Posledné slová novinárky vás donútia zamyslieť sa nad celým priemyslom rakoviny prsníka


Print Friendly, PDF & Email

Posledné slová novinárky vás donútia zamyslieť sa nad celým priemyslom rakoviny prsníka

Bývalá novinárka, zamestnankyňa Los Angeles Times Laurie Backlundová, bojovala s rakovinou prsníka od roku 1996.

V roku 2014 už vedela, že jej čas je už zrátaný a keď prežívala svojich posledných niekoľko mesiacov, napísala o svojom príbehu úvahu „Keď ležím a zomieram“.

Becklundová zomrela 8. februára 2015. Toto chcela, aby ste vedeli o rakovine prsníka.

Včasné odhalenie rakovinu nelieči

„Mala som vyše 20 mamografií a žiadna moje ochorenie nezachytila.

Vlastne máme teraz významné štúdie dokazujúce, že rutinný skríning na mamografe, ktorý môže viesť k chybnej diagnóze, zbytočnej liečbe a nadmernému vystaveniu žiareniu, môže ľuďom viac uškodiť než pomôcť.“ píše Bucklundová. Viac sme o jednej takejto štúdii písali pred časom TU.

Zistiť včas rakovinu znamená v mnohých prípadoch zachytiť ju skôr, ako vytvorí príznaky.

To je problém, pretože nie každý predrakovinový stav sa skutočne stane rakovinou, alebo sa nestane takým druhom rakoviny, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť život človeka. No každý prípad sa lieči tak, ako by išlo o rovnaký druh rakoviny.

Podľa článku v Oxford Journals je skríning na mamografe zodpovedný za asi 25% zbytočných diagnóz u rakoviny prsníka. Zbytočná diagnóza môže pacientov poškodiť a viesť k „zbytočnému využívaniu protirakovinových liečob“, ako je chemoterapia.

Ďalší článok v časopise The New England Journal of Medicine odhadol, že v roku 2008 bola v USA zbytočne diagnostikovaná rakovina prsníka 70 000 ženám, čo je šokujúcich 31% všetkých diagnóz rakoviny prsníka.

Keď si Becklundová pri samovyšetrení v roku 1996 prvýkrát objavila hrčku v prsníku, liečili ju lumpektómiou a ožarovaním. Mala ten „najliečiteľnejší“ druh rakoviny prsníka.

Päť rokov po liečbe jej lekár povedal, že je len minimálna šanca toho, že sa jej choroba vráti.

Napriek tomu jej v roku 2009 diagnostikovali rakovinu prsníka v IV. štádiu, ktorá sa jej rozšírila do kostí, pečene, pľúc a mozgu.

Metastastický karcinóm prsníka (MBC) je jediný druh rakoviny prsníka, ktorý zabíja

Metastatická rakovina je „rakovina, ktorá sa rozšírila z miesta, kde začala, na iné miesto v tele,“ uvádza stránka Cancer.org.

Podľa neziskovej skupiny Metastatic Breast Cancer Network (MBCN), zastupujúcej práva pacientov, samotná rakovina prsníka nezabíja, pacienti s týmto ochorením zomierajú skôr na následky toho, že rakovinové bunky putujú do iných dôležitých orgánov.

Najbežnejšie sa rakovina prsníka šíri do kostí, mozgu, pečene a pľúc. A v Becklundovej prípade sa rozšírila do všetkých štyroch miest. Keď prišla na konferenciu MBCN, ostatných účastníkov šokovalo, že je ešte nažive.

Takmer u všetkých ostatných sa rakovina rozšírila len do jedného orgánu. Keď skupinu ľudí, v ktorej bola, požiadali, aby zostali stáť, ak prežili 2 roky po diagnostikovaní, väčšina si sadla.

Becklundová bola zrejme jediná, ktorá stála po tom, čo prežila 7 rokov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdravotnícky establišment necháva v kaši svojich pacientov

Na metastický karcinóm prsníka zomiera ročne odhadom 40 000 pacientov. Ďalších 250 000 na svoju smrť čaká.

 „Hovorím ´odhadom´, pretože od nikoho nepožadujú nahlásenie diagnostikovania metastáz. Úmrtné listy zvyčajne uvádzajú symptómy ako „respiračné zlyhanie“, nie skutočnú chorobu. Sú nás doslova nespočetné množstvá,“ napísala Becklundová.

Hoci hlavným zdrojom rakovinových štatistík je programDohľadu, epidemiológie a konečných výsledkov (SEER), podľa MBCN neberie do úvahy počet metastatických karcinómov prsníka.

Napriek tomu sa odhaduje, že až do 30% všetkých prípadov je metastatických a napriek tomu sa nepočítajú.

Navyše sa, podľa METAvivor, neziskovej organizácie, zastupujúcej práva pacientov s metastatickým karcinómom prsníka, odhaduje, že len 2% všetkých rakovinových výskumov smerujú k hľadaniu riešenia na prevenciu či liečbu metastatického karcinómu prsníka.

