Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Je Paleo diéta len zamaskovaná rakovinová pasca?


Print Friendly, PDF & Email

paleo dieta a rakovina

Paleo diéta je dnes jednou z najhorúcejších noviniek v oblasti moderného stravovania.

Má mnoho nasledovateľov medzi známymi celebritami a dokonca už aj niektoré reštaurácie začínajú zohľadňovať jej princípy pri príprave jedál.

Dalo by sa povedať, že Paleo sa stalo diétou hlavného prúdu. Je ale bezpečná?

V nasledujúcom videu nájdete interview (v angličtine) s Pete Evansomm, známym celebritným šéfkuchárom, ktorý zdieľa svoje skúsenosti s Paleo diétou.Pete Evans v súčasnosti vedie austrálsku TV šou „Moje pravidlá v kuchyni“ – amatérsku súťaž vo varení. Evans bude tento rok v jeseni hostiť aj americkú šou pod názvom „Pohybujúca sa hostina“.

„Nasledujem Paleo diétu“, hovorí a ďalej pokračuje:

Že či mám rád to slovo? Vystihuje to síce podstatu, no ja ju nazývam „Jedenie skutočných potravín“ – potravín, ktoré nespôsobujú v tele žiadne zápaly, ani stresy.

Mám rád bio ovocie a zeleninu a tiež om rád ak viem, odkiaľ pochádzajú moje zdroje bielkovín.

Od vegána k Paleo

Evans uvádza, že sa o zdravie a výživu zaujíma celý život. Šéfkuchárom bol vyše 25 rokov.

Pred 20 rokmi održiaval prísnu vegánsku diétu. To však nedopadlo pre neho príliš dobre.

Bežným problémom prísneho dodržiavania vegánskych diét, pri ktorých sa vyhýbate všetkým živočíšnym potravinám, je prílišná strata na váhe a rozvoj anémie.

Tieto problémy sa objavili aj u neho. Preto sa rozhodol viac načúvať svojmu telu a zameral sa na iné alternatívy:

Začal som s elimináciou obilovín, ktoré som počas vegánskej diéty bežne konzumoval. To bolo pre mňa prvou veľkou zmenou.

Nasledovali mliečne výrobky a cukry. Z pohľadu šéfkuchára vám stále ostáva veľké množstvo potravín, z ktorých varíte. To ma na tom najviac baví.

Čo to vlastne je tá Paleo diéta?

Napriek tomu, že sa dnes vidíme na vrchole ľudského rozvoja, moderné výrobné procesy nevytvorili rasu super ľudí, ktorí by disponovali lepším zdravím a dlhším dožívaným vekom.

Práve naopak.

Ľudstvo dnes trpí viac chronickými a život znepríjemňujúcimi chorobami ako kedykoľvek predtým. Neexistuje pochybnosť, že vinu na ich rozvoji nesú práve naše stravovacie návyky.

Počas paleolitického obdobia pred mnohými tisíckami rokov ľudia konzumovali prevažne zeleninu, ovocie, orechy, korene rastlín a mäso, ktoré sa menilo podľa sezónnej dostupnosti.

Vedecký výskum skúmajúci typy a množstvo potravín, ktoré konzumovali naši predkovia ako lovci a zberači, položil základy pre Paleo diétu.

Tá pozostáva z konzumácie nasledovných typov potravín:

 • Chudé mäso, vrátane pštrosa, bizóna a iného bio mäsa
 • Vnútorné orgány zvierat
 • Plody mora
 • Čerstvé ovocie
 • Orechy
 • Neškrobová zelenina (napríklad nie zemiaky)

Ako teda vidíte, ide o diétu, ktorá je na hony vzdialená dnešnej štandardnej strave.

V nej boli pomínané potraviny nahradené rafinovaným cukrom, vysoko-fruktózovým sirupom, cereáliami, chlebom, zemiakmi a pasterizovanými mliečnymi výrobkami.

Okrem toho dnes ľudia konzumujú oveľa užšiu paletu ovocia, koreňov či orechov a v menšom množstve v porovnaní s našimi predkami „z jaskyne“.

Siné stránky Paleo diéty

„Normalizácia“ vášho systému je skutočnou silnou stránkou tejto diéty. Konzumáciou potravín, ktoré sú v súzvuku s vašim genetickým dedičstvom dokážete predísť mnohým ochoreniam spájaným s našou modernou diétou.

Ako hovorí Dr. Loren Cardain, autor „The Paleo Diet“ a jeden zo svetových expertov na paleolitickú výživu:

Nutričná kvalita modernej stravy a stravy zavedenej počas neolitického obdobia (poľnohospodárstvo) nie sú v súlade s našim pravekým genetickým kódom.

Tento nesúlad sa následne prejaví v rozvoji viacerých chronických ochorení, tiež známych pod označením „civilizačné choroby“.

Výrazným znížením a odstránením týchto potravín z vášho jedálnička a ich nahradením zdravšími alternatívami obsahujúcimi nutričné kvality podobné tým, ktoré konzumovali naši predkovia, je možné zlepšiť svoje zdravie a znížiť riziko chronických chorôb.“

Typická Paleo Diéta môže byť pre niektorých ľudí problematická

Dnes, vo veku 40 rokov, Evans má pocit, že je na vrchole životných síl. Vďaku za to pripisuje práve diéte „Paleo štýlu“, ktorá optimalizovala jeho zdravie.

