čistej vody, minerálok nesýtených Fatra, Magnézia
   ♥ zelený čaj, Aloe vera, bylinkové sypané čaje a čajové zmesi
   ♥ jahody, čerešne
   ♥ zázvor, kurkuma,

   • Dobrý deň!
    Ja sa tiež už rok trápim s reum. artritídou a som rada, že som objavila vaše komentáre. Chcem sa pustiť do prírodnej liečby, nakoľko lieky mi nepomáhajú (trexan – fuj). Chcela by som sa spýtať, čo si dávate na chlebík? Môžem maslo, cottage, tvaroh alebo tuk? Čítam, že sa vylučujú rastlinné maslá, ktoré aj tak nemám rada. Problém je aj ten, že pri mojej práci sa stravujem v školskej jedálni, kde máme 4x týždenne mäso 🙁

    • black rony

     Ten článok je vážne dobrý a poučný. Aj ja mám problémy a odkedy mi doktorka dala tabletky, ktoré obsahujú tolko vedlajších účinkov, som k nej viac nešiel a tabletky vyhodil. Skúsim tieto dobré rady čo sú tu a uvidím.

 12. Tomáš Dallos

  Dobrý deň,
  náhodou som zablúdil na Vašu stránku a keďže cítim zodpovednosť za deti, ktoré liečim, nemám inú možnosť ako Váš príspevok okomentovať. Je totiž kompilátom manipulatívnych neodborných lží, ktoré sú podložené literatúrou, ktorá píše o niečom úplne inom ako tvrdíte Vy. Navyše niektoré Vaše tvrdenia navádzajú rodičov k praktikám,ktoré nielen nie sú účinné, ale priamo poškodzujú detí s chronickými ochoreniami, ktoré majú potenciál nenávratne poškodiť ich organizmus. S rodičmi otovorene diskutujeme o alternatívnych spôsoboch liečby a za určitých podmienok ich pripúšťame, ale Váš agresívny a nezodpovedný prístup nedáva žiadny priestor na diskusiu a je rizikom pre každé dieťa, ktorého rodič si Váš príspevok prečíta. Je len škoda, že neexistuje spôsob, ako takýmto obchodným praktikám zabrániť. MUDr. T. Dallos, Reumatologická ambulancia, DFNsP Bratislava

  • Je komické, ak predstaviteľ konvenčnej medicíny obviňuje nás, že naše rady môžu škodiť. Konvenčná medicína je totiž tá, ktorá artritídu u detí vo väčšine prípadov vyvoláva.

   Najprv zaočkujete deti chemickým koktejlom, ten u nich vyvolá autoimúnne ochorenia a následne sa ako svätí za dedinou tvárite, že veď my nič, my muzikanti a že z čoho to tá artritída vznikla, to sa nevie (viď pomenovanie „idiopatická“, teda neznáma príčina).

   Prípadne sa vina zvalí na „faktory prostredia“ alebo genetiku. Potom namiesto zmysluplnej liečby nasadíte kortikoidné steroidy. Tie nič neliečia, len potlačia prejavy ochorenia a z dlhodobého hľadiska stav často ešte zhoršia.

   No a na záver, keď sa objaví stránka ako tá naša a poukáže na vašu neodbornosť a šarlatánstvo (áno, vaše šarlatánstvo, nie naše), tak zrazu sa dostaví u vás chuť na zakazovanie a zabráňovanie. Našťastie tu máme 21. storočie so slobodou slova a nie stredovek, kde sa kacíri mučili a upaľovali.

   V každom prípade vám ďakujem za váš príspevok. Lepšie ste povahu a charakter predstaviteľov konvenčnej medicíny ani nemohli vyjadriť.

   P.S. Čo sa týka tých „obchodných praktík“, tak vedzte, že my sme v prvom rade informačná stránka, nie obchod. Predávame síce nejaké naše produkty, ako napríklad nutričné kalkulačky, to je však len doplnková činnosť.

   Ak by ste nám však závideli tých pár Eur, čo si tým privyrobíme na pokrytie nákladov na prevádzku tejto stránky, tak si kľudne môžeme vymeniť miesta. My vám dáme všetky naše príjmy z tejto stránky a vy nám zasa všetky príjmy z vášho „liečenia“.

