Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Ako účinne masírovať vaše dieťa: Podrobný návod k tomu, aby bolo zdravé a šťastné


Ako masírovať vaše dieťa: podrobný návod k tomu, aby bolo šťastné a zdravé

Masírovanie malých detí bývalo celé stáročia každodenným rituálom v mnohých kultúrach Ázie, Afriky, východnej Európy a Latinskej Ameriky.

A keďže moc dotyku dôrazne potvrdzuje aj veda, môže byť príjemná každodenná masáž práve tým, čo vaše dieťatko potrebuje, aby dobre rástlo a bolo šťastné.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ak teda chcete z masáže spraviť súčasť každodennej rutiny vášho dieťaťa, ste na správnom mieste!

Masírovanie môže vášmu dieťatku priniesť celý rad výhod:

Čas venovaný „len jemu“ pomáha vášmu dieťatku cítiť sa milované a v bezpečí.

  • Zlepšuje vývoj vášho dieťatka podporou koordinácie a pohybu
  • Stimuluje rôzne systémy vášho dieťatka, ako sú imunitný systém, trávenie a krvný obeh
  • Pomáha vám utvárať pevnejšie puto s vaším dieťaťom

1. Zvoľte si čas, ktorý vyhovuje vám aj dieťaťu

Doprajte svojmu dieťaťu každodennú masáž. Majte však na pamäti, že to tak nemusí byť za každú cenu!

Ak ste pri masáži vystresovaná alebo nervózna, vaše dieťatko tieto nálady zrejme vycíti. Vymyslite preto niečo, čo zapadá do vášho programu a páči sa aj vášmu dieťaťu.

V mnohých tradičných kultúrach sú masáže súčasťou rannej rutiny dieťaťa a robia sa pred kúpeľom. Hoci je dobré sa týmto rituálom riadiť, v skutočnosti nejestvuje konkrétny čas, ktorý by vyhovoval všetkým deťom.

Vymyslite si niečo, čo je najlepšie pre vašu rodinu, na základe potrieb vášho dieťaťa a tiež vášho programu. Pri masírovaní svojho dieťaťa by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí:

Vyhýbajte sa času tesne po jedle: masáž po jedle v nich môže vyvolávať nepríjemné pocity a môžu dokonca zvracať. Po akomkoľvek jedle im doprajte polhodinovú prestávku.

Zistite, či vášmu dieťatku vyhovuje masáž pred spaním: mnohí odborníci (a staré mamy!) odporúčajú pre výdatný spánok dieťaťa masáž pred spaním.

Niekedy sa však deti po masáži cítia nabudené. To by mohlo znamenať, že musíte riešiť čulé dieťa, hoci ste dúfali, že zaspí!

Ak to platí aj pre vaše dieťa, zvoľte radšej pred spaním maznanie a masáž presuňte do skoršej doby dňa.

Nemasírujte dieťa, keď sa hnevá alebo je mrzuté: vždy si overte, či má vaše dieťa na masáž tú správnu náladu.

Napríklad, keď sú deti ochotné nechať sa masírovať, tvária sa spokojne, sú pokojné a ich pohľad je pevný. Keď sa vám ale vaše maličké v náručí vzpiera alebo sa odvracia, tak zrejme nie je ten vhodný čas.

2. Ako masážne médium používajte kokosový alebo olivový olej

Masážne médium by vám malo pomôcť voľne kĺzať rukami po tele vášho dieťaťa. Dobre by mali fungovať jedlé rastlinné oleje ako sú olivový, slnečnicový či marhuľový olej.

Rastlinné oleje pôsobia na pokožku príjemne a sú tiež bohaté na vitamíny a esenciálne mastné kyseliny, prospešné pre kožu vášho dieťaťa.

Kokosový olej sa na masírovanie malých detí hojne používa v Indii a je dobrý pre ich pokožku. V chladnom počasí však má sklon tuhnúť.

Pred použitím ho zohrejte v rukách a dávajte pozor, aby ste masírovali v smere rastu chĺpkov, aby ste sa vyhli upchatiu pórov. Pre istotu si ale olej otestujte na kúsku kože.

Hoci kokosový orech po technickej stránke orechom nie je, môže napriek tomu u niekoho vyvolať alergickú reakciu.

Ajurvéda odporúča pre masáže detí aj liečivé oleje, ako je olej bala, obsahujúci zložky ako bala (Sida cordifolia), sezamový olej, kravské mlieko a narayan, vyrábaný z bylín ako ashwgandha (Withania somnifera), bala a bengálska dula (Aegle marmelos).

