Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Prečo je feta jeden z najzdravších syrov na svete


Print Friendly, PDF & Email

Prečo je feta jeden z najzdravších syrov na svete

Syr feta je jeden z najjedinečnejších syrov, aké sa dajú nájsť. Má mierne orieškovú chuť, mäkkú, no pevnú štruktúru a dodáva dokonalú, mierne slanú syrovú energiu inak fádnemu jedlu.

Ak ste niekedy jedli jedlo gréckej, stredomorskej alebo stredovýchodnej kuchyne, potom viete, ako veľmi dokáže feta pozdvihnúť jeho chuť.

Možno však neviete, že rovnako, ako je chutný, môže byť pre vás syr feta aj dobrý. Jeho jedinečný nutričný profil by mu v skutočnosti mohol vyslúžiť titul „Najzdravší syr sveta“.

Prečítajte si o všetkých zdravotných benefitoch syra feta, aby ste zistili, o aké prínosy by ste mohli prichádzať!

Výživové hodnoty syra feta

Syr? A zdravý? Naozaj?!

Nie je to síce brokolica, no syr feta má niektoré nepopierateľné výživové zlaté hviezdičky, najmä keď je vyrobený z organického ovčieho alebo kozieho mlieka.

Začnime tým, že si porovnáme dobré a zlé stránky tohto jedinečného syrového produktu:

Dobré zdravotné prínosy syra feta

Dobrý zdroj:

  • bielkovín (14 g na pohár)
  • riboflavínu (1,3 mg na pohár, 74% odporúčanej dennej dávky)
  • vitamínu B12 (2,5 mg na pohár, 42% odporúčanej dennej dávky)
  • vápnika (739 mg na pohár, 74% odporúčanej dennej dávky)
  • fosforu (506 mg na pohár, 51% odporúčanej dennej dávky)

To zlé

Vysoký obsah:

  • cholesterolu (133 mg na pohár, 44% odporúčanej dennej dávky)
  • sodíka (1674 mg na pohár, 70% odporúčanej dennej dávky)

Okrem čistého obsahu živín však má feta aj niektoré svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ho robia hodným označenia najzdravší syr.

Týchto päť prekvapujúcich zdravotných prínosov vás možno prinútia po ňom siahnuť, keď sa budete rozhodovať, či pridať alebo nepridať fetu do svojho dnešného obedného šalátu.

6 prekvapujúcich zdravotných prínosov syra feta

1. Vhodný pre ľudí, ktorí nedokážu tráviť výrobky z kravského mlieka

Či o tom viete, alebo nie, väčšina populácie má v rôznej miere ťažkosti s trávením výrobkov z kravského mlieka. Zdravotných prínosov syra feta sa to netýka!

Vďaka fete sa vôbec nemusíte vzdávať syra! O jeho dobrú kvalitu sa stará hlavne ovčie a niekedy kozie mlieko, ktoré sú oveľa ľahšie pre náš žalúdok.

Fetu, vyrobenú z kravského mlieka, by ste vlastne nemali nikdy kupovať: nie je to skutočná feta a má úplne iný chuťový profil.

2. Kombinácia histidínu a vitamínu B6

Histidín je esenciálna aminokyselina (najmä u detí), čo znamená, že ho naše telá nevytvárajú a musíme ho získavať zo stravy.

Vitamín B6 je dôležitý pri premene potravy na energiu, pri metabolizme tukov a bielkovín a je kľúčovou živinou pre naše oči, vlasy, kožu a pečeň.

Keď kombinujete histidín s vitamínom B6, vytvárajú sa histamíny, ktoré sú súčasťou imunitnej odozvy buniek vášho tela v reakcii na zranenie a chorobu.

O zápale a histamínových reakciách sa často hovorí negatívne, z hľadiska chronického ochorenia a alergických reakcií.  V skutočnosti sú však malé množstvá zápalu pre zahnanie choroby a pomoc pri liečení vášho tela potrebné.

Syr feta sa tým stáva prospešný pre váš imunitný systém, najmä keď sa konzumuje spolu s potravinami, bohatými na antioxidanty, ako sú ovocie a zelenina.