   Bol by som strašne zvedavý, či by ste si to s nami vymenili. Alebo máte len púhe reči a vraví z vás už spomínaná závisť? Myslím, že odpoveď na túto otázku všetci z nás už dopredu poznáme…

   • badatel, mozes tu prosim uviest kompletny jedalnicek (ranajky/obed/vecera) jedna sa totiz ze mam opuchnute len klby na prstoch a zhorseny ich ohyb, sem tam mi opuchne koleno. brala som dlho prednisom, uz som ho vyradila uplne asi pol roka nic neberiem…..prosim , dakujem

  • Dobrý deň,
   mám 6 ročného vnuka a už od 2 rokov trpí na JIA. Je to hrozné keď na jednej strane sa bojíte vysadiť lieky, ktoré mu naordinoval odborník – reumatológ /Medrol, Metoject/ a na druhej strane viete, že ho to vlastne ničí /je to vlastne chemoterapia/. Od 4 rokov mu nasadili biologickú liečbu – Enbrel, ale bohužial fungovalo to približne len rok . Práve teraz skúšajú zmeniť biologickú liečbu, začal užívať Humiru. Všade som čítala aká je to vymoženosť získať biologickú liečbu, ale já už tomu neverím. Chcete mi povedať, že hlavne tie kortikoidy ho nezabíjajú? K čomu to bolo dobré, vôbec sme mu ich nemali nasadiť na tom úplnom začiatku. Má 6 rokov a meria 93 cm, kto sa nad tým pozastavil, aké to má pre neho následky? Čo mi odpoviete na takýto jeho stav?

  • Dobrý deň,
   písala som príspevok na túto stránku a prečítala som si aj Váš názor. Pán doktor, čudujete sa, že sa chytáme každej slamky a dúfame, že to nášmu najbližšiemu pomôže? Ako som uviedla, môj vnúčik má teraz 6 rokov a už od 2 rokov trpí na JIA. Viete si iste predstaviť koľko liekov a injekcií už pojedol a dostal. A stále nič, stále nie je v poriadku. A podľa mňa mu táto liečba v tele narobila už riadnu šarapatu. Stále berie Medrol, injekčne Metoject, bral biologickú liečbu Enbrel necelé 2 roky /spočiatku mu to zabralo, ale po roku bol na tom ako predtým/. Najnovšie mu skúšajú od15.5. podávať Humiru /strašne ho to bolí/, ale podľa mňa sa nič nemení. Všade počuť aký je to zázrak biologická liečba, ale já pochybujem. Len ho to všetko ničí. Má 6 rokov a meria 95 cm, aj do školy má odklad. Čo mi poradíte na takýto jeho stav, máme stále ešte veriť lekárom, alebo hľadať iné možnosti?

  • Alfonz Mihalič

   Vážený pán doktor Dallos,osobne sa poznám s človekom vo veku asi 50 rokov,ktorý trpel bolesťami kľbov.bol invalid a zaradený ako zdravotne ťažko postihnutý,vdaka vegánskej strave sa mu zdravotný stav natoľko zlepšil,že dnes aktívne športuje a na zdravotné problémy už iba spomína.Naopak stretol som sa aj s osobou,ktorej ortoped odporučil vegetariánsku stravu a tá nikdy viac k nemu neprišla,lebo patrí do tej skupiny ľudí.ktorí veria,že iba ten lekár je dobrý,ktorý predpíše veľa liekov a tých ľudí je žiaľ veľmi veľa.Snahou Vás lekárov,by preto malo byť, trpezlivo vysvetľovať laikom všetky možnosti liečby.Viem,že v zahraničí existujú kliniky.ktoré pacientom ponúkajú na výber prírodnú liečbu,alebo pomocou klasickej medicíny a spolupracujú medzi sebou.Uvítal by som,keby ste maximum energie venovali práve sklbeniu spomínanej prírodnej liečby s klasickou medicínou v prospech pacienta a vyhli sa plytvaním energie v komentároch,ktoré nerobia dobré meno lekárskej obci.Na záver uvediem jedno konštatovanie,ktoré vyšlo z úst samotného lekára na prednáške,ktorú som absolvoval:“Vyhýbajte sa bielym plášťom,teda tým lekárskym“, s úctou a prianím dobrého zdravia