Avšak, kým štandardná Paleo diéta môže byť zdravým spôsobom stravovania v porovnaní so bežným jedálničkom, domnievam sa, že má aj svoje slabiny a nedokonalosti. Dobrou správou je, že tie môže byť jednoducho vylepšená.

Jej hlavnou slabinou pre väčšinu ľudí je príliš veľké množstvo bielkovín. Vymieňa totiž cukry za bielkoviny, ktoré považuje za zdravšiu alternatívu.

Podobne ako Dr. Ron Rosedale, aj Evans odporúča striedmosť koľko bielkovín skonzumujete. Vaše telo potrebuje len určité množstvo.

Ak ho prekročíte, môže to opäť viesť k problémom.

Dr. Rosedale odporúča obmedziť konzumáciu bielkovín v množstve 1 gram na 1 kg vašej chudej váhy. Je to preto, lebo bielkoviny (a špeciálne vetvovito zreťazené aminokyseliny) majú stimulujúci účinok na mTOR (rapamycinpvý receptor cicavcov).

Ide o mechanizmus, ktorý je podozrievaný z vytvárania patologických zmien v rakovinových bunkách.

Ak obmedzíte bielkoviny na množstvo, ktoré vaše telo potrebuje, mTOR ostane neaktivovaný, čo pomáha znížiť vaše riziko rakoviny.

Vypočítať si, koľko bielkovín obsahuje vaša strava, môžete ľahko s pomocou našej nutričnej kalkulačky.

Kto potrebuje viac bielkovín?

Len málo ľudí potrebuje viac bielkovín ako 1 gram na 1 kg chudej váhy. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí ťažko cvičia, vrcholových športovcov alebo tehotné ženy. U tých je potreba bielkovín zvýšená o približne 25%.

Väčšina ľudí si však vystačí so 40 až 70 gramami bielkovín na deň.

Pre určenie vašej „chudej váhy“, zistite percento vášho telesného tuku. To odpočítajte od 100. Výsledným koeficientom prenásobte vašu telesnú váhu a dostanete sa na takzvanú chudú váhu.

Pre názorný príklad – ak máte 20% telesného tuku pri váhe 70 kg, potom váš koeficient je 100-20=80%. Ďalej 80% x 70 kg= 56 kg chudej váhy. Na deň teda potrebujete približne 56 gramov bielkovín.

Pre väčšinu ľudí teda bude bohato postačovať denný príjem 35 až 75 gramov proteínov. Tehotné ženy a tí, ktorí vysoko záťažovo cvičia, bude táto potreba o 25% vyššia.

Je možné konzumovať príliš málo sacharidov (cukrov)?

Ďalšou bežnou námietkou voči Paleo diéte je fakt, že pre niektorých ľudí obsahuje príliš málo sacharidov.

Inak povedané, ak v súčasnosti konzumujete stravu bohatú na cukry a naraz znížite ich prísun, váš cholesterolový profil sa zlepší. Typicky sa u vás prudko zníži hladina triglyceridov v krvi.

Avšak v prípade, že je podiel sacharidov v strave menší ako 25% (Paleo diéta je okolo 23%), vaše telo sa bude musieť adaptovať na nedostatok glukózy. To môže zapríčiňovať hormonálne zmeny negatívne ovplyvňujúce krvné lipidy.

Podľa Dr. Paula Jamineta, pôvodne vyštudovaného astrofyzika a autora knihy Dieta pre perfektné zdravie (Perfect Health Diet), budete schopní tolerovať aj diéty s extrémne nízkym podielom sacharidov, avšak len ak je vaše zdravie vo výnimočne dobrom stave.

To preto, lebo váš organizmus si nejakú tú glukózu vyrobí z proteínov. Iným sa však nemusí dariť príliš dobre.

Dr. Jamineta uvádza:

Najväčším problémom je, že sa nejedná o robustnú diétu. Ak sa u vás vyskytne infekcia (čo zvýši požiadavky na glukózu v krvi), potom sa naozaj môžete dostať do problémov. Vo všeobecnosti, nízko sacharidová diéta je pre váš organizmus stresujúca.

Niektorí iní experti, ako napríklad Dr. Ron Rosedale sa domnievajú, že nemôžete mať príliš nízke hladiny glukózy v krvi, lebo to povedie k nepriaznivým metabolickým dôsledkom.

Na druhej strane, Dr. Jaminet zastáva názor, že ak sa dostanete pod určitú úroveň glukózy vo vašej strave, začnete pociťovať určité zdravotné výzvy.

Domnievam sa, že diéta nízka na sacharidy, nízka až stredná na bielkoviny a bohatá na zdravé tuky je vhodná pre väčšinu z tých, ktorí trpia na inzulínovú alebo leptínovú rezistenciu.

Až sa normalizujú vaša váha, krvný tlak, cukor a cholesterol, potom môžete opäť zvýšiť príjem sacharidov. Ak však znovu priberiete na váhe, alebo sa vám vrátia predošlé symptómy, mali by ste znova znížiť svoj príjem sacharidov v strave.

