Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Za pár hodín sú v krvi: Ako sa chrániť pred toxínmi z opaľovacích krémov


Print Friendly, PDF & Email

Za pár hodín sú v krvi: Ako sa chrániť pred toxínmi z opaľovacích krémov

Ak ste takí, ako väčšina ľudí, tak zvyčajne nevyjdete na páliace slnko bez toho, aby ste na seba naniesli poriadne množstvo spreju či krému na opaľovanie.

Veď predsa, ako tvrdia mnohí lekári či média, ultrafialové lúče, ktoré nás bombardujú zakaždým, keď vyjdeme von, môžu údajne spôsobovať rakovinu kože. Preto je treba chrániť vždy a všade.

A pre mnohých z nás to nie je len prípad natretia sa opaľovacím krémom, keď ideme na pláž alebo na celodenný piknik pod holým nebom – nie, túto vec používame každodenne pri práci, v škole alebo len pri oddychu vonku.

Prenikanie chemikálií z krémov do krvi

Avšak, podľa nového výskumu amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) chemické látky v našom opaľovacom kréme neodpočívajú len tak na povrchu našej kože, dokým ich nezmyjeme.

Naopak, mnohé aktívne ingrediencie vstupujú do nášho krvného riečiska v množstvách ďaleko prevyšujúcich to, čomu sa doteraz verilo.

Správa, uverejnená v odbornom časopise JAMA, zistila, že po nanesení opaľovacieho spreja, mlieka a krému nastáva „systémová absorpcia aktívnych zložiek opaľovacieho prostriedku“, ďaleko prevyšujúca odporúčané limity FDA.

A hoci účinky tohto presakovania do nášho krvného riečiska zostávajú nejasné, údaje podporujú potrebu vykonania ďalších šetrení FDA, aby sa presne stanovil zdravotný dopad týchto zistení.

Theresa Michelová, riaditeľka odboru FDA pre liekové produkty, ktoré nie sú na predpis, a spoluautorka štúdie, pre Wired povedala:

„Všetci si vždy mysleli, že sa nebudú absorbovať, lebo sú určené k pôsobeniu na povrchu kože. Ony sa však absorbujú.“

Údaje ukazujú, ako sme v našom pretrvávajúcom boji proti rakovine kože –  jednej z najbežnejších zhubných rakovín, postihujúcej ročne odhadom asi 3,3 milióna ľudí – používali obrovské množstvá ochranných krémov.

Pritom, keďže ide o voľne predajný tovar, tak im dôverujeme bez toho, aby sme preverili, aký by mohol byť ich zdravotný dopad.

Opaľovacie krémy neboli nikdy testované tak ako lieky

V správe o štúdii šéfredaktorka  časopisu JAMA Dermatology, Kanade Shinkaiová, a niekdajší predseda FDA, Robert Califf, uviedli:

„Opaľovacie prostriedky neboli podrobené štandardnému testovaniu na bezpečnosť liekov, a klinickým lekárom a spotrebiteľom napriek desaťročiam hromadného používania chýbajú údaje o systémových hladinách lieku.

Navyše ešte neboli vykonané patrične navrhnuté testy pre pochopenie optimálnej dávky opaľovacieho krému, potrebnej na dosiahnutie rovnováhy medzi rizikom a prínosom, pri jeho používaní ako prevencie pred rakovinou kože a melanómom.“

Stop Candida

Výskumníci sa zamerali na koncentráciu štyroch aktívnych zložiek v krvnom riečisku 24 účastníkov, a to:

  • avobenzónu
  • ecamsulu
  • octokrylénu
  • oxybenzónu

Účastníkom kázali podľa uvádzaného návodu používať jeden zo štyroch rôznych druhov opaľovacích prostriedkov – sprej, mlieko alebo krém – štyrikrát denne po dobu štyroch dní na odhalenú kožu, ktorá nebola zakrytá plavkami.

Konkrétne oxybenzón dosiahol prahovú koncentráciu v plazme už dve hodiny po jednom použití a na siedmy deň štúdie prekračoval hranicu 20 ng/ml.

Alarmujúce na tom je, že pretrvávajúca prítomnosť slnko filtrujúcich molekúl v krvnom riečisku zostáva záhadou z pohľadu toho, čo – ak vôbec niečo – to znamená pre naše telá.

Shinkaiová a Califf ďalej vysvetlili:

„Zistenia štúdie vyvolávajú veľa dôležitých otázok o opaľovacích prostriedkoch a procese, akým priemysel ich výroby, klinickí lekári, propagujúce organizácie a regulačné úrady hodnotia prínosy a riziká týchto povrchových, voľne predajných liekov.

V prvom rade je veľmi dôležité zistiť, či systémová absorpcia opaľovacieho prostriedku nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie.

Po druhé si ďalšie skúmanie systémových hladín opaľovacích krémov vyžadujú účinky rozličných opaľovacích zmesí, klinické charakteristiky (t.j. typ kože, vek, prítomnosť kožných ochorení, narúšajúcich kožnú bariéru), úroveň fyzickej aktivity a vystavenia sa slnku a vode.“

Výrobcovia opaľovacích krémov budú teraz musieť dodať úradom doplňujúce údaje, týkajúce sa ich absorpcie do krvného riečiska. Ak údaje ukážu, že sa opaľovací prostriedok neabsorbuje nad povolenú toxikologickú hladinu, nebudú mať výrobcovia žiadny problém.

Ak ale odporúčané limity prekročia, budú chcieť kontrolné úrady vedieť, aké sú potenciálne riziká ohľadom rakoviny, poškodzovania reprodukčného a endokrinného systému a ďalších možných hrozieb.

Záver

Ak vás tento výskum prinútil zamyslieť sa, je tu riešenie.

V súčasnosti je na trhu celý rad opaľovacích prostriedkov na báze prírodných minerálov a na internete sa dajú nájsť recepty na doma pripravované prírodné alternatívy, ako napríklad tento.

Na minimalizáciu vystavenia sa karcinogénnym lúčom je tiež možné použiť ochranné oblečenie, klobúky a slnečné okuliare.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: naturalblaze.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*