 13. Peter Tuhársky

  Chcem len upresniť k vitamínu B3, že tento má 2 hlavné formy: niacín a niacínamid. Dr. Hoffer, ktorý pacientom s reumou odporúčal štandardne 3x denne 1g, uvádza, že iba niacín mierne zhoršuje pečeňové testy, a to zvyčajne pri dávkach nad 3g denne. Niacínamid podľa jeho skúseností nemal nežiaduci vplyv na pečeň ani pri vyšších dávkach. Niektorí pacienti preferovali niacín kvôli efektu prekrvenia, niektorí zase niacínamid. Vitamín B3 dokázal u jeho pacientov zmierniť príznaky a dokonca „zahojiť“ postihnuté kĺby, ale nejde o liečbu v pravom zmysle – po vysadení vitamínu choroba opäť postupuje. Zaujímavá by mohla byť aj kombinácia vitamín C + niacínamid. Viac v http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

 14. Chcela by som upravit v casti Tuky, ze omega-6 su tiez nenasytene mastne kyseliny a nie nasytene. Su skor pro-zapalove. Je dolezity pomer medzi omega-6 a omega-3 mastnymi kyselinami, nie je to celkom tak, ze cim viac omega-3 tym lepsie. Takze miesto zatvorky by som radila dat ˇˇaˇˇ .

 15. Úžasny článok velmi sa mi páči lebo je pravdivý, som rada, že su tu ľudia, ktori sa neboja hovorit o skutocnej pomoci pre chorých čo je pre nas zdrave a napomocne bez vedlajsich komplikacii, jednoznacn e ZAZVOR, KURKUMA, SKORICA davam si ich do bieleho jogurtu, kde mam aj lanove, slnecnicove, sezamove semienka, psenicne otruby a klicky, mak, kokos, goji, orechy, hrozienka a banan pokuskovany ale aj hrozno, kiwi ( za lyžičku domaceho ribezloveho lekvaru. … Nech sa každý sam rozhodne či si ho da 😀 ) Paradne ranajky naštartujú a nasytia a netúžite po sladkostiach. OLOVRANT :: na jemno nastruham mrkvu

 16. OLOVRANT:: na jemno nastruham surovú mrkvu, zeler, cervenu repy ale nie až tak na jemno, jablka so supkou, pridam surovy karfiol a aj brokolicu pokrájané na malé kusky jaj petržlen surovy postruhany, karelab, premiešam a pridam ntuto zmes,,ZDRAVIA“ olivový olej za lizicku potom slnecnicove, sezamove, lanove semiacka, orechy v hrsti podrvim, goji, kurkumu, zazvor najlepsie surovy ak nemam tak suseny, skoricu, hrozienka,polejem čerstvou pomarancovov šťavou ( citrón ) môžete si dat aj pokrajany cesnak. ….. Robim si to na dva dni, keďže mi to strašne chuti je to poriadna davka ( pocas dna si to tiež rozdelim na 2x. Som z toho poriadne nasytena a opäť nemam chuť na sladké ( ale zato si dam aj čokoládu aj kolacik 😀 )
  Tak rýchle vysledky som ani nečakala ani neviem ci mam klby, kosti, citim sa UZASNE a to v maji budem mat 50r. Vsetko je dôležité čo som tu spomenula ale najviac :: zeler, brokolica, mrkva ZAZVOR- KURKUMA-SKORICAa oleje.Och a ešte VŇATE zelerovy, petržlenový, mrkvovy… potom baby špenát, …. Rada :: keďže prišla skor jar rychlo si natrhajte MEDVEDI CESNAK ma listy ako konvalinka ibaže vonia ako cesnak, tak si ho nepomylite no a potom žihľavu tu aj ako caj ale aj do zmesy. …. nebojte sa vsetky chute sa spoja takže nebudete cítiť konkrétne chuť, ktorú nelubite…. ( ja konkrétne mak a kokos) 😀 ZAKLAD :: mat dobré zasoby a mat to na jednom mieste a to buď v krabici, na vadsej tacke s okrajmi ja to mam v obdlznikovom kosiku v kuchynskej skrinke ale zeleninu v chladničke!!!! Dobru chuť!!!