Rovnako ako pri bielkovinách, s našou nutričnou kalkulačkou si budete vedieť ľahko zistiť aj množstvo sacharidov konzumovaných vo vašej strave.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

To by vám malo výrazne zjednodušiť kontrolu a reguláciu ich príjmu.

Obsahuje Paleo diéta dostatok tukov?

Keď sa snažíte liečiť vašu inzulínovú alebo leptínovú rezistenciu, som presvedčený, že by vám výrazne pomohlo zníženie príjmu sacharidov a ich zámena za zdravé tuky.

Nahradenie sacharidov veľkým množstvom bielkovín môže viesť k podobným zdravotným výzvam, ako konzumácia stravy bohatej na obiloviny a cukor.

Paleo diéta nabáda k pomeru 38% bielkovín a 39% tukov, čo môže predstavovať až príliš veľa bielkovín a málo tukov pre dosiahnutie optimálneho zdravia.

Opäť pripomínam, že konzumácia bielkovín nad odporúčanú úroveň (1 gram na 1 kg chudej váhy) aktivuje mechanizmus mTOR. Ten vám síce zabezpečí väčšie svaly, ale tiež môže zvýšiť riziko ochorenia na rakovinu.

Ide o starodávny, no len pred nedávnom (20 rokov) objavený mechanizmus. S veľkou pravdepodobnosťou ani váš lekár o ňom nebude vedieť, pretože sa to nikdy v škole neučil.

Dokonca dnes mnohé nové lieky proti rakovine sa snažia cieliť na tento mechanizmus. Pri testoch na zvieratách sa podarilo výrazne predĺžiť dobu ich prežitia.

Ak však chcete uvedený mechanizmus využiť vo váš prospech, nepotrebujete na to užívať žiadne lieky.

Ako využiť mTOR mechanizmus pre prevenciu rakoviny

Kľúčovým faktom na zapamätanie je, že ak znížite príjem cukrov a bielkovín, chýbajúce kalórie musíte nahradiť kvalitnými tukmi, akými sú napríklad avokádo, maslo, kokosový olej, orechy a vajcia.

Vašou najzdravšou voľbou bude ak zabezpečíte, aby konzumované sacharidy pochádzali primárne z čerstvej, bio a neškrobovej zeleniny. Ďalej konzumujte limitované množstvo kvalitných bielkovín.

V závislosti od druhu sacharidov (s vysokým alebo nízkym obsahom vlákniny), väčšina ľudí potrebuje vo svojej strave 50 až 85 percentný podiel tukov. Niekedy pre optimálne zdravie dokonca ešte viac.

To platí rovnako aj pre atlétov a tých, čo intenzívne cvičia. Svedčí o tom aj nedávny článok v Malta Today, ktorý uvádza, že vysoko-tuková diéta môže byť pre atlétov viac prospešná, ako tradičná vysoko-sacharidová diéta:

Návštevníci posilovne a atléti konzumujúci stravu bohatú na tuky v podstate naučia svoje pracujúce svaly využívať zásoby tukov. To je viac efektívne a k tomu to dokáže aj vyrovnávať výkyvy cukru v krvi.

Oproti tomu strava s vysokým obsahom sacharidov môže spôsobovať nadúvanie s následným znížením výkonnosti počas tréningu.

A ako postupovať počas tréningu?

Dovoľte vášmu telu sa adaptovať na nízko sacharidovú stravu tým, že to nebudete v telocvični alebo posilovni prísliš preháňať. Postupne zvyšujte počet opakovaní, prípadne čas strávený kardio-cvičením.

Onedlho sa dostaví efekt v podobe štíhlejšieho a ostrejšieho pocitu. Postupne, ako sa váš organizmus aklimatizuje na novú stravu a načrie do tukových rezerv pre získavanie energie, môžete intenzitu cvičenia opäť zvýšiť.

Kľúčové rozdiely medzi nutričným plánom Dr. Mercolu a Paleo Diétou

Tento plán má s Paleo mnohé podobnosti, konkrétne pokiaľ ide o obmedzenie sacharidov a obilovín, zvýšenie množstva čerstvej zeleniny a snaha o nájdenie vysoko kvalitných a netoxických potravín.

Avšak je tu pár zásadných rozdielov, ktoré by som chcel vyzdvihnúť, pretože tieto faktory dokážu urobiť pre vaše zdravie podstatný rozdiel.

Ide o nasledovných 5 bodov, ktoré v Paleo Diéte chýbajú:

1. Menej bielkovín, viac zdravých tukov

Vo všeobecnosti, bolo by neprirodzené, aby nejaký dospelý človek potreboval denne viac ako 100 gramov bielkovín. V skutočnosti potrebujete len asi polovicu z toho.

Opäť pripomínam, že ak znížite príjem bielkovín, potrebujete ich nahradiť iným energetickým zdrojom a to zdravými tukmi ako avokádo, maslo, kokosový alebo olivový olej, orechy a vajíčka.

2. Mlieko je dovolené

Mliečne výrobky a obzvlášť plnotučné sú v mojom nutričnom pláne dovolené. Ja osobne nepijem veľa mlieka, ani sa nedomnievam, že je potrebné ho piť.

