1/4 čajovej lyžičky tejto bylinky vás zbaví všetkých problémov s nespavosťou


Print Friendly, PDF & Email

muskatovy-oriesok

Približne 30% ľudí trpí nespavosťou a 10% má z toho dôsledky aj počas dňa. Inými slovami, každý tretí človek má problémy so spánkom a každému desiatemu to vážne ovplyvňuje život.

Navyše, polovica ľudí sa dnes sťažuje, že má nedostatok spánku bez ohľadu na to, či ich postihuje nespavosť alebo nie. Hlavný dôvod uvádzajú prácu alebo iné povinnosti.

Na riešenie nespavosti väčšina ľudí siaha po liekoch. Lieky na spanie dnes patria medzi jeden z najpredávanejších druhov liekov.

Takéto lieky síce dokážu pacientovi krátkodobo pomôcť, no samé prinášajú množstvo nových problémov v podobe nežiaducich vedľajších účinkov.

Našťastie, existuje jeden prírodný spôsob na riešenie nespavosti bez žiadnych vedľajších účinkov. Než si o ňom povieme viac, poďme sa najprv bližšie pozrieť na následky nedostatku spánku.

Príčiny a následky nespavosti a spánkovej deprivácie

Nespavosť je ochorenie, ktoré sa vyznačuje neschopnosťou večer zaspať, častým nočným budením, skorým ranným budením alebo neschopnosťou dosiahnuť hlboký spánok.

Príčiny zahŕňajú biologické, psychologické a sociálne. Môže sa tiež jednať o depresiu, úzkosť, vysoký krvný tlak alebo iné zdravotné problémy či ochorenia.

Je však potrebné odlišovať nespavosť a nedostatok spánku.

Pri nespavosti zvyčajne má človek všetky potrebné podmienky pre spánok, no nedokáže zaspať alebo udržať spánok. Ide teda o vnútorné príčiny v človeku, pre ktoré nespí.

Pri spánkovej deprivácii sa jedná o iné príčiny. Môže ju vyvolávať aj nespavosť, no zvyčajne sú to externé faktory ako hluk, nevyhovujúca posteľ či prílišná svetelnosť v izbe, kde človek spí.

Aj napriek tomu, že príčinami nespavosti a spánkovej deprivácie môžu byť odlišné faktory, výsledok je rovnaký a tým je nedostatok spánku. To sa potom na zdraví odrazí viacerými prejavmi.

Najčastejšie sa jedná o tieto symptómy:

 • únava
 • náladovosť a podráždenosť
 • stavy úzkosti
 • zlá koncentrácia a pamäť
 • horšie kognitívne schopnosti a koordinácia tela
 • nedostatok energie
 • bolesti hlavy a migrény
 • podráždený žalúdok

Nejde len o nejaké nepríjemnosti. Tieto prejavy môžu občas aj vážne ohroziť život človeka, hlavne vtedy, ak často šoféruje alebo riadi v práci ťažké mechanizmy.

Vysoká miera nespavosti sa vyskytuje hlavne u ľudí v strednom veku a u starších. Tiež postihuje častejšie ženy ako mužov.

Vedľajšie účinky liekov na spanie

Farmaceutické lieky sú síce efektívne na dosiahnutie spánku, no zároveň majú dlhý zoznam vážnych nežiaducich účinkov. Z nich sú mnohé závažnejšie než samotné dôsledky nedostatku spánku.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Tuto sú niektoré z možných vedľajších účinkov:

 • pálenie alebo brnenie v končatinách
 • zmeny v chuti
 • zápcha alebo hnačka
 • problémy s udržaním rovnováhy, krútenie hlavy
 • ospalosť počas dňa
 • sucho v ústach a v hrdle
 • nadúvanie a plynatosť
 • pálenie záhy
 • práceneschopnosť nasledujúci deň po užití liekov
 • mentálne ťažkosti s pozornosťou a pamäťou
 • bolesti žalúdka, triaška a slabosť
 • nezvyčajné sny

Ako ste si určite všimli, zoznam vedľajších účinkov je takmer dva krát dlhší ako sú následky nedostatku spánku. Ak toto nie je dostatočným dôvodom na hľadanie alternatívy k liekom na spanie, tak potom nevieme, čo by ním bolo.

Väčšina týchto vedľajších účinkov vyplýva z toho, že uvedené lieky potláčajú centrálny nervový systém.

No a najhoršie na nich je snáď to, že mnohé z nich sú návykové a stáli už život nejedného človeka, či už ich užíval na spanie alebo niečo iné.

Muškátový oriešok na spanie

Muškátový oriešok je výborným prírodným liekom na nespavosť a spánkovú depriváciu.

Je totiž bohatým zdrojom myristicínu, organickej látky utlmujúcej vyplavovanie enzýmov, ktoré spôsobujú stres.

No a keďže stres je jedným z primárnych faktoroch vedúcich k nespavosti, to robí z muškátového orieška výborný prostriedok, ktorý vám zabezpečí pokojnejšiu noc.

