Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Ako sa žije po šiestich zhubných rakovinách: 51 rokov ma desí myšlienka, kedy sa to znovu vráti…


Print Friendly, PDF & Email

Ako sa žije po šiestich zhubných rakovinách: 51 rokov ma desí myšlienka, kedy sa to znovu vráti...

Pre mnohých bol rok 1966 obdobím politického uvoľňovania a nádeje na lepší život v spoločnosti. Pre mňa to ale bola pochmúrna doba, kedy som prvýkrát vážne ochorela.

Mala som vtedy 28 rokov a pracovala som ako zubná inštrumentárka, keď mi lekári zistili zhubný nádor tenkého čreva. Bola som vydatá a mala som jedno dieťa.

V tej dobe bola rakovina považovaná za konečný ortieľ. Ani v najhoršom sne ma vtedy nenapadlo, že v priebehu svojho života si vypočujem onkologickú diagnózu od lekárov ešte päťkrát.

Liečba nádoru tenkého čreva prebehla v réžii chirurga vrátane chemoterapie. Skončila som na invalidnom dôchodku a „očakávala som koniec“, ktorý vďaka Bohu neprišiel.

Po piatich rokoch mi invalidný dôchodok vzali a ja som mohla opäť nastúpiť do práce. Svoje vtedajšie šťastie nie som schopná ani opísať. Zdalo sa mi, že mám najhoršie životné obdobie za sebou a že v živote ma čaká už len láska a zdravie.

Cítila som sa ako znovuzrodená. Ako hlboko som sa mýlila, mi došlo po uplynutí 17 rokov. Ako snáď každý onkologický pacient som na svoje ochorenie myslela (niekedy až príliš často…).

Psychika je zrejme pri nádorových ochoreniach veľmi častou komplikáciou, ktorá môže aj najlepšiu snahu lekárov zmariť. Ja sa síce rakoviny bojím dodnes, ale nikdy som svoj opakovaný boj o život nevzdala.

Nebol to koniec utrpenia

Keď som mala 45 rokov, rakovina zaútočila znovu. Tentokrát to bola maternica. Opäť klasický chirurgický zákrok, avšak už aj s ožarovaním a chemoterapiou a všetko skončilo invalidným dôchodkom natrvalo.

V 51. rokoch mi objavili zhubný nádor hrubého čreva a liečba bola opäť operatívna, vrátane ožarovania a chemoterapie. Keď som mala 54 rokov, dostavilo sa krvácanie v stolici s úpornými hnačkami.

Chodila som k miestnym špecialistom, ale diagnóza skôr smerovala k psychike než k pravým príčinám môjho zdravotného stavu. Pamätám sa na jedného lekára, ktorý ma dokonca po vyšetrení urazil poznámkou, že si svoje problémy vymýšľam. Toho lekára si za krátko povolal pán Boh k sebe…

Keď som už bola úplne zúfalá, zašla som priamo za chirurgom v miestnej nemocnici, ktorý ma dovtedy vždy operoval. Keď som mu opísala svoje ťažkosti, ihneď ma poslal na odborné vyšetrenie a za 14 dní som bola po operácii (tentokrát ma zradil konečník), nasledovalo ožarovanie a chemoterapia.

Opäť som prišla „o päť minút dvanásť“ a „môj“ chirurg mal šťastnú ruku a odstránil všetko zlé. Strach z očakávania, kde a kedy sa objavia metastázy, sa ani nedá opísať.

Viete, že okolo vás sa už po niekoľkýkrát „prechádza zubatá“ a vy čakáte, kedy si to k vám namieri…

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Pacientka s najdlhšou dobou evidencie v onkologickej poradni

V júli 2006 mi lekári genetickým vyšetrením zistili Lynchov syndróm a ja som konečne pochopila, prečo sa mi stále vracajú zhubné ochorenia.

Lekári od tej doby úplne zmenili svoj prístup a dôkladne ma sledujú. Každý problém sa preto rieši už v zárodku. Po piatich rokoch relatívneho zdravia mi pri kontrole zistili hrčku na prsníku a dopadlo to opäť štandardne.

Vo veku 59 rokov mi vykonali abláciu prsníka (teda odňatie celého prsníka) s ožarovaním a chemoterapiou. V priebehu tohto ochorenia mi zomrel manžel na Alzheimerovu chorobu.

V roku 2013 mi lekári odstránili zhubný kožný nádor. Diagnóza prišla včas, takže okrem práce chirurga nebolo potrebné nič viac.

Som pod neustálym a starostlivým dohľadom onkologickej lekárky a zatiaľ som zdravotne v poriadku s ohľadom na svoj vek 79 rokov.

V priebehu môjho dlhoročného boja so zákernými chorobami mi na rakovinu zomreli tiež dvaja súrodenci, ale ja pevne verím, že tu na tomto svete budem ešte nejakú dobu.

Pochopiteľne, neustály strach z rakoviny vám nijak nezlepší psychickú kondíciu a pokiaľ na tú chorobu stále podvedome myslíte, podpíše sa to trvale na vašom psychickom zdraví.

Dnes už nie som schopná zdolať schody bez francúzskych bariel a s pomocou syna, takže som uväznená vo svojom byte – problémy s chodením ale nijak nesúvisia s onkologickými ochoreniami.

Na mojom smutnom príbehu sú ale aj niektoré pozitíva. Som živým dôkazom toho, že i v okresných nemocniciach sú veľakrát skvelí lekári.