 17. Hegyiova Darina

  MAM LUPUS AKO AJ VSETKY KOZNE A ALERGICKE PRIZNAKY ,BOLESTI KLBOV ,CHRBTICE.jedna lekarka doporucuje kupele druha nie .lupus je v remisii a mam ldobre vysledky .nimnice a dudince su dobre ,alebo nie

 18. …to čo ste povedali týmto článkom, ste mohli povedať aj nekonfrontačným a neagresívnym spôsobom, Aj duševný mier a dobro v srdci je dôležitá súčasť liečby, čo by ste vy ako alternatívny liečiteľ mohli vedieť. Irónia, sarkazmus a agresívne prvky vo vyjadrovaní spolu s gramatickými a odbornými chybami v lekárskej terminológii sú na tejto stránke pomerne časté..
  Dúfam, že týmto príspevkom ďalej nenavýšim mieru agresivity vo vašej skupine, bol napísaný s dobrým úmyslom.

 19. Dobrý den, chcem sa spýtať, kolko mám dávať vit. C 5 ročnej dcére, ktorá ma práve opuchnutú nožicku JIA? v akých dávkach jej to môžem dávať.
  Dávam jej zatial Jačmen, chlorelu, konopny olej, probiotik ( tiez neviem ake mnozstvo, nenašla som v článku ), žihlavový čaj. a Teraz idem kupiť kokosovy olej.
  A tiez takým malým detom môžem vysadiť mlieko???

 20. Anna Jančova

  Dobrý večer! Môže mi niekto poradiť,čo jesť ak pri artritíde trpím i diabetom 1 typu a potraviny sa navzájom vylučujú!?

 21. Marie Lunakova

  Ja brala rok methotrexat a biolog.lecbu pak mi zjistili pozitivni test na tuberkulozu plisem vsude po tele lupenku a nevim co jeste z vedlejsich ucinku…skvelej clanek moc za nej dekuji..

 22. Viliam Kasala

  Dobry den,

  chcel by som sa spytat, ci mi neviete odporucit knihu, kde by bol vytvoreny kompletny jedalnicek (ranajky/obed/vecera) pre ludi trpiacich reumou?

  Mojim problemom je, ze uz neviem co mam jest.

 23. Zdravim, chcem sa podakovat za vyborny clanok !ma tiez poboliavaku klbiky na prstoch pani doktorku to velmi ani nezaujimalo trvala som na odobreti krvy na reumu a ta nakoniec bola negativna … Tak uz doktorku preistotu neriesim. V klbikoch citim ale zmenu su hrubsie a teplejsie mavam z casu nacas akutne silne bolesti ze neviem co robit aby to preslo.naposledy somm taku bolest mala tri hodiny pred silvestrom, uplne necakana bolest, nemoze to mat spolocne s tym ze som den predtym niesla v tej ruke velmi tazku tasku a skrehnute ruky? Teda zima a zataz? Este chcem dodat ze som12 rokov pracovala v chlade.. A mam sem tam stuhnute krize. Hlavne rano. Dam sa na vase rady zazvor pijem ako caj ale odem skusit ocistu criev a jest zeleninu zazvor a pit vodu . ividim ci bude zmena…

 24. Vážení spolutrpiaci, len na margo toho pána Dallosa, so zdravotníctvom mám toľko negatívnych a doslova traumatizujúcich zážitkov, že si radšej nechcem vôbec na túto inkvizíciu spomínať, ich drzá spupnosť a hrubá agresivita voči chorým je povestná, držia pospolu falošnou kolegialitou a sú spletení mafiánskymi praktikami voči ľudom len čo sa niekto opováži čo i len ozvať, drvivá väčšina sú skorumpovaní úbožiaci a patria dávno do väzenia, zavinili a zavinia beztrestne nekonečné množstvo vrážd a zmrzačení, zničených osudov a samovrážd, majú nad hlavami svoje pomyselné cintoríny do ktorých neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie obete ich chorej a zvrátenej ideológii smrti a mučenia.

  • Dobrý deň prajem,
   je pravdou, že topiaci sa aj slamky chytá…. ale taktiež pravdou, že existujú aj empatický a dobrí lekári!!! A jedným z nich je práve MUDr. Dallos. Čo sa týka detí a JIA veľmi rozumne oslovil všetkých rodičov.
   Som mamičkou 21 ročnej dcéry, ktorej JIA diagnostikovali v 18-tich mesiacoch (mimochodom vtedy sa o nej hovorilo ako o najmladšej reumatičke na Slovensku). 20 rokov žijeme s touto chorobou, ktorej základom je jednoznačne správne nastavená základná liečba a pravidelná rehabilitácia!!! Verte aj ja som skúšala. A výsledok: „Dávajte svojim deťom pestrú stravu a každú očkovaciu látku konzultujte so svojim lekárom (vrátane liekov na posilnenie imunity – ribomunyl, biostim), pravidelne rehabilitujte a nechajte svoje deti užívať si život:)“ Prajem Vám veľa šťastia!!!

