Dávajte si pozor na tento obľúbený liek – zvyšuje riziko náhlej zástavy srdca až o 31%


Print Friendly, PDF & Email

Pozor na tento obľúbený liek - zvyšuje riziko zástavy srdca až o 31%

Nový výskum odhaľuje, že bežne užívaný liek na tíšenie bolesti, ktorý milióny ľudí nesprávne vnímajú ako „neškodný“, je pravdepodobne dôvodom tisícok úmrtí na zástavu srdca každý rok.

Podľa Nadácie pre náhlu zástavu srdca (USA), náhla zástava srdca (NZS) je hlavným dôvodom úmrtia dospelých vo veku viac než 40 rokov v Spojených štátoch amerických a iných krajinách.

Len v samotných Spojených štátoch amerických utrpí náhlu zástavu srdca každý rok približne 326 200 osôb mimo nemocnice; deväť z 10 prípadov bohužiaľ končí úmrtím.1

Napriek tomu je prekvapivé, že príčiny takejto náhlej zástavy srdca sú mnohými stále považované za neznáme.

Namiesto hľadania skutočného vinníka, sa lekárska komunita radšej rozhodla poukazovať na nejasné rizikové faktory, ako sú rodinná história, predošlé problémy so srdcom, či zvýšená hladina LDL cholesterolu (ktorý je už dlho spochybnený ako signál predchádzajúci srdcovým ochoreniam).

Čo ak niečo tak zrejmé ako konzumácia liekov zo skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), a čomu je možné predísť, je pravdepodobne hlavnou príčinou tejto novodobej epidémie?

Pozrite si graf nižšie, na ktorom je zobrazený pomer príčin náhleho úmrtia. Zástava srdca v ňom jednoznačne vedie:

Ibuprofen môže zastaviť Vaše srdce: Zvyšuje riziko srdcovej zástavy o 31%

Nový výskum odhalil šokujúce vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov (NSAID)

Vedci Európskej kardiologickej spoločnosti vo svojich vydaniach odbornej tlače pod názvom „NEŠKODNÝ, SÚVISLOSŤ MEDZI LIEKMI TLMIACIMI BOLESŤ A ZVÝŠENÝM RIZIKOM ZÁSTAVY SRDCA“2, nás varujú, že užívanie liekov tlmiacich bolesť, ktoré je verejnosťou považované za neškodné, má súvislosť s výrazným zvýšením rizika zástavy srdca.

Spomenutá vedecká správa sa zakladá na výskume, ktorý nesie názov „Užívanie nesteroidných protizápalových liekov sa spája so zvýšeným rizikom zástavy srdca mimo nemocnice: Celonárodná časová kontrolná štúdia“.

Uvedený výskum bol zverejnený v marcovom vydaní European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacology (Európsky žurnál o srdci – kardiovaskulárna farmakológia).

Jeden z hlavných výskumníkov, profesor Gunnar H. Gisalson, v poskytnutom rozhovore vysvetľuje:

„Keďže predaj týchto liekov je povolený bez lekárskeho predpisu či akejkoľvek konzultácie alebo obmedzení, verejnosť sa domnieva, že ich užívanie je bezpečné.

Predošlé výskumy preukázali, že užívanie NSAID zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. To je vážnym problémom, pretože užívanie NSAID je v spoločnosti bežné a veľmi rozšírené.“

Výskum prebiehajúci v Dánsku pozoroval celkovo 28 947 pacientov za obdobie jednej dekády, ktorí utrpeli zástavu srdca mimo nemocnice.

Rozdiel medzi zástavou srdca a srdcovým infarktom

Srdcový infarkt sa od zástavy srdca líši.

Pri infarkte dochádza k poškodeniu srdca tým, že sa zastaví prítok krvi (obvykle kvôli narušeniu cirkulácie krvi). Avšak pri zástave dochádza k poškodeniu srdca tým, že činnosť srdca sa zastaví sama od seba.

3 376 pacientov vo výskume, ktorí utrpeli zástavu srdca, užili nesteroidné zápalové lieky v období do 30 dní pred srdcovou príhodou.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Najčastejšie použité NSAID boli ibuprofen (51%) a diklofenak (22%).