Štúdie tiež ukazujú, že potraviny obsahujúce histidín a zároveň vitamín B6 sú osožné pri liečbe, zlepšovaní a zotavovaní sa z problémov s únavou.

3. Vysoký obsah bielkovín

Bielkoviny obsahuje každá bunka vášho tela. Potrebujeme ich na opravu buniek a tvorbu nových a tiež pre správnu činnosť imunity.

Liečba osteoporózy

Fungujú ako enzýmy, protilátky, poslovia, štruktúra a opora, transport a úložisko. Jednoducho, bez bielkovín by sme nevedeli existovať!

4. Cukrovka 2. typu

Jedným z najlepších prínosov syru feta je jeho vysoký obsah bielkovín (predstavujúci 4 gramy bielkovín na 28-gramovú porciu!).

Ešte lepší je fakt, že ako účinná je bielkovina, najmä tá z mliečnych produktov živočíšneho pôvodu, pri znižovaní vášho rizika cukrovky 2. typu.

Vedci zistili, že bielkovina v týchto produktoch má pozitívny účinok na vylučovanie inzulínu a že kombinácia vápnika, horčíka, draslíka, konkrétnych aminokyselín a cukrov s nízkym glykemickým indexom majú prospešné účinky na reguláciu hladiny glukózy, citlivosť na inzulín a sekréciu inzulínu.

To zasa následne znižuje vyše riziko vzniku cukrovky 2. typu.

5. Vápnik a kostné zdravie

Nie je žiadnym prekvapením, že syr feta je dobrý zdroj vápnika, minerálu, ktorý hrá neodmysliteľnú rolu v zdraví vašich kostí. Vápnik tiež pomáha správnej zrážanlivosti vašej krvi, vysielaniu odkazov vašim nervom a sťahovaniu vašich svalov.

99% vašich zásob vápnika sa nachádza vo vašich kostiach a zuboch a vy strácate vápnik každý deň cez kožu, odrastené nechty, a tiež močom či stolicou.

Bohužiaľ, vápnik si vaše telo nevie vyrobiť samo (keďže ide o základný prvok), aby ho nahradilo a tak ho prijímate buď z potravy, alebo si ho vaše telo kradne z vašich kostí, čo vedie k zlomeninám, prasklinám a osteoporóze.

Ďalšími dôležitými minerálmi pre zdravie kostí sú vitamín D a horčík, bez ktorých si vápnik nemôže konať svoju prácu.

6. Vitamín A

Vitamín A je rozpustný v tuku a je veľmi dôležitý pre činnosť imunity, videnie, reprodukciu a komunikáciu medzi vašimi bunkami.

Feta je skvelým zdrojom vitamínu A a vďaka obsahu tuku v syre ho vaše telo lepšie absorbuje.

Malé upozornenie

Napriek všetkým týmto zdravotným prínosom syru feta je dôležitá striedmosť

Ako už bolo spomenuté, napriek všetkým jeho výživovým pozitívam, je feta stále syr a to pomerne slaný, preto ho stačí málo.

Používajte ho len ako spestrujúcu prísadu k šalátu, chlebom pita, bruschetta alebo ho vyskúšajte trochu s čerstvým ovocím alebo kvapkou medu.

Tipy na kúpu kvalitného syra feta

Tu je 5 užitočných tipov:

1. Hľadajte syr vyrobený z ovčieho alebo kozieho mlieka (alebo z ich kombinácie).

2. Kupujte certifikovaný organický / bio syr.

3. Dávajte pozor na ožltnutie. Syr feta by mal byť stále biely a uložený v slanom náleve, aby si túto farbu zachoval. Zožltnutie znamená, že bol istý čas vystavený vzduchu mimo nálevu.

4. Ak sa dá, kupujte grécky. V Grécku platia pre fetu prísne normy (majú jasne stanovené priority!), pri kúpe gréckeho syru feta teda viete, že kupujete syr z autentického zdroja a že je poctivo vyrobený.

5. Na svojom povrchu by mal mať drobučkédierky a nemal by sa mrviť príliš ľahko. Ak sa nadmerne mrví, znamená to, že bol zrejme vyrobený z kravského mlieka (ide teda o nepravú fetu).

