Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

6 výdatných zdrojov pre zdravie srdca potrebných omega-3 mastných kyselín okrem rýb


6 výdatných zdrojov pre zdravie srdca potrebných omega-3 mastných kyselín okrem rýb

(Olivia Cooková, Natural News) Mnoho ľudí si myslí, že omega-3 esenciálne mastné kyseliny pochádzajú iba z rýb. Zrejme budete príjemne prekvapení, že tieto zdravé tuky obsahujú aj mnohé iné potraviny.

Existujú tri druhy omega-3 mastných kyselín – kyselina eikozapentaénová (EPA), kyselina dokosahexaénová (DHA) a kyselina alfa-linolénová (ALA). EPA aj DHA pochádzajú hlavne zo morských rýb ako losos, makrela, tuniak, sleď a sardinky. Na druhej strane, ALA sa nachádza hlavne v rastlinných potravinách.

Stop Candida

Bez ohľadu na druh omega-3, ktorý konzumujete, sú tieto mastné kyseliny považované za nevyhnutné (preto názov esenciálne), nakoľko nášmu telu chýbajú enzýmy potrebné na ich tvorbu.

Avšak na to, aby ste dosiahli potrebnú dennú dávku omega-3, nemusíte jesť veľa rýb, pretože existuje aj viacero nerybých zdrojov, o ktorých si povieme v tomto článku.

1. Chia semienka

Chia semienka (Salvia hispanica) obsahujú značné množstvo ALA, pričom 60% ich oleja tvorí práve táto mastná kyselina.

Jedna hrsť (30 gramov) chia semienok obsahuje neuveriteľných 5 000 miligramov omega-3 mastných kyselín. Ľahko tak prekonajú denný odporúčaný príjem 1 100 mg pre ženy staršie ako 18 rokov a 1 600 mg pre mužov starších ako 18 rokov.

2. Ľanové semienka

Štúdia publikovaná v Canadian Journal of Cardiology (Kanadský žurnál kardiológie) uvádza, že ľanové semienka (Linum usitatissimum) sú alternatívou k morským produktom. Sú jedným z najbohatších rastlinných zdrojov ALA.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že jedna polievková lyžica (10 gramov) ľanových semienok obsahuje 2 300 až 2,400 mg ALA.

3. Konopné semienka

Konopný olej je jedinečný, pretože obsahuje nielen omega-3, ale optimály pomer 3:1 k omega-6 mastným kyselinám (kyselina gama-linolová). Tento pomer je nevyhnutný, pretože vaše telo má problémy s absorpciou oboch druhov omega kyselín, ak pomer presiahne tento optimálne pomer.

Tri polievkové lyžice (30 gramov) konopných semienok obsahujú približne 2 600 mg ALA.

Konopný olej navyše obsahuje vynikajúcu formu omega-3 mastnej kyseliny – kyselinu stearidonovej (SDA), ktorá sa vo vašom tele premieňa na EPA efektívnejšie ako rybí olej.

Konopný olej je tiež skvelým zdrojom omega-9 mastných kyselín, ktoré rybí olej neobsahuje. Navyše, omega-3 nachádzajúca sa v konopnom oleji je oveľa stabilnejšia forma a oxiduje menej ako rybí tuk.

Stop Candida

4. Perilový olej

Štúdia publikovaná v časopise Oriental Pharmacy and Experimental Medicine (Orientálna farmácia a experimentálna medicína) uvádza, že olej zo semien perilly (Perilla frutescens) trvalo obsahuje jeden z najvyšších podielov omega-3 na úrovni 54% až 64%.

Perila tiež obsahuje asi 14% omega-6 a má tiež omega-9 mastné kyseliny.

V ďalšej štúdii publikovanej v Journal of Nutritional Science and Vitaminology (Žurnál nutričných vied a vitaminológie), ktorej sa zúčastnilo 20 starších účastníkov, výskumníci nahradili sójový olej olejom zo semien perily.

Autori štúdie zistili, že perilový olej spôsobil zdvojnásobenie hladín ALA v krvi a tiež viedol k zvýšeniu hladín EPA a DHA v krvi z dlhodobého hľadiska.

5. Vlašské orechy

Vlašské orechy sú známe tým, že vďaka vysokému obsahu ALA poskytujú veľmi potrebnú podporu pre zdravie mozgu.