Vo výskume sa teda ukázalo, že užívanie NSAID zvyšuje riziko zástavy srdca o 31%. Ibuprofen zodpovedá za 31%, diklofenak za 50%.

Naopak, u liekov naproxen, celecoxib a rofecoxib sa nezistila súvislosť so zvýšeným rizikom zástavy srdca.

Gunnar k zisteniam poznamenáva:

„Výsledky výskumu nás jasne upozorňujú na to, že NSAID nie sú neškodné. Lieky diklofenak a ibuprofen, ktoré sú oba bežne užívané, majú súvis s výrazne zvýšeným rizikom zástavy srdca.

NSAID by mali byť vydávané s varovaním a len na platný lekársky recept.

Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami či s mnohými srdcovo-cievnymi rizikovými faktormi by ich asi mali úplne prestať užívať.

Ďalšie zistenia ohľadne ibuprofénu

Nie je to po prvýkrát, čo sa zistilo, že ibuprofen je pre srdce vážne jedovatý.

O tejto problematike sme už písali pred piatimi rokmi v článku s názvom „Ibuprofen každý rok zabije tisíce ľudí. Tak, aká je alternatíva?“ Článok nájdete tu.

Úplne sa stotožňujeme so záverečnými poznámkami v rozhovore s Gunnarom, kde hovorí:

„Súčasná predstava spoločnosti o NSAID je nesprávna. Ak si tieto lieky môžete kúpiť v lekárni bez predpisu, tak si len asi pomyslíte „určite sú pre mňa bezpečné“.

Náš výskum prináša len ďalší dôkaz o škodlivosti NSAID na srdcovo cievny systém človeka a potvrdzuje, že by sme riziká užívania NSAID mali brať vážne.

Prípadné užívanie NSAID by sme mali vždy konzultovať s profesionálnymi zdravotníkmi.“

Majme na pamäti, že iné bežne používané lieky na tlmenie bolesti, ako sú acylpyrín alebo acetaminofén (paracetamol), majú tiež zničujúce vedľajšie účinky, ktoré sa obvykle podceňujú alebo sa znižuje ich závažnosť.

Na tlmenie bolesti jestvuje prírodná náhrada, ktorá nemá smrteľné vedľajšie účinky

Keďže k dispozícii sú už jasné dôkazy o tom, že lieky tlmiace bolesť majú vážne, dokonca životu nebezpečné vedľajšie účinky, prírodná náhrada by mala byť podporená hlbším výskumom a následne uvedená do praxe.

Na našej stránke sa nachádza množstvo článkov na tému potláčania bolestí, ktoré by mohli pomôcť k zmene a šírení povedomia o alternatívnych liekoch tlmiacich bolesť.

Autorom článku je Sayer Ji, zakladateľ webovej stránky GreenMedInfo.com.

Je tiež recenzentom v Medzinárodnom žurnáli ľudskej výživy a funkčnej medicíny, spoluzakladateľom a riaditeľom spoločnosti Systome Biomed, podpredseda rady Národného zdravotníckeho zväzu, člen správneho výboru Svetového Fondu geneticky neupravovaných potravín.  

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroje: 1 www.sca-aware.org, 2 www.escardio.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Nemôžem ináč len takto: ide ma doslova PORAZIŤ, keď čítam takéto články.. varujú spotrebiteľa-pacienta-bežného človeka. Vie sa o tom, že „ryba smrdí od hlavy“? prečo … ak je to tak „všeobecne“ známy fakt… prečo sa nerieši na miestach, ktoré môžu zabrániť aby sa taký liek nedostal na trh? prečo má výrobca voľné ruky a zarába jedna radosť? prečo liek nie je zakázaný? prečo sa voľne predáva , prečo sú lieky s rovnakou obsahovou látkou predmetom reklám? prečo???? BIZNIS NADOVŠETKO a ruka ruku myje…

 2. hombrezkopru

  …..hrůza, děs, běs, šílenství…..

