3 veci pre zdravie, čo takmer nič nestoja, no zmenia váš život


3 veci pre zdravie, čo takmer nič nestoja, no zmenia váš život

Máte radi odporúčania na tejto či iných stránkach ohľadne stravy a zdravia? Je ich však príliš mnoho a vy na ne nemáte čas? Alebo sa vám to celé zdá príliš komplikovaná téma?

Dnes vám ponúkneme tri jednoduché spôsoby. Ich aplikáciou dokážete bez veľkého úsilia a námahy výrazne zlepšiť stav svojho zdravia.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

1. Denné užívanie vitamínu C

Ak nie ste typ človeka, ktorý rád pravidelne užíva vitamíny alebo iné doplnky stravy, skúste aspoň tento jeden. Vitamín C je nepostrádateľný pre stovky biologických procesov prebiehajúcich v organizme.

Dostatočná hladina vitamínu C zabezpečení, že potiaže ako chrípka alebo nachladenia vymiznú z vášho života.

Ak aj náhodou niekedy ochoriete, zvýšte hneď pri prvých príznakoch choroby dennú dávku na dvoj alebo trojnásobok.

Výsledkom bude, že namiesto týždňa boľavého hrdla či tečúceho nosa to bude trvať len zopár dní.

Užitočnosť vitamínu C sa však tuto nekončí.

Jeho pravidelným užívaním si zabezpečíte aj niekoľko ďalších prínosov. Tu je zopár z nich:

  • výrazne znížite dennú únavu
  • spomalíte starnutie
  • zvýšite kvalitu vlasov, nechtov i kože (podpora tvorby kolagénu)
  • obmedzíte krvácanie ďasien počas umývania zubov, ak ním trpíte

Dalo by sa takto pokračovať ďalej. Tých prínosov je naozaj veľa. Toto by vám však malo dať stručnú predstavu.

Podrobnosti o dávkovaní v klinických množstvách na rôzne ochorenia sú uvedené tuto. Viac informácií o pozadí Vitamínu C nájdete v tomto článku.

Zverím sa vám s jednou vlastnou skúsenosťou…

Kedysi, nie až tak dávno, keď som mal dvadsať a čosi rokov, som býval pravidelne v práci unavený. Nie príliš, aby ma to obmedzovalo v pracovnom výkone, no cítil som to. Ja viem, dosť blbé na tak mladý vek.

Prvou vecou každé ráno bola káva. Na naštartovanie. Kritické to bolo vždy po obede. To by som si bol najradšej vždy na hodinku zdriemol. Samozrejme nebolo to možné, keďže nežijeme v krajine s tradíciu poobedňajšej siesty.

Potom, bez toho aby som zmenil čokoľvek iné, som začal užívať každé ráno 1000 mg Vitamínu C (no stačí aj menej).

Výsledok sa samozrejme nedostaví hneď na druhý deň. Ale zasa to nebude trvať ani rok. V skutočnosti som ani presne nezbadal kedy, no približne po pár týždňoch sa veci zmenili.

Zrazu sa vytratili tie momenty, keď sa vám po obede zatvárajú viečka a vy máte problém udržať oči otvorené. To isté ráno. Zrazu sa prichytíte, že už je 11 hodín dopoludnia, ešte ste nemali rannú kávu a na počudovanie neomdlievate od únavy.

Neveríte?

Skúste to vyskúšať sami na sebe. A dajte nám potom vedieť výsledok!

2. Trocha viac pohybu

Áno, áno ja viem, zasa to staré známe. Nepreskakujte však zatiaľ k ďalšiemu bodu. Dozviete sa tu pár vecí a tipov, o ktorých sa stavím, že ste zatiaľ nepočuli.

Najprv však kontrolná otázka:

Mali ste už niekedy bolesti chrbta alebo stuhnutej šije?

Zrejme sa medzi vami nenájde osoba, ktorá by nemala. Ak nájde, určite sa mi ozvite, chcem poznať vaše tajomstvo!

Teraz príde to sľúbené, tak trošku nezvyčajné odporúčanie. Týka sa predovšetkým ľudí so sedavým zamestnaním:

„Uvažovali ste niekedy o pracovnom stole za ktorým sa stojí?“

Nezmysel? Nie tak celkom.

Dobre, státie nie je priamo pohyb, no je k nemu o krok bližšie ako sedenie. V skutočnosti nie o jeden, ale možno päť.