   • Dobry den, velmi ma zaujal Váš článok.
    Mám dcéru, ktorej ako 3,5 rocnej diagnostikovali JIA, teraz ma 5,5 roka.
    Boli sme raz aj na liečení v Pieštanoch.. ale nikde som sa od lekárov nedozvedela o nejakej zdravej strave, alebo diete, ktoré by malo dieťa mať..žiadny lekár nechce o tom ani počuť. Ale po prečítaní rôznych článkov na nete, a zdravý rozum mi hovorí že určite zohraje pri tejto chorobe zdrava strava určite dôležitú úlohu.
    Chcem sa teda spýtať ako a čo ste dávali dcére papať. môžete mi aj napísať na [email protected] aby sme tu nezavadzali 🙂 dakujem
    A inak makovy olej je myslím dobrý 🙂

   • Marian Tkáč

    To akože tá vaša dcéra bude chorá od 18 mesiacov do skonania?

 25. Artritida… Velmi malokto pozna AC11, multipatentovanu a aj lekarmi uznavanu a skumanu prirodnu latku z macacieho pazura, ktora uzastne pomaha pri zapalovych a klbovych ochoreniach. V tomto velmi dlhom clanku asi v strede sa pise (zprekladaca)

  Nutričné ​​zložka som našiel je štandardizovaný extrakt z peruánskej byliny. Ale nie je to len tak nejaký extrakt. Ten nielen chráni DNA, je to jediná forma byliny, ktoré kedy bolo preukázané, že v skutočnosti opravu DNA! Bylina pochádza z viniča s názvom Mačací pazúr alebo Una del Gato (Uncaria tomentosa). Patentovaný extrakt, ktorý robí divy než čokoľvek, čo Mačací pazúr sám môže urobiť, je nazývaný AC-11.

  Peruánskej domorodci používali čaj z Mačací pazúr za stovky rokov. Pijú čaj pri zápaloch, rakovine a infekciám, pretože je to tak protizápalové, anti-vírusové a chráni ceils pred poškodením. Ale AC-11 vie oveľa viac, pretože, ako sa to extrahovať.

  Táto metóda extrakcie oddeľuje AC-11 od Claw všetkých produktov iných Mačacia. Claw Cat obsahuje triesloviny a vo vode nerozpustné alkaloidy. Taníny dráždiť obličky. U niektorých ľudí môžu spôsobiť kŕče a hnačka, obmedzenia, koľko Mačací pazúr, ktoré môžete vziať a absorbovať. AC-11 je nízka v taníny.

  Ron Pero, PhD, expert výskumník v DNA, duplikovať metódu extrakcie používa peruánskych šamanov a skončil s výrobkom, ktorý je tak akurát molekulárnu veľkosť a hmotnosť sa dostať do vašich buniek. Nielen, že je 100% biologicky dostupný, prekonáva iné typy Mačací pazúr, pretože je to ako rozpustné vo vode a rozpustné v oleji. Vlastnosti rozpustné v tukoch, aby je sa dostať cez vaše črevá a do vašich buniek.

  Pri vývoji tohto nového procesu extrakcie, Dr Pero manipulovať byliny tak, že extrakt by obsahovať viac užitočných alkaloidov a menej z tých nepríjemných. V skutočnosti, on našiel novú triedu účinných látok, karboxylovú alkylesterov (CAES), ktoré v skutočnosti stimulujú DNA opravné enzýmy.

  Testovanie AC-11

  Keď som prvýkrát počul o AC-11, bol som trochu skeptický. Verím, že ten, kto mi prvýkrát povedal o AC-11, ale chcel som vidieť na vlastné oči, ako dobre to funguje. Za tri mesiace sa znížila bolesť u jedného pacienta s 30-ročnou históriu lymskej boreliózy. Ona tiež mala fibromyalgia, chronická únava a astma. Jej bolesť, zvyčajne 8-9 z 10 (najzávažnejšie), bola znížená na občasné pichanie.