 3. Tak aspoň vďaka Facebooku za varovanie lebo v medicínskych a farmaceutických odborných kruhov to nikoho nezaujíma aby sa napr.Dohlad nad zdravotnou starostlivosťou k takým to článkom vyjadril predsa každý má svoj biznis dovtedy kým nezomrie človek -pacient. Nikto nemá čas lebo v dnešnej dobe Tíme – čas su peniaze…

 4. zuzana kuchtová

  to je dobre potom človek alebo pacient v čom má veriť ked takéto píšu o týchto liekoch potom v čom máme veriť !!!!!!!!!aj u nás deti používali niekedy IMBRUFEN A JA INJEKCIU AKIS JE žloženie diclofenac sodico 50mg

 5. Musím souhlasiť s prvním diskutujícím,včera jsem dostal něco podobné o cholesterolu,tak jsem to napsal lékařovi na endo protože si léčím i št.žlázu!Mám toho dost,tak když mi napsal Atoris 20,tak jsem uviděl problémy,které dělá!Ale proč nenapsali komplet léky na cholesterol,které to dělají,stejně jako dnes!Ano, brával jsem nahusto Ibu-Brufein,nebo Brufein Německý,dokud to šlo,pak zástavy srdce a když jsem se zeptal co se s tím dá dělat?Bylo mi zděleno,že nikdo nejsme nesmrtelný!Pak mi dali kardiostimulátor a bylo to to samé!Pak přišla lékařka z Hradce Králové,objednala na vyšetření a zástava se objevila,tak za 14 dnů s evše opakovalo a byl tam pak i zástupce výrobců kardiostimulátorů z Francie!Tak se to opakovalo,s tím,že mi zástupce slíbil vylepšený kardistimulátor,který mám od roku 2009 stále!Ale bylo mi řečeno,že to je porucha vegetatívního systému!Tak se zajímám o čínskou medicínu!Doktoři si s náma pouze hrají,aby získali od dealerů peníze na studijné dovolené zdarma za předepsané léky pacientům!

  • Ano-doktoři si s námi pouze hrají..Minulý týden mi zemřel spolužák-měl též kardiostimulátor-nyní voda na plicích..Měl boreliozu-zhruba 12 let-takže stále běhal po doktorech a polykal prášky..Já mám boreliozu od 1tř.-ve 2tř.zánět mozkových blan-v dětství spousty léků-injekcí-elektrošoky-pamatuji do dnes-jak mě drželo vždy 5zdravotníků,včetně učitele-to jsou mé vzpomínky na dětství-dali mě na psychyatrii v Plzni.V dospělosti-ve 27letech vypukly migrény-léčili mě na *přechod*až mě do 35doléčili do stavu,že jsem ochrnula na nohy.Spousty léků-kapaček-různých vyšetření-k ničemu-hadičky horem,hadičky dolem.Dostal mě z toho léčitel,jinak bych byla už 35let na vozíku.V 52letech velké problémy se srdcem-a hlavně první člověk-který se mě zeptal-zda mě niekedy volačo neuštiplo*byl to MUDr.neurologie-SLOVÁK..tak jsem mu řekla že ano-komár v 1tř.na slovensku-a měla jsem velké červené kolečko-atd.,jenže tenkrát se ještě borelioza neřešila.Tak jsem prožila život plný bolestí s Brufeny,Ibuprofeny,Diklofenaky,než jsem pochopila-že tudy cesta nevede.Přišla voda na plicích-opět špitál-opět různá vyšetření-opět k ničemu-po 3/4roce na neschopence jsem si zavolala do nemocnice léčitele-řekl mi,že toje emfyzém plic-namíchal velký pytel bylin-já podepsala reverz-a světe div se-po měsíci jsem nastoupila do práce..Atěch zázraků se událo mnohem více-proto jsem pak začla jezdit na různé semináře a borelii si držím sama pod kontrolou.Spolužák-který se odevzdal do rukou MUDr.-už BOHUŽEL-mezi námi není..

 6. Rastislav Lacko

  ja som toho už dosť zjedla…..

 7. Súčastné zdravotníctvo: Pohroma pre ľudí. Ale vzhľadom na vývoj tejto spoločnosti pochopiteľné.

Pridajte komentár

*