Za to, že som nažive, vďačím zrejme najviac jednému chirurgovi, ktorý už bohužiaľ neoperuje, ale lieči pacientov v menších moravských kúpeľoch. Títo pacienti vôbec netušia, aký je to špecialista a čo všetko dokázal.

V Českej republike žije niekoľko starších pacientov s Lynchovým syndrómom, ale žiaden z nich si neprešiel kalváriou 6 zhubných nádorov ako ja.

Kuriózna na mojom príbehu je najmä skutočnosť, že v onkologickej ambulancii/poradni som sa prvýkrát ocitla v roku 1966, teda v dobe, kedy moja terajšia ošetrujúca onkologická lekárka nebola ešte vôbec na svete.

S ohľadom na povesť, akú medzi pacienti rakovina má, ide myslím o jednoznačný dôkaz toho, že keď máte šťastie na dobrého lekára, tak je možné s trochou Božej vôle úspešne bojovať aj s takými hroznými chorobami.

Stop Candida

Danuta L. (jún 2017), Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ano, záleží na tom, na jakého lékaře „natrefíte“. A v druhé řadě – dnes (vlastně mnohem dříve) rakovina není až takový problém, zejména, když se zachytí včas. Také ještě záleží na tom, jak se člověk k nemoci (ale vůbec ke všemu v životě) postaví. Bohužel je teď všude taková reklama na rakovinu, že se člověk slabší psychiky jí musí obávat ve dne v noci. Totiž – člověk si může nemoc vsugerovat tak, že ji skutečně dostane a to není z mojí hlavy, ale jsem o tom mnohokrát četla. Můj léčitel, kterého jsem místo lékařů s rakovinou oslovila zastává názor, že „všechno je v hlavě“. Paní autorka článku má skutečně vynikající zdraví, že přežila ne tolikrát rakovinu, ale tu chemoterapii a ozařování, tolik operací rakoviny bez metastáz. Skoro mi to připadá jako scifi reklama na to, držet se klasické onkologické léčby! Paní přeji ještě mnoho dobrých roků života bez nemocí.

 2. Tento pribeh znie naozaj az karmicky…. ( po slovensky – osudovo :))

  Viete coho sa toto slovko vlastne tyka ? Toho, co Slovakovi ( dokonca Poliakovi doslovne ) aj foneticky pripomina.
  Stravy, krmenia .
  / Karmu, podla ucenia Jainizmu, tvoria fyzicke ciastocky. Dava to zmysel, vsak ? 🙂 /

 3. HENRY MAYER

  DARLING, SKUSILA SI VELA V TVOJOM ZIVOTE. BOHUZIAL, DOSTALA SI SA MEDZI LUDI, KTORI VYREZAVANIM SA ZIVIA. JE TREBA DIEVCA SA PREBUDIT A OBRATIT SA SMEROM K PRIRODE. SAMOZREJME RAKOVINOVE BUNKY MAS STALE V TELE, VYREZAVANIM NIC NEVYRIESIS. MAM SKUSENOST Z LUDMI, KTORI MAJU RAKOVINU, LEUKEMIU A DALSIE NEMOCI. POVATSINOU TRPIA A UMIERAJU NIE Z NEMOCI, ALE ZO SVOJHO SILNEHO VERIACEHO SYSTEMU. TOTIZ VSETKO SA DA VYLIECIT, KED VIES AKO. PRAJEM TI, ABY SI SA PREBUDILA, PRETOZE LEN TY MOZES ROZHODNUT, O SVOJOM ZIVOTE.

 4. Nehnevajte sa, redakcia, ale co je toto za clanok? Co ste tym chceli povedat? Ze sa ma clovek slepo odovzdat do ruk lekarov a oni ho spasia? Tato stranka je o alternativnej medicine, ale v tomto clanku o nej nie je ani zmienka…naozaj som sa nic uzitocne nedozvedela!

  • ano Alica,mas pravdu,keby okamzite,ta Pani zmenila zivotospravu(hlane eliminovat mliecne produkty,rafinovane cukry,procesovane produkty,jedovate sody,ako coca cola,atd,tiez acidnu stravu a hladala alternativne metody,nemusela tak vela trpiet v rukach doktorov,uprimne,janko

  • Alica,
   uplne s tebou suhlasim. Nepochopila som zverejnenie tohto clanku. V predoslych prispevkoch sa konvencna medicina zatracuje a potom uverejnite toto.
   Takze podstata clanku: chodte pod noze a dufajte ze mozno natrafite na dobreho lekara…
   Inak pani zelam vela zdravia

  • My sme tým nechceli nič povedať. Je to príbeh ženy, ktorá si toho veľa v živote prešla. Nič viac, nič menej. Proste príbeh.

 5. hrozostrašný príbeh, pani je v podstate velmi odolná („zdravá“) ked vydržala tolko chemoterapií, ožarovaní a rezaní …neviem prečo toto redakcia sem zaradila !!!!????? táto stránka je predsa o tom ako sa vyhnút bielym pláštom, ožarovaniam, operáciam ,atd….

  • My zverejňujeme aj články, ktoré sú príbehmi ľudí. Nejde o žiadny náš názor, je to proste príbeh.

 6. terezkaterka

  Babka, mali by vás vyhlásiť za svätú. Toľko ľudí sa modlí a prosí boha a nepomôže. Ďakujte prírode.

Pridajte komentár

*