  Ďalší pacient s fibromyalgiou, ťažkou artritídu v kolenách a bolesť zo zranenia chrbta, zaznamenali výrazné zníženie zápalu a celkovej zmenšovanie bolesti.

  Bol som ohromený! Ale neprekvapilo Dr Tim Hall, lekár v Colorado Springs, Colorado, ktorý používa tradičné lieky vo svojej chronickej bolesti praxi. On bol pomocou AC-11 rokov a zistí, že je to nielen znižuje bolesť, zvyšuje energiu a výdrž. Jeho pacienti s fibromyalgia, chronická únava, depresia a milovať.

  Ale to nie je len vziať naše slová pre to. Vedecké štúdie ukazujú, že AC-11 opravy poškodenia DNA pred žiarením v laboratórnych zvierat. To výrazne znižuje známky poškodenia DNA u pacientov, ktorí ju používajú len za štyri-šesttýden, v porovnaní s kontrolami.

  Zdravá DNA je plán pre zdravý život. Oprava poškodenej DNA vám pomôže udržať alebo znovu získať zdravie. AC-11 zvyšuje imunitu, znižuje zápal, zlepšuje kolagénu v koži a pomáha vám spať

 26. Ten clanok nezobrazuje, napiste si do googlu ,,27 healing secrets doctors may not tell you“
  Este budeme o AC11 vela v buducnosti pocut…

 27. Najlepšie je všetkým chorobám predchádzať. A tejto tiež. To sa nazýva primárna prevencia – podporovať a udržať u človeka zdravie. Stravovanie vychádza z krvnej skupiny . Ja mám konkrétne AB. Táto krvná skupina je zmiešaná a teda nemôžem sa stravovať podľa oboch krvných skupín.Ačko je vegetariánska skupina a Béčko je živočíšna skupina a to miešať dokopy nemôžem.Stravujem sa podľa krvnej skupiny A. Podľa B sa nestravujem keďže mi to nevyhovuje. Prešiel som postupne na vegánstvo. Mäso nejem vôbec, upcháva cievy, zhoršuje chronické choroby,podporuje rakovinu,cukrovku,zaťažuje tráviaci systém, mlieko a výrobky z neho tiež nejem, mlieko sa nepovažuje za zdravé ani plnotučné ani nízkotučné ,mlieko podporuje rakovinu,aterosklerózu a vápnik ani neobsahuje, zbytočne ho kupovať , no a vajcia tiež nejem,vylúčil som ich,podporujú rakovinu,zaťažujú imunitu,sú kyselinotvornou potravinou. konzumujem sóju raz denne v množstve 1 polievková lyžica , približne to množstvo odhadnem, ale to množstvo je veľmi malé, skôr ako pochutina, sóju pripravujem na rôzne spôsoby, denne jem surovú zeleninu alebo si kúpim rôzne šťavy , surové ovocie, nespracované a neochutené cukrom, používam celozrnnú múku,nie bielu,celozrnné cestoviny, strukoviny , chlieb konzumujem iba domáci alebo ho aj kúpim z bio obchodu, vôbec nejem údeniny, mastné,slané, príliš sladké jedlá, vyprážané,grilované, potraviny sú najlepšie čerstvé a tie naše, ktoré podporujem a kupujem, konzervované a chemicky upravené potraviny nekupujem, stále čítam zloženie potravín, ČO KUPUJEM, najlepšie potraviny sú tie naše a všetko čerstvé pripravené doma a bez chémie,myslím si,že človek živočíšne potraviny k životu nepotrebuje.

 28. Mag. Jarmila Uhrinova

  Dobry den, prepacte, pisem bez interpunkcie. Clanok som si precitala, lebo tiez hladam pomoc pre mojho syna, ktory ma uz desat rokov detsku reumu. Samozrejme ma zaujimali aj reakcie nan. Aktivne sa zucastnujem stretnuti rodicov deti s detskou reumou a z tychto stretnuti poznam osobne dve deti, ktore lekari vyliecili uplne. Samozrejme väcsina deti to stastie nema, ale v ziadnom pripade nemozete takto utocit na vedecku medicinu. Vasa doveryhodnost by stupla, keby ste sa zamysleli nad jej pridruzenou podporou. To znamena, ze osobne si vyberam napr. uzivat zazvor popri lekarskej liecbe. Pre podobne postihnute osoby by bolo velkym prinosom sklbenie Vasich poznatkov s poznatkami lekarskej vedy.