Avšak surové, nepasterizované mlieko, z organicky chovaných a čerstvou trávou kŕmených kráv a obzvlášť jogurty a kefíry majú cenné nutričné komponenty.

Rovnako je tomu aj u iných plnotučných surových mliečnych výrobkov, ako napríklad u syru zo surového mlieka.

3. Morské plody by mali byť konzumované s opatrnosťou

Paleo diéta zahŕňa konzumáciu veľkého množstva morských živočíchov na pravidelnej báze.

Problém je v tom, že je ťažké nájsť morské živočíchy bez toxického zamorenia. Z tohto dôvodu odporúčam len tie, ktoré majú vysoký obsah zdravých tukov a súčasne boli minimálne vystavené kontaminujúcim toxickým látkam.

K tým lepším možnostiam patria losos z Aljašky, sardinky alebo ančovičky.

V prípade nedostatku morských živočíchov v strave môžete užívať kvalitné doplnky obsahujúce omega-3 mastné kyseliny, napríklad na báze krillového oleja alebo oleja z tresčej pečene.

4. Fermentovaná zelenina

Jednou z najlepších možností, ako si ochrániť zdravie je udržiavanie vhodnej črevnej mikroflóry pomocou fermentovaných (kvasených) potravín.

No a fermentovaná zelenina je toho kľúčovým komponentom, ktorú vo svojom nutričnom pláne vysoko odporúčam.

Štvrtina až polovica pohára fermentovanej zeleniny s každým jedlom by bola ideálna. Na tento objem sa môžete dopracovať postupne časom, nie naraz.

5. Prerušovaná (striedavá) hladovka

Paleo diéta podporuje prerušovanú hladovku, avšak špeciálne ju neurčuje.

Prerušovaná hladovka je najúčinnejším nástrojom, ktorý poznám pre chudnutie a zníženie rizika chronických ochorení akými sú napríklad cukrovka alebo srdcovo-cievne ochorenia.

Existuje mnoho variácií prerušovanej hladovky.

V podstate však ide o to, aby ste konzumáciu jedla počas dňa sústredili do úzkeho časového úseku.

Ak patríte medzi 80% populácie, ktorá trpí inzulínovou rezistenciou, potom mojím osobným odporúčaním pre vás je, aby ste držali tento typ hladovky každý deň.

Evansové najobľúbenejšie jedlá: Vnútornosti a fermentovaná zelenina

Aj keď Evans dnes stále konzumuje takzvané červené mäsá, najradšej má vnútorné orgány a iné časti zvierat.

Ako sám uvádza:

Cestujete po svete a vidíte, ako šéfkuchári obľubujú variť s časťami, ktoré nie je možné kúpiť v supermarkete. A nielen preto, že sú lacné, ale hlavne z dôvodu ich výnimočnej chuti.

Či už sa jedná o mozočky, obličky, pečeň, jazyk, chvost, či nožky, vždy ma to náramne nadchne. To je to, čo pokladám za svoju misiu:

Povzbudiť ľudí do jedenia nielen typického mäsa, ale konzumovať od nosa až po chvost, ak sa rozhodnú pre konzumáciu zvieraťa.

Evans je tiež veľkým zástancom fermentovanej zeleniny. Ďalej hovorí:

Za skutočné potraviny považujem ovocie, zeleninu, orechy, semená a kvalitné bielkoviny. Sú jednoduché a čo na nich považujem za najdôležitejšie je to, že sú aj veľmi chutné.

Mnoho ľudí sa domnieva, že stravovať sa zdravo znamená jesť lepenku. V skutočnosti nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Čo sa týka procesu prípravy jedla, Evans odporúča zachovanie jednoduchosti.

Tiež je pri varení zástancom ekonómie, čo znamená varenie vo veľkom množstve, či už ide o omáčky, polievky, vývary kari alebo dusené mäsá.

Nevarím len na jeden chod. Urobím vždy dosť na 6, ba i 10 porcií. Robte to aj vy takto vo veľkom. Potom to jednoducho naporcujete a zamrazíte.

Nemusíte tak tráviť veľa času v kuchyni, pretože je kopec lepších vecí, ktorým môžete obetovať váš čas – napríklad stráviť ho s rodinou.

Nad jedným jedlom strávim v priemere 10 až 45 minút. Ak si to vyžaduje viac času, tak sa do toho ani nepúšťam. Toto sú tie typy receptov, ktoré uverejňujem vo svojich kuchárskych knihách.

Nie ste si istý čo konzumovať? Pozrite si nutričný plán Dr. MercoluDiétne odporúčania sú takpovediac pohybujúcim sa cieľom, keďže každý človek má svoje jedinečné nutričné potreby.

Existujú však základy stravovania, ktoré sú univerzálne a o ktorých sa domnievam, že sa nikdy nejako výrazne nezmenia. Medzi ne patrí napríklad vyhýbanie sa spracovaným potravinám a obmedzovanie množstva cukru tak, ako je to len možné.

Avšak ostatné odporúčania sa môžu časom meniť na základe najnovších poznatkov vedy a výskumu.

Okrem toho, vždy je potrebná aj určitá miera skúšok a omylov, aby ste vedeli určiť, čo je pre vás vhodné a čo nie. Napríklad, niektorí ľudia dosiahnu skvelé zdravie na vegánskej diéte. Tá však dozaista nie je vhodná pre všetkých.

