Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

10 najlepších potravín proti stresu a na posilnenie imunity, srdca i mozgu


Print Friendly, PDF & Email

potraviny-proti-stresu

Cítite sa byť neustále v strese? Zacvičte si! Cvičenie je jednou z najmenej prirodzene využívaných aktivít a možno jeden z najefektívnejších a prirodzených spôsobov pre zníženie stresu.

Štúdie neustále potvrdzujú, že cvičenie je užitočným nástrojom pre zníženie stresu a zlepšenie celkovej nálady. Avšak cvičenie predstavuje len jednu zložku zdravého životného štýlu.

Vaše stravovanie tiež zohráva dôležitú úlohu v procese, ako vaše telo reaguje na stres.

Hoci všeobecne zdravá strava, v ktorej absentujú spracované potraviny, je ideálna pre podporu dobrého zdravia, niektoré potraviny sú lepšie ako iné v boji proti stresu.

Uvádzame top 10 potravín podieľajúcich sa na znižovaní stresu, ktoré môžete začleniť do svojho jedálnička:

1. Tmavá čokoláda

Obyčajne je vnímaná ako komfortné jedlo, vyhľadávané miliónmi ľudí, avšak odporcami zavrhované pre vysoký obsah cukru a tukov.

Ukazuje sa, že veda v skutočnosti podporuje konzumáciu čokolády pri znižovaní stresu a zlepšení nálady. Nedávne štúdie dokonca preukázali, že čokoláda je prospešná potravina, ktorá môže napomôcť redukcii stresových hormónov, ako sú kortizol a katecholamíny.

Jedna štúdia potvrdila, že u účastníkov, ktorí boli pod vysokým stresom, došlo k významnému poklesu hladiny stresového hormónu, keď v priebehu dvoch týždňov jedli tmavú čokoládu.

Množstvo tmavej čokolády spotrebovanej počas tejto štúdie predstavovalo cca 43,5 gramov na deň, alebo viac ako 226,8 gramov za týždeň. Pri výbere čokolády sa však uistite, či je organická a s extrémne nízkym obsahom cukru.

2. Vlašské orechy

Jeden z fyziologických prejavov stresu je hypertenzia, alebo vysoký krvný tlak.

Vysoký obsah kyseliny alfa-linolénovej a kyseliny linoleovej vo vlašských orechoch preukázal schopnosť podporovať zdravý krvný tlak.

Štúdia z roku 2010 zistila, že polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré tieto orechy obsahujú, napomáhajú znormalizovať krvný obeh a podporujú kardiovaskulárny systém pri akútnom strese.

3. Losos

Vďaka vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín sa losos často považuje za jedlo vyživujúce náš mozog. Výskum naznačuje, že losos má tiež schopnosť znižovať metabolický stres.

Nedávna štúdia zistila, že omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú v tejto rybe ľahko využiteľné, znížili hladinu kortizolu u mužov, ktorí zažívali stres a trpeli úzkosťou.

Kortizol je stresový hormón, ktorý sa v tele zvyšuje v čase psychickej a fyzickej námahy. Nadbytok tohto hormónu je často spojený s nekontrolovateľným zvýšením telesnej hmotnosti.

Losos obsahuje oveľa viac vitamínu D ako iné druhy rýb. Vitamín D3, ktorý sa nám v tele vytvára v kombinácii so slnečnými lúčmi, je dôležitý pre fungovanie radu fyziologických mechanizmov v tele, zahŕňajúcich riadenie našej nálady a ochranu pred nepriaznivými účinkami stresu.

V náročnom období zásoby vitamínu D zvyčajne klesajú, preto sa odporúča si tento cenný vitamín dopĺňať.

4. Cesnak

Podobne ako losos, aj cesnak potláča hladiny kortizolu, čím zabraňuje vplyvu stresových účinkov na náš organizmus skôr, než prepuknú.