 29. rád si pozriem ďalšie užitočné rady , ktoré môžu človeku pomôcť , Oliver

 30. :'( je mi s toho na nič… Asi bude na tom niečo pravdy… Všetko aj tie komentáre som čítala asi hodinu… no stálo to za to lebo konečne som všetko pochopila… Lieky ako Prednison – kortikoidy, Humira- bilogická liečba, Metrotexat- chemoterapia sú svinstvo! Len večné nevoľnosti, zvracanie, priberanie a bolesti po inekciach… Za 5 rokov sa nič nezlepšilo práve naopak stav sa progresívne zhoršil.. A prečo asi…? Všetky tie lieky sú o ničom… Oni neliečia iba tlmia.. Ale len ťažko vysvetlite človeku, ktorý trpí ukrutnými bolesťami 24 hodín denne pri každom pohybe, že nejec tie lieky, keď cíti trochu úľavu a verí doktorom.. Myslite si, že robite správne no nakoniec keď už je zle prídete na to, že vlastne sami seba zabíjate… Je super, že existuje iná liečba ako zdravá strava ale na takú diétu sa musí človek brutálne pripraviť aj psychicky zmieriť sa z večným odriekaného všetkého čo škodí dá tiež zabrať veď zakázané ovocie najviac chutí… Ale hlavne potrebujete podporu od najbližších rodina a priatelia… Ak vám rodina neverí a ani vás nepodporí tak kto potom iný? Nikto… už len vy sami…

 31. Dobrý deň,
  tiež mi diagnostikovali reumatoidnu artrididu a kortikoidy striktne odmietam pretože moja mamka vdaka nim skončila velmi zle. Snažím sa zmeniť stravovacie návyky a celý svoj život. Pretože je to aj o tom ako rozmýšlame a čo v tej svojej hlavičke máme. Naprogramujeme sa ako počítač. Takže dala som sa na cestu liečbou ajurvedou. Mala som obrovské bolesti kolien a rúk v noci som nespala. Chcú mi operovať koleno.A už asi 3 mesiace dodržiavam prísnu dietu, ktorá spočíva v tom že pijem 1,5 litra čistej prevarenej vody z termosky. Potom si dám aloe vera s kurkumou. Niečo malé na ranajky / doma pečený chlieb z pomletých ovsených vločiek alebo kukuričné placičky alebo ryžové chlebíky/ Na obed si urobím nejakú zeleninu na masle ghi/ prepustené maslo / alebo na olivovom oleji. K tomu ryžu, kukuričné cestoviny alebo zemiaky. / tie som nezistila že by mi škodili/ No a na večeru nejakú kašu z ovsených vločiek, kukuričná alebo pohánková kaša. Bud na sladko alebo na slano ako mám momentálne chuť. A do toho alebo sušené ovocie alebo oriešky . Na slano si dávam opečenú cibulu na ghi alebo na kokosovom oleji. A hlavne som vylúčila všetky mliečné výrobky aj jogurt. A pšeničné výrobky aj chlieb. Pečiem si chlebík doma. Alebo si kupujem kukuričné alebo ryžové placičky. Tie dostať v potravinách. No a samozrejme polievky to sú moje srdcovky. / rôzne zeleninové alebo strukovinové/. A pred každým jedlom si dám koliesko čerstvého zazvoru so štipkou soli. A žiadné sladkosti kupované ani doma pečené. Ved v tom všetkom čo jem sú zastúpené všetké chute, tak už mi ani nepríde na chuť niečo tak nezdravé ako tie sladkosti z obchodov. No a ešte na jedlo sa snažím si dať bud na polievku alebo na zeleninku čerstvo pomleté lanové semiačka. A vlašské orechy. Proste treba detoxikovať celé trávenie a telíčko. A môžem povedať že po troch mesiacoch sa ráno zobudím po noci kedy vstávam už len raz za noc. Oddychnutejšia prestala som chudnúť mám viac sil na život a menej ma bolí cele telo. Tak ak to niekto vyskúša tak držím palce a nech to pomôže.

 32. Dimitar Stojnov

  Mam artritidu a chcem vedieť o nej.

 33. Dimitar Stojnov

  Dôležitá vec pre ľudia ktorí majú artritidu.