Podobne ako v Evansovom prípade, vegánska diéta môže niekedy narobiť viac škôd ako úžitku.

Ako uvádza Evans:

Plne rešpektujem každého, kto sa vydá na vegánsky alebo vegetariánsky životný štýl, ak vás to spraví zdravým a silným.“

Všetko čo k tomu poviem je:

Počúvajte svoje telo. Robte to, čo cítite, že je správne pre vás. Buďte sami sebe pokusným králikom.

Akonáhle cítite, že niečo nie je správne alebo vám nedáva zmysel, možno to môžete trocha pretvoriť. Nebuďte na seba príliš prísny a tiež sa necíťte vinný, ak na chvíľu zídete z koľají.

Dôležité je sledovať vývoj v danej oblasti, mať veci pod kontrolou a nasledovať proces umožňujúci zahrnúť nové informácie za pomoci jednoduchého systému.

To je aj hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol dať dokopy takýto systém nutričného plánu. V 90’tych rokoch som odmietol myšlienku vydať knihu, pretože tá by bola zastaraná už v čase svojho vydania.

Namiesto toho som sa rozhodol zamerať svoju pozornosť na internet. Odporúčam vám preto pravidelne sledovať môj nutričný plán.

Ide o veľmi detailný a komplexný program. V podstate sa jedná o celú knihu v multimediálnom formáte. Je rozdelený do troch fáz pre:

 1. Začiatočníkoch
 2. Stredne pokročilých
 3. Pokročilých

Ak zvládnete všetko uvedené vo fáze pre začiatočníkoch, prejdite na fázu pre stredne pokročilých a napokon pre pokročilých.

Ste na tejto stránke nový? Potom vám odporúčam začať s prvou časťou pre začiatočníkov. Jedná sa o jeden z najmocnejších nástrojov, ktorý vám a vašej rodine umožní dostať svoje zdravie pevne pod kontrolu.

Ak ste už skúsenejším fanúšikom a znalcom Paleo diéty, môžete prejsť priamo do fázy pre stredne pokročilých, prípadne pokročilých. Tým vaše zdravie privediete na ešte vyššiu úroveň ako doteraz.

Zdroj: www.mercola.com

Stop Candida

Máte vlastné skúsenosti s Paleo Diétou? Pomohla vám schudnúť alebo vyriešiť nejaký zdravotný problém? Podeľte sa s nami o vašu skúsenosť v komentároch!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Fb. Liečba hladom

  Paleo dieta ? ….skor by som to nazval paleo strava. Drzim ju uz par mesiacov. Denny prijem sacharidov max 20 g. Telo sa krasne adaptovalo na vyuzivanie tukov. Odskusane som to mal uz dvoma hladovkami, 30 a 35 dnovou.

  • Presne tak, tiez nemam rad preco to niekto nazyva dieta. je to strava – zivotosprava.. ja idem dokonca bez sacharidov (len jeden den v tyzdni mam cheating day sacharidovy) a tiez si to neviem vynachvalit.

   • Chcel by som Vas vsetkych poopravit.
    Dieta neznamena hladovanie!
    Dieta znamena akukolvek ucelnu upravu jedalnicka.
    Cize ak sa chcete vyjadrit odborne, ide o paleo dietu, ak neodborne alebo jednoducho, ludsky, tak ta pomenujte akokolvek chcete.
    Kazdopadne, paleo sposob stravovania je dietou.

 2. Paleo dieta je pre mna podobna Atkinsonovej, najma v prijme len zivocisnych proteinov. Co vsak ludia nevedia je, ze mozu mat poruchu metabolizmu ziv.proteinov, tazkych kovov, ci hormonov (a tie sa v mase bezne nachadzaju) a takouto stravou si poskodit zdravie. Tak ako aj u mna, zivocisna strava v mojom zivote viedla k rakovine (ako jedn z vyznamnych faktorov jej vzniku). Moj clanok s pribehom tu: http://www.badatel.net/pribeh-pani-lubky-o-jej-alternativnej-liecbe-rakoviny-prsnika/ Nastastie som to zvladla aj bez chemo a radio terapii, a maso ci mliecne vyrobky nejem takmer vobec – na mlieko mam nahradu ryzove, kokosove, maso najma ryby sem tam, ci nejake ine maso povedze raz za dva mesiace, kedy si to uzivam a vychutnavam. Odporucam v tejto veci literaturu vedca pana Campbella „Cinska studia“, ktora sa stala v oblasti vyzivy bestsellerom, kde na zaklade 20 rocneho vyskumu v Cine jednoznacne zistili, ze ak je v strave nad 20% zivocisnych proteinov, oslabuje sa v tele imunita a vedie k rakovine a inym ochoreniam. Som vdacna za tento clanok, stotoznujem sa s jeho zavermi a myslim si, ze ak sa vyhybame veciam, ktore nam poskodzuju zdravie, ze mozme jest vsetko s mierou. Tie veci su – biela muka, cukor (biely rafinovany, aj trstinovy),zivocisne proteiny (kravske mlieko), rafinovane potraviny, v ktorych je vela konzervantov a Ecok. Skuste sledovat a citat etikety, a ked s tym zacnete, zrazu zistite, ze vela z veci, ktore ste bezne davali do kosika, prestanete kupovat… Vyberat si treba najma potraviny, ktore netreba dlho varit ci pripravovat, kde uz nie je vela pridanych inych veci…ovocie a zelenina najma cerstve a treba zapojit aj pohyb do dennej rutiny, aby sa nam rozprudila lymfa a aby mohla prudit a vykonavat svoje – vylucovat z tela toxicke latky. Ina vec je, ze ludia nedbaju na hygienu creva a ta je tiez potrebna, v podstate zaklad zdravia je tam. Ja pomaham ludom davat tieto informacie a ponukam im moznost si telo ocistit a detoxikovat aj od parazitov s pomocou byliniek, ktore maju velku silu a vedia ich z tela vypudit. Keby mal niekto zaujem o viac info, mozte mi napisat na [email protected]
  Zelam vsetkym vela zdravia:-) S laskou, Lubka