Pri státí vaše telo zapája veľké množstvo svalov, ktoré pri dlhých sedeniach ostávajú nevyužívané a pomaly chradnú. Po čase to má za následok spomínané bolesti chrbta a krku.

Je tu však ešte jeden ďalší faktor týkajúci sa vašej produktivity. V stoji nevydržíte dlhšie ako dve hodiny. To vás potom núti pracovať produktívne. Nie zaháľať browsovaním po internete či robeným iných, zaujímavejších vecí ako je vaša práca.

Po dvoch hodinách sa potom musíte ísť prejsť, prípadne si na chvíľu sadnúť. To ale nevadí, pretože človek sa nevie dostatočne sústrediť na jednu vec dlhšie ako tie dve hodiny.

Zbohom vysoký krvný tlak

Vidíte? Okrem zjavného zdravotného prínosu tu máte ako bonus hneď aj tip pre zvýšenie produktivity práce!

Dve muchy jednou ranou.

Pomysleli by ste si predtým, že existuje spôsob ako urobiť niečo pre svoje zdravie priamo počas pracovnej doby?

Uznávame, že takéto riešenie nie je vždy možné zrealizovať. Niektorí zamestnávatelia pravdepodobne vaše nadšenie zdieľať nebudú.

Nevadí.

Ak to nejde v práci, skúste to aspoň doma. Ikea niekedy zvykne mať takéto stoly na státie v ponuke. Zistite, či ich nemá v práve teraz. Bývajú dokonca aj pomerne lacné.

Nie je pracovný stôl po stojačky celkom tá správna voľba pre vás?

Potom tuto je zopár ďalších možností pre zapracovanie extra pohybu do vášho života:

  • Urobte si aspoň 10 minútovú prechádzku počas obedňajšej prestávky.
  • Po večeri zasadnete za telku alebo počítač? Choďte sa predtým prejsť okolo domu.
  • Ste náročnejší a prechádzky vám nestačia? Zacvičte si. Hocičo – kliky, drepy, brušáky, cviky na chrbát, Päť Tibeťanov, atď.

Ak ešte nepoznáte Päť Tibeťanov, vrelo odporúčame zaobstarať si knihu s podrobným popisom cvičení.

Ide o jogový systém jednoduchých, ale veľmi účinných cvičení, ktorý vznikol v Himalájach.

Cvičenie si nevyžaduje veľa času ani úsilia. Je ho možné ho vykonávať takmer kdekoľvek – doma, u susedov (tam možno nie), v prírode alebo na chalupe.

Okrem posilňovania chrbtových svalov ďalej tiež odbúrava stres, zlepšuje dýchanie i trávenie.

O výhodách pohybu vo všeobecnosti sa zrejme nemusíme ani zmieňovať. Či už sa jedná o zníženie rizika chorôb srdca a ciev alebo prínosy pre kontrolu telesnej váhy.

3. Zopár kúskov surovej zeleniny alebo ovocia

Poviem vám jedno tajomstvo, chcete?

Neznášam brokolicu, karfiol mi chutí len vyprážaný a mrkva mi v slepačej polievke iba zavadzia pri lovení rezancov.

Všetci ste už iste počuli milión krát rady o tom, aké dôležité sú ovocie a zelenina. Podstatou tu však, až na zopár výnimiek, býva stav v akom ich konzumujete.

Ovocie a zelenina okrem samotných vitamínov obsahujú nespočetné množstvo ďalších, pre telo nevyhnutných látok. Enzýmy, minerály a stopové prvky sú len jednými z tých najdôležitejších. Varením sa mnohé tieto látky zničia alebo premenia do ťažko stráviteľných foriem.

Nemusíte sa hneď stať vegetariánmi. Keď vám raz brokolica nechutí tak ako mne, nemá zmysel sa nútiť a robiť si zo života utrpenie.

Jednu jednoduchú vec však urobiť dokáže každý.

Zo všetkých tých rôznych druhov ovocia a zeleniny si vyberte dve či tri, ktoré máte radi a konzumujte ich pravidelne v surovom stave aspoň zopár kúskov denne.

Ja osobne napríklad zo zeleniny mám rád paradajky (aj keď botanicky sú to ovocie) a jem ich skoro každý deň. Z ovocia mám rád viacero druhov a jem to, čo je momentálne v sezóne.

