Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Vedci zistili, prečo najstarší súrodenec zvykne byť najmúdrejší


Print Friendly, PDF & Email

Vedci zistili, prečo najstarší súrodenec zvykne byť najmúdrejší

Či o tom viete, alebo nie, poradie narodenia môže hrať úlohu v tom, akí ste múdri. Rozličné štúdie ukazujú, že čo sa týka mozgu, najstarší zo súrodencov zvykne mať najvyššie schopnosti.

A hoci to tak vždy byť nemusí, zdá sa, že tento trend pretrváva aj postupom času.

Jedno, na čom sa vedci skutočne zhodujú, je, že láska rodičov je veľmi často rovnaká ku všetkým ich deťom, počnúc najmladším, až po to najstaršie.

Sú iné faktory, ktoré vstupujú do hry a ktoré ovplyvňujú vývoj dieťaťa a hrajú dôležitú úlohu v tom, aké sú múdre a akým spôsobom konajú.

Zistenia ukázali, že prvorodené deti mali väčšiu tendenciu počínať si odmala lepšie pri kognitívnych hodnoteniach v porovnaní s ich mladšími súrodencami.

Vlastne sa zdá, že priepasť medzi najstaršími a najmladšími súrodencami sa vekom dokonca rozširuje a po dosiahnutí školského veku zostáva relatívne konštantná.

Poradie narodenia a IQ

Pri svojej štúdii hľadali výskumníci aj dôvody takého veľkého rozdielu v inteligencii a ich zistenia boli relatívne zaujímavé. Zdá sa, že rodičia sa pri svojom prvom dieťati najviac snažia.

Prvorodeným deťom sa už počas doby kojenia dostáva viac mentálnej a fyzickej stimulácie.

Navyše, u prvorodičiek je nižšia pravdepodobnosť fajčenia alebo pitia alkoholu, lebo nechcú nijako uškodiť svojmu dieťaťu.

Na druhej strane sa zdá, že keď majú rodičia viac detí, z niektorých týchto zábran, kladených na svoje správanie, časom zľavujú, alebo ďalším deťom nevenujú toľko pozornosti ako prvému.

Nie je to tým, že by tieto mladšie deti mali radi menej, len tým, že to už všetko absolvovali s prvým dieťaťom a majú pocit, že pri ďalších deťom môžu pravidlá trochu zvoľniť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Tiež to neplatí u všetkých rodičov, niektorí majú možno sklon riadiť sa pri všetkých svojich deťoch rovnakými „pravidlami“.

Iné vplyvy, ktoré má poradie narodenia

Okrem inteligencie môže poradie narodenia ovplyvniť aj osobnosť dieťaťa.

Toto sa zvyčajne prejavuje vo forme lepších vodcovských schopností, väčšej ctižiadostivosti a pocite zodpovednosti, než u vašich mladších súrodencov.

Prostrední súrodenci zvyknú mať lepšie vyjednávacie schopnosti a vedia robiť skvelé kompromisy. Najmladšie deti sa zasa zvyknú prejavovať ako šarmantnejšie, tvorivejšie a manipulatívnejšie.

Ďalšie štúdie

Štúdia z roku 2015, uverejnená v časopise Journal of Human Resources, nie je prvá, dospela k tpodobným záverom.

Priebežný národný prieskum mládeže, detí a mladých dospelých z roku 2014 sledoval tisíce tínedžerov vo veku od 14 do 21 rokov a mladých dospelých, aby zachytil históriu ich zamestnaní, príjmu a úrovne vzdelania.

Snažil sa medzi poradím narodenia a úspechom nájsť prípadné vzťahy, keď budú deti staršie.

Jadrom oboch týchto štúdií je, že najstaršie dieťa zvykne byť múdrejšie a úspešnejšie než jeho mladší súrodenci, zarábať viac peňazí a častejšie získavať vedúce pozície.

Neznamená to ale, že prostrední a najmladší súrodenci nemôžu dosiahnuť také výšky. Znamená iba to, že trendy toto zistenie potvrdzujú. Napokon však závisí, vždy od konkrétneho dieťaťa, kde vo svojom živote skončí.

Povedzte o tom, prosím, aj svojim priateľom a rodine.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: shareably.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*