Jedna hrsť vlašských orechov (30 gramov) poskytuje 2,5 gramu omega-3, čo je množstvo viac než potrebné na naplnenie vašej dennej potreby tejto esenciálnej a prospešnej mastnej kyseliny.

6. Olej z morských rias

Olej z morských rias je rastlinný zdroj omega-3, konkrétne DHA a EPA. Vzhľadom na to, že veľa rýb konzumuje morské riasy, užívanie doplnkov z riasového oleja znamená, že túto esenciálnu mastnú kyselinu získavate priamo z prvotného zdroja.

Anna Taylorová, dietológka v Centre pre ľudskú výživu na Clevelandskej klinike v Ohiu, hovorí, že hlavným problémom doplnkov z riasového oleja je nedostatok regulácie, ktorá sa ich týka.

To môže viesť k tomu, že zákazníci si kúpia doplnky, ktoré v skutočnosti neobsahujú to, čo je uvedené na štítku. Preto Taylorová pred nákupom odporúča vykonať prieskum značiek týchto doplnkov.

Záver

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležitou súčasťou vašej zdravej, rozmanitej stravy a sú nevyhnutné pre vaše celkové zdravie.

Ak nemáte radi typický ódor pri rybách a doplnkoch s rybím olejom, potom rastlinné zdroje omega-3 budú pre vás ideálnym riešením.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor: Olivia Cook, Zdroj? naturalnews.com, Spracoval: Badatel.bet

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Štúdia spomínaná pri perilovom oleji je jedna zmála, ktorá skúmala tvorbu DHA a EPA z ALA počas dlhšieho časoveho obdobia. Ostatné krátkodobejšie študie došli k chybnému záveru, že sa EPA a DHA z ALA tvorí obmedzene. Dôvod je ten, že bežný človek má akútny nedostatok ALA a mastné kys. s dlhším reťazcom si začne z ALA tvoriť až po nasýtení sa z ALA.

  2. Kolujú rôzne „legendy“ ako vznikla nátierka Flora, ktorá vraj šetrí srdce. Keď sa začala predávať tak som to kúpil a chuť bola umelinová, plastová. Hneď ma to odradilo, tá syntetická chuť. Prešlo 20 ci 25 rokov a stále to vidím v obchodoch. Ak keby to každý človek len vyskúšal/kúpil iba raz tak tak by to nešlo na odbyt ale jak vidím tak ide, ľudia to kupujú bežne. Nedávno som videl ako to kupuje jeden staručký dôchodca – bral to z regálu, chcel som ho od toho odradiť a povedať mu že to nieje také zdravé ako to tvrdia v reklame ale potom som to nechal tak, reku musím si dat poučovaciu pauzu, všetkého moc škodí.

    • Shrnul bych to do památného výroku funese – kdo pije ten blije a kdo nepije blije taky. 🙂

    • Flora a podobné šity su pre socky.

      • .. a drahé to je jaxviňa , taká umelina.
        Pár dní nazad som po rokoch znova kúpil klobásy istej značky, ktoré mi chutili reku sú trocha drahšie ale vždy to bola bašta… a teraz čistá katastrofa – chuť úplne o ničom – diétny salám je oproti tomu gurmánska pochúťka. Ale to nebolo všetko – strašne niečím smrdeli, ten smrad silno pripomínal starú smradlavú handru ktorou bol umývaný riad/náčení alebo keď sa odtiahne po rokoch sporák a vriacou vodou sa umýva z neho storočná mastnota. Safriš, veď v tej výrobe to musia cítiť..

    • Achnaton máš pravdu ľudia to kupujú nie kvôli zdraviu ale prvé je lakomosť a druhé lenivosť potom sprostosť.

  3. Na srdce je dobrý IVERMECTIN. Vyskúšané.
    Tak isto zaberá na rakovinu prostaty. V žiadnom prípade nejesť na rakovinu cukor!!!

  4. U nás vyrastá Omega -3 zo zeme v každej záhrade.
    Je to krásna uzitočná bylinka PORTULAKA. Práve je jej čas. Možno použīvať všade – ako vňať.

    • U nás parkuje Omega 3. Je to užitočné auto. Odvezie rodinu aj babičku.