 3. Základom paleo stravy nie sú bielkoviny, ale tuky – ide o využívanie kvalitných tukov ako prvotného zdroja energie namiesto sacharidov. Presne, ako ste napísali, bielkoviny cca 1g bielkovín na 1kg chudej váhy, inak môže prísť k nežiaducim zdravotným problémom. Veľmi dôležitou zložkou je zaradenie neškrobovej zeleniny, hlavne listovej, huby, plodová zelenina. Ja to takto dodržiavam a moja skúsenosť je výborná, veľmi mi to pomáha pri mojom ochorení, diabetes 1. typu – teda autoimunitné ochorenie, napriek odporúčaniam lekárom, ktorí pacientov nastavia na diabetickú diétu, ktorá je založená na vysokom príjme sacharidov. Moje dávky inzulínu sa skresali na minimálne množstvo, často ho ani netreba, iba bazálny inzulín – a to je už čo povedať, keďže dm typu 1 je závislý od inzulínu. Výsledky sú očarujúce, pravidelne chodievam na testy a všetko je v poriadku, cukor je po celý deň stabilný. A to som skúsila i raw food, vegánstvo i vegetariánstvo – nič z toho mi nepomohlo. Preto som tomuto životnému štýlu verná a naďalej budem. Dokonca aj štítna žľaza sa dala do poriadku, oveľa lepšie spím, mám plno energie, a bonus ku všetkému – lepšie vyzerám, kvalita pokožky, vlasov sa zlepšila, schudla som na svoju prirodzenú váhu, posilnila svalstvo. Treba dodať, že k paleo patrí aj anaeróbne cvičenie a zdroje potravín by mali byť kvalitné, najlepšie domáce, bez akýchkoľvek chemických aditív, mäso by malo pochádzať zo zvierat kŕmených prirodzene (grass-fed).
  Existuje podskupina primal, kde sa konzumujú spomínané mliečne výrobky, v surovom stave či fermentované, takže ak to dovoľuje zdravotný stav, prečo nie – ja osobne mliečne výrobky kvôli autoim. ochoreniu nemôžem a navyše nemám kvalitný zdroj. A práve pre autoim. choroby existuje aj tzv. autoimunitný paleo protokol – vynechávajú sa orechy a semienka, ľuľkovité potraviny, vajíčka – poznám mnoho ľudí s AI, ktorým veľmi pomohol.

  • Zdravím Vás Janka,
   chcem sa spýtat ako už dlho ste na poleo strave?
   údaje z 1gr. bielkovín na1 kg chudej váhy sú presne od Dr. Mercolu -paleo i ked skôr
   bol na tom Bob Wolf (autorom knihy ,,paleo dieta,,) ten však neuvádza kolko gr. bielkovín ako dr. mercola, ten zas chváli príjem bielkovin na rast svalovej hmoty avšak upozornuje jej nadbytok až za rakovinové…. Ináč ma Vaša skúsenost dost potešila. Ja som vlani na paleo bol 2 mesiace bolo to výborne avšak prostriedky mi to nedovolili… chcel by som sa zbavit uzla na štítnej žlaze, mám ho už 10 rokov je mi 54 r. skúšal som vegetarian., jing-jang, delenú, podla krvných skupín, makro a onič lepšie než paleo, inač športujem, zato po velkej pauze som znova na paleo..
   Mám známych ktorí sú na tom už 6. rok a výsledky sú ohromujúce čo sa týka Ldl cholest., triglicerid. onkomarkér atd. Budem rád ak mi napíšete ako sa Vám nadalej s tým darí…. Takže ešte raz Vám prajem s paleom vela uspechov a pekné dní. Miloš

 4. Problem tu vidim v zohnani poctiveho „grass fed“ masa a vyrobkov od dobytka tak chovanych.

  • Neviem ako v iných mestách, ale v BA sa zohnať dá, dokonca je tu aj paleo kamenná predajňa. Na ostatnom území Slovenska by som sa zamerala na drobných chovateľov a jedla to,čo je dostupné v dobrej kvalite.

