Japonskí vedci pokročili s vytvorením ľudsko-zvieracích hybridov na pestovanie orgánov


Print Friendly, PDF & Email

Japonskí vedci pokročili s vytvorením ľudsko-zvieracích hybridov na pestovanie orgánov

Po tom, čo Japonsko zrušilo svoj zákaz tohto postupu, dostali japonskí bunkoví biológovia zaoberajúci sa kmeňovými bunkami súhlas experimentovať s ľudsko-zvieracími embryami (chimérami).

Hiromitsu Nakauchi, profesor z Inštitútu biológie kmeňovej bunky a regeneratívnej medicíny na Stanfordovej univerzite a Inštitútu lekárskej vedy na Univerzite lekárskej vedy, plánuje pestovať ľudské bunky v potkaních a myších embryách.

Čo zamýšľajú robiť japonskí vedci

Gény embryí budú zmenené tak, aby neboli schopné vytvoriť pankreas, budú im vložené ľudské bunky a vložia ich do náhradných zvierat, kde vytvoria pankreas z ľudských buniek.

Vedci ich budú dva roky od narodenia monitorovať a tiež budú skúmať mozgy hlodavcov.

Konečným cieľom je vytvoriť zvieratá s orgánmi zloženými z ľudských buniek, ktoré by sa mohli transplantovať ľuďom.

Tento experiment sa odlišuje od xenotransplantácie, pri ktorej sa transplantujú orgány jedného druhu inému. V tomto prípade pôjde o ľudské orgány vypestované vo zvierati od embryonálnej fázy – o zviera s časťou ľudskej biológie.

Pre Nature Nakauchi povedal:

„Keby sme boli schopní vytvárať ľudské orgány vo zvieratách, vedeli by sme pomôcť naozaj mnohým ľuďom.

Navyše by sme tiež mohli využívať vo zvieratách vypestované ľudské bunky či tkanivá na toxikologické štúdie či liekový skríning.

Chirurgovia by si pred operovaním pacientov mohli vyskúšať operáciu na neporušených ľudských orgánoch a mohli by sme skúmať aspekty počiatočného ľudského vývoja, ktorý nebol výskumníkom nikdy predtým dostupný.“

Ľudské orgány nebudú vytvorené okamžite, povedal Nakauchi pre The Asashi Shibum, no pomôže to urýchliť výskum, ktorý pripravovali uplynulých desať rokov.

Liečba osteoporózy

Ľudsko-zvieracie experimenty nie sú pre profesora nové. Bol členom tímu, ktorý v roku 2018 vytvoril ľudsko-ovčiu chiméru (hybrid) s embryami, ktoré mali na každých 100 000 ovčích buniek jednu bunku ľudskú.

Po 28 dňoch výskumníci embryá zničili. Nakauchi vykonával experimenty so zvieracími chimérami už v roku 2010, kedy tiež vytvoril dospelé potkaňo-myšacie chiméry.

Etické obavy

Darcovstvo orgánov robí odvetviu medicíny veľké starosti. Každý deň zomiera dvadsať ľudí čakajúcich na transplantáciu a každých 10 minút pribudne na zoznam čakateľov ďalší človek.

Navyše, okolo transplantácií orgánov sa objavujú mnohé kontroverzie, o ktorých sme písali aj v našich minulých článkoch.

Spomínaný druh výskumu je revolučný, obavy sú však kvôli humanizovanému zvieraťu. Národný inštitút zdravia (NIH) v USA tento druh experimentov na zvieratách prestal v roku 2015 financovať a vykonal verejný prieskum so žiadosťou o vyjadrenie sa k tomuto druhu výskumu.

Výsledkom prieskumu bolo, že z vrátených dotazníkov 22 % respondentov uviedlo, že sú proti tomuto výskumu.

NIH nato svoje obmedzenia rozšírili o zákaz vkladania týchto špecializovaných ľudských buniek do embryí primátov a chov zvierat, v ktorom by sa na zárodočnej línii mohli podieľať ľudské bunky.

Experimenty na ľuďoch a zvieratách sú riskantné a niektorí odborníci sa obávajú, že určité časti zvieraťa vytvoria viac ľudských buniek.

Iní sa obávajú, že ľudské bunky prijme mozog a vytvorí ľudské schopnosti či rysy, čím vznikne „dvojznačný tvor“.

Čo sa týka japonských experimentov, vedci majú v pláne ich zrušiť, keď zistia ľudské bunky vo viac ako 30% mozgov hlodavcov.

Liečba osteoporózy

Zdroj: scientificamerican.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Alena Hučíková

    Je mě z lidstva špatně, degeneruje, je kruté, zachází za hranice přirozenosti.

  2. atómové bomby z 45- roka postihli japoncov do dnešných dní, pretože takéto niečo vymyslí len chorý mozog!!!

  3. Neviem ako vám, ale mne to príde choré. Keď si odmyslím to, čo z takéhoto zmutovaného zvieraťa vznikne,tak mi príde choré voči tomu zvieraťu. Určite bude cítiť bolesť a nebude mu to príjemné, keď mu zaživa odoberú orgány. A čo bude ďalšia etapa, z ľudských embryí, ktoré išli na potrat si budeme pestovať orgány? Inak bol o tom film, kde v jednom zariadení si bohatí ľudia chovali svoje klony a keď potrebovali orgán, klon proste zabili, hrala tam Scarlett Johansson. Mám pocit, že k tomu spejeme. Celé zle.

  4. Niekedy mám pocit, že človek je ten najprimitívnejší, najúbohejší a najhlúpejší živočích na tejto planéte.

  5. Diabolska zvratenost!!!

Pridajte komentár

*