Skontrolujte si štítnu žľazu: Jediné, čo k tomu potrebujete, je teplomer


Print Friendly, PDF & Email

Skontrolujte si štítnu žľazu: Všetko, čo k tomu potrebujete, je teplomer

Pred 50 rokmi Dr. Broda Barnes skúmal poruchy endokrinného systému a zvlášť sa zaoberal hypotyreózou, teda zníženou funkciou štítnej žľazy.

Publikoval niekoľko kníh, v ktorých tvrdil, že hypotyreóza je v spoločnosti vysoko poddiagnózovaným ochorením, zodpovedným za množstvo ďalších pridružených zdravotných problémov.

Odhadoval, že zníženou funkciou štítnej žľazy trpí až 40% populácie oproti oficiálnym štatistikám, ktoré udávajú len 5%.

Barnes preto vyvinul domáci diagnostický test, ktorý sa stal známym pod názvom „Barnesov test bazálnej teploty“.

Je veľmi jednoduchý, rýchly a dokáže vypovedať o funkcii vašej štítnej žľazy.

Bernesov Test

Pred tým, než si večer ľahnete do postele, položte si vedľa seba na nočný stolík teplomer na meranie telesnej teploty.

Ak používate ešte ten starý ortuťový, dobre ho odklepte, aby ukazoval 35˚C.

Keď sa ráno zobudíte, nevstávajte z postele, ale hneď si dajte teplomer pod pazuchu. Podržte ho tam 10 minút. Ak máte novší digitálny, tak dovtedy, kým nepípne.

Najpresnejšie vám však teplotu odmeria infračervený ušný teplomer ako napríklad tento.

Teplota, ktorú nameráte, sa nazýva „skorá ranná bazálna teplota“. Normálne by mala byť medzi 36.6 až 36.8˚C.

Poznámka

Zbohom vysoký krvný tlak

Buďte si ale vedomí toho, že infekčné choroby, ženy počas menštruácie a niektoré chronické zápalové ochorenia ako artritída môžu spôsobovať zvýšenie tejto bazálnej teploty.

Výsledok testu

1. Vaša štítna žľaza funguje normálne, ak je teplota medzi 36.6 až 36.8˚C.

2. Ak zistíte, že teplota je pod 36.6˚C, znamená to, že vaša štítna žľaza pracuje slabšie ako by mala, ide teda o hypotyreózu (zníženú funkciu štítnej žľazy).

Majte tiež na pamäti, že stavy ako depresia, nedostatok energie, únava, infekcie, chronické bolesti hlavy, problémy s pamäťou a koncentráciou či vypadávanie vlasov, sú všetko príznakmi zníženej činnosti štítnej žľazy.

3. Ak máte teplotu vyššiu ako 36.8˚C, potom buď vaša štítna žľaza pracuje príliš rýchlo (hypertyreóza) alebo máte v tele nejaký zápal.

Záver

Odporúča sa, aby ste tento test vykonali aspoň 3 dni po sebe, ak chcete presný výsledok.

V prípade, že zistíte odchýlku, či už nahor alebo nadol, konzultujte to so svojim lekárom. Ten vás môže poslať na špecifické biochemické testy krvi.

Pre správne fungovanie štítnej žľazy je potrebný hlavne dostatok jódu.

Okrem neho sú však veľmi dôležité aj život bez stresu, selén, vitamín A, horčík a vitamíny skupiny B.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Broda Otto Barnes

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. an palatinus

    hm,,,nesuhlasim,,teplota tela je tak alegoricka a premenliva,,ze napriklad u mna,,,ja aj ked mam zapal mandli tak az moja teplota presiahne 37 C TAK TO UZ SOM VAZNE CHORA,,moja teplota bezna je 35.6-36.2 a ked mam 37C viem ze som chora a nieco nie je v poriadku….ked som mala zapal pluc moja teplota sa dostala nad 39 C SKORO SOM UMRELA,,ZLYHAVALO MI VSETKO,,,cize,,podla toho co pisete by som vlastne mala mat obavy uz pri 37C vzdy,,,,,,su ludia co maju normalne nizku teplotu,,neviem preco,,,ale u mna v karte je napisane,,ze nema teplotu,,,,a ked uz mam tak viem,,,ze je zle,,,,,cize,,,reakcia na clanok,,,,mozuno je to len pre par jednotlivcov,,ale urcite nie pausal,,,lebo poznam mnoho ludi z okolia co maju rovnaky problem ako ja,,,,,vedecky to nie je dostatocne podlozene,,,a skor to robi davovu psychozu a nepomoze to prevencii,,lebo prevencia je podla mojho nazoru dolezitejsia ako sa drzat rad tohto clanku,,,,,,,telo si vzdy povacsine povie o vsetko co potrebuje,,dakujem za pozornost

