Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Vedci dokázali úspešne zmeniť bunky rakoviny prsníka na tuk


Print Friendly, PDF & Email

Vedci úspešne menia bunky rakoviny prsníka na tuk, aby zamedzili ich šíreniu

V novej overujúcej štúdii na myšiach dokázali výskumníci prinútiť ľudské bunky rakoviny prsníka, aby sa zmenili na tukové.

Aby to tím dosiahol, použil zvláštnu dráhu metastázujúcich rakovinových buniek; ich výsledky sú iba prvým krokom, no ide o skutočne sľubný prístup.

Ako to funguje

Keď si porežete prst, alebo keď sa plodu vyvíjajú orgány, začnú epitelové bunky vyzerať menej ako epitelové a viac ako „menlivé“ – meniac sa na druh kmeňovej bunky nazývanej mezenchým, a potom sa meniť na akékoľvek bunky, ktoré telo potrebuje.

Tento proces sa nazýva epiteliálno-mezenchýmový prechod (EMT) a už dlhšie je známe, že túto, aj opačnú cestu, nazývanú MET (mezenchymálno-epiteliálny prechod), dokáže využívať rakovinová bunka pre svoje šírenie v tele a tvorbu metastáz.

Výskumníci vzali myši, ktorým bola implantovaná agresívna forma ľudskej rakoviny prsníka a liečili ich liekom na cukrovku, zvaným Rosiglitazón a liekom na rakovinu, zvaným trametinib (Mekinist).

Keď rakovinové bunky využili jeden z vyššie spomenutých prechodov, tak sa vďaka týmto liekom namiesto svojho šírenia zmenili z rakovinových na tukové – tento proces sa nazýva adipogenéza.

„Modely použité v tejto štúdii umožnili posúdiť šírenie apidogenézy rakovinovej bunky v bezprostrednom okolí nádoru,“ napísal tím vo svojej štúdii, ktorá bola uverejnená v januári 2019.

„Výsledky naznačujú, že v prostredí relevantnom s pacientom sa kombinovaná liečba s Rosiglitazónom a trametinibom zameriava konkrétne na rakovinové bunky so zvýšenou prispôsobivosťou a spôsobuje ich apidogenézu.“

Hoci nie každá rakovinová bunka sa zmenila na tukovú, tie, ktoré apidogenézou prešli, sa už na rakovinové nezmenili.

„Bunky rakoviny prsníka, ktoré prešli EMT, sa nielenže zmenili na tukové, ale prestali sa aj množiť,“ povedal vedúci autor štúdie Gerhard Christofori, biochemik z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku.

„Pokiaľ vieme povedať na základe dlhodobých experimentov, rakovinové bunky, ktoré sa zmenili na tukové, zostávajú tukovými a na bunky rakoviny prsníka sa už spätne nemenia.“

Ako to teda funguje? Nuž, trametinib ako liek jednak zvyšuje prechodový proces buniek – keď sa rakovinové bunky menia na kmeňové – a potom zvyšuje premenu tých kmeňových buniek na tukové.

Rosiglitazón bol menej dôležitý, no v kombinácii s trametinibom aj on pomáhal pri premene kmeňových buniek na tukové.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

„Liečba apidogenetickou diferenciáciou v kombinácii s Rosiglitazónom a [trametinibom] účinne bráni invázii rakovinových buniek, šíreniu a tvorbe metastáz u rôznych predklinických myších modelov rakoviny prsníka,“ napísal tím.

Vedci úspešne menia bunky rakoviny prsníka na tuk, aby zamedzili ich šíreniu

(Department of Biomedicine, University of Basel)

Obrázok hore znázorňuje tento proces, v ktorom sú naľavo rakovinové bunky vyznačené zelenou fluoreskujúcou bielkovinou a normálna tuková bunka červenou.

Napravo sú rakovinové bunky, ktoré sa zmenili na tukové, zobrazené ako hnedé, lebo červená tukových buniek sa mieša s bunkami rakoviny, označenými zelenou bielkovinou.

Potrebné lieky sú už schválené, čaká sa na klinické testy

Vzrušujúce je, že oba tieto lieky už americká FDA schválila, takže by malo byť jednoduchšie dostať tento druh liečby do klinických testov pre skutočných ľudí.

Vzrušujúce je to aj napriek skutočnosti, že vieme, ako veľa na myšiach testovaných liečob sa v skutočnosti do štádia klinických testov nedostalo, alebo v nich zlyhalo. Trochu viac nádeje dáva skutočnosť, že táto zaberala na bunky ľudskej rakoviny.

Tím zatiaľ zisťuje, či by táto liečba fungovala v kombinácii s chemoterapiou a či by sa dala aplikovať na iné druhy rakoviny.

„V budúcnosti by sa mohol tento inovatívny terapeutický prístup používať v kombinácii s konvenčnou chemoterapiou, tak na potláčanie rastu pôvodného nádoru, ako aj vytvárania smrtiacich metastáz,“ vysvetlil Christofori pre Press Association.

„Klinické posúdenie represívneho účinku liečby na experimentálnu metastázu rakoviny prsníka a tým aj na jej potenciál hrozby IV. štádiom rakoviny prsníka si u následných predklinických modelov bude vyžadovať kombinácie adjuvantnej liečby a chemoterapie,“ napísal tím.

 „Keďže sme k skúmaniu predklinického účinku liečby použili už schválené lieky, je posun do klinického výskumu možný.“

Uvedený výskum bol publikovaný na stránke Cancer Cell.

Verzia tohto článku bola prvýkrát uverejnená v januári 2019.

Liečba osteoporózy

Zdroj: sciencealert.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*