Záver

Syr feta má množstvo zdravotných prínosov a keď sa konzumuje v rozumnej miere, môže pomôcť zlepšiť vaše zdravie.

Už jeho malé množstvo dokáže dodať neuveriteľnú chuť inak trochu fádnym jedlám a tak neváhajte – pochutnajte si na troche syra feta. Vaše telo (a vaše chuťové poháriky!) sa vám poďakujú.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Definitiva

    Mlieko a mliekarenské výrobky sú najťažšie strávitelné potraviny, sú zdravotným rizikom, predstavujú bielkovinový a energetický koncentrát, s ktorým telo musí bojovať, neobsahujú žiadnu vlákninu. Mliečna bielkovina zapína rakovinové gény, vid. Čínska štúdia. Pri dnešnej úrovni výživy má ľudstvo obrovský prebytok živín v potrave a nedostatok vlákniny, vitamínov a minerálov, ktoré priemysel odoberá a znehodnocuje. Ak nebudete konzumovať mlieko a mliečne výrobky už od detského veku, tak sa s vami stane to, že budete zaručene zdravší.
    Problematiku mlieka Bádateľ akosi nedobádal. Bádateľ!

    • Andrea Doria

      Žiaduce by bolo najskôr získať seriózne vzdelanie a znalosti a až potom písať… Dnes však, žiaľ, vidíme opak.
      O mliečnych výrobkoch, konkrétne o bryndzi, Ti odporúčam prečítať si napr. článok od prof. Ing. Karola Heriana, CSc., odborníka na syry, bývalého riaditeľa Výskumného ústavu mliekarenského v Žiline: https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/471721-bryndza-je-probioticka-bomba/.

    • Na základe vlastných skúseností v rámci celej mojej rodiny s Vaším názorom o mlieku (kravskom) a mliečnych výrobkoch z neho absolútne súhlasím.
      Teória je jedna vec, a prax – resp. skutočnosť – druhá. Skvelú výnimku tvorí hádam iba nepasterizovaná „májová“ ovčia bryndza. Aj to len vtedy, ak ju neskombinujeme so škrobmi.

  2. Jednoduchá

    Pre p.Definitívu – hm…s tým mliekom máte pravdu :-(…, no ja sama som ho úplne nevylúčila….zakysané mlieko mi totiž dobré robí na trávenie, a tiež mám veľmi rada bryndzu, a 45 % tvrdé syry ……..o tom kysn.somčítala, že to je ,,zdravšie“ či nemalo by sa vôbec ani to piť? a čo tá bryndza, keď je z ovč.mlieka? …zaujíma ma Váš názor…..
    vopred ďakujem za odpoveď :-).

    • Pani Jednoduchá, pán Definitiva Vám neodpovedá, odpoviem Vám teda ja. Podobne ako pán Definitiva, aj ja som proti – no akýmkoľvek výrobkom, nielen mliečnym. Nami prerobené potraviny idú zväčša proti prírode a odzrkadľuje sa to na našom zdraví. Voľne žijúce zvieratá žiadne výrobky nekonzumujú, jedia len prvotné potraviny, a jedine ony sú zdravé; oproti nám ľuďom majú aj neporovnateľne vyššiu koncentráciu mozgu.
      Bryndzu si pokojne dajte, no jedine NEPASTERIZOVANÚ.

  3. Neviem, pri akej teplote sa vyrába syr feta; viem iba to, že zahriatím mlieka na teplotu na alebo nad 40°C sa zničí enzým laktÁza, ktorý je na vytrávenie mliečneho cukru laktÓzy nevyhnutný. Prehriatie mlieka nad túto hranicu zapríčiní to, že pri trávení takéhoto nami vyrobeného nezmyslu viac vápnika organizmu odoberieme, ako mu dodáme. Nehovoriac ešte o kvante ďalších nežiaducich účinkoch spracovaných potravín, hlavne mliečnych výrobkov.
    A syr feta – neviem sa k nemu vyjadriť, nepoznám ho…však občas si ho dajme s niečím živým, hlavne zeleným…ale nazdávať sa, že akékoľvek VÝROBKY (a to nielen mliečne) sú pre človeka veľkým prínosom – tak to si netrúfam ani myslieť. Jediné, čo môžem s istotou tvrdiť je to, že surové materské mlieko (matky s dobrou životosprávou) je pre kojencov aj staršie detičky mimoriadne zdravé. A surové, čerstvo podojené mlieko od kozy pasúcej sa na zelenej lúke v blízkosti lesa – takisto. Len neviem, v akých časových intervaloch a v akých množstvách je pre dospelého jedinca ešte prospešné. Ktovie, či je to až tak dobre prebádané…