  • Paleo diéta je založená na predpokladu pravdivosti evolučnej teórie. Keďže ale tá je stále len teóriou a nič sa z nej nedokázalo, aj predpoklad paleo diéty je akoby zo zlej rozprávky. Nikto už neverí správe z Genezis o stvorení Adama e Evy a opisu ich života? Sú to rozprávky, mýty, alebo pravda? Prečítajte si len niekoľko kapitol z Genezis a uvidíte, že jaskynní ľudia, zberači plodov ap. je len výmysel evolucionistov – táračov.

 5. Veľmi rada čítam články Dr. Mercolu na http://www.mercola.com Okrem toho kto vie angl. sa oplatí čítať ešte http://www.naturalnews.com http://www.naturalsociety.com http://www.preventdisease.com a počúvať videa na http://www.tv.naturalnews.com

 6. Fb. Liečba hladom

  Paleo strava je zalozena na tukoch. Co to tu niekto zavadza a strasi nezmyslami. Drzim paleo a masa ci kvalitnych vyrobkov jem asi 1,5 kg tyzdenne, co je normalna bezna davka. Zvysok tejto stravy tvoria vajcia, tuky, ako olivovy olej, kokosovy a ine mliecne fermentovane vyrobky, ktorych je dost vela druhov a i kvalitnych. Zbytok tvori hlavne listova zelenina a orechy. Este som sa nestretol s nikym co by mu na choroby pomohli nase bylinky, alebo ine zazracne cinske, japonske ci ine cudzokrajne bylinky. Zaklad je v strave. Znizit sacharidy.

 7. Dobry den,
  dakujem za vas clanok k paleo strave. V sucasnej dobe je mnozstvo roznych diet a sposobov stravovania a je niekedy tazke si vybrat to najvhodnejsie. Osobne by ma potesilo, keby bol podobnym sposobom napisany clanok aj k raw food. Je to stravovanie, ktore je v poslednom case stale popularnejsie. Iste ma svoje vyhody aj nevyhody. K surovej strave ako takej nemozno namietat, ale skutocne v dnesnej dobe staci vylucne raw? Problémom moze byt dostupnost kvalitnych surovin a pestrost. To, ze dostat v hypermarkete cast sortimentu exotického ovocia neznamena, ze zijeme v raji. Tiez to zvyknem kupovat, ale ta kvalita nezodpoveda kvalite na stromoch a na slnku dozretych plodov. Dalsi problem, ktory vidim, je prilisna strata hmotnosti u rawfoodistov. Mavaju neprirodzeny vyraz tvare a posobia vychudnuto. Napriek tomu ma raw strava aj pozitivne ucinky a niektori sa udajne s nou vyliecili z roznych chorob. Aka je teda cela pravda?

 8. Neviem, čo majú všetci s vychudnutými RAWfoodistami? Nie som 100% raw ( možno tak 70% ), vychudnutá nie som a nech sa v zrkadle obzerám, ako obzerám, nezdá sa mi, že mám neprirodzený výraz v tvári. 😀 Počuj, ks, videl/ videla si ty už živého RAWfpoodistu?
  Ja teda za seba: paleo? Nie, ďakujem. U mňa rozhoduje etická stránka stravovania. Čiže žiadne živočíšne produkty. 🙂

  • Noemu bolo po potope povedané, že môže jesť mäso, ktoré dovtedy ľudia nejedli (to je fakt) Takže sa museli natoľko zmeniť podmienky, že Boh dovolil jesť mäso. Čo sa samozrejme po obnovení pôvodného zámeru s ľudstvom, opäť prestane jesť. Ale to tu nebudú už ani choroby a ani smrť. Pokiaľ Vy mäso nemusíte, alebo Vám nerobí dobre, tak ho nejedzte. Ale s etikou súvisí skôr mäso-priemysel, ako konzumácia mäsa. Som 3 týždne na paleu. Namiesto sacharidov tuky, nie bielkoviny, ako mylne (dúfam, že nie zavádzajúco) tvrdí článok na tomto webe, ktorý mám rád. Takže verím, že sa to nejak upraví. Neverím v evolúciu, ale v stvorenie, takže dokazovanie tohto typu je pre mňa irelevantné. Ale je to podľa mňa jeden z najlepších stravovacích spôsobov.

 9. ak mate skusenosti s paleo, zapojte sa do prieskumu, tu:
  http://www.paleo.sk/aktuality?id=40

 10. Príde mi úsmevné, ako sa v mnohých diskusiách ozývajú ľudia: ja som 3 týždne paleo!, Ja 5 mesiacov!, Ja tri mesiace! A akí sú spokojní, že ako im to dobre ide. 🙂
  Ja som bola 23 rokov vegetarán a dva posledné roky som vegan. Vtedy sa už dajú robiť nejaké závery.
  Yamazako píše, že nie je problém konzumácia masa, ale masová veľkovýroba. No a myslíš, že to ako vzniklo? Vysokou spotrebou masa. A čo myslíš, že sa stane, keď sa budú chcieť všetci stravovať paleo? Myslíš, že tie malé bio chovy to budú schopné pokryť? Ľudia nie sú ochotní znížiť spotrebu masa, ale chcú jesť maso a to dokonca kvalitné. No to sa navzájom vylučuje. Práve preto sme sa dopracovali k zvieracím koncentrákom, že ľudia ešte pred 40-50 rokmi jedli maso raz za týždeň-v nedeľu na obed. Od vtedy spotreba masa vzrástla niekoľkonásobne. Stačilo by ti to? Maso raz za týždeň? Vtedy by boli ešte udržatelné malé bio farmy. Inak nie.