 34. Danka Sabaková

  objavila som zaujímavý článok – v druhej časti prírodná liečba, s dobrou odozvou od ľudí, skúsim prposlať, D

 35. boris nakladov

  Sežeňte si knihu Henry G. Bieler Jídlo jako lék
  Tady je část kapitoly : Není se tedy co divit, že poznámka o výživě v nemoci, vyřčená před ortodoxním lékařem, na jeho tváři vyvolá výraz skepticismu. A zmíníme-li se o tom, že by dieta mohla vyléčit třeba artritidu, zhrozí se. V záznamech mám zaneseno, že 95% nemocných, trpících touto chorobou provázenou stálými bolestmi se jich zbavilo, nebo má zcela zanedbatelné obtíže. Léčení artritídy je dlouhodobý proces, ale u některých pacientů bolesti pominuly již po 14 dnech

 36. mily autor clanku, skuste mi prosim odpovedat.
  mojmu 8 rocnemu synovi bola bohuzial tiez diagnostikovana tato choroba.
  skuste najst pricinu. nieco Vam o nom napisem:
  nie je ockovany
  bol kojeny rok
  kravske mlieko nepil nikdy
  jogurt ci syr (domace) jedava velmi zriedka
  maso neje vobec, zato miluje strukoviny
  takisto miluje surovu zeleninu (hlavne zelenu), ktoru ma len v bio alebo v domacej kvalite
  za cely svoj doterajsi zivot nebol chory a neuzival ziadne lieky
  sladkosti nejedava
  celu zimu pije kazdy den rybi olej dovezeny priamo z norska
  jedava kvalitne ryby typu morsky vlk 1-2 krat tyzdenne
  pecivo jedine domace zo spaldovej muky alebo ziadne
  celkovo strava len domaca z kvalitnych potravin, pije iba cistu vodu z ionizatora
  byvame pri lese, cele dni je vonku

  a napriek tomuto vsetkemu dostal tuto hnusnu chorobu. tak odpovedze mily autor clanku, preco? kde sa stala chyba?

  nikto zo sirokej rodiny nema ani reumu, ani ziadne zapalove ochorenia criev a pod.

  • Dobrý deň. My sme publikačná stránka, diagnostiku, liečenie, ani individuálnu zdravotnú poradňu neprevádzkujeme.

   Inak každá choroba má svoju príčinu, len ju treba nájsť, čo nemusí byť vždy jednoduché. Zohľadniť treba aj môžné psychické príčiny. Psychika sa často dokáže prejavovať fyzickou bolesťou.

   Okrem toho pár postrehov…

   Rybí olej z Nórska, kde je najviac komerčných znečistených rybích fariem? Ste si istí, že ten olej je čistý a neobsahuje ťažké kovy? S rybými olejmi i rybami je dnes treba narábať opatrne (kvôli olovu, ortuti a podobne). Ja napríklad mám rád tresku, jedol by som ju aj 3x do týždňa, no častejšie ako 1x za mesiac sa neodvážim, keďže nikto mi nevie garantovať, že je naozaj čistá.

   Ďalej, aké strukoviny? Dúfam, že nie sója, tá je úplne pohroma. A čo margaríny? Mnohí jedia margaríny namiesto masla, lebo si myslia, že tak robia niečo pre svoje zdravie a v skutočnosti si ubližujú.

   A vodu z akého ionizátora? Čo to robí s vodou? Neposkytli ste vyčerpávajúce informácie, preto sa na „ionizáror“ nevieme vyjadriť. Možno nízko mineralizované minerálky by boli pre neho lepšie.

   Viete, ľudia často hovoria „zdravo žil a aj tak ochorel“. Lenže, keď sa ide viac do hĺbky, tak sa potom zistí, že to až tak zdravé vlastne nebolo“.

   Tých vecí je veľmi veľa, čo treba preveriť. Ako však uvádzame, nerobíme diagnostiku, ani individuálnu zdravotnú poradňu. Sme výhradne publikačná stránka a pomôcť vieme len článkami, prípadne knihami, ktoré publikujeme a ktoré sú viac podrobné než články.

 37. Chodím ku reumatologovi už 25 rokov a stále to isté, lieky od bolesti,ktoré mi zvyšuju tlak a cukor,ale podla neho ma liečia a condrosulf,ktorému jedine verím.Všetko u lekárov je len o tom,čoby mi povedal díler a najlepší pacient je nevyliečený pacient.

Pridajte komentár

*