  4. Nielen feta, ale aj iné syry sú hodnotné a dokonca kvalitnejšie, preto ma v článku dráždi ten bombastický nadpis „…jeden z najzdravších syrov na svete“! Prečo?
    Chýba mi aspoň základné porovnanie s inými syrmi či mliečnymi výrobkami. Napr. väčšina tvrdých syrov má vyšší (23 – 27 g/100 g) a niektoré až dvojnásobný obsah bielkovín (olomoucké tvarôžky a podobné nízkotučné syry až 30 g/100 g) ako feta!
    Jedničkou pri mliečnych výrobkoch je však bryndza, najmä ovčia (mäkký ovčí syr). Pre zdravie má toľko prínosov, že by si zaslúžila samostatný článok (ale kto chce, všetko si môže vygúgliť). Oproti fete má viac bielkovín (22 g/100 g) a menej sodíka, rovnaký obsah vápnika, ale najmä obsahuje viac ako 25 druhov probiotických živých kultúr (http://www.ruvzba.sk/aktuality/bryndza.pdf)! Je špičkovým slovenským výrobkom, probiotickou „bombou“, ktorému feta nemôže konkurovať! Pritom proti fete a jej špecifickému použitiu nič nemám.

  5. Jednoduchá

    pre p.Andreu,p. Emily a p.Willibalda – vďaka za Vami uved.poznatky ku bryndzi a mlieku, áno, p.Herian je skutočný odborník ku mlieč.výrobkom. Pekný večer :-)…..

  6. Jednoduchá

    p.Emily – Tak to je od Vás ozaj milé, ďakujem pekne za ,,zodpovedanie mojich otázok“ :-)…veľmi ste ma potešila, lebo bryndzu mám rada :-)………
    Prajem Vám pekný deň :-)…………
    p.s. aj manželka p.Heriana je odborníčka,
    či už sa to týka tiež zdrav.výživy alebo medziľuds.vzťahov……..

    • Som rada, pani Jednoduchá, že som Vás potešila, asi máte bryndzu naozaj veľmi rada…radšej Vám štipku z tej radosti uberiem (aby ste ma niekedy v budúcnosti nepreklínali):
      – bryndzu jedzte zásadne nalačno a iba malé množstvo (a nie pričasto)
      – nie s haluškami (ani s inými škrobmi) – mliečne produkty v črevách zahnívajú z potravín asi najviac; bryndzu je možné kombinovať iba so zelenými bylinami, prípadne s čerstvou surovou zeleninou
      – ovce musia byť u nás povinne počas roka 2x zaočkované; nejaký čas po ich očkovaní bryndzu radšej nekupujte…

  7. Jednoduchá

    Pre p.Emily – ďakujem moc za doplňujúcu odpoveď, aj keď ma trošku zaskočila v tom, že sa nemá jesť s tými haluškami :-(…..priznám sa, už to tu voľakto na nete kedysi písal, že to nie je ,,vhodná kombinácia “ a Vy ste mi to teraz len potvrdila :-(…no neva, som tomu rada, že budem vedieť, ako na to :-)……a nebojte sa, ,,preklínať“ by som Vás určitenešla, to nie je ,,môj štýl“ :-(……radšej by som si to s Vami ,,objasnila“ vysvetľovaním, prečo ,,meníte názory“ a čo vlastne platí :-(….:-)…….
    želám Vám pekný pohod.deň :-)……………

  8. Jednoduchá

    p.s. pre p.Emily – ako ste sama napísala, že Váš pohľad je súhlasný s názorom p.Definitívu – teraz mi vlastne napadlo, že Vy a aj p.Definitíva ste ,,moje spriaznené duše“ :-)….máte obaja v mnohom podobný názor ako ja :-)……………….

Pridajte komentár

*