Môžete si skúsiť niektoré z nich aj odšťavovať, hoci zdravšie sú tie s dužinou kvôli obsahu vlákniny.

Dve, tri kúsky denne. Ideálne by bolo viac, ale aj to dokáže urobiť pre vaše zdravie podstatný rozdiel. Čože, vy máte radi maliny? V takom prípade nie, dve kúsky malín nestačia 🙂

Zhrnutie

Dúfame, že týchto pár jednoduchých tipov bude pre vás užitočných. Väčšina z nich je tak jednoduchých a samozrejmých, že aj bez pripomínania ich pozná takmer každý. Aj napriek tomu, koľko ľudí sa nimi aj skutočne riadi?

Tak ako v ostatných oblastiach života, tak aj tu nie je dôležité si veci len naštudovať, ale sa nimi aj riadiť. Dajte si preto ešte dnes záväzok, že ich začnete uplatňovať. Alebo ešte lepšie ako záväzok bude, ak to ešte dnes aj urobíte.

Všetko máte takmer po ruke. Na pohyb nepotrebujete nič (ak ste sa rozhodli s postojačkovým stolom ešte chvíľu počkať). Ovocie a zeleninu si môžete zadovážiť ľahko pri najbližšom nákupe potravín.

No a ak ste si doposiaľ nezaobstarali žiaden Vitamín C, to sa dá tiež veľmi ľahko napraviť návštevou najbližšej lekárne alebo si ho kúpiť cez internet.

Najlepšie je však užívať prírodné formy vitamínu C, akou je napríklad Acerola (tropická čerešna).

Tá okrem vysokého podielu prírodnej formy vitamínu C obsahuje aj ďalšie vitamíny a minerály, ktoré v tele pôsobia synergicky. Prášok z Aceroly sa dá zohnať na Slovensku napríklad TU a v Česku TU.

Záver

Vidíte aké je to celé jednoduché?

Vyskúšajte tieto 3 úplne obyčajné, no mocné veci a neskôr sa s nami určite podeľte o vaše výsledky.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. ano, tieto tri veci sú základom, aby imunitný systém mohol fungovať.
    ešte je vhodné doplniť najviac deficitné látky v organizme – podľa mojich skúseností takmer každému chýba jód, draslík, horčík a vitamín D3…
    ale asi najdôležitejšie je preprogramovať myslenie z myslenia obete – t.j. som ten komu sa stalo niečo zlé a lekár sa teraz o mňa postará na myslenie tvorcu – prijať zodpovednosť za svoje zdravie, aktívne svoje zdravie budovať a udržiavať.

  2. podľa mňa je receptom pre dobrý život prirodzenosť….ak potrebuješ tieto „konské“ dávka C-čka, znamená to, že niečo robíš zle…na to musíš prísť sám. všetko, čo naozaj potrebujeme je v prírode, odtiaľ treba čerpať a nie napchávať sa syntetickými vitamínmi resp. plodmi, ktoré v našich končinách nerastú…

  3. Dôležitá je pestrá,vyvážená strava, minerály,vitamíny,pohyb, dostatok tekutín,spánok….a všetko okolo zdravej životosprávy. Málokedy ma bolí chrbát a stuhnutá šija ani neviem čo to je.Počas sedenia sa mierne rozcvičujem a neexistuje,aby ma bolela chrbtica a navyše sa snažím sedieť rovno. Pohyb pre mňa nie je problém.Veľa sa hýbem a všade kde sa dá idem podľa možnosti pešo. Svaly treba rozcvičovať a naťahovať,potom človeka nebude nič bolieť a voda piť veľa tekutín aspoň 2 litre a v lete 3 l , pitie vody predchádza bolestiam chrbta. A čo sa týka stravy, konzumujem všetko okrem živočíšnych potravín, tie som zo svojho jedálnička vyradil a cítim sa bez nich oveľa lepšie. Pre mňa je asi najvhodnejšia vegánska strava kedže som AB krvná skupina. Železo prijímam z celozrnnej múky,celozrnných cestovín, vitamín B9-kyseliná listová sa nachádza v ovsených otrubách,celozrnnom chlebe,špargli,brokolici,zemiakoch,špenáte,banáne,pomaranči,hruške,jahodách,avokáde,tofu,fazuli,šošovici, a vitamín B12 sa nachádza napr. v tuniaku,ustriciach,losose atlantickom. Anémie( chudokrvnosti) sa teda neobávam.

Pridajte komentár

*