 11. Je vedecky dokazane ze maso sposobuje rakovinu. Cela Paleo dieta je strasny blud. Proteiny v takejto zivocisnej forme Vam len prispievaju k chorobam. Tak ale vela stastia.

 12. Drzala som Paleo dietu vyse roka, zo zaciatku som sa citila vyborne, pomohlo mi to na zdravotne problemy, avsak po roku som citila, ze nieco nieje ok… zistili mi intoleranciu na vajecny bielok. Preto by som chcela upozornit, ze aj ked tento smer stravovania je prospesny, kazdy z nas inak reaguje a preto potrebuje stravu pre neho v hodnu. Ja som si svoju Paleo stravu prisposobila o intolerancie a citim sa este lepsie.

 13. Prečítal som si sugestívnu knihu „Jídlo na prvním místě“ od Hartwigových a skúšal som paleo diétu robiť 2 mesiace. Ráno 4 – 5 vajíčok na mäkko a na obed a večeru nejaké mäso, k tomu hodne ovocia a zeleniny. Postupne ma začali veľmi bolieť vnútorné kôstky na lakťoch a bedrový kĺb na pravej nohe. Hrdinsky som sa držal, až raz ráno som nemohol vôbec vstať z postele. Pálivá bolesť v celom bedrovom kĺbe a po celej dráhe ischiatického nervu až do prstov na pravej nohy. Ráno som musel aspoň hodinu cvičiť aby som bol schopný ako tak ale s veľkými bolesťami fungovať. Nepomohol mi ani čínsky lekár, ani ortopéd, ani neurológ. Vrátil som sa späť k makrobiotike a začal som potom robiť vitariánsku stravu podľa Viktórie Boutenko, „Zelená pre život“. Lakte ma postupne prestali bolieť, no noha nie. Až na seminári u pána Štefana Zakuťanského mi zistil 2 zápalové bolestivé ložiská ischiatického nervu, ktoré bolo treba každý deň asi 3 min. masírovať a po troch týždňoch sa všetky problémy vytratili a som v poriadku, už som chcel ísť na operáciu platničky. Zistil som, že moja verzia paleo diéty bola silne kyselinotvorná (kde patrí teda mäso a aj tuky), čo spôsobilo zápaly.
  Teraz som do svojho stravovania ráno a večer zaradil zelené smoothie, čo mi veľmi chutí a pol dňa nepociťujem žiadny hlad ani chuť na niečo iné. Krvné testy aj analýza moču boli 100% v norme. Inšpirujúca kniha o vitariánskej strave a životnom štýle je: https://sdilej.cz/6156961/Markus+Rothkranz-Uzdrav+se+sam.pdf

 14. taktiez som si vyskusala paleo stravu. mam vlastnu zahradu s nestriekanou zeleninou, domace vajcia a kopec domaceho masa. spociatku som mala pocit, ze sa citim skvele. vydrzala som to rok. zacala som mat problemy s chrbticou, chrronickymi bolestami v klboch, v noci som nemohla spat, zacali mi masivne vypadavat vlasy. zacala som sa postupne vracat k predchadzajucej strave, ale nic uz nebolo tak ako predtym. kratko na to som otehotnela, potratila som dietatko v piatom mesiaci tehotenstva. mam doma uz dve zdrave deti, obidve tehotenstva som mala bezproblemove. este rok a pol po paleo experimente mam zdravotne problemy, diagnostikovali mi autoimunitne ochorenie stitnej zlazy, myom na maternici, problemy s pecenou, za rok som pribrala viac ako desat kilogramov, problem so zvysenym krvnym cukrom. pred paleo som bola stihla a zdrava, kedze som tesne pred tym porodila dcerku, istotne viem, ze som nemala ziadne z teraz diagnostikovanych ochoreni, kedze v tehotenstve sa robia velmi podrobne zdravotne prehliadky. pre mna osobne bol paleo velmi zly zly experiment. paradoxne som ochorela prave na tie ochorenia, ktore by paleo malo liecit, pripadne ktorym by malo predchadzat!!!

 15. Myslim, ze paleo je skor docasna verzia stravovania, ktora moze pomoct v urcitych situaciach. hlavne o com pochybujem je kvalita potravin v dnesnej dobe, dobry clanok tu http://www.vyzivovo.sk/trendy-v-stravovani-raw-food-a-paleo-strava/.
  To ako je prostredie znecistene teraz sa neda porovnavat s minulostou.

 16. Zaujímavý článok, moc vďaka 🙂 Paleo diéta je podľa mňa najlepší spôsob stravovania, aký môže byť. Začala som si dodržiavať cca pred pol rokom a cítim sa skvele a čo viac, krásne sa mi formuje postava 🙂 Keďže som mala obavy z toho, aby mi v jídelnčku niečo nechýbalo, rozhodla som sa absolvovať online kurz, v ktorom som sa okrem iného naučila zostaviť vlastný jedálniček.

Pridajte komentár

*