Sírne metabolity v cesnaku, ako je alicín, sú tiež spájané so zdravým krvným tlakom i cholesterolom a podporujú kardiovaskulárny systém.

5. Figy

Čerstvé alebo sušené, figy sú silným zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ako biologicky dostupný zdroj draslíka, vápnika a horčíka, figy poskytujú živiny potrebné pre udržanie zdravého krvného tlaku a správnu funkciu svalov.

6. Ovsená múka

Prirodzene drvený a brúsený ovos slúži ako zdroj vysoko kvalitnej vlákniny, nestráviteľných sacharidov, ktoré sú potrebné pre trávenie a celkové nasýtenie.

Komplexné sacharidy, nachádzajúce sa v ovsených vločkách, podporujú zdravú hladinu serotonínu, ktorý prispieva k zlepšovaniu nálady.

7. Tekvicové semená

Tekvicové semienka, obľúbené predovšetkým na jeseň, sa podieľajú na znižovaní stresu svojím vysokým obsahom jednotlivých živín, ako sú omega 3 mastné kyseliny, horčík, zinok a draslík.

Tekvicové semená majú tiež vysoký obsah fenolov, ktoré podporujú antioxidačnú aktivitu.

Tieto antioxidanty majú potenciál pre riadenie absorpcie glukózy a ochranu pred oxidačným stresom a hypertenziou.

8. Mangold

Táto tmavo zelená listová zelenina je plná základných vitamínov rozpustných v tukoch (A, C, E a K), rovnako ako aj minerálnych látok, ako sú vápnik, železo, horčík a draslík.

Mangold obsahuje aj špecifickú triedu antioxidantov známych ako „betalains“.

Bolo zistené, že tieto zlúčeniny chránia telo pred vysokou hladinou cukru v krvi a vysokým krvným tlakom.

9. Morské riasy Dulse

Tieto zelené riasy sú tiež zdrojom vysoko kvalitných živín a antioxidantov.

Okrem dôležitých vitamínov a minerálov, dulse obsahujú aj jód, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy. Podieľa sa na tvorbe a regulácii hormónov.

Táto fialová morská zelenina patriaca medzi tzv. „superfoods“ pomáha v boji proti účinkom stresu tým, že udržuje správnu hladinu hormónov v tele.

10. Citrusové plody

Aromaterapia už po stáročia využíva citrusové vône ako prírodný prostriedok pre relaxáciu. Nielen vôňa, ale aj konzumácia samotných plodov, ako sú pomaranče a grapefruity, zohráva dôležitú úlohu pri eliminácii stresu.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sú pre nás tieto plody veľkým prínosom.

Jedna štúdia hodnotila fyziologický účinok vitamínu C u obéznych detí trpiacich duševným stresom. Sledoval sa predovšetkým krvný tlak pacientov.

Výsledky ukázali, že u detí s vyšším rizikom došlo k zníženiu krvného tlaku oveľa viac ako tomu bolo pri skupine chudých detí, ktoré neboli vystavené stresu.

Záver

V súčasnosti vedieme často uponáhľaný život a nemáme dostatok času sami pre seba. Je preto dobré vedieť, ako sa môžeme chrániť pred nepriaznivým vplyvom stresu, ktorý nám môže spôsobovať rad rôznych ochorení, o ktorých ani sami veľakrát nevieme.

Hoci sa mu úplne nevyhneme a pravdepodobne bude vždy prítomný v našom živote, môžeme si pomôcť úpravou nášho životného štýlu.

Začnime sa viac hýbať a zaraďme do nášho jedálnička potraviny, ktoré sú obsahom cenných živín dôležité pre zníženie každodenného stresu a zlepšenie našej nálady.

Navyše sú bežne dostupné v našich obchodoch. Vykročme tou správnou cestou a začnime sa usmievať.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. sudruhvia, znie to dobre, ale nie pre kazdu krv.skupinu je to iste dobre……………

Pridajte komentár

*