Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! [Čítať ďalej]

Ako nadmerný spánok ohrozuje srdce, škodí mozgu, poháňa depresiu a skracuje život


Ako nadmerný spánok ohrozuje srdce, škodí mozgu, poháňa depresiu a skracuje život

(Lance D. Johnson, Natural News) Po stáročia bol spánok uctievaný ako dokonalý regeneračný proces – nočný reset mysle a tela. Čo sa však stane, keď sa priveľa tejto „dobrej veci“ stane tichým sabotérom vášho zdravia?

Nový výskum ukazuje, že nadmerné spanie, čo je definované ako deväť alebo viac hodín za noc, môže byť rovnako škodlivé ako nedostatok spánku, najmä pre tých, ktorí bojujú s depresiou.

Liečba osteoporózy

Prelomová štúdia z Centra zdravotných vied Texaskej univerzity odhaľuje znepokojujúcu súvislosť medzi nadmerným spánkom, kognitívnym poklesom a zvýšenými depresívnymi príznakmi, čím spochybňuje mýtus, že viac spánku je vždy dobré.

Kognitívne náklady nadmerného spánku

Framinghamská štúdia srdca je desaťročia trvajúci projekt sledujúci trendy v oblasti zdravia. Štúdia analyzovala 1 853 účastníkov bez demencie alebo mozgovej príhody.

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí dlho spali, trpeli významnými kognitívnymi deficitmi, najmä vo vizuálno-priestorových schopnostiach a pamäti.

„Čím viac spíte, tým horšie sa cítite,“ varuje špecialistka na spánok Michelle Drerupová.

Tento paradox je obzvlášť výrazný u depresívnych jedincov, ktorých mozog môže využívať predĺžený spánok ako formu úniku z reality, čo ešte viac zhoršuje mentálne ťažkosti.

Depresia a spánok zdieľajú začarovaný kruh: 90% depresívnych pacientov hlási poruchy spánku, pričom samotné nadmerné spanie môže prehĺbiť depresívne príznaky.

Hlavná autorka štúdie Vanessa Youngová poznamenáva: „Spánok môže predstavovať riziko kognitívneho poklesu u ľudí s depresiou.“

Napriek tomu konvenčná medicína často prehliada túto skutočnosť a namiesto toho predpisuje antidepresíva, ktoré ďalej narúšajú architektúru spánku. Niektoré antidepresíva dokonca spôsobujú nespavosť, iné vyvolávajú sedáciu.

Telesná daň: od infarktov po zápaly

Hoci riziká nedostatku spánku sú dobre zdokumentované, nadmerné spanie je nedostatočne rozpoznanou hrozbou s hroznými následkami.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

„Výskum odhaľuje krivku úmrtnosti v tvare U, pričom ľudia s krátkym aj dlhým spánkom čelia o 40 až 50% vyššiemu riziku predčasného úmrtia,“ poznamenáva Dr. Arshed Quyyumi z Emoryovej univerzity.

Americká kardiologická asociácia varuje, že nadmerný spánok, teda viac ako 9 hodín za noc, koreluje so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych príhod a predstavuje až 79% vyššie riziko srdcových ochorení pozorované u ľudí s nízkou kvalitou spánku.

Dokonca aj letný čas, ktorý narúša cirkadiánnu biológiu, tento problém zhoršuje a o 70% zvyšuje výskyt infarktov po zmene času v dôsledku nesprávne zosúladených cyklov spánku a bdenia.

Okrem záťaže srdca, nadmerné spanie spôsobuje systémový telesný zápal, pričom štúdie spájajú dlhý spánok so zvýšenými hladinami markerov CRP, IL-6 a TNF-alfa, ktoré urýchľujú cukrovku, mozgovú príhodu a neurodegeneráciu.

U žien spánok dlhší ako 9 hodín v noci zvyšuje riziko mozgovej príhody osemnásobne, no základné príčiny, ako je hygiena spánku, sa často ignorujú v prospech farmaceutických intervencií (užívania liekov).

Ponaučenie? Oba extrémy dĺžky spánku sú metabolické časované bomby, ktoré si vyžadujú naliehavú pozornosť zameranú na cirkadiánne zosúladenie, zlepšenie kvality spánku a spoločenské reformy – počnúc zrušením letného času.

Obnovenie prirodzených rytmov

Ľudia sa vyvinuli tak, aby spali 7 až 8 hodín denne, synchronizovane so slnečným svetlom. Moderný život, ktorý nás zaplavuje obrazovkami, kofeínom a spracovanými potravinami, túto rovnováhu narušil.

Riešenie? Návrat k zvykom predkov:

  • Zrušenie letného času – je to prežitok spojený s infarktmi.
  • Vyhýbajte sa jedeniu neskoro v noci – jedlá, ktoré nie sú paleo (spracované potraviny, mliečne výrobky, rafinované rastlinné oleje, cukor, sacharidy, obilniny, strukoviny a soľ), narúšajú kvalitu spánku.
  • Obmedzte kofeín – v tele pretrváva viac ako 24 hodín.
  • Vystavujte sa rannému slnečnému svetlu – prirodzene obnovuje cirkadiánne rytmy.

Záver

Ako varuje vedkyňa zaoberajúca sa spánkom Sudha Seshadriová: „Dlhé trvanie spánku je spojené s horšími kognitívnymi schopnosťami.“

Dôkazy sú jasné. Nadmerné spanie nie je regeneračné – je to varovný signál systémovej dysfunkcie. Vo svete posadnutom „wellnessom“ je čas čeliť pravde: Viac spánku nie je vždy lepšie. Rovnováha je prežitie.

Stop Candida

Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. No – lenže ja spím etrémne _ mikrospánok ako delšín /2 sec./ – a idem do sračiek!

    • Teraz bude rada ťažká, lebo…

      Ak chceš spať dlhšie, snaž sa počas dňa nepiť alkohol. Večer sa poprechádzaj, trošku vyčisti hlavu. Po prechádzke si daj banán, med alebo mak, malo by sa Ti potom dobre spať. Drž sa.

      • Spánok je pre mňa požehnanie. Kedysi to bolo nutné zlo /pionier/, ale nič ma neosvieži tak ako spánok. Spánok je pre mňa vzácnosť. Počas spánku inak zažívam zábavné chvíle. Keď mám sny – tak to stojí za to – často sa chcem vrátiť do tých snov. Takú prdel surealizmu sa inak nedá zažiť – len v sne. Milujem svoje sny!

        • Miroslav Čižmár

          Čítal som knihu o problémoch s nespavosťou. Ľuďom s delfíním spánkom odporúčali upraviť denný stravovací režim, pretože strava súvisí s hormónmi spánku. Nevynechávať obed a večer sa vyhýbať modrým obrazovkám.

        • To aj s tým snivanim mám úplne tak! 😁

  2. V týždni spím 5-6 hodín
    Nedeľa 10-11
    Toto vadí, či ok

    • doháníš spánkový deficit…. každý má jinou potřebu spánku; někomu stačí několik hodin jiný víc jak 7 hodin spánku… vše závisí od stravy, životního stylu, vykonávané práce, zdravotním stavu,…

Pridajte komentár

*