Je zdravší mierne či dobre prepečený stejk? Vedci na to majú jasnú odpoveď


Print Friendly, PDF & Email

pečené mäso

Ako čašníka ma vždy hnevalo, keď si zákazník objednal dobre prepečený stejk. Prečo chce niekto znetvoriť nádherný kúsok mäsa na „sčernetú obhorenú gumu“?

Dnes už na moje niekdajšie pocity konečne existuje aj vedecké zdôvodnenie.

Podľa neustále narastajúceho množstva vedeckých dôkazov, konzumácia nadmerne prepečeného skejku môže byť pre vaše zdravie veľmi škodlivá.

Pozrite sa, príliš prepečené potraviny a obzvlášť mäso vytvárajú chemické zlúčeniny známe ako glykotoxíny.

Podľa výskumu publikovaného Icahnskou fakultou medicíny v Mount Sinai, USA, konzumácia potravín s vysokým obsahom glykotoxínov môže byť príčinou mnohých chronických ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby.

V prvej fáze štúdie výskumníci zistili, že myši odchované na strave obsahujúcej vysoký podiel glykotoxínov boli náchylné na rozvoj kognitívnych a pohybových problémov typických pre demenciu.

Pre upresnenie, išlo o špeciálny typ glykotoxínu nazývanom „pokročilý výsledný produkt glykácie“ alebo AGE.

Keď sa štúdia presunula z myší na ľudí, výsledky boli alarmujúco podobné

Výskumný tím monitoroval krvné hladiny AGE u 93 New Yorkčanov vo veku nad 60 rokov počas 9 mesiacov.

Stop Candida

Zistili, že účastníci, ktorí jedli viac glykotoxínov (čiže spáleného jedla) mali počas trvania štúdie aj vyššie hladiny AGE v krvi.

Výsledkom bol pokles ich kognitívnych schopností v porovnaní s ich rovesníkmi.

Napriek obmedzenej veľkosti štúdie sú výskumníci presvedčení o dostatku dôkazov pre vyvodenie záveru, že konzumácia menej prepečeného mäsa (v agličtine „rare“ a „medium“) je jednoduchým spôsobom, ako znížiť riziko demencie a metabolických ochorení počas staroby.

Michael Woodward, výskumník demencie z Austin Health v Austrálii, k tomu dodáva:

Tieto štúdie sú len predbežné a je potrebné uskutočniť viac výskumu vo forme veľkých epidemiologických štúdií predtým, než vydáme oficiálne odporúčania o tom, ako najlepšie piecť mäso.

Avšak, aj táto štúdia pridáva váhu do stále rastúceho súboru dôkazov, ktoré hovoria, že konzumácia napríklad vysoko mastných, vyprážaných a spracovaných potravín môže byť príčinou chorôb ako demencia, cukrovka či srdcovocievne ochorenia.

Záver

Preto, pre lásku vás prosíme, prestaňte nadmerne prepekať mäso. Inak sa vám to vráti v podobe poškodeného zdravia.

Voľba vareného, prípadne mierne opraženého kuracieho alebo morčacieho mäsa je lepšia, ako opekaného bravčového či hovädzieho.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: People Who Eat Steak Well-Done Don’t Just Have Bad Taste, They’re Also Going To Die

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Toto tu trebalo. Dobry clanok..

Pridajte komentár

*