Neexistuje žiadny jeden „liek“

„Všetci sme, v podstate, jednoosobovými klinickými pokusmi. No vedomosti, získané týmito pokusmi, zomrú spolu s nami, pretože nejestvuje žiadna úplná databáza pacientov s metastatickým karcinómom prsníka…“ napísala Becklundová. 

Hoci panuje presvedčenie, že človek, ktorý prežije 5 rokov po diagnostikovaní rakoviny, rakovinu prežil, pre pacientov s metastatickým karcinómom prsníka to neznamená takmer nič.

Aj keď nejaká liečba existuje, metastatický karcinóm prsníka je, podľa Výskumného centra pre výskum rakoviny Freda Hutchinsona, neliečiteľný. Pacientom s metastatickým karcinómom prsníka nepomáha ani včasné objavenie.

Ďalší druh rakoviny prsníka, ktorý kedysi lekári označili nálepkou „liečiteľný“, sa často po rokoch vráti ako metastázy IV. stupňa. A jeden typ liečby nefunguje u všetkých pacientov s metastatickým karcinómom prsníka.

Momentálne, hoci sa práve začínajú objavovať nové terapie, je u pacientov s metastatickým karcinómom prsníka stále len malá nádej a prírodné a holistické terapie, ktoré sa ukázali ako sľubné, sa rutinne ignorujú.

Posledné slová Laurie Backlundovej

 „Sľúbte mi, že v mojom mene nikdy nebudete nosiť ružovú stužku, ani nehodíte dolár (či euro) do vedierka, určeného na ´povedomie´ o rakovine prsníka pre ´skoré nájdenie lieku´, mantry fundraisingového prízraku, ako napríklad Susan G. Komenová (a mnohé iné nadácie a ligy proti rakovine), ktoré propagujú skomolené posolstvo o rakovine prsníka a o tom, ako ju ´liečiť´“, napísala Becklundová.

I budem veľmi prekvapená, keď nájdem jednu gramotnú osobu, ktorá si nie je vedomá existencie rakoviny prsníka a toho, že mnohých pacientov ohrozuje na živote. Toho faktu sme si plne vedomí. Čo teraz? Načo ešte „zvyšovať povedomie“?

Príjem Susan G. Komenovej predstavoval v roku 2014 závratných 287 409 269 dolárov a údajne 79% išlo do jej vzdelávacích, výskumných a podporných programov.

No okrem povedomia tie peniaze, minuté za viac než 30 rokov (v hodnote 2,6 miliardy dolárov), urobili len málo pre mieru prežitia tej rakoviny prsníka, ktorá skutočne zabíja – MBC.

Záver

„Ružová je pekná, ale nezakryje fakt, že metastatický karcinóm prsníka zabíja,“ píše sa na stránke METAvivor.

Pre tisíce žien (a dokonca aj mnohých mužov, keďže sa nejedná o výsostne ženské ochorenie), ktorí práve teraz zmierajú na rakovinu prsníka, to je uveriteľnejšia a úprimnejšia kampaň na vytvorenie verejného povedomia.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Definitiva

  2. 3. stupeň, metastázy, sú neliečiteľné. 1 stupeň je liečiteľný. Čínska štúdia, Campbell, poskytuje dôkazy, ako aj cenzúru farmaceutickej loby. Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví, máte návod zdravej stravy na prevenciu a liečbu civilizačných ochorení.
  Doktori stanovujú príznaky ochorenia a tie potláčajú „liekmi“, skutočnou príčinou civilizačných ochorení je nazdravá strava a žiadny, alebo nezdravý spôsob pohybu.

 2. Doc.Ing.Neito Lipták,PhD.

  Po dobrej skúsenosti mojej manželky K.L. s reakciou OÚSA Bratislava na objavenie CA prsníka (v porovnaní s osudom viacerých jej rovnako postihnutých, ináč liečených priateliek) a s hlbokou úctou a vďakou pre OÚSA, zvlášť pre vtedajšieho primára MUDr.J.D.Knoteka dovoľte mi poznamenať, že jediná možnosť prežitia ešte mnohých rokov je voľba okamžitej veľmi kategorickej chirurgie a následnej maximálnej starostlivosti o všetky aspekty zdravia (telesný, duševný, duchovný) .
  Neito Lipták

 3. Názor…….podstata vzniku CA je v poruche mozgovej homeostázy a funkčnosti epifýzy……..
  Možnosti terapie sú v Indickej Vedskej fiolozofii a staroegyptskej Karnak chrámovej
  medicíne, vrátane pyramidálnych energií…….ide o vesmírne chápanie vzniku života, zdravia a smrti človeka, ktoré nás čaká „za dverami“ …Jozef

 4. Rýchla terapia: V lete za pekného počasia s malým batôžkom (s fľaškou na vodu a s dekou) sa vzdialiť od civilizácie, pripojiť sa k srnkám a robiť PRESNE to, čo robia ony. Po týždni sa vrátiť domov, pozrieť sa do zrkadla a rozhodnúť sa, či dokážeme aspoň polovicu z toho dodržiavať aj doma a postupne sa vyliečiť, alebo či radšej chceme aj ďalej bežať v ústrety zdĺhavej, viac-menej istej smrti.

Pridajte komentár

*