Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Diétna strava na chudnutie? Obezitu nevylieči, spôsobí ju


Print Friendly, PDF & Email

Diétna strava na chudnutie? Obezitu nevylieči, spôsobí ju

Konzumovanie diétnej stravy deťmi, namiesto kaloricky plnohodnotnej verzie, môže viesť k prejedaniu a obezite neskôr keď vyrastú, tvrdí správa z kanadskej štúdie uskutočnenej Univerzitou v Alberte.

V štúdii boli mladé myši kŕmené buď riadnou potravou alebo nízkokalorickými náhradami. Výsledok bol zaujímavý.

Nízkokalorická verzia viedla myši k prejedaniu sa bez ohľadu na to, či mali genetické predispozície pre štíhlosť alebo obezitu.

Hlavný výskumník, profesor David Pierce uvádza:

Na základe výsledkov nášho výskumu sme dospeli k tomu, že pre deti je lepšia plnohodnotná vyvážená strava s dostatkom kalórií pre ich denné aktivity, ako nízkokalorické jedlá a pokrmy.

Obezita je hlavným rizikovým faktorom aj pre rozvoj cukrovky 2. typu a srdcovocievnych chorôb.

Preto sa uistite, že vaše deti jedia správnu stravu hneď od začiatku. Je to dôležité pre ich budúce dlhodobé zdravie.

Prečo je diétna strava zlá?

Napriek tomu, že mnohí považujú nízkokalorickú stravu za nástroj na spomalenie starnutia a predĺženie života, to v žiadnom prípade neplatí u diétnych a nízkokalorických obdobách potravín.

A už vôbec to nie je vhodná voľba pre vyvíjajúce sa deti.

Priemyselné spracované a balené diétne potraviny, ktoré sa predávajú ako „zdravšia alternatíva“, sú všeličím možným, len nie zdravším.

Verím tomu, že tu existuje veľké nepochopenie nízkokalorických diét, ktoré v mnohých prípadoch spôsobujú viac škody ako úžitku.

Je tu tiež podozrenie na to, že väčšina štúdii podporujúcich nízkokalorické diéty, ako prostriedok k dlhšiemu životu, obsahujú vážne interpretačné chyby.

Dôvodom, prečo tieto diéty dočasne fungujú je to, že normalizujú hladiny inzulínu a leptínu a udržiavajú ich na nízkej úrovni.

Hladiny sa teda môžu prostredníctvom týchto diét držať dole, no pre mnohých ľudí to spôsobuje viac zlého ako dobrého. Ide o to, že si človek sám sebe odopiera potrebnú výživu.

Ak sa správne stravujete podľa toho, aký ste nutričný typ, je možné normalizovať hladiny inzulínu aj bez uvedených diét. Budete sa cítiť plno a uspokojivo a nie neustále hladný(á).

Už len to samo o sebe postačuje na predĺženie dĺžky života!

Prídavné látky, na ktoré si dávajte veľký pozor

Ale späť k nízkokalorickým diétnym potravinám…

Na to, aby mali tieto potraviny aspoň nejakú chuť, pridávajú sa do nich viaceré umelé zosilňovače chutí a náhrady cukru. Ide napríklad o glutamát sodný (MSG) alebo aspartám. Obe z nich sú neskutočne škodlivé pre ľudské zdravie.

Aspartám a MSG pôsobia ako vodiče nervových vzruchov v mozgu prostredníctvom prenosu informácii z jedného neurónu na druhý.

Príliš veľa jedného alebo druhého v mozgu usmrcuje neuróny tým, že do buniek vpúšťa veľké množstvo vápnika.

Takýto prebytok vytvorí nadmerné množstvo voľných radikálov, no a to v konečnom dôsledku bunky zabíja. Usmrcovanie nervových buniek je dôvodom, prečo sa o aspartáme a glutamate sodnom hovorí ako o excito-toxínoch.

Liečba osteoporózy

Oni „vybudia“ bunku, respektíve prestimulujú ju až k jej smrti.

Bohužiaľ, veľké množstvo výrobcov skrýva fakt, že ich produkty obsahujú glutamát sodný, čo môže spotrebiteľovi sťažiť sa im vyhnúť.

Namiesto pravého názvu používajú napríklad tieto výrazy:

  • Želatína
  • Hydralizovaný rastlinný proteín
  • Extrakt z kvasníc (droždia)
  • Sladový jačmeň
  • Ryžový sirup alebo sirup z hnedej ryže

Čo sa týka aspartámu (E951), ale aj sukralózy (E955) – ďalšie nebezpečné sladidlo, tak tie sú súčasťou snáď ešte väčšieho množstva potravín. V mnohých by ste to dokonca vôbec nečakali.