    • no ono je to u kazdeho ine….mna liecili skor kontrovali na st-zlazu 40 rokov od 19 a a z v 58 ma rychlo operovali lebo som mala stitnu zlazu rozplazenu az na plucach a okolo celeho krku ako spongiu ..same hrcky….a moja teplota tela bola tak cely zivot 35 st,dnes som 8 rokov po operacii stitna zlaza cela vonku beriem lieky a mozem povedat ze sa citim o 80 percent lepsie…nemam vys.krvny tlak,neboli ma hlava , nezadychavam sa…ale co je asi nasledok bolia ma nohy hmmm… no ale uz mam aj svoje roky ale inak ok……

  2. No, bazálna teplota je troška komplikovanejšia než ráno odmerať a hotovo. Kedže si ju meriam deň čo deň kvôli určovanie plodných a neplodných dní troška o tom viem.
    Žena ma bazálnu teplotu pred ovuláciou nižšiu a po ovulácii o 0,2 aj 0,6 stupňa vyššiu. Ďalej ráno stúpa približne o 0,1 za hodinu. Čiže ak o 5:00 je 36,3 o 8:00 môže byť 36,6. A teplotná vykyvy zo dňa na deň môžu byť aj 0,5 stupňa. A dokonca mám aj ochorenie ŠZ takže jednoznačne to odhalia len krvné testy na hormóny štítnej žľazy.

    • krvné testy není su vždy pravdivé čo sa týka vyšetrenia štítnej žlazy, posiela sa ešte na iné vyšetrenia ktoré sú presné.

    • Presne tak.. Ak máte podozrenie na ochorenie štítnej žľazy, konzultujte to s vaším obvodným lekárom…v prípade zlých výsledkov krvných testov vás pošle na endokrinológiu..Ja som po operácii štítnej žľazy

  3. Teplomer je na meranie iba teploty a nie štitnej žlazy a nedajbože aj žaludočnych vredov.

  4. Táto metóda je naozaj vysoko nespoľahlivá, veď teplotu môžem mať v správnom rozmedzí (teda 36,6-36,8) a pritom to nemusí znamenať, že mi ŠŽ pracuje správne, ale že je jej funkcia znížená a zároveň mám v tele nejaký zápal, o ktorom ani neviem.

    • Presne tak,len z tym rozdielom,ze ja viem,ze mam v tele zapaly a ze mam hypothyreozu…no a rannu teplotu mam zvetsia 36,6 ,cize v norme Barnesovho testu bazálnej teploty o)

  5. ochorenie štítnej žľazy je reč tela-máš pred sebou ochranný štít pred…odpoveď dá etikoterapet 🙂

    • endokrinolog a nie etikoterapet

      • Milan a Hana :
        Ja by som povedal, že naozaj môže dať odpoveď psycho-somatológ (etikoterapeut),ale či ju máš naozaj hyperaktívnu, hypoaktívnu, či inak narušenú, tak tú odpoveď asi radšej nechať na endokrinológa a potom sa obrátiť na vyššie spomínaných etikoterapeutov….tí nech skúsia zistiť prečo sa to stalo…

  6. Ja som mala rano 34.1 stupna telesne teploty a pocas dna sa mi zvysila na 35.2. Inak mi je zima. Ladove nohy, ruky a nos. Jedine co ma zahreje je polievka, caj a teply kupel. Ale je to aj tak docasne. Napriklad si dam teplu polievku pride na mna teplo po celom tele a za par hodin zase pride zima. Pamat a koncentracia mi pracuje na polovicu, jem v malych davkach, a som ospala, bolieva ma hlava, vlasy mi nevypadavaju ale stiepia a lamu sa mi. Keby som si nedavala olejcek na vlasy tak ich mam suche. Na plet si obcas davam smotanu inak by som ju mala velmi suchu, nechty sa mi lamu. Vyzeraju sice pevne a silne ale zlomia sa. Ale narastu.
    Neviem co mam robit. Ale jedno pozitivum menstruacia mi chodi presne v tomto sa nestazujem :-). A mam subklinicku hypotyreozu. Mala som podhranicou normy hormon T4. Ale, ze sa hladina hormonov po cely den sa meni. Raz je zvsena a potom zase znizena. To je iste ako aj s vahou alebo s telesnou teplotou???

  7. Kazdy organizmus je iny.Mne osobne teplota nevystupi na povrch ked ochoriem,malokedy.Spaluje ma vo vnutri a to je fakt trapenie.Ale test vyskusam zo zvedavosti.

Pridajte komentár

*