Ako uzdraviť žalúdok a črevá poškodené od užívania ibuprofénu


Print Friendly, PDF & Email

vedľajšie účinky ibuprofénu na črevá a žalúdok

Milióny ľudí užívajú lieky proti bolestiam bez lekárskeho predpisu, ako napríklad tie, ktoré obsahujú účinnú látku ibuprofén.

Avšak väčšina z týchto ľudí ani len netuší, že spomínané nesteroidné protizápalové lieky sú len v USA zodpovedné každoročne za vyše 16000 úmrtí. V Európe je to pravdepodobne ešte viac. Ide o viac obetí než má na svedomí napríklad také AIDS či astma.

Účinok ibuprofénu, o ktorom sa príliš nevie

Existuje vedľajší účinok ibuprofénu, o ktorom sa príliš nevie. Respektíve, skôr by sa dalo povedať hlavný účinok, nie vedľajší, keďže k nemu dochádza pomerne často a nejde len o nejakú banalitu.

Ide o to, že tieto lieky poškodzujú výstelku čriev, čo potom vedie k rôznym črevným syndrómom. Tie sa vyznačujú tým, že nestrávené zvyšky potravy alebo aj vyslovene toxíny sa dostávajú z čreva priamo do krvného obehu.

Výsledkom potom býva autoimunitné ochorenie, ktorému sa občas ľudovo vraví aj „deravé črevo“ alebo odborne „syndróm prepúštajúceho čreva“.

Tu je príbeh jedného dievčaťa:

Sarah je 5 ročné dievčatko, ktoré jedného dňa priniesla jeho mama do nemocnice. Sťažovala sa na silné bolesti a opuchy viacerých kĺbov, vrátane členkov, lakťov a prstov.

Chodenie bolo preň extrémne bolestivé. To isté sa týkalo aj kreslenia, ktoré dovtedy bolo jedno z jej najobľúbenejších aktivít.

Jej mama aj učiteľky v škôlke si všimli, že zo živého a hravého dievčatka sa stalo podráždené a úzkostlivé dieťa.

Pritom Sarah bola ešte pred rokom perfektne zdravá. Vtedy však dostala silnú nádchu s horúčkami, ktoré prichádzali a odchádzali približne 1 týždeň.

Detský lekár dal matke inštrukcie, že má dcére bez prestávky podávať striedavo lieky s obsahom ibuprofénu a paracetamolu, ktoré jej mali pomôcť zmierniť prejavy ochorenia a znížiť horúčku.

Ide v podstate o štandardný protokol v pediatrickej liečbe.

Čo lekári často nevedia o nesteroidných protizápalových liekoch

Lekári sa na medicínskej fakulte učia, že ibuprofén, ktorý patrí do rodiny nesteroidných protizápalových liekov, môže spôsobiť gastritídu (poškodenie žalúdka).

Tiež sa učia, že môže vyvolať žalúdočné vredy a v extrémnych prípadoch aj krvácanie žalúdka a čriev, čo si potom vyžaduje operáciu a krvné transfúzie.

Zároveň sa im počas výučby zdôrazňuje, že to nie sú príliš bežné následky a vyskytujú sa len pri dlhodobom užívaní týchto liekov.

Čo však detský lekár Sarah nevedel, pričom to nevie ani väčšina ostatných lekárov, je, že už aj krátkodobé užívanie týchto liekov v pravidelných intervaloch poškodzuje výstelku čriev.

No a s tým sú potom spojené vážne zdravotné následky. Navyše to platí nielen pre detí, ale rovnako aj pre dospelých.

V skutočnosti, väčšina vedeckých štúdii vykonaných za posledných 20 rokov ukazuje súvis medzi nesteroidnými protizápalovými liekmi a vážnym poškodením čriev.

Podľa štúdie vykonanej americkým Národným inštitútom zdravia (NHI) spôsobovali všetky nesteroidné protizápalové lieky, vrátane ibuprofénu, mierne zápaly v črevách.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ďalšia štúdia došla k záveru, že tieto lieky poškodzujú integritu čriev a ich dlhodobé užívanie vyvoláva zápal tenkého čreva.

U nášho detského pacienta to „dlhodobo“ znamenalo už 1 týždeň!

Prečo sú poškodené črevá pre vás veľkou hrozbou

Prečo je poškodené črevo problém?

Pretože toxické baktérie a nestrávené bielkoviny z potravy prenikajú do krvného obehu a spúšťajú v tele zápaly, ktoré vedú k astme, alergiám, autoimunitným ochoreniam, obezite, cukrovke typu 2, chorobám srdca a dokonca i k rakovine.

A nielen to. Problémy s imunitou mávajú následky aj mimo čreva.

Dochádza k zápalom v kĺboch, mozgu, nervovom systéme. Môžu nastať  stavy úzkosti (ako sa to stalo aj u Sarah), depresie, podráždenosť a výkyvy nálad.

A čo, ak ste k tomu ešte aj citlivý na lepok alebo máte celiakiu? To radšej ani nechcite vedieť.

Ibuprofén a ostatné nesteroidné lieky proti bolestiam a zápalom môžu spomínaný problém ešte viac prehĺbiť a zhoršiť. Doslova vytvárajú v črevách diery, či odborne povedané spôsobujú prepúšťajúce črevá.

Čiastočky nečistôt z čreva sa potom cez poškodenú výstelku dostávajú priamo do krvného obehu a vyvolajú potravinové alergie, ďalšie zápaly a autoimunitné reakcie.

5 krokov na vyliečenie poškodených čriev

V prípade, že vám užívanie nesteroidných liekov proti bolestiam poškodilo vaše črevá, pre ich regeneráciu postupujte nasledovne:

1. Zistenie príčin

Zistite príčinu bolestí a zápalov tak, že navštívite holistického lekára a on vám poradí ako.

Môžete si tiež prečítať naše články, v ktorých sa zápalom venujeme podrobnejšie. Nájdete ich TU a TU.

2. Vysadenie škodlivých liekov

Okamžite, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, prestaňte užívať lieky, ktoré poškodzujú črevá.

Okrem liekov proti bolestiam, ako je ibuprofén, sa to týka aj protizápalových liekov, protikyselinotvorných liekov (napríklad na pálenie záhy alebo na potlačenie tvorby žalúdočných kyselín), ako aj antibiotík.

3. Eliminačná diéta

Vyskúšajte eliminačnú diétu – postupné vyraďovanie potravín za účelom zistenia, ktoré z nich môžu spôsobovať dráždenie čreva.

To zahŕňa napríklad: mliečne produkty, spracované mäso (salámy, klobásy), pečivo, oriešky, sója, vajcia, cukor a podobne.

4. Probiotiká

Užívajte probiotiká. Z potravín to sú neprisladzované kefíry a biele jogurty, kombucha, kyslá kapusta a ostatné fermentované zeleniny (červená repa a podobne).

V prípade doplnkov stravy sa odporúča 50 až 100 miliárd baktérií zo skupiny prospešných probiotických kmeňov.

5. Bylinky a doplnky stravy

Užívajte bylinky a doplnky stravy podporujúce zdravie čriev.

Sú to hlavne enzýmy, zinok, glutamín, rybí olej, quercetin a kurkumín.

Stop Candida

Zdroj: greenmedinfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*