Ak má vaše dieťa ekzém a potrebujete mu aj tak pravidelne nanášať predpísaný krém, môžete pre masáž používať ten.

Liečba osteoporózy

Aby ste mali istotu, že je to bezpečné, vykonajte deň pred zahájením masírovania test nanesením trochy oleja do lakťového zhybu vášho dieťatka – a to aj vtedy, keď používate rastlinný olej.

Vyhýbajte sa oleju z orechov a esenciálnym olejom.

Oleje z orechov, ako napríklad arašidový olej, môžu u vášho dieťaťa vyvolať alergickú reakciu a pri masážach by sme sa im mali radšej vyhnúť. Nepoužívajte esenciálne oleje ani oleje na aromaterapiu, lebo môžu byť pre vaše dieťa príliš silné.

3. Navoďte to správne prostredie a pripravte sa

Pripraviť sa na masírovanie svojho dieťaťa je dosť jednoduché. Potrebujete len trochu voľného času na mieste, kde vás nič neruší, teplú miestnosť bez prievanu, nejakú tichú hudbu a starý pohodlný odev, pri ktorom vám neprekáža, keď sa zamastí.

Pred začatím masírovania si nezabudnite zložiť všetky ostré šperky, lebo by mohli vaše dieťa poškriabať.

Keď ste už pripravené, môžete svoje dieťa začať masírovať. Postupujte takto:

4. Pohodlne sa posaďte a zvoľte si bezpečné miesto

V juhovýchodnej Ázii je tradíciou, že ženy sedia na podlahe s nohami vystretými pred seba. Potom si dieťa položia na nohy hlavičkou k svojim chodidlám a masírujú.

Ak vám to pripadá komplikované, tak iba prestrite na podlahu hrubú prikrývku alebo mäkkú deku a dieťa položte na ňu. Potom sa k dieťaťu pohodlne posaďte a začnite masírovať.

5. Postupujte od prstov na nohách smerom nahor

Pre príjemnú masáž svojho dieťaťa dodržujte nasledovné kroky:

Chodidlá a nohy

Masáž začnite chodidlami svojho dieťaťa. Pomaly hneťte chodidlo pevne, ale jemne. Tento druh dotyku bude vaše dieťa pokladať za upokojujúci.

Niektorým deťom bude možno spočiatku postačovať len masáž chodidiel. Keď sa vášmu dieťatku ďalšie masírovanie nepáči, prestaňte.

Ak vám pripadá byť v pohode, pokračujte nožičkami nahor ku stehnám a potom na bedrá dieťaťa.

Hruď

Položte obe ruky na pliecka vášho dieťaťa a postupujte nadol k stredu hrudníka. Alebo postupujte od pliec dieťaťa dolu rukami až k prstom.

Nezabudnite mu potom zaolejované prstíky utrieť, aby si ich necucalo.

Bruško

Nemasírujte dieťaťu bruško, keď vám pripadá plné alebo napnuté, či keď sa dieťa začne mrviť, alebo vám pripadá nepokojné. Jeho bruško by vám pri masáži malo pripadať mäkké.

Hneťte ho jemne jednou rukou do kruhu, v smere hodinových ručičiek. Začnite na pravej strane spodnej časti bruška a prechádzajte nahor, postupujúc v smere hodinových ručičiek a skončite na ľavej strane spodnej časti bruška dieťaťa.

Tvár

Pri masírovaní tváre prechádzajte dieťaťu po líčkach a čielku.  Na masírovanie používajte svoj prostredník alebo ukazovák.

Masírovať začnite bočné stany nosa a postupujte k vonkajšiemu okraju tváre.

Teraz bruškom nadol a od hlavy k prstom na nohách.

Keď už chcete s masážou skončiť, obráťte dieťa na bruško a niekoľkými plynulými, dlhými ťahmi mu prejdite prstami nadol, začnúc pri hlavičke a postupujúc až k prstom na nohách.

6. Zakončite teplým kúpeľom

Po ukončení masáže dieťa okúpte v teplej vode a jemne poutierajte. Ajurvéda odporúča úplne na záver naniesť na adhipati marma čiže fontanellu na temene hlavičky  puškvorcový prášok.

Ten je vraj horúci a suchý a pomáha zabraňovať prechladnutiu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Maria Satková

    Veľmi poučné a prospešne aj napriek tomu, že už máme vyšší vek.

  2. Ja som mojich troch synov masírovala vždy po kúpeli a natierala olivovým olejom a už som ich neutierala..dnes sú z nich traja krásny mladí úspešní muži…

Pridajte komentár

*