      • Áno, Rumcajz, toto auto je ešte vyrobené v dobe kedy ešte po planéte Zemi nebol zámerne nastolený fašizmus s názvom „globalizácia automobilového dizajnu“.
        Na dizajne áut posledných 15 rokov je vidieť, že človek už nemá právo vkladať svoje schopnosti v plnej miere do dizajnu a tiež do koncipovania automobilov v zmysle ich účelu. Keď sa pozrieme na mnohé dnešné auta tak nás zíza obrovská papula – ich predok a všetko od tej papule sa smerom dozadu zmenšuje, zužuje a doslova dojmovo marginalizuje akoby sa na ten zadok auta nikto nemal ani pozerať. Kde sú tie zadky, kufre ktoré slúžili objemom rodine akebo človeku, ktorý stále niečo prevážal? Dnes je to robené tak na dva kufre a kancelársky kufrík a to nepíšem o skosenosti karosérie, ktorá doslova devalvuje hodnotu využitia kufra. No a tie minimálne okienka vzadu a masívne neprehľadné zadné stĺpiky – to je za trest cúvať. Špeciálnou kategóriou sú smerovky – blinkre nových áut. To je niečo čo ma často prekvapuje a dokáže naštvať pretože v tých čírich svetlometov tie smerovky niekedy vôbec niesú vidieť, že blikajú. Stačí trocha pritisvetla a nevidím či bliká alebo nie. Luxusnejšie auta majú silné ledky ale bežné novšie auta tie smerovky majú dosť slabé. Často to vidím keď idem na cestách – autu, ktoré chce odbočiť síce smerovky blikajú ale niesu vidieť pretože mu oproti svieti slnko. Taká škoda 100 bola alebo aj tá Omega bola vidieť dobre za každých okolností a nie ako tie dnešné plastovo plechové trasoritky. Mnohé auta z 80 a 90 tych rokov jazdia ešte dnes a držia – slúžia a som zvedavý ci aj tie dnešné výdobytky doby plné elektroniky tolko vydržia… hm stačí jedna myš a je v háji.

        https://auto.bazos.sk/inzerat/166817565/predam-opel-omega-b-combi.php

        • Súhlasím. A jazdia málo jazdené. Auto sa opotrebováva jazdením. Omega je vhodná do mesta na malé vzdialenosti a pre tebou spomínanú prepravu. Dá sa to lacno opraviť.

    • Portulaku tiež používam len tak na surovo na maslovom chlebíku a vysemeila sa mi v kvetnáči pôsobí velmi pekne v okne ako ozdoba a odtrhnem si ju aj do šalátov+++ obsahuje omega 3 mastné kyseliny

  5. Stačí mi „nová“ prozápadná liberálna politika nášho prezidenta a hneď sú zdravotné účinky uvedených 6 potravín znegované. Človek sa môže stravovať zdravo, ale ak sa nezbaví dlhodobého stresu, veľmi mu to nepomôže. Mám v rodine ľudí, ktorí holdujú alkoholu, jedia bravčovú masť, slaninu, údeniny a majú takmer 100% priechodnosť kardio vencovitých ciev a cholesterol v norme. Omega 3 im toho veľa nehovorí. Hlavnou príčinou pravdepodobne je, že sú v pohode.

    • OD ALKOHOLU Sú STáLE parou nič ich nerozhádže s chuťou si dajú slaniny stres ich ich obchádza a žijú si v pohode D

    • Je to inak pane.

      Ukážka ľudí, ktorí vyživujú súčasný systém. Len vďaka ním je stále tak mocný.

  6. 10 příznaků, že se blíží globální válka

    https://aktax.cz/10-priznaku-ze-se-blizi-globalni-valka/

  7. Pre redakciu. Omega-3 z iného pohľadu:
    https://www.elihealth.cz/pufa-omega-3/

  8. Doporučujem autorke nech úplne vysadí tuky zo stravy… Nasýtené tuky si telo vyrobí z glukózy. Po pár mesiacoch nech sa pochváli s kvalitou vlasov a pokožky…. V minulosti kulturisti obmedzovali tuk na minimum a mali problémy – pokial nesuplementovali malé množstvo omega3. Že kys.alfa linoleova a linolová nie sú esencialne by som netvrdil. Ale je pravda, že kys. linolovej máme nadbytok. A to aj ludia konzumujúci iba loj, masť a maslo. Čo jedia zvieratá, to majú v tuku. Takže v tomto smere je lepší kokosový tuk na varenie a v studenej kuchyni trochu ľanového.

Pridajte komentár

*