Ako sa prírodným spôsobom za 3 mesiace zbaviť candidy (kvasinkovej infekcie)? Viac info tu

Vedci vypestovali „vlákno“ z ľudskej kože, aby mohli zašívať ľudí či opravovať orgány


Vedci vypestovali „vlákno“ z ľudskej kože, aby mohli zašívať ľudí či opravovať orgány

Tímu vedcov vo Francúzsku sa podarilo vypestovať „ľudskú textíliu“ z ľudských kožných buniek, vytvoriac vlákno, ktorého základom je ľudská koža.

Môže sa používať napríklad na uzatváranie rán alebo spletanie, háčkovanie a tkanie do jedinečných vzorov pre implantovateľné kožné transplantáty.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Nový materiál je už úspešne otestovaný na zvieratách

Výskumníci vo francúzskom Národnom inštitúte zdravotníckeho a lekárskeho výskumu v Bordeaux už materiál úspešne použili pri operáciách na zvieratách.

Tvrdia, že materiál sa dá v budúcnosti používať aj na opravu ľudských orgánov či transplantácie tkanív v život zachraňujúcich operáciách.

K experimentom patrilo zašívanie rán u potkana, ktoré umožnilo plné uzdravenie v priebehu dvoch týždňov.

Ďalší bol experiment na ovci, ktorého súčasťou bolo vytvorenie tkanej rúrky za použitia na zákazku vyrobeného stavu a jej transplantovanie do jej artérie, umožniac dokonalý tok krvi bez akéhokoľvek úniku.

V štúdii, uverejnenej v časopise Acta Biomateriala, výskumníci napísali:

„Tieto ľudské tkaniny poskytujú jedinečnú úroveň biokompatibility a predstavujú novú generáciu úplne biologických, z tkanív vytvorených produktov.“

Liečba osteoporózy

Skladba buniek nazývaných fibroblasty, univerzálny, koži podobný materiál, sa strihá na dlhé pruhy, skrúcaných tak, aby vytvorili vlákna, ktoré sa potom dajú transformovať na rôzne štruktúry.

Hoci sa predstava takého vlákna vyrobeného z kože zdá groteskná, v skutočnosti má pred konvenčnými syntetickými chirurgickými materiálmi jednu veľkú výhodu.

A to hlavne tú, že nevyvoláva imunitné reakcie a zápaly, komplikujúce proces hojenia, čo z neho robí dokonalú novú látku pre lekárske zákroky.

Záver

Nicholas L’Heureux, hlavný autor štúdie, pre New Scientist povedal:

 „Vieme šiť vaky, vytvárať hadičky, klapky a perforované membrány. S vláknom je uskutočniteľný akýkoľvek textilný postup: štrikovanie, spletanie, tkanie, ba aj háčkovanie.“

Dúfajme, že čoskoro sa tieto úkony už budú môcť vykonávať aj na ľuďoch.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*