Viete prečo pred očkovaním proti covidu nikto nezisťuje vaše protilátky, kontraindikácie ani anamnézu? Lebo ich nezaujíma vaše zdravie, ale vaša smrť.

Vedci vypestovali „vlákno“ z ľudskej kože, aby mohli zašívať ľudí či opravovať orgány

Print Friendly, PDF & Email

Vedci vypestovali „vlákno“ z ľudskej kože, aby mohli zašívať ľudí či opravovať orgány

Tímu vedcov vo Francúzsku sa podarilo vypestovať „ľudskú textíliu“ z ľudských kožných buniek, vytvoriac vlákno, ktorého základom je ľudská koža.

Môže sa používať napríklad na uzatváranie rán alebo spletanie, háčkovanie a tkanie do jedinečných vzorov pre implantovateľné kožné transplantáty.

Nový materiál je už úspešne otestovaný na zvieratách

Výskumníci vo francúzskom Národnom inštitúte zdravotníckeho a lekárskeho výskumu v Bordeaux už materiál úspešne použili pri operáciách na zvieratách.

Tvrdia, že materiál sa dá v budúcnosti používať aj na opravu ľudských orgánov či transplantácie tkanív v život zachraňujúcich operáciách.

K experimentom patrilo zašívanie rán u potkana, ktoré umožnilo plné uzdravenie v priebehu dvoch týždňov.

Ďalší bol experiment na ovci, ktorého súčasťou bolo vytvorenie tkanej rúrky za použitia na zákazku vyrobeného stavu a jej transplantovanie do jej artérie, umožniac dokonalý tok krvi bez akéhokoľvek úniku.

V štúdii, uverejnenej v časopise Acta Biomateriala, výskumníci napísali:

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

„Tieto ľudské tkaniny poskytujú jedinečnú úroveň biokompatibility a predstavujú novú generáciu úplne biologických, z tkanív vytvorených produktov.“

Skladba buniek nazývaných fibroblasty, univerzálny, koži podobný materiál, sa strihá na dlhé pruhy, skrúcaných tak, aby vytvorili vlákna, ktoré sa potom dajú transformovať na rôzne štruktúry.

Hoci sa predstava takého vlákna vyrobeného z kože zdá groteskná, v skutočnosti má pred konvenčnými syntetickými chirurgickými materiálmi jednu veľkú výhodu.

A to hlavne tú, že nevyvoláva imunitné reakcie a zápaly, komplikujúce proces hojenia, čo z neho robí dokonalú novú látku pre lekárske zákroky.

Záver

Nicholas L’Heureux, hlavný autor štúdie, pre New Scientist povedal:

 „Vieme šiť vaky, vytvárať hadičky, klapky a perforované membrány. S vláknom je uskutočniteľný akýkoľvek textilný postup: štrikovanie, spletanie, tkanie, ba aj háčkovanie.“

Dúfajme, že čoskoro sa tieto úkony už budú môcť vykonávať aj na ľuďoch.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace článkyUpozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*