Tu sú príklady výrobkov, kam sa pridávajú najčastejšie:

  • tzv. light nápoje a potraviny
  • aj bežné nápoje a džúsy (mnohé sladia zmesou cukru a umelých sladidiel)
  • žuvačky, cukríky, lízatka a iné „cukrovinky“, keďže tie už cukor dávno nevideli
  • jogurty (áno, aj tam ich dnes dávajú)
  • lieky, dokonca mnohé vitamínové doplnky
  • ovocné čaje

Vymenovať všetky potraviny by bolo nad rámec tohto článku. A nové pribúdajú, dalo by sa povedať na dennej báze.

Preto dôrazne odporúčame čítať zloženie všetkých potravín, ktoré deťom kupujete. A nielen im, vyhýbať umelým sladidlám by ste sa mali aj vy, dospelí!

Mýtus nízkokalorických výrobkov a chudnutia

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú je potrebné vedieť je, že nízkokalorické výrobky, ako napríklad diétne nealkoholické nápoje, nepomáhajú k schudnutiu.

Toto je úplný mýtus.

V skutočnosti, už takmer pred desaťročím rôzne štúdie poukazovali na to, že umelé sladidlá vedú k nasledujúcim prejavom:

  • stimulujú chuť do jedla
  • zvyšujú túžbu po uhľohydrátoch
  • podporujú ukladanie tukov a priberanie na váhe

Už v roku 1986 Americká nadácia pre rakovinu (ACS) zdokumentovala skutočnosť, že ľudia konzumujúci umelé sladidlá priberali na váhe viac ako tí, ktorí sa im vyhýbali.

Bez ohľadu na to, či sa snažíte schudnúť alebo udržať si váhu, používanie umelých sladidiel ako napríklad aspartámu, nemá výraznejší vplyv na kontrolu váhy.

Tých pár ušetrených kalórii pri vypití diétneho nápoja nebude znamenať výraznejší rozdiel, ak stále potrebujete ukojiť svoj hlad a následne skonzumuje zopár keksov.

Zdravé riešenia pre život

Je chvályhodné, že začíname zaznamenávať viac vedeckých odporúčaní k navráteniu sa k vyváženej strave a cvičeniam.

Toto je tou pravou dlhodobou cestou. Bohužiaľ, niektorí lekári a pediatri stále odporúčajú diétnu stravu a nápoje pre deti s nadváhou ako akceptovateľnú náhradu bežnej stravy.

Snáď im to neuveríte!

Vaše dieťa potrebuje ideálne čistú vodu, aby ich moč bola svetložltej farby (v prípade ak je tmavožltá, tak nepijú dosť vody).

Malinovky, sladené džúsy a mlieko sa do tejto požiadavky nerátajú.

V podstate, je veľmi smutné sa dočítať, že najväčším zdrojom vitamínov a minerálov v strave pre deti pochádza z džúsov a pasterizovaného mlieka. Tomu by sa deti pre dosiahnutie optimálneho zdravia mali radšej vyhýbať.

Dajte sebe aj svojim deťom dar do života znova a znova tým, že ich usmerníte na ich ceste k doživotnému zdraviu týmito odporúčaniami:

  • Zistite si aký ste nutričný typ a následne podľa toho pripravujte svoj jedálniček
  • Povzbudzujte seba i deti k cvičeniu aspoň 30 minút denne – najlepšie prostredníctvom rodinných aktivít ako bicyklovanie, turistika alebo šport
  • Vypnite televízor – nielen pre povzbudenie k fyzickým aktivitám, ale aj kvôli zamedzeniu sledovania reklamy na rôzne nezdravé potraviny
  • Zameňte malinovky a iné sladené (či diétne) nápoje za vodu ochutenú čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou – každá vypitá malinovka za deň zvyšuje riziko obezity vášmu dieťaťu (aj vám) o 60%!

Zdroj: Diet Foods Will Cause Obesity Not Cure It,

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je to presne tak. Diétna strava sa na chudnutie nehodí. Dá sa možno skúsiť zdravší štýl stravovania, niekomu však nemusí vyhovovať. http://www.chudnutie-ako.sk/jedalnicek-na-chudnutie je príklad takého vyváženého jedálnička na týždeň. No sú aj iné prístupy. Je možné skúsiť zpojiť tukový metabolizmus ako to odporúča https://www.vladozlatos.com/ a včul babo raď.

  2. jasne ja som schudla jedením masla, slaniny a tukov nie nízkotučných nezmyslov s ktorých sú ľudia hladní

Pridajte komentár

*