Okrem toho sa ukázalo, že táto bylinka má aj silný sedatívny účinok. Preto pomáha tak pri nespavosti, ako aj pri spánkovej deprivácii.

Konkrétne, pre ľudí, ktorí majú problém so zaspaním, dokáže muškátový oriešok proces zaspávania výrazne urýchliť. No a pri externých vplyvoch spánkovej deprivácie zasa pomôže sa cez ne dostať bez zobudenia.

Ako užívať muškátový oriešok

Odporúčame rozmiešať 1/4 (štvrtinu) čajovej lyžičky muškátového orieška v prášku v 2 dcl pohári vody.

Túto zmes je potrebné vypiť 1 hodinu pred spaním.

Hoci existujú aj názory, že veľké množstvo muškátového oriešku môže viesť k halucináciám a psychickým problémom, na takéto tvrdenia neexistujú žiadne relevantné vedecké dôkazy.

Ak sa toho aj napriek tomu obávate, konzumujte ho s mierou.

Prípadne sa s nami v komentároch môžete podeliť o vaše skúsenosti s jeho užívaním.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Poradte niečo na dlhodobú nespavosť trpím už jeden a pol roka

 2. Drahomíra

  Nespavosťou trpím aj ja a naozaj som vyskúšala všetky tieto odbornosti v článkoch. No okrem tabletky na spanie nepomáha nič!!!
  Ani cvičenie pred spaním, ani jedenie týchto gebuzín čo tu spomínajú, takže verte my, ja som tieto veci už vyskúšala ale mne zatial po 1 roku užívanie liekov na spanie nič nepomohlo. A všetko som si kupovala bio a kvalitné vždy v zahraničí. Už neverím na zázraky ani na tieto veci ktoré tu píšete rok to skúšam no zbytočne. Hneď ako som nemohla spávať som skúšala a hneď čítala ako by som tomu predišla. 3 noci som nespala aj po užití vašich akože hneď zaspávajúcich prípravkov a verte že som musela dojsť ku psychiatrovi a prejsť vyšetreniami na Slovensku a nič okrem liekov my nepomáha. Stále len čítam a čítam a skúšam už 1 rok, ak nezoberiem liek nespím!!! A keď aj zaspím ale ťažko, spím málo a vždy len čítam a napchávam sa vašimi radami ale márne. Už som odkázaná asi nie ale isto na celý môj život byť na tabletkách a vašich radách a spím 3-6 hodín. Pozor – len s užitím tabletkly!!! Skorej sa napchám vašimi radami a skäšam zaspať. No je aj 01.00 v noci čo ešte nespím takže, čo my ostáva???? Siahnuť po tabletke. Takže ja už ničomu neverím čo tu píšete, ale skúšam. No márne. Tak my teraz mudrlanti poradte, ako zaspať naozaj!!! Nie len bla-bla-bla čo hovoria američania a angličania sú my už vážne sprotivení. Sú asi len tí najhlúpejší, ktorí oblbúvajú ľudí svojimi radami ktoré stoja za ……………. Už som ich všetky prečítala a vyskúšala no bez účinku na mňa. Aj anglická reč my je už sprotivená .

  • To, že niečo nefunguje u vás, ešte neznamená, že to nefunguje u iných, preto by ste nemali všetko na základe vlastnej negatívnej skúsenosti zatracovať.

   Skôr sa snažte nájsť to, čo funguje u vás. Nemusia to byť len bylinky a potraviny. Veľmi účinné na podporu zaspávania sú aj dýchacie cvičenia a meditácie. Ich naučenie však môže trvať dlho a nie každý má tú trpezlivosť.

   Ak to po týždni vzdáte, ešte to neznamená, že daná metóda je neúčinná. Možno ste ju len zle vykonávali.

  • Pani Drahomira, dnes som narazila na vas komentar. Je mozne, ze stresom, ktory je vo Vas naprogramovany (nemozem zaspat, nemozem prespat celu noc!, musim si vziat tabletky!) rusite tieto prirodne liecive rady. Odporucam Vam kupit si Bachove kvapky, zmes na ukludnenie a posilnenie spanku, aby ste si odburali ten zakladny stres, idealna je zmes Impatiens, Vervain, Cherry Plum, Agrimony, Walnut a White Chestnut. Ja som podavala mojej maminke Bachove kvapky, ked sa jej kvoli Alzheimerovi menila psychika. z milej emptatickej osoby sa stala agresivnou, nekludnou a zurivou. Ked som jej dala kvapky do polievky, omacky, alebo do kavy, okamzite vyslo slniecko. Jej som davala ale inu zmes. Tato zmes, co Vam doporucujem je pre urychlenie zaspatia a spanok bez prerusovania. Tiez si nechajte premerat miesto postele, ci nespite na zlych zonach. Mobil nemajte pri hlave, najlepsie vypnut a mat ho v inej miestnosti, to iste s WIFI, TV mat v obyvacke nie v spalni, minimalne 1 hodinu nepozerat TV, nepracovat s PC a mobilom. Prajem uspech pri experimentovani.

Pridajte komentár

*