Čo urobíte, keď zistíte, že hladina vášho zlého cholesterolu neklesá aj napriek užívaniu liekov?
Možno nastal čas zamyslieť sa nad užívaním fytosterolov – prírodného cholesterolu získavaného z rastlín.
Tento článok vám prezradí viac o tom, ako fytosteroly dokážu znížiť zlý cholesterol, aká je odporúčaná denná dávka a ako súvisia s celkovým zdravým životným štýlom.
Nevyhnutné kroky pre zníženie cholesterolu v krvi
Mnoho ľudí zaujíma, čo je tou najlepšou cestou k dosiahnutiu nižšej hladiny cholesterolu v krvi.
Odpoveďou ale nie je len jeden krok, ale vhodná kombinácia niekoľkých vecí. Sú nimi napríklad výživa, zdravý životný štýl, lieky (ak sú nevyhnutné) a výživové doplnky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
V prípade doplnkov, tie obsahujú fytosteroly, ktoré sú prírodnou ingredienciou získavanou z rastlín.
Väčšina ľudí s vysokou hladinou cholesterolu užíva statíny. Ide o lieky na zníženie hladiny cholesterolu predpisované lekárom.
Aj keď majú pozitívny účinok na zníženie cholesterolu, statíny majú aj veľa vedľajších nežiaducich účinkov ako bolesti svalov, bolesti brucha nevoľnosť či dávenie, ťažkosti so spánkom, hnačku, prípadne zápchu a mnohé ďalšie.
Čo sú fytosteroly?
Fytosteroly sú svojou štruktúrou podobné cholesterolu, no na rozdiel od cholesterolu, táto látka nevzniká v ľudskom organizme – človek ich vie získavať iba zo stravy.
Nájdeme ich v malom množstve v ovocí a zelenine, orechoch a semienkach.
Vo väčších množstvách sa nachádzajú v niektorých typoch obilnín (pšenica, raž) a olejoch (napríklad sezamový olej).
Ako fytosteroly fungujú?
Fytosteroly zabraňujú absorpcii cholesterolu z čriev a tým znižujú hladinu zlého cholesterolu (LDL) v krvi.
Štúdia, ktorá skúmala účinnosť fytosterolov ukázala, že ako výživový doplnok dokážu znížiť LDL cholesterol až do 15%.
Navyše, užívanie fytosterolov v kombinácii so statínmi (lieky na zníženie cholesterolu) dokáže zvýšiť redukciu LDL o ďalších 10%, čo je v porovnaní s užívaním iba samotných statínov dosť.
Pre koho sú vhodné?
Fytosteroly sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú už hladinu LDL cholesterolu na hranici, ktorí ešte stále neužívajú lieky a ktorí majú záujem o liečbu prírodným spôsobom.
Tak isto sa odporúčajú aj pre tých, ktorí už užívajú lieky na zníženie hladiny cholesterolu, no aj napriek tomu sa im nedarí dosiahnuť požadované hodnoty.
Užívanie fytosterolov je bezpečné aj pre diabetikov. Samozrejme, v každom prípade, pred tým ako ich začnete užívať, konzultujte to so svojim lekárom.
Aká je denná odporúčaná dávka?
Štúdia ukázala, že typické západné stravovanie zahŕňa približne 150 mg až 350 mg fytosterolov.
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO, by odporúčané denné množstvo malo dosahovať približne 2 gramy.
Fytosteroly znižujú cholesterol, no nezabránia vzniku srdcových chorôb
Je potrebné pripomenúť si, že aj keď štúdie dokazujú, že fytosteroly dokážu znížiť hladinu LDL cholesterolu, nebol zaevidovaný žiaden vplyv fytosterolov na zníženie výskytusrdcových ochorení či poklesu úmrtnosti v spojení so srdcovými a cievnymi ochoreniami.
Vzhľadom na štrukturálnu podobnosť medzi cholesterolom a fytosterolmi, vedci priznali aj obavy, že by fytosteroly mohli viesť tiež k ateroskleróze, rovnako ako cholesterol.
Avšak, keďže črevná absorpcia fytosterolov je takmer zanedbateľná, riziko aterosklerózy je len veľmi malé.
Fytosterol v podobe výživového doplnku verzus Fytosterol v strave
V odvetví výživových doplnkov sa nachádza len pár, ktoré obsahujú fytosteroly. Niektoré obsahujú iba fytosteroly, iné aj zlúčeniny ako omega-3.
Problém vzniká skôr v diskusiách o účinnosti fytosterolových doplnkov.
Niektorí výskumníci sa hodujú na tvrdení, že fytosterol nachádzajúci sa vo výživových doplnkoch nie je v prípade znižovania hladiny cholesterolu tak účinný, ako ten pochádzajúci priamo z potravy.
Respektíve iba ten, ktorý sa vo výrobe spracovával naozaj svedomito.
Fytosteroly nachádzajúce sa priamo v potrave sú biologicky aktívne a tým pádom aj efektívnejšie. Na to, aby sa dalo toto tvrdenie jednoznačne potvrdiť, by ale bolo potrebných viac štúdií.
Záver
V každom prípade, užívanie fytosterolov vo forme výživových doplnkov sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné.
Treba však brať do úvahy aj zopár možných vedľajších účinkov. Ak sa užívajú dlhodobo, môžu znížiť absorpciu v tukoch rozpustných vitamínov, ako vitamíny A,D,E a K.
Zabrániť tomu ale môžete tak, že budete užívať multivitamíny, ktoré nie sú veľmi blízke fytosterolom.
Druhou možnosťou je zvýšenie príjmu potravín typu pomaranče, zelenina, avokádo, semienka a orechy, ktoré sú plné vyššie spomínaných vitamínov.
Existuje aj choroba zvaná siosterolemia, pre ktorú je charakteristická práve zvýšená absorpcia fytosterolov z čriev do krvi. V takomto prípade, by ste sa im mali radšej vyhnúť.
Ak chcete fytosteroly zapojiť do svojho každodenného života, vyberajte si zdravé potraviny ako aj orechy, pomleté ľanové semienka, celozrnné obilniny, zeleninu a ovocie.
Zdroj: How To Lower Cholesterol with This Natural Substance
Súvisiace články
- Koniec liekom na cholesterol: Jediná dávka týchto orechov ho zníži na 30 dní
- Priemysel statínových liekov zarába obscénne zisky na lži o cholesterole a zjednodušovaní srdcových chorôb
- Patrick O‘Carroll: Skutočnou príčinou srdcovocievnych ochorení je chlór v pitnej vode
- 20 potravín, ktoré prirodzene vyčistia vaše cievy a ochránia vás pred infarktom
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ja čo každý deň prebehnem niekoľkými webmi naturálnej medicíny tak tam čítam, že vysoký cholesterol je len výmysel farmaceutického priemyslu. Je dokázané, že kto má vyšší cholesterol je zdravší, lepšie mu myslí…Lieky na vysoký cholesterol tzv. statiny sú veľmi nebezpečné. Nech žije Big Pharma – nech žije farmaceutický priemysel.
Toto čítam na http://www.naturalnews.com http://www.tv.naturalnews.com http://www.mercola.com http://www.naturalsociety.com http://www.preventdisease.com
Stravou prijímame iba zlomok cholesterolu, zbytok si vytvorí telo samé. Takže je alebo dôvod, alebo zlyhanie regulačného mechanizmu. Zjavne je potrebné zistiť kde všade sa cholesterol v tele využíva a na základe toho pristúpiť k hodnoteniu cholesterolu! Asi by bolo vhodnešie sa skôr pozerať na homocysteín ako na cholesterol. Cholesterolová agenda je pre farmafirmy dobrá až vynikajúca, no je pochybné či aj pre konzumenta ich výrobkov!
Po zhlédnutí videa https://www.youtube.com/watch?v=0tjJggvEuLs a článku http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3167-ze-nasycene-tuky-zpusobuji-srdecni-onemocneni-je-mytus-rika-britsky-kardiolog, jsem se rozhodl přestat užívat statiny.
Lecitin a omega 3 a doplňky jsem zavrhl. Rozhodl jsem se pro česnek a výsledky ?
Od září 2013 do září 2014 celkový cholesterol poklesl z 5,3 na 4,4; triaglycidy (tuky) z 2,58 na 1,44 (limit je max. 1,9) a tlak? Neberu prášky ….
Před tím mi doktor napsal prášky na tuky a řekl, že je mám brát a držet dietu, blbost. Nebral jsem je, neboˇt pokud budu držet dietu, prášky nepotřebuji.
Ten článek vypadá jako reklamní sdělení na doplňky !!!
Dobry den, prosim Vas, mozete mi blizsie napisat/poradit, ako Ste cesnak uzival? (ci prirodny alebo v tabletkovej forme, ako casto, atd).
Dakujem za odpoved.
ditiana
Odporucam 2 struciky suroveho cesnaku kazdy den, ja si toto nakrajane mnozstvo zalejem na obed teplou polievkou a zjem, takto aj nezabudnem, ze ho mam zjest, aj dochuti polievku, aj takmer necitite jeho mozno malu stiplavost. Vdaka pravid. uzivaniu cesnaku som sa zbavila migren (uz po cca 3 mesiacoch), bolesti hlavy, chripku mam cca 1x za rok, u lekara som nebola 3 roky (okrem zubarky a pravidelnej vyrocnej onko-kontroly), som v onko-evidencii od 2009. Cesnak, zeleninu, ovocie vrelo odporucam. Vsetko dobre, Janina
Pravdepodobne je malo zname, ze kombinacia statinu (liek na znizenie cholesterolu) a bergamotinu (zlozka nachadzajuca sa v grapefruitoch) je zdraviu skodliva a doslova nebezpecna. Uz jeden pohar grapefruitoveho dzusu prijateho do organizmu sucasne s liekom statin moze mat smrtelne dosledky.
Súhlasím,áno,statíny majú vážne nežiaduce účinky a keď už lekár povie,že by statíny nebral,ale by sa hýbal a schudol tak potom sa tabletky neoplatí užívať a predpokladám,že nielen statíny ,ale aj iné tabletky je lepšie neužívať,postupne ich vyradzovať a nahradiť prírodnými prostriedkami ktoré majú podobný efekt ako účinná látka v tabletke.
Vážení
díky moc za hezké články, ale potřebovala abych pro kamarádku – nemá internet,
ale udělala se jí plíseň na nohou – prstech. Prosím, jestli víte, nebo máte co by šlo požít, aby jí to pomohlo. Děkuji předem – moc zdravím Kubešková
Na pliesne nôh fungujú kúpele nôh v sóde bicarbone, alebo v múdrej hube. Vynechať zo stravy cukor a pridať protipliesňovú diétu.
Môj príbuzný mal predpísané statíny od svojej neurologičky po mozgovej cievnej príhode. Tie lieky mali tak strašné účinky, že bol už po dvoch týždňoch užívania statínov slabý, unavený a nemohol chodiť- stále ležal. My sme však nevedeli, čo to znamená, lebo takéto príznaky neboli medzi vedľajšími účinkami v príbalovom letáku. Až potom sme sa dozvedeli, že je to vedľajší účinok- svalová slabosť dolných končatín. Tabletky sme vyhodili a stal sa takmer zázrak- o dva dni už behal vonku. Keď sme povedali jeho neurologičke pred vysadením liekov a tom, že nemôže chodiť, smiala sa, že nemáme čítať príbalové letáky.
Moje odporúčanie- čítajte ešte viac, ako príbalové letáky, informujte sa aj u ľudí, ktorí také lieky zažili na vlastnej koži.
V lekárňach dostať čaje proti cholesterolu, bez vedľajších účinkov. Dobrý je aj